שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהטיולים ואתרים
פורום הטיולים שלנו.

מעלה עוזי במדבר יהודה


מעלה עוזי במדבר יהודה
פורסם לפני 3642 ימים     מאת ווPWוו     סה"כ תגובות: 33     תגובה אחרונה לפני: 3172 ימים

משהו שהופיע באתר אחר, אבל רלוונטי גם לכאן. לשימושכם.
הכול החל מדיון תמים באתר ג'יפים באינטרנט. מישהו שאל על מצבו של מעלה עוזי במדבר יהודה – והתפתח דיון זוטא אודות מצבו של המעלה, הדרך הבטוחה והנכונה לחצותו, סוג הרכב המתאים, הצמיגים הנכונים – ועוד כהנה וכהנה.
האמת, התרעמתי קצת - והרבה התאכזבתי מתוכן הדיון - ושאלתי (בנימוס) האם ידוע לקהל מיהו עוזי שעל שמו המעלה? – איש לא ידע. אז החלטתי לספר את סיפורו. הסכיתו ושמעו:

"מעלה עוזי" או "מעבר עוזי" קרוי על שם רב טוראי עוזי בנדרלי, (BENDERLI) בן חנק'ה ושמואל למשפחת בנדרלי, דור רביעי בארץ, משפחה וותיקה שמוצאה מן העיר צפת. הוריו היו בין מייסדי מושב בית שערים.
עוזי נולד ב – 27.5.45, ט"ו בסיוון תש"ה. גדל והתחנך בבית שערים על ברכי תנועת העבודה. סיים את לימודיו בבית-הספר היסודי במשק ואחר כך למד בבית הספר התיכוני בקרית-טבעון. ילד ונער בעל מזג נוח ואהבה עזה לטיולים בארץ. עסק בהדרכה בתנועת הנוער העובד בבית שערים ובאגודת ספורט הפועל. עזר רבות להוריו בעבודת האדמה במשק, אהב ספרות עברית והיה מרבה לקרוא שירה ופרוזה.

בחודש אוגוסט בשנת 1964 התגייס לצנחנים, לפלוגה חדשה שהוקמה אז, כשנה לפני גיוסו (1963) - פלוגת החה"ן (חיל הנדסה) בחטיבת הצנחנים. בשמה הרשמי: פלחה"ן 5105. היה ממקימי הפלוגה (מחזור שני). מפקד הצוות / מחלקה היה סג"מ איציק מרדכי, לימים אלוף בצה"ל. עוזי היה חייל מסור ומקצועי. נשלח לקורס מ"כים, סיים אותו בהצלחה וחזר להדרכה בפלוגה כסמל צוות. כמפקד היה קפדן ובעל דוגמה אישית, הוביל את חייליו בנחישות, אך בביטחון וברוגע. הוא תכנן ללמוד משפטים לאחר שחרורו מצה"ל, אך לא זכה להגשים את תכניותיו.

בתאריך ה – 28.12.65, ו' בטבת תשכ"ו נהרג עוזי. הדבר ארע במהלך קורס חבלה בחצור. בתאונה טראגית בין כלי הרכב בו נסע, קומנדקר – לבין משאית בכניסה לקיבוץ חצור. הניח הורים: חנה ושמואל - ושני אחים: איתן ונועם. נטמן ביישובו – בית שערים.

פריצת המעלה בנחל חבר הייתה יוזמה של מפקדים זוטרים יחסית. לא משהו שנדרשת לו החלטת ממשלה או מאמץ מערכתי. אפילו לא מטבחון או שביעייה... ביניהם, המ"מ דאז, קצין זוטר יחסית – סג"מ איציק מרדכי. (פעם, מנזמן – אפילו מ"מים היו פורצים מעלות במדבר). המעלה / מעבר נפרץ והוכשר בשלבים וב"זמן פנוי" של הפלוגה, בין שלל משימותיה האחרות. פריצת המעלה החלה לפני נפילתו של עוזי. הוא עצמו הספיק להיות בין העושים במלאכת הפריצה, אך לא זכה לראות את סוף המשימה. הוא נהרג לפני שהושלמה העבודה. חבריו לפלוגת החה"ן החליטו לקרא למעלה שפרצו על שמו. הגדיל לעשות המ"מ איציק מרדכי – ופנה לוועדת השמות הממלכתית כדי שיקראו למעבר על שמו "מעבר עוזי" באופן רשמי. (נזכיר עוד כי הפעולה הזו מזכירה מאמץ "צנחני" אחר קרוב בזמן ובמרחב: פריצת "מעלה יאיר" ביוזמתו של יאיר פלד, בן קיבוץ יגור, מפקד סיירת צנחנים דאז – אבל זה כבר לפעם אחרת).

חלפו שנים רבות. עוזי בנדרלי ז"ל נשתכח מלב, אך המעלה על שמו ניצב ועומד. אפילו במפת סימון השבילים של דרום מדבר יהודה מצוין: "מעבר עוזי" (וגם "עבירות קשה"..). רבים וטובים עברו בו ומכירים אותו בשמו, אך רק בשמו. מעטים מכירים את סיפורו המלא, שעוד מעט היה נשכח ואובד בשיני הזמן. טוב שבא העניין לפתחנו.


קבצים מצורפים:אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
משה מאירי סוקר את רמות ישכר
נופים, התיישבות,הסטוריה,מפות ואתרים, בשרשור מעמיק.
12/7/2016
אילנה מטיילת בדולומיטים האיטלקים
בלווי הגיגים והסברים.כל תמונה גלויה.
12/7/2016
תילי תילים בשפלה- PW יקירנו חד חידות באויר
בעזרת צילומי רחפן נראים התילים הארכילוגיים שונים מהמוכר לנו.זה לא הפריע לידעני הפורום לזהות אותם.
12/7/2016
שביל הבשורה ממזרח לנצרת-סייר מדבר וחבורתו
ביום קיץ לוהט מצפינים סיירי המדבר לגליל התחתוןמזרח לנצרת עילית, על הכביש בדרך לעין מאהל, בשביל ישראל בדרך להר דבורה, פסגת הר דבורה, ירידה והתחברות אל שביל הבשורה, משיכה צפונה עד נחל אזנות, עליה לגבעת הנ.ג. 532, עין מאהל.
12/7/2016
חיפוש בפורום
הכנסו לקישור (גוגל) ובשורת החיפוש הוסיפו את המילים שאתם מחפשים. שימו לב-הוסיפו, בלי למחוק את מה שכבר כתוב בשורה.
5/9/2014
מספר הטלפון של יוני-קרמבו 053-5240002
במידה ואתם לא מצליחים להכנס לפורום,אנא פנו ישירות ליוני.
4/6/2013
הטמעת תמונות
לחברים שטרם ניסו, לחברים חדשים ולכל מי שצריך ריענון-איך מטמיעים תמונות בתוך ההודעה בפורום.
4/1/2013*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0586)