שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

טיולים ואתרים
פורום הטיולים שלנו.

ברוכים הבאים לקהילות אג'נדה!
אתם צופים כרגע בהודעה טקסטואלית מתוך פורום "טיולים ואתרים"

הודעות נוספות מפורום טיולים ואתרים
הודעות נוספות מפורום טיולים ואתרים

ליחצו כאן כדי לעבור לגירסה המקורית של פורום "טיולים ואתרים"

אל ארץ השלוחות והגיאיות - מאדורה לנגוהות
ביום שישי טיילנו בתא שטח לא מטויל במערב הר חברון, באישור וליווי צבאי.

7.5 ק"מ בקו אווירי מפרידים בין אדורה, בכביש חוצה יהודה (35) ובין נגוהות, אבל בתווך יש סדרת גיאיות עמוקים המופרדים בשלוחות ארוכות ומתונות, מהן נשקפות תצפיות יפות לעבר השפלה. כתוצאה מכך, מסלול הטיול היה קשה יחסית עם 900 מ' עליות מצטברות ו- 830 מ' ירידות מצטברות, שבוצעו ב- 4:40 שעות, בהתאם לזמני אוטובוסי ההסעות ליישובים, שמרחק הנסיעה ביניהם כיום הוא כ- 35 ק"מ (דרך גב ההר. דרך לכיש כ- 45 ק"מ).

למרות הקושי הפיסי והסרבול הלוגיסטי, היה ייצוג יפה לפורום (elimetayel, lordgino והח"מ).

התחלנו בירידה מהירה מאדורה וחציית נחל גוברין. כמובן ירוק יותר מאשר לפני כחודשיים.

מעל מחצבת סובא חבר אלינו הליווי הצבאי עד לסוף הטיול.

אחרי עצירה ראשונה במכלול עין פארס (עליו דיווחתי בסיכום טיול "מים לבית גוברין - חלק ב'" לפני כחודשיים), התחיל היו-יו הרציני של עליות, ירידות וחוזר חלילה. השלוחות והערוצים הראשונים לא הרשימו (דרכי עפר ובנייה זוחלת), אך במדרון ממערב לעין פארס יש טראסות מודרניות יפות.

ערוץ עמוק ומרהיב, שנופו עדיין נשמר פראי יחסית. זהו בעצם נחל לכיש העליון, אם כי בהעדר שמות עבריים לחלקי הנחל מעל לקו הירוק, ניתן לתת את התואר גם לוואדי אנזר שמעט ממנו תראו בהמשך השרשור.

דורן - נ"ג 731
מאת עמית 171
בתאריך 7/3/2011
על כיפה 731, שמעבר לגיא התלול, ניצבה עד להסכמי אוסלו היאחזות נח"ל דורן. ההיאחזות המבודדת פורקה ובגבעה זו אכלנו ארוחת בוקר וצפינו לעבר הנוף.

ניסיתי לשווא לזהות את אתרי העתיקות באזור אידנא-דיר צמת (שייח' קצתין, "ארמון חלקיה" ועוד). האזר כולו הופך במהירות לגוש בטון צמוד קרקע אחד ענק, בדומה לתופעה שקרתה גם ביטא ובנותיה. כבר קשה לזהות גבול כלשהו בין הכפרים השונים במזרח השפלה, וגם מה שאני מכנה "דיר צמת" מורכב למעשה מכמה כפרים - דיר צמת, א-סומיה, אל-כוום ואל-מוורק.

בצד שלנו, בולטת מאד הכשרת הקרקע ליישוב החדש "בני דקלים", בין אמציה למערות חזן.

ומול תנופת הפיתוח או סתם השחתת הטבע (הבולטת לרעה בצד המזרחי של הקו הירוק בגזרה זו), בולטות גבעות גומר שלנו כ"נוף בראשית" (עד כמה שניתן להשתמש במילה זו לחבל ארץ מיושב לאורך מרבית ההיסטוריה). בדומה לטיול בשבוע שעבר בקעילה, גם הטיול הזה שיכנע אותי שהשפלה ממערב לקו הירוק מרשימה ושמורה יותר מאותו חלק קטן של השפלה שממזרח לקו הירוק.

תצפית מרשימה מזרחה
מאת עמית 171
בתאריך 7/3/2011
הכביש היורד מדורא (אדוריים המקראית), לעבר דיר צמת שבשפלה, עובר על גב השלוחה הצרה בין שני גיאיות עמוקים, אל-חמם בצפון ויובל של ואדי אנזר/קורה בדרום.

הכביש הצר העולה לדורא:

כאן ואדי אל-חמם והכביש:

וכאן מבטים דרומה (יובל של ואדי אנזר):

אתה יכול בהחלט להגדיל את התמונות לרוחב 900 פיקסלים
כדי להגביר את הרושם והאפקט של כל תמונה ותמונה.

יילקח בחשבון לשרשורים הבאים.

ועם חזרתך לשבילים, קבל תמונה נוספת מהזמן האחרון מעוד אזור לא מטוייל, אבל הרבה יותר נגיש, בערבות יריחו.

פינת חמד, צילום יפה
מאת סאקרה
בתאריך 8/3/2011

עוד זכורים לי שובכי היונים המיוחדים שנבנו על גגות הבתים,כמו כובעים מחוררים גדולים.
לפני כ-7 שנים יצאנו לחפש אותם,כבר אז לא נשאר מהם זכר...

אל ואדי אנזר
מאת עמית 171
בתאריך 8/3/2011
ירידה תלולה מדורן לערוץ וטיפוס תלול לא פחות לשלוחה ממערב לנ"ג 774.

בירידה מהשלוחה, שפע עיריות (כמו גם בירידה קודמת משלוחת עין פארס)

הירידה לאפיק ואדי אנזר מתישה בשל העדר שביל ברור והצורך לתמרן בין טראסות, סלעים וצמחייה.

לבסוף התייצבנו בדרך העפר בגדה הדרומית של הוואדי העמוק.

לא עלינו מספיק..
מאת עמית 171
בתאריך 8/3/2011
ולכן כנראה החליט המדריך להוביל גבוה למעלה, אל כיפת שייח' אחמד אל-עבד (נ"ג 850), כ- 320 מטרים בגובה מעל לאפיק אנזר העמוק.

חלק ניכר מהעלייה היה על דרכי עפר, אבל בסוף הטיפוס המתיש (ועד שהתאוששתי מעט) די בא לי להרוג את המדריך על העלייה הגדולה שהוא הוסיף לנו..

בדרך פריחה מרהיבה של שקדיות במדרון.

המקאם ממוקם בדרום-מזרח כיפה 850, מעל מערה תת קרקעית ששימשה כנראה את הסיבה למיקומו. הכניסה למערה היא דמוית ניקבה.

במפה מסומן האתר כקבר שייח' הרוס, כך שמצב השתמרותו הפתיע לטובה. לצד המקאם גדלים שלושה עצי אלון מצוי עתיקים אך לא מרשימים. בסקירת האזור זיהינו עוד כתמי חורש (בפרט, פס היער המסומן במפה מדרום לשייח', לאורך כק"מ ממזרח למערב - הוא חורש ים תיכוני, דבר נדיר בהר חברון).

הו..הו.. כך אני אוהבת את השקדיות..
מאת סאקרה
בתאריך 8/3/2011

לא בשורות ישרות במטעים,אלא כמו עננה מוארת על המדרונות.
איך זה שרק אצל הפלשתינאים יש שקדיות אוריריות כאלה?

"הכניסה למערה היא דמויית נקבה" -
מאת elimetayel
בתאריך 8/3/2011
מבט מתוך המערה ( שתחת מבנה המקאם ) מזרחה לכיוון דורא

תצפית שייח' אחמד אל-עבד
מאת עמית 171
בתאריך 8/3/2011
מהכיפה, הממוקמת על קו פרשת המים בין יובלי נחל לכיש ובין נחל אדוריים (יובלו הגדול של נחל שקמה), נשקף נוף מרהיב. התמקדנו בנוף לכיוון מזרח, שהרי תצפיות מערבה היו לנו לא מעט, וכן כי השלוחה הנמשכת מערבה מגבילה את אפשרות התצפית למרחב בית עווא.

בדומה לכפרי השפלה, דורא ובנותיה יוצרים רצף אורבני שלא מאפשר ממש לזהות איפה מתחיל ומסתיים כל אחד מהכפרים, אך בשל הטווח הקצר קל יותר להבחין ביניהם.

כאן הנוף למרגלות הכפר ח'רבת ח'רב אבו א-רוב (מי ששמע עליו לפני השרשור הזה, שיקום):

וכאן מבט לכיוון הכפר השכן, א-טבקה (המתחבר לדורא):

מערה גדולה ומסקרנת אליה לא הגענו:

ירידה לצורך עלייה אחרונה
מאת עמית 171
בתאריך 8/3/2011
פיצוי על המאמץ בטיפוס לשייח' אחמד אל-עבד, היה העובדה שלא הצטרכנו לחצות את וואדי אחמד העמוק, אלא ירדנו ישר - דרך החורש - לוואדי אום חדווה, הסמוך לנגוהות.

בתחילת הירידה, תצפית על בתי היישוב הקטן. נדמה לי שרווית מהפורום סיפרה פעם ששירתה שם בנח"ל.

נופים חקלאיים במפגש הערוצים של ואדי אום חדווה (הכפר הרחוק הוא ח'רבת סלמה)

קרוב למפגש הערוצים יש "שער סלע" נחמד בוואדי אום חדווה הצפוני (לא עבר כל כך טוב בתמונה, אבל מרשים ויפה בשטח)

לאחר מפגש הערוצים המשכנו בוואדי אום חדווה עוד כקילומטר בירידה מתונה, ועם הגיענו לבוסתן באפיק התחלנו בטיפוס האחרון אל נגוהות.

היישוב אוזרח לפני יותר מעשור, אך השלט להיאחזות הנח"ל נותר עד היום.

בשל לוח הזמנים הקצר להגעת האוטובוס, והעדר אפשרות ריאלית להסתמך על טרמפ מנגוהות לרכב המחכה בקריית ארבע, לא היה זמן לסקירה של היישוב עצמו, אך כן הספקתי לקנות דבש תוצרת המקום - סיום מתוק לטיול מהיותר קשים שלי בשנים האחרונות.

מעט באזור, לפעמים בשבתות ירדנו לוואדיות לטייל והיינו גם בדיר
צאמת, ארמון חילקיה, המערה ליד תרקומיה, אום צפא (נדמה לי ששם
היה הרצח המזוויע של דוד רובין ואחיקם עמיחי). הטיולים
המדהימים שלך עמית מעוררים בי זכרונות. האם אפשר לדעתך לנסוע
רק לנגוהות בלבד בלי חשש?

ממערב אין בעיה
מאת עמית 171
בתאריך 9/3/2011
נסיעה בכביש 358 העובר ממזרח לאמציה ושקף, ומהמחסום (ממש קרוב לכביש הראשי) כ- 4 ק"מ נסיעה עד נגוהות עצמה (בצומת כביש 354, 2 ק"מ אחרי המחסום, פנייה שמאלה ומייד ימינה לכביש העולה לנגוהות). עוד לפני נגוהות עצמה יש מאחז בנ"ג 585 - "מצפה לכיש".

נסיעה מנגוהות לגב ההר (כביש 60) - לא מומלץ ללא היכרות קודמת מהשנים האחרונות (עובר בשטח בנוי).

הרצח של דוד רובין ואחיקם עמיחי היה בנחל נציב בערך 2 ק"מ ממזרח למערת טור א-צפא (במערה ביקרתי פעמיים בשנים האחרונות עם אישור וליווי צבאי).

אם במקרה יש לך תמונות היסטוריות מהמרחב אשמח לראותן. לצערי לא זכיתי לטייל במרחבים האלו לפני האינתיפאדה הראשונה או למצער ב"שנות אוסלו".

למרות שלדעתי אין לי הרבה אם בכלל, לא היתה לי אז מצלמה. אם
אמצא משהו איידע אותך.

ud45"מנהלות" ואזהרותעצור
מאת עמית 171
בתאריך 8/3/2011
מסלול קשה באזור הררי תלול, בין שני גושים של אוכלוסייה פלסטינית צפופה בגב ההר ובשפלה. המסלול חוצה מספר כבישים ודרכי עפר בשימוש פלסטיני שוטף, ומחייב אישור וליווי צבאיem18.

שייח' אחמד אל-עבד נמצא בתחום שטח A, אם כי סביבתו עדיין לא מיושבת.

ככלל, הבנייה הפלסטינית (הן למגורים והן מבנים חקלאיים) רחבה בהרבה מהמסומן במפה, ויש לה נטייה לזחול לאורך השלוחות. אני מאד בספק אם ייערך מסלול נוסף בשטח בעתיד הקרוב (אבל מקווה שיהיו מסלולי המשך בתאי שטח קרובים ובעלי מאפיינים דומים).

גם הלוגיסטיקה התחבורתית הייתה מסובכת. את הרכב השארתי בקריית ארבע, משם חזרתי בהסעה לאדורה. מנגוהות עלינו לאוטובוס הסעות לעתניאל, מעתניאל חזרתי לקריית ארבע - ונהגתי שוב לעתניאל לאסוף את שותפיי לנסיעה (ואז כבר יצאנו דרך מחסום מיתר).

אלי הפציר בי להעלות לשרשור גרף גבהים. ה- GPS שלי לא מספיק משוכלל.. תסתפקו בכך שהיו המון עליות וירידות.

על גרף גבהים נוותר,אבל מה עם מפה?
מאת סאקרה
בתאריך 8/3/2011

אנסה לצרף מפות רלוונטיות -
מאת elimetayel
בתאריך 8/3/2011
סה"כ מדובר ב"חור שחור" לרבים וטובים...

יו"ש - שטח A - האחזויות נח"ל נטושות - 10+ ק"מ של עליות
וירידות...

הסברים למפות -
מאת elimetayel
בתאריך 8/3/2011
מפת המסלול - מצפון לדרום ( = מלמעלה למטה ) - יציאה מהישוב
אדורה, ביקור בעין פרס, נח"ל דורן הנטוש, שיח אחמד אל עבד,
סיום בנגוהות.

מפת "גבולות הגזרה" - הקו האדום המזרחי ( = ימני ) - כביש 60
מאזור חלחול \ חברון דרומה לכיוון באר שבע,
הקו האדום הצפוני ( = עליון ) - כביש 35 בין חברון \ חלחול
לאזור לכיש,
הקו האדום המערבי ( = שמאלי ) - גדר ההפרדה,
הקו האדום הדרומי ( = תחתון ) - כבישי הגישה לנגוהות - החלק
השמאלי של אותו כביש מגיע לנגוהות מכיוון גדר ההפרדה \ שקף
וכו',
החלק הימני של אותו הכביש מגיע מכביש 60 לנגוהות דרך פאתי דורא
ועובר באזור A, כיום הכביש פתוח לתנועת ישראלים חופשית ( אם כי
חשוב מאוד להכיר את הדרך מראש ) ולדעתי זה המקום היחיד בו צה"ל
מאפשר כניסה חופשית לשטח A.

אזהרה נוספת!...
מאת elimetayel
בתאריך 8/3/2011
הגוון הירוק - זורח וממכר...

והתמונות שברחו...
מאת elimetayel
בתאריך 8/3/2011

המתחיל במצווה...
מאת makiko
בתאריך 9/3/2011
אם כבר אתה שם - האם הייתם בבסיס אדוריים? היש תמונות מאזור זה? זה יחזיר אותי לשירות הצבאי - לפני 20 שנה...

ואם כבר - צמוד לבסיס אני זוכר שהיה משולש כבישים בשטח של חצי קמ"ר לערך, שיצא משער הבסיס, טיפס על ההר הצמוד, שבר שמאלה במדרון, וחזר לבסיס. אני מנסה לחפש שנים במפה בעזרת זיכרון זה את מיקום הבסיס המדויק אבל לא מצליח: מהו הנ"צ של הבסיס?

אם זה מסווג, אז אפשר במסר אישי.

תודה.

בטיול לפני 3 חודשים (של מטיילי סוסיא), סיימנו במחנה אדוריים (הנטוש מזה כשנה) ויש גם תמונות.

מיקום הבסיס היה כחצי ק"מ מערבית לכביש 60, מול צומת הכניסה למחנה הפליטים אל פוואר ומדרום לכפר אל הג'רה (בערך 3 ק"מ דרומית מערבית לבית חגי).

האם זה המקום?

של הבסיס הנטוש, וגם אותו לא הצלחתי לזהות...

מרבית המתחם מיושר כיום
מאת עמית 171
בתאריך 9/3/2011
המבנה שצילמתי הוא למעשה היחיד שנשאר, בקצה המזרחי והגבוה של מתחם הבסיס לשעבר.

אם אחזור לאזור בטיולים נוספים, אנסה לתעד את המתחם בזוויות נוספות.

למעשה המבנה הדו קומתי היחיד בבסיס.
גם המפה שעמית העלה כוללת במדוייק את מיקום הבסיס (המשולש הצהוב בצפון המסלול (בערך מהש"ג למגורי קורס קצינים להדרכה וחזרה לש"ג).
את משולש הכבישים תמצא בדיוק מדרום למשולש הצהוב של עמית.

אני גאה בזכרון שלי בהתייחס שהייתי שם כ 15 שנה לפניך.

הוא גם המבנה היחיד שהצלחתי לאתר בגוגל ארת'...

בתקופתי (1991-3), אגב, היתה שם שריפה.

כמה שמרתי שם על הגג :)

תודה.
מאת מאבישי
בתאריך 8/3/2011
טיול בחבל ארץ כמעט ולא מוכר לי.

איזה שרשור יפיוף..
מאת סאקרה
בתאריך 8/3/2011

אני יודעת שאתם נקרעתם שם,אבל מהתמונות עולה אוירה של פסטורליה נינוחה ברוטב תנ"כי.

אלי,אתה מתגלה כצלם מחונן.
לקחתי את השלוחה הצרה כשומר מסך.

סמיילי_מתבייש חן חן על המחמאה, זה לא אני...
מאת elimetayel
בתאריך 9/3/2011
זה המצלמה סמיילי_קורץ ( canon A 590 ... )

*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר עבודה בעגלות Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.1094)