שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

טיולים ואתרים
פורום הטיולים שלנו.

ברוכים הבאים לקהילות אג'נדה!
אתם צופים כרגע בהודעה טקסטואלית מתוך פורום "טיולים ואתרים"

הודעות נוספות מפורום טיולים ואתרים
הודעות נוספות מפורום טיולים ואתרים

ליחצו כאן כדי לעבור לגירסה המקורית של פורום "טיולים ואתרים"

אולי הפעם נתפוס אותו זורם...
אולי הפעם נתפוס אותו זורם...
מאת ylivny
בתאריך 6/2/2013
במעלה השלוחה קורצת אלינו מסלעה. אני ואורי ("האמצעי") שועטים אליה. אולי משם נחזה בפלא המיוחל?
על הגב תמר ("הקטנה") מתחפרת בתוך המנשא, מנסה להתגונן מהרוח הקרה שנושבת בעוז וכמעט מעלימה את רעש המים הרחוק.
קצת מאחורינו אשתי ואיל ("הגדול") אבל אנחנו לא מחכים, עולים בצעדים גדולים עם חיוך על הפנים. הפעם נתפוס אותו זורם...

לאן הולכים?
מאת ylivny
בתאריך 6/2/2013
בנחל צאלים טיילתי אין-ספור פעמים. החל מטיולים במסגרת חוג הנוער לפני עידן או שניים, דרך טיולים עם חברים ועד טיולים משפחתיים בשנים האחרונות.
את ברכת צפירה ומפל צאלים שמתחתיה יצא לי לראות מכל זווית אפשרית וכמעט בכל מצב צבירה: מלאה מים, ריקה, מלאה בחלוקי נחל... רק במצב אחד עדיין לא יצא לי לראות את הבריכה והמפל שמתחתיה – בזרימה.

בשנה שעברה כבר כמעט ונסעתי עם חברים לבקר את הבריכה יום אחרי שטפון אבל ברגע האחרון הנסיעה בוטלה ואני נשארתי עם חוב לא סגור לעצמי.

וכך יצא שביום שישי שעבר, כשבמהדורות החדשות מדווחים על גשמים כבדים בכל הארץ ובמכ"מ של השמ"ט נראה בבירור שיורדים גשמים משמעותיים בדרום הר חברון, בערד ובסביבתה, נרקמה בראשי תכנית לסוע לבקר את מפל צאלים ואולי לתפוס אותו זורם סוף כל סוף.

שבת בבוקר התנהלה בעצלתיים. בסביבות תשע וחצי העלתי את האופציה לסוע לנחל צאלים (שעתיים לכל כיוון מת"א) כדי לראות אם הצאלים עדיין זורם. הייתי בטוח שהשעה המאוחרת (היו לנו תכניות לאחה"צ בעיר) והנסיעה הארוכה יחרצו נגד הרעיון אבל להפתעתי אשתי היתה בעד וכך אכלנו ארוחת בוקר, התארגנו במהירות ויצאנו לדרך.

עזבנו את ת"א השמשית והנעימה וככל שהדרמנו השמיים נהיו מעוננים יותר ויותר. מסכי גשם יפים ליוו אותנו כשמדי פעם אנחנו חוצים את אחד מהם וזוכים למקלחת קצרה. אולי היינו צריכים להביא מעילי גשם? נו, לפחות זה מגדיל את הסיכויים שהנחל עדיין זורם.

שעתיים אחרי היציאה ואנחנו על דרך העפר שמובילה לחניון הלילה שליד ברכת צפירה. גשם לא יורד אבל השמיים אפורים ומסביבנו שלוליות רבות שמספרות שלנו שירדו כאן גשמים רציניים ביממה האחרונה.

עוד קצת קפיצות בשביל העפר ואנחנו חונים ליד חניון הלילה, פורקים מהאוטו במהירות ומוכנים לזוז. השאלה היא לאן? איפה נוכל לתפוס נק' תצפית טובה על מפל צאלים? אני מביט במפה ומחליט לנסות ולהגיע אל המצוק שמעל המפל דרך נחל צפירה שיורד דרומה מחניון הלילה והשלוחה שממזרח לו.

קניון צפירה
מאת ylivny
בתאריך 6/2/2013
ההליכה בנחל צפירה נוחה. גם כאן רואים סימנים לגשם שירד באזור לאחרונה

הזמזומית שצומחת בחריץ הסלע בוודאי נהנתה מאוד מהגשם הזה

עוד קצת הליכה במורד הנחל ואנחנו מגיעים לסדרת מפלונים ממש לפני שהנחל מתעקל מערבה

כפי שניתן לראות ניתן לעקוף את המפלונים הללו בקלות ולהמשיך בנחל אבל זו נראית כמו נקודה מצויינת לעזוב את הערוץ ולעלות אל השלוחה שממזרח לו וכך אנחנו עושים. עליה קצרה במעלה השלוחה ולפתע אנחנו נעצרים

מהנקודה הזו ניתן לראות את הקניון הקטן שמעל ברכת צפירה וככה נראה בשבת שעברה

מפל צאלים
מאת ylivny
בתאריך 6/2/2013
עכשיו כבר אין ספק שהנחל זורם ונשאר רק לראות אם נגיע לנק' שתאפשר תצפית אל המפל הדו מפלסי שמתחת לברכת צפירה.
אנחנו מגבירים קצב וכמו שתיארתי בפתיח חותרים אל עבר ראש השלוחה הבאה.

מסתבר שהשלוחה אכן חושפת לנו מראות חדשים. מכאן ניתן לראות את ברכת צפירה ואת ראש המפל והם אכן זורמים.

שתי דקות התפעלות ואנחנו כבר יורדים מראש השלוחה אל נחל קטן שמפריד ביננו לבין השלוחה הבאה. מה נראה משם?
העליה לשלוחה הבאה מנוקדת בצמחי כוכב ננסי שסיימו את חייהם. הם בטח הפיצו את זרעיהם באחת ממכות הגשם האחרונות.
בראש השלוחה אני עוד אמצא זמן להראות לילדים איך הצמח נפתח במגע עם מים.

אבל לא לשם כך התכנסנו... אנחנו מטפסים לראש השלוחה והמראה הזה מקבל את פנינו

מבט מזרחה מראה שהנחל זורם גם מזרחה מכאן

גם נחל שפן זרם אבל לא צילמנו אותו

חינוך למופת
מאת נתב שטח
בתאריך 7/2/2013
שלושת הילדים נראים ממושמעים ומתעניינים ומראה שלושתם כורעים ברך מסמל זאת. היה לך מידע מוקדם שההליכה לתצפית אפשרית?

אני שומרת תודה מיוחדת לרוית ולסיירת שלה על שהזניקה אותנו בשנה שעברה,בעיתוי מדוייק אל הפינה הזו.
באותו טיול זכינו גם לחווית החילוץ של ה"סובארו ארנב"...

עוד קצת
מאת ylivny
בתאריך 6/2/2013
כאמור, למפל צאלים 2 מפלסים ואנחנו רואים רק את העליון. בקצה השלוחה שעליה אנחנו יושבים יש מסלעה שנראית מבטיחה.
אני הולך לבדוק אם משם ניתן לראות את המפל כולו ושמח לגלות שאכן כך (לא להיבהל מהתמונה.במציאות הנק' בטוחה למדי)

וככה זה נראה משם

המפלס העליון

והמפלס התחתון

אחרי כחצי שעה בנק' התצפית הילדים התחילו להתלונן על קור אז קיפלנו את פיקניק הצהריים וחזרנו אל המכונית שהמתינה לנו בחניון ברכת צפירה.
בדרך עוד הספקנו לתת מבט אחרון לעבר הנחל הזורם ולהבטיח שנבוא שוב לבקר.

מקסים
מאת ShaiR213
בתאריך 7/2/2013

לראות את מפל צאלים זורם זו התרגשות גדולה, לא כל שכן בפעם הראשונה.
יפה שהצלחת לרתום את כל המשפחה למשימה סמיילי_שמח

בשנה שעברה גוונו ויצאנו למסלול בערוץ עצמו למטה בעודו זורם, אבל זה כבר מסלול ארוך לילדים (אני עדיין גם במגבלות קושי/אורך במסלולים לילדים כשמנשא כבר לא בא בחשבון...)

איזה יופי שתפסתם אותו זורם
מאת אילנה ב
בתאריך 6/2/2013
ואיזה יופי של דיווח מצולם.
עד כה מכל הגשמים שירדו יצא לי רק להיתקע קרוב לשעתיים בפקק נוראי על כביש החוף, באותו בוקר שהאיילון הוצף...
נהינית לראות את תמונות השטפונות שלכם ואת הזרימה במפלים היבשים שמתמלאים מים אחרי הגשמים.

יונתן, על הכיפאק
מאת סייר מדבר 1
בתאריך 7/2/2013
אהבתי את התמונות ואת התאורים.
התמונות שלך הזכירו לי כמה רגעים מקפיאים מאד שחוויתי שם על מצוקי נחל צאלים. לזעטוטים שלך יש מזל. כ"כ קטנים וכבר זוכים לראות את המראה הגדול הזה של המפלים האימתניים הללו זורמים בעוז. ככה זה כשיש הורים מורעלים ונחושים.
נהדר, נהדר.

יפה מאוד
מאת ההולך בשבילים
בתאריך 7/2/2013
חמודים מאוד הילדים...
אני מצטרף לשאלה של נתב, ללכת עם ילדים במסלול מאולתר נשמע לי בעייתי משהו, אפילו ברמה של הליכה סתמית שלא תביא לתוצאה המקווה, עם ילדים זו עלולה להיות אכזבה ותסכול...

תמונות מרשימות
מאת חגית_ב
בתאריך 7/2/2013
וכמובן משפחה מקסימה.
נהנתי מהטבע שהבאתם לנו ומהילדים שגדלים בין הטיולים שאתה מדווח עליהם.

תודה למגיבים + תשובה
מאת ylivny
בתאריך 7/2/2013
כאמור, תודה למגיבים.

נתב - בעבר ראיתי צילומים של המפל זורם ומזווית הצילום היה ניתן להבין שהוא צולם באיזור הזה. לא ידעתי בוודאות אם עדיף להגיע מלמעלה (מזרחה יותר) או שאפשר להגיע לנק' תצפית מבלי לטפס.

בחניון הלילה פגשנו אנשים שהגיעו מלמטה ואמרו שתצפתו אל המפל. היה קשה להם להסביר איפה היו ומה ראו כך שלא הייתי בטוח שהם ראו את המפל הגדול אבל מכיוון שבמפה האיזור נראה עביר החלטתי לנסות מלמטה.

ההולך בשבילים - אמנם מדובר במסלול "מאולתר" אבל ממבט במפה ותצפית בשטח הערכתי שלא תהיה בעיית עבירות. גם אם היינו נתקלים במפל לא עביר בנחל צפירה היה ניתן בקלות לעלות על השלוחה שממזרח (נ.ג. 306). בכל מקרה, במידה והיינו מגיעים למקום בעייתי היינו חוזרים לאחור.

ולגבי תסכול הילדים - זה לא נראה לי בעיה. לא הבטחנו להם מפל זורם ולא בנינו ציפיות. באופן כללי הם רגילים להנות מעצם ההליכה והחברותא המשפחתית בשבילים (ילדים קטנים לא ממש מעריכים נוף, לוקח זמן עד שהם נהנים ממנו).

יונתן

*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.1094)