שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

*עברנו דירה! בואו לבלוג החדש והנאה של קפה+טלוויזיה
חיפוש בפורום

Follow CoffeePlusTV on Twitter
סדרות נעורים בניינטיז

סדרות נעורים בניינטיז 1990_5
פורסם לפני 3534 ימים     מאת yaddo     סה"כ תגובות: 7     תגובה אחרונה לפני: 3534 ימים

לפני שבועיים שודר בחם בידור ישראלי הסיפור שמאחורי עניין של זמן, ששודרה בחינוכית בין 1992 ל-1996, והתברר לי שעל בערך חצי מהסדרה בכלל לא ידעתי. 57 פרקים? מאיפה זה הגיע? היא הייתה הצלחה ענקית בקרב צעירים? באמת? למה? אני הייתי בדיוק בגיל המתאים לכל אורכה, אבל הדבר היחידי הטוב שאני זוכר ממנה - כלומר משתי העונות הראשונות, שהתברר בתוכנית ההיא שהן היחידות שראיתי - הוא הקאסט, שכבר אז, עוד בטרם התברג לתפקידי מפתח בבידור הישראלי, באמת בלט באיכותו ובכימיה שלו. בראשם מבחינתי אורי גוטליב, שהיה מצחיק וחינני.

לא שהיא הייתה סדרה כל כך רעה. הייתה לה קז'ואליות שלא נצפתה עד אז במחוזותינו, מה שללא ספק היה מרענן מאוד וזכור לטובה, אבל הדידקטיות והתפאורה הענייה בסופו של דבר האפילו בגדול על כל השאר. בל נשכח שהניסיונות ליצור תוכנית נוער ישראלית ממשית עד אז התמצתה בשלל הפרנצ'יז של צעירי תל אביב: החופש האחרון ולא כולל שירות.

בניסיונות הקרטון הללו תמיד מישהו התמכר לסמים, זוג אחד רצה לשכב בפעם הראשונה, מישהי השתרללה, מישהי נכנסה להיריון (בדרך כלל אותה אחת), הבדלי עדות תמיד היו קריטיים ותמיד באו לידי ביטוי, אנשים שתו ונהגו, מישהי הייתה בולמית / אנרוקטית / בעלת כל הפרעת אכילה אחרת. בכלל, נדמה היה שכל תחלואי העולם נופלים על אותם בני נוער מסכנים או מגולמים על ידם. כמה בני נוער כאלה אתם מכירים? מילא עניין של זמן, היא שודרה בטלוויזיה החינוכית, אבל כל השטויות האלה של צעירי ת"א - בחיית אמא שלכם.

זו גם בדיוק הסיבה לכך שלא אהבתי את דגראסי. היא והישראליות היו אמורות לגולל את סיפורם של אנשים כמוני, אבל בפועל כשלו נחרצות, ובתוך כך גם לא היו מבדרות מספיק כדי שאצפה בהן בלי קשר. לכן לא מובנת לי הצלחת עניין של זמן. הרי היו אחלה חלופות באותו זמן. בנכר פרצה את הדרך בברלי הילס 90210 ממש בתחילת העשור. כל סדרות הנעורים שבאו אחריה, נבעו ממנה לדעתי. פחות בניסיונות לשחזר את ההצלחה – אלה הגיעו רק עשור אחרי כן עם האו.סי ואחת שיודעת - אלא באופן מעניין, יותר בתגובות נגד שחלקן צלחו (אלה הם חיי, שאני מתכנן מהדורה חדשה של עובדות עליה בקרוב) וחלקן לא (דוסון קריק). מיותר לציין שדווקא אלה הם חיי נבעטה מהר מאוד אל מחוץ לוח השידורים, בסיועו של הקהל האמריקני הנבער ואנשי השררה עם החליפות והדולרים בעיניים.

שלוש שנים אחרי כן הגיעה באפי, יצירת מופת בז'אנר. ממנה עולה המסקנה שבשביל לעשות סדרה טובה תזדקק לרעיון דבילי מיסודו, כבוד מינימלי לצופה, ואולי גם קצת כישרון יוכל לתרום. צאו וחישבו כמה הרפתקנות נדרשה ממקבלי ההחלטות כדי לאשר את הסדרה הזאת. מעשה בתיכוניסטית שמגיעה לעיירה מוכת ערפדים וכוחות רוע, שתפקידה כקוטלת ערפדים הוא, ובכן, לקטול אותם, והיא עושה זאת בעזרת שני חבריה והספרן של ספריית בית הספר. ולא רק זאת, אלא זה מבוסס על סרט קולנוע כושל במיוחד. אבל מה, הייחוד שלה כסדרת נוער וההברקה הגדולה הוא השימוש במטאפורות שדיות כדי להמחיש את ייסורי הגדילה.

וזה בדיוק העניין, או חלק נכבד ממנו. הרפתקנות. לא ללכת על בטוח. במקרה של קהל יעד צעיר, אני סבור, אחד הדברים הכי חשובים הוא לא לקחת אותם כמובנים מאליהם. אם כבר עושים משהו שמיועד להם, שיהיה טוב. בבאפי אף זוג לא נכנס להיריון בלתי רצוי, לאף אחד לא הייתה הפרעת אכילה ואף אחד לא נפל לסמים (אם כי ווילו נפלה לקסמים), אבל בעצם בעולמה המקביל תיארה הסדרה הזו יקום שלם ורוב-הזמן-אמין של מתבגרים. באלה הם חיי נבעה עיקר הדרמה מהרגעים הקטנים הכל-כך גדולים למתבגרים, מהיחסים בין הדמויות ומעולמה הפנימי (המקסים) של הדמות הראשית, ואלה שורטטו בעדינות נפלאה.

אין לבני נוער שום מניעה ושום סיבה שלא לצפות בסדרות שמלכתחילה לא מיועדות בהכרח אליהם, כשם שאנחנו צפינו בחברים, סיינפלד, פרייז'ר, נשואים פלוס, ER, NYPD, חשיפה לצפון וכו'. מעולם לא חשבתי לעצמי, "וואו, חסרה לי דמות טלוויזיונית שתשתה ותנהג". סדרה טובה עשתה את לי זה, ולא ממש שינה לי למי היא יועדה מכלתחילה. מעניין, ככה זה גם היום.

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריך

מאמרי הקהילה
"הסמויה" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "הסמויה", הסדרה הטובה ביותר בתולדות הטלוויזיה (הוכח מדעית).
26/9/2010
"מד מן" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "מד מן", AKA "הגברים של שדרות מדיסון".
23/9/2010
"glee" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי glee.
27/10/2010
"אבודים" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי סדרת המיסתורין.
30/10/2010
"יומני הערפד" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי סדרת הערפדים.
4/11/2010
"ילדי האנרכיה" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי דרמת האופנוענים של קורט סאטר.
2/11/2010
"צ'אק" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "צ'אק".
10/10/2010
"קומיוניטי" - דיוני הפרקים
כל הדיונים על פרקי "קומיוניטי".
11/10/2010
"דם אמיתי" - דיוני הפרקים
דיוני הפרקים של סדרת הערפדים של אלן בול.
30/9/2010
"דקסטר" - דיוני הפרקים
דיוני הפרקים שהיו לנו על פרקי "דקסטר".
9/10/2010
"שובר שורות" - דיוני הפרקים
כל הדיונים על פרקי "שובר שורות".
9/10/2010

*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר עבודה בעגלות Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0625)