שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

טיולים ואתרים
פורום הטיולים שלנו.

ברוכים הבאים לקהילות אג'נדה!
אתם צופים כרגע בהודעה טקסטואלית מתוך פורום "טיולים ואתרים"

הודעות נוספות מפורום טיולים ואתרים
הודעות נוספות מפורום טיולים ואתרים

ליחצו כאן כדי לעבור לגירסה המקורית של פורום "טיולים ואתרים"

סקר בורות המים בתא שטח "צאלים מזרח" הסמוי מהעין
לא אחת נסעתי במסגרת השירות הצבאי בתא השטח שבין בסיס צאלים לאזור תעשייה רמת חובב, דרומית לנחל באר שבע ותמיד השטח הצטייר כמשעמם ופגוע. ניצלתי אתמול מזג אוויר נפלא להליכה רגלית והחלטתי לנצל את יום שישי לסקר בורות מים שאם תשימו לב קיימים כאלה למכביר במפות. כהכנה סימנתי בורות ממפות ישנות, צירפתי להם בורות במפות דהיום, עמוד ענן לא מספק מידע ועם צידה זו יצאתי ללא כל אמונה שאמצא משהו, כי השטח משמש כשטח אימונים פעיל וכל בור או שנהרס או שנסתם כדי שחיילים לא יפלו אליו. ואכן בחלק מהבורות לא מצאתי כלום, אם כי שרידים מזהים קיימים ובחלק הופתעתי על הגילויים שאביאם כאן לפניכם עם פירוט חלקי, עקב מגבלת זמן שלי היום ומחר כבר ירד החשק לדווח.

תא השטח -

מפה ישנה מבטיחה עניין -

מראות נוף
מאת נתב שטח
בתאריך 26/1/2013
יתאכזב מי שיצפה לגדולות ונצורות נופיות, אם כי "משכר" ללכת ולראות באופק שום דבר.

תתבשמו עם אזהרה - ההגעה לבורות המים חייבת להיעשות בניווט כירורגי. תאבדו לשנייה את הקשר בין המפה לשטח ותיוותרו עם הנופים בלבד.

דווקא את באר אוהד ובאר ימואל לא מצאתי
מאת נתב שטח
בתאריך 26/1/2013
אולי כי החיפוש לא היה יסודי. ולמה דווקא? כי אלו בארות עוסמניות שלידם עברו כוחות הפרשים של אנזאק במלחמת העולם הראשונה וקשה להאמין שהן נהרסו. זו הייתה ההתחלה המאכזבת.

לפחות מהצד המזרחי של נחל הבשור מול באר אוהד מצאתי כיפת בטון מעניינת שלא הצלחתי לתהות לפשרה. אולי אתם תנחשו.

אפיק נחל הבשור ליד באר אוהד חתור בקרטון לבן היוצר מחשוף קניוני קמעא.

אולי מתחת לכיפת הבטון מסתתרת באר כזו.

סתימת מקורות מים בנגב
מאת משה מאירי
בתאריך 27/1/2013
המבצע של פיקוד דרום לסתימה או הריסת מקורות מים ששימשו את הבדואים,נעשה בעיקר בהר הנגב ודרומה יותר,כולל עין המערה,באר מילחן ורבים אחרים.המבצע הזה נעשה בעקבות החלטת הממשלה לגרש את שבטי הבדואים הגדולים שלא הכירו בגבול החדש שנוצר במלחמת העצמאותו, ושוטטו באופן חופשי מסיני לנגב ולערבה.הפעולה הזו נערכה באמצע שנות ה-50' במאה שעברה.עיקר הפעילות נעשה בידי חטיבת הצנחנים והסיירת שלה.בתגובה הכינו הבדואים מארב למפקד הסיירת-סרן יאיר פלד,ורצחו אותו בזמן שהלך לבד באימון ניווטים של הסיירת,בנחל סירפד שמדרום לניצנה.

מרבדים של סתוונית הנגב
מאת נתב שטח
בתאריך 26/1/2013

יפהפה. אפשר נ"צ?
מאת shayhertz
בתאריך 27/1/2013
אגב, נראה אזור שעדיף להתנייד בו באופניים...

יש דרכים המכוסות בחול רך.

לבקשתך, ראה במפה את מיקום מרבדי הסתווניות -

לא הצלחתי לתהות על קנקנו של המקום, למעט שזו הייתה חווה בה חיו אנשים. אולי אבישי יוכל לזהות לפי סגנון הבנייה אם זו בנייה עוסמנית או בריטית. אני נוטה לבריטית.

הזמן עושה את שלו -

באר מרשימה -

יקירי:
מאת ווPWוו
בתאריך 28/1/2013
קצר רולבן יחד עם עוד אתרים נוספים רבים במרחב הוא במקורו בית חווה ביזנטי. החוות מחלקות ביניהן את שטחי פיתחות הנחלים הרדודות הראויות לעיבוד באופן מרשים של חלוקה סוציאלית. הבארות הן במקור מאותה תקופה, בצורתן הנוכחית אחרי שיפור טורקי של העמקה, דיפון, בניית מבנה אנטליה, ברכת אגירה ותעלות אגירה והולכה.
בכבוד
PW

תודה על חשיפת תא שטח נוסף לא מוכר
מאת עמית 171
בתאריך 26/1/2013
מקווה בעתיד ללכת בעקבותיך ולחקור גם את המרחב הזה.

מרבד הסתווניות יפה.

באר עלומים (שם שלי) מלאה מים
מאת נתב שטח
בתאריך 26/1/2013
עברתי בחירבת חפושית, אבל זה סתם גלי אבנים ולא יודע לאיזו תקופה שייכים השרידים.

עוד בור שלא נמצא (ראו במפה בהודעה הבאה)ולאחר האכזבה עם בארות אהד וימואל כבר לא היו לי ציפיות וטוב שכך כי התחלף המזל.

באר מים קטנה בפתח, לא עמוקה כמו הבורות המסיביים של המאה העשרים, אבל היחידה שלא יבשה.

חוות ניסיונות חזעלי של קק"ל?
מאת נתב שטח
בתאריך 26/1/2013
במפה למטה תראו את בור עלומים שלא איכזב, את הבור שלא נמצא וכן את הריבוע עם 2 בארות בצדדיו. בשטח זו סוללת עפר וחשבתי שזו סוללה צבאית לכן גם לא הקדשתי לה תמונות. הבאר הימנית נמצאת בסוללה נפרדת ויש לה שרידים ואת הבאר בבסיס השמאלי לא מצאתי.

אבל בכל זאת הכנסתי את המלל הנ"ל, למה? כי רק בבית לפתע באה לי הברקה שזה שריד לחוות ניסיונות חקלאית של קק"ל מאמצע שנות השלושים שכשלה. השערה סבירה(לא בטוחה) ואם הייתי חושב כך בשטח הייתי מקיף את כל ארבעת הפאות ומצלם.

נתב שטח, תודה רבה, עדכנתי והעלתי לעמוד ענן
מאת מאיר רוטר
בתאריך 26/1/2013
כולל התמונות, עם קרדיט לך כמובן. תא שטח שלא מוכר לי, ואשמח להיצטרף פעם לסיור שטח נוסף

אבצע טיול משלים
מאת נתב שטח
בתאריך 27/1/2013
ואשמח להשתתפות שלך.

הואיל והשטח משמש כשטח אימונים פעיל, אני לא משוכנע בנכונות סימון נקודות בעמוד ענן. למזעיר - שים אזהרה שמדובר בשטח אימונים ויש צורך לתאם עם הצבא.
המאגורה ראויה להיווסף וגם הבארות לאורך נחל באר שבע ונקודת ההתיישבות. כל זאת אם תחליט לשים עיגולים על אף השטח הסגור.

בכל מקרה - מחק את הקרדיט לי וגם לא לציין שאני המקור. אתה כמובן יכול להשתמש כרצונך בתמונות.

כמובן לאחר תיאום, כדאי אולי לבוא עם ג'יפ..?
מאת מאיר רוטר
בתאריך 27/1/2013
ולגבי שאר הנקודות, אשמח אם תשלח לי מיקום על המפה, תיאור הממצאים, וכמובן תמונה.

תודה רבה

מפת המאגורה הנבטית ומיקום קצר רולבן
מאת נתב שטח
בתאריך 27/1/2013
התיאור ניתן בגוף השרשור. תודה על התיקון בעמוד ענן, אך מוצע שנית לציין את היות האזור שטח אימונים פעיל.

נתב מענין תודה
מאת פייטושון
בתאריך 26/1/2013

מאגורה יפה
מאת נתב שטח
בתאריך 26/1/2013
שובר את הראש בניווט, עושה הפסקה ראשונה לאחר 28 ק"מ בתלולית מעל נחל סכר (נ.ג 262) וממשיך לבור וכאן הפתעה, התמונות תדברנה.

מי יודע לתרגם את הגרפיטי?

השעה 1200 ועליי לסיים עד שעה 1600 ומיקומי ביחס לבסיס צאלים הוא בנקודה הכי מרוחקת במזרח. ויתרתי על מקצת הבורות, בתמורה להליכה לאורך אפיק נחל באר שבע בנתיב מהיר יותר שמקצר 2-3 ק"מ. שיקול נוחות שהוליד ממצאים להם לא ציפיתי.

הלבן משך את עיני מרחוק והנה בית עלמין בדואי מטופח בגדה הדרומית הגבוהה של נחל באר שבע:

ממצא שני = באר בנויה
מאת נתב שטח
בתאריך 26/1/2013
מסומנת במפה, אבל בכל זאת הפתעה בזכות אופי הבינוי שנראה מהשלטון העוסמני שהתחנף לבדואים בתחילת המאה העשרים.

צמוד לבאר וחלק ממנה בריכה קטנה -

ולא צמוד לבאר, בריכה גדולה מטוייחת -

צילום פרידה ואני ממשיך מערבה -

התמונה האמצעית שייכת לבאר אחרת
מאת נתב שטח
בתאריך 26/1/2013

נראות בתמונות כבארות אנטיליה,שמישהו לקח מהן את שרשת הכפות.

ממצא שלישי כפר בנוי - rashid bek um ajua
מאת נתב שטח
בתאריך 26/1/2013
ממש מתחם מבונה, לא במבנה אחד אלא פריסת מבנים רחבה, שמור היטב גם כיום ו2 בארות מים, האחת בתוכו והשנייה מרוחקת 100 מטר ממנו. את השם לקחתי ממפה משנת 1917 ומקווה שלא עיוותיי בשיוך שם לא נכון לקבוצת המבנים. במפה 1-100-000 מופיעה מצודה בשם זהה מצד צפון לנחל באר שבע ואילו הכפר מצד דרום. ייתכן שהמצודה הייתה נקודת המשמר על הכפר במקום גבוה. באזור מדרום לנחל באר שבע היה פרוס השבט הבדואי אל עזזמה. לא בלתי אפשרי שזו אותה נקודת עם טעות במפה 1:100,000. סיבה לטיול נוסף לבדוק את המצודה.

הבארות
מאת נתב שטח
בתאריך 26/1/2013

אגב - ממזרח לכפר מעל מחשופי הלס של נחל באר שבע, ראיתי בית עלמין נוסף וגדול יותר בתצורה דומה לקודם. מחוסר זמן לא עליתי אליו.

עושות רושם של מפות מפורטות למדי.

אין כיתובים על המצבות?
מאת boxbarr
בתאריך 27/1/2013

מה לכלבים ולדיווח זה?
מאת נתב שטח
בתאריך 26/1/2013

לא תוכלו לנחש.

ביום חמישי היה יום עיון על רכבות בדרום בזמן מלחמת העולם הראשונה. יום העיון משך אליו מעל 200 שרוטים וחבל שתוכנו ואיכותו לא השתוו לרמת הנוכחים, אבל לא היה מאכזב. נכחו מהפורום: דודידו, קוביז99, הדרומי היחידי, נתב שטח ואולי 1-2 אחרים לא מזוהים. תתפלאו אבל קוביז ודודידו חברים והמהלומות מעל גלי הפורום, זה סתם לשם העניין (...).

בשבועיים האחרונים שוחחתי עם הדרומי היחידי במסגרת תחקיר קדמה כדי לשוחח עם יוצא קדמה שגר בבארי. לביתי בצפון לא אחזור לאחר הכנס ועל סקר בורות המים אני נעול. והנה הדרומי מציע לי לישון בביתו, סירבתי. חלפו הימים ובכנס הוא שב והציע. סירבתי והפעם בחצי פה וככה התגלגלתי לביטול הזמנה והגעה להתארח אצלו.

הרווחתי גם את הפגישה עם אבא ברמק (בן 93, צלול כמו נער, הולך כמוני ואותות הזמן לא ניכרים עליו). הרווחתי היכרות מעמיקה יותר עם הדרומי היחידי, קצת ראיתי את מכבי תל אביב מפסידה וזכיתי לאירוח באווירה ביתית מפנקת.

אז תודה לדרומי היחידי המתנדב בשמירת חוות חקלאיות. מראש חשבתי שהכלבים יתאימו לדיווח (לא חשבתי שייעדרו כלבי בדואים בכל הטיול...) ולכן הנצחתי אותם.

לנתב שמחתי לפגוש ולהכיר אותך
מאת הדרומי היחידי
בתאריך 28/1/2013

ולדעת דרכך על קדמה בשיחה עם אבא ברמק.
וגם להכיר את האיש ששמו נתב שטח.
מעכשיו את הדרך ואת הישוב \ בית אתה כבר מכיר.
ההזמנה פתוחה {גם לאחרים.}

ונצל,ש את דודידו הכרתי בכנס שהיה בק-להב.

סיום
מאת נתב שטח
בתאריך 26/1/2013
מהממצאים המפתיעים לאורך אפיק נחל באר שבע, דילגתי על באר אסנת ועל מפגש הענקים (נחל באר שבע ונחל הבשור) ובקצב מהיר סגרתי לרכב.

ברור שאחזור לאותו תא שטח, כי נותרו בורות ובארות לא בדוקים וגם התופעות המורפולוגיות במפגש הענקים בוודאי מעניינות.

אזהרות:
- אין מקורות מים. למרות בור עלומים שאת טיב מימיו לא בדקתי.
- שטח אימונים פעיל ולכן לא ניתן לטייל בו באמצע השבוע וגם בסוף השבוע יש לתאם עם הצבא.
- רמת הקושי בניווט גדולה מאוד.
- קיימת תנועת כלי רכב בדואים (ראיתי שניים). אין מרעה או מאהל.

אופי מדרך ההליכה נוח.

וד"ש מסיימת דיווח -

מרתק! תודה
מאת יואב אבניאון
בתאריך 26/1/2013

הצצה לתא שטח לא מוכר (לי). תודה!
מאת מאבישי
בתאריך 26/1/2013

תודה על הדיווח המקיף
מאת boxbarr
בתאריך 27/1/2013

מאוד מעניין
מאת אילנה ב
בתאריך 27/1/2013
אותי הרשימה במיוחד יכולת ההתמצאות והניווט שלך... מפתיע לגלות כאלו מקומות יפים ומעניינים במקום שלכאורה אין בו "שום דבר"

מענין מאוד. עוד מקום מענין
מאת חגית_ב
בתאריך 28/1/2013
שרק דרך התמונות וההסברים שלך יש לי הזדמנות להכיר.

יפה מאוד
מאת ylivny
בתאריך 31/1/2013
בהחלט איזור שמצריך ניווט כירורגי.
כל הכבוד.

יונתן

*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0938)