שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהטיולים ואתרים
פורום הטיולים שלנו.

הסיפור ומפה באתר גדוד מוריה


הסיפור ומפה באתר גדוד מוריה
פורסם לפני 2789 ימים     מאת wapyland     אין תגובות    

נועם ו-15 מחבריו נפלו חלל ורק שלושה חזרו לעטרות. כל הפרטים האלה הם פרי עדויותיהם.
בהישמע היריות הראשונות צילצלו פעמוני הכנסיות בשני הכפרים הסמוכים, ביתוניה וראפאת, וערביי האזור הוזעקו. הכוח הנסוג לכיוון עטרות אותר והחל מרדף אחריו. הערבים הרודפים תפסו את הרכסים שסביב ציר הנסיגה והמטירו על נועם ואנשיו אש מכל הכיוונים. כבר בשלב הראשון של המרדף היו פגיעות, אולם הן לא היו קטלניות. כדור פגע בתרמילו של אחד הנסוגים והצית בקבוק מולוטוב שהיה בו, אולם נושא התרמיל הספיק לנערו מעליו בעוד מועד.
"נועם נתן פקודה לרוץ וכולם רצו," סיפר אחד הניצולים. "בהגיעם לראש הרכס הראשון נורו עליהם היריות הראשונות. בתחילה היו אלה יריות בודדות ובלתי מכוונות, אך עד מהרה גברו היריות וגדלה יעילותן. – - – לפתע נפתחה עליהם אש ממקום שלא ציפו לו. זה גרם למבוכה קלה, שגדלה כאשר היו במורד ונתגלו לכפר הגדול ראפאת – אותו כפר שעקפו בלילה על מנת שלא להסתבך בקרבות עימו. ערביי ראפאת ראו את היהודים רצים והחליטו לרדוף אחריהם. אליהם הצטרפו רודפים מכיוון אחר, ככל הנראה מהכפר קלנדיה שמדרום-מערב לעטרות."
בקטע זה של הנסיגה, כאשר האנשים רצו במורד, העיקר הייתה המהירות. נועם הורה שלא להיעצר, גם לא כדי להשיב אש. כך הורה גם אחרי שחצו את העמק והחלו מטפסים אל קו הרכס שמולם. נועם איתר גדר בקצה המעלה והאיץ באנשיו להמשיך לרוץ, כדי להגיע אליה. כשהגיעו הם נפלו מאחורי הגדר כפגרים נטולי רוח חיים. אז ניתנה להם פקודה להשיב אש, וחילופי היריות נמשכו כרבע שעה. אחד הנסוגים נפצע בידו. זה היה הפצוע הראשון.
גם למכוניות הנוסעות לרמאללה וממנה התגלה הכוח, ועד מהרה נראו מהעבר ההוא מכוניות עמוסות אנשים, שעמדו להצטרף לרודפים כדי לכתר את המחלקה. במצב זה לא יכלו הנסוגים להמשיך לשכב, ובלית ברירה קמו והמשיכו בריצה אל הכיוון האפשרי היחיד, הבסיס, שהיה מרוחק כשישה קילומטרים. מרחק רב בדרך הררית.
בשעה שבע ורבע הגיעו הנסוגים לעמק רחב יחסית, ואדי אל-דיר, שם מצאו עצמם מוקפים מכל עבר. שלושה מהם נחלצו בכל זאת מהכיתור וטיפסו על רכס שממזרח לעמק. שאר חבריהם לא הצליחו לפרוץ בעקבותיהם, וקשר העין בין השלושה לשאר האנשים אבד. האש העזה שנורתה עליהם הוציאה מכלל אפשרות חזרה לאחור.
סיפר אחד מהשלושה, עזרא סיטון: "אך נדמו היריות וכבר שמענו מביתוניה את קריאות האזעקה 'עליהום'. ראינו אותם במרחק של כ-700 מטר מאתנו, על גבעה החולשת על המדרון שבו היינו, פזורים סביב, על כל הגבעות. לא הארגון של האויב קבע את התוצאה אלא הכמות. הם היו חמושים ברובים ובסכינים והתקרבו לטווח יעיל…
"מצאנו עצמנו לפתע מדלגים ומתרחקים מהאש, אחד אחד. הייתה זו נסיגת יחידים. כל אחד ניסה להציל את עצמו. פצועים זעקו ונשארו מאחור."
השלושה – עזרא סיטון, יצחק זילברשטיין ויצחק גולדברגר – נחלצו לבסוף מהמרדף ואת המשך הדרך עשו תחילה במסלולים שונים. תוך כדי הנסיגה בלט יתרונו של הרובה הקנדי שהיה בידי סיטון. הוא הנחית אש יעילה, בהשוואה לסטנים קצרי הטווח של זילברשטיין וגולדברגר. במרחק ניכר מאחורי השלושה נראו אחדים משארית הכוח, אולם אלה לא הצליחו להדביקם.
שחזור קטעי עדויות של השלושה מעלה את התמונה הבאה: אחרי שעברו ארבעה רכסים, בעודם מתקדמים לקראת רכס חמישי, יירטו הרודפים הערבים את דרכם, עלו על הרכס ונערכו במלונת אבנים, כדי לקדם את פני היהודים הנסוגים. השלושה הבחינו בהם ולכן לא המשיכו אל הרכס אלא פנו מזרחה, דרך ואדי נסתר, לכיוון עטרות.
מן המלונה המשיכו הרודפים לארוב לשלושה, ובכל פעם שהתגלה מישהו מהם, פתחו עליו באש.
בכורח הנסיבות נסוג אפוא כל אחד מהם לעטרות בדרך משלו. יצחק זילברשטיין רץ היישר לתוך הכפר הערבי ראפאת, חצה אותו, כשהוא נע במהירות בין החצרות, ירד לוואדי מדרום, משם המשיך הלאה דרומה, כשהוא מוסתר למחצה בתוך אפיק הוואדי, וכך הגיע למושב בריא ושלם. יצחק גולדברגר עלה על רכס מזרחי, חלף על פני חלק מהתוקפים, שנמצאו במרחק של עשרים עד שלושים מטר ממנו, וירד גם הוא לוואדי. תוך כדי ירידה נפצע בידו. עזרא סיטון עלה לרכס זה קצת צפונה מהנתיב שבו נע יצחק גולדברגר, וניסה להגיע למקום שממנו יוכל לראות את מגדל המים של עטרות.
"חטפתי כדור מאחור," סיפר. "מהחבטה נפל לי הרובה. המשכתי בתנופת הריצה עוד כמה מטרים, אך חזרתי, התכופפתי כדי להרים אותו וראיתי שהקת מלוכלכת בדם. בהמשך הריצה הרגשתי לחות במכנסיים, אחר כך כבר צלעתי אבל המשכתי והגעתי לגדר אבנים ארוכה, שמאחוריה נעו ראשים. חששתי שהערבים אורבים לי אך כבר היה מאוחר וגם בלתי-אפשרי לשנות כיוון. שלפתי רימון-יד, לכל מקרה, אך להפתעתי הם היו משלנו. נפלתי לזרועותיהם, באפיסת כוחות ובהרגשה ברורה שהחבר'ה האחרים אבודים."
אבל השניים לא אבדו, כזכור. הם המשיכו לרוץ בוואדי, עברו ליד בית ערבי בודד עם בוסתן ("בית האפנדי") הנמצא במרחק קילומטר וחצי מצפון-מערב לעטרות, ליד בית הקברות של המושב. שם נתקלו בכיתה של אנשי עטרות, בפיקודו של המא"ז, אותו הכירו לפי המדים האוסטרליים שנהג ללבוש. התברר שבשעות הבוקר הגיע לעטרות כוח מורכב מאנשי פלמ"ח, נוטרים, מחלקה מפלוגת המטה של "מוריה" וכיתה מנווה-יעקב, בפיקודו של צבי סיני, כדי לחפש את המחלקה.
בטרם יצא כוח החיפוש הגיעה למושב ידיעה מוסמכת, ולפיה מטוסי חיל האוויר הבריטי, שהמריאו משדה התעופה הסמוך כדי לסייע באיתור המחלקה, לא גילו כל סימן ל-16. מאוחר יותר מצאה המשטרה את הגופות במרכז רמאללה, ובצהריים הן הובאו לבית-החולים "הדסה" שעל הר-הצופים. קשה היה לזהותן בגלל התעללות שהשחיתה את פניהם.
ההיסטוריון הפלשתיני עארף אל-עארף, שהיה אז מפקד העיר רמאללה, הוא אשר ניצח על המרדף. על פי עדותו תפסו נועם וחבריו גבעה ונערכו בה להגנה היקפית. חמישה מהם נהרגו מיד והשאר ניסו להיחלץ, אולם התוקפים סיכלו את ניסיונם, הרגו עוד חמישה מהם ואת הנותרים לקחו בשבי. לפי עארף, שלף אחד הנשבים רימון, ואז נורו הוא וחבריו, לפני שהספיק להשליך את רימונו.
ואלה שמות ה-16, כפי שפורסמו בפקודת יום של גדוד "מוריה"; מפקד המחלקה נועם גרוסמן, סגן מפקד מחלקה נתן כסלמן, סגן מפקד מחלקה מרדכי גרוסמן, מפקדי כיתות יהושע וייסמן, יקותיאל אברבוך ואשר ליפצין, והטוראים שמשון דגני, אליהו וילנצ'וק, שמעון יעקובוביץ, מרדכי יפרח, משה כהן, יהודה מזרחי, יהודה בן שלום מזרחי, משה רחמים מזרחי, מאיר עזרא.
אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
משה מאירי סוקר את רמות ישכר
נופים, התיישבות,הסטוריה,מפות ואתרים, בשרשור מעמיק.
12/7/2016
אילנה מטיילת בדולומיטים האיטלקים
בלווי הגיגים והסברים.כל תמונה גלויה.
12/7/2016
תילי תילים בשפלה- PW יקירנו חד חידות באויר
בעזרת צילומי רחפן נראים התילים הארכילוגיים שונים מהמוכר לנו.זה לא הפריע לידעני הפורום לזהות אותם.
12/7/2016
שביל הבשורה ממזרח לנצרת-סייר מדבר וחבורתו
ביום קיץ לוהט מצפינים סיירי המדבר לגליל התחתוןמזרח לנצרת עילית, על הכביש בדרך לעין מאהל, בשביל ישראל בדרך להר דבורה, פסגת הר דבורה, ירידה והתחברות אל שביל הבשורה, משיכה צפונה עד נחל אזנות, עליה לגבעת הנ.ג. 532, עין מאהל.
12/7/2016
חיפוש בפורום
הכנסו לקישור (גוגל) ובשורת החיפוש הוסיפו את המילים שאתם מחפשים. שימו לב-הוסיפו, בלי למחוק את מה שכבר כתוב בשורה.
5/9/2014
מספר הטלפון של יוני-קרמבו 053-5240002
במידה ואתם לא מצליחים להכנס לפורום,אנא פנו ישירות ליוני.
4/6/2013
הטמעת תמונות
לחברים שטרם ניסו, לחברים חדשים ולכל מי שצריך ריענון-איך מטמיעים תמונות בתוך ההודעה בפורום.
4/1/2013*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.1094)