שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

*עברנו דירה! בואו לבלוג החדש והנאה של קפה+טלוויזיה
חיפוש בפורום

Follow CoffeePlusTV on Twitter
הקולנוע הבריטי בשנות התשעים

UK הקולנוע הבריטי בשנות התשעים
פורסם לפני 3513 ימים     מאת backbeat     סה"כ תגובות: 12     תגובה אחרונה לפני: 3510 ימים

שמי באקביט ואני אנגלופילית.
או בעצם בריטופילית. זה התחיל אי שם בשנות התשעים, בטיול ראשון לחו"ל בעקבות איזו להקה אנגלית נושנה. דקות אחרי שירדנו מהגטוויק אקספרס, בתוך ויקטוריה סטיישן, עם התרמילים על הגב, עדיין לא ברחוב אותו אני רק רואה מציץ דרך השער הגדול שנמצא כ-30 מטר לפני, סופגת את האווירה, המולת ה-rush hour ומרגישה שייכות טבעית, כאילו חזרתי הביתה.
לונדון הקסימה אותי. במראה, במגוון, בהיצע. שנים אח"כ ניו-יורק סיפקה את אותם דברים מבלי לחזור על החוויה (אהבתי את מנהטן אבל לא היה בה שום חידוש, לא הייתה פינה בה שלא ראיתי כבר במאות סרטים וסדרות מתהילה ועד פליסטי מהסנדק ועד... כל סרט בכייני של תום הנקס). שבעה ביקורים אחרי, לונדון עדיין שובה את לבי.
אבל זו לא רק עיר אחת שאהבתי - כי אז אני עושה עוול לאדינבורו היפיפייה, לליברפול, ליורק, למנצ'סטר, לגלזגו (ורק שפילד לא באמת שווה אזכור) - זו תרבות שלמה שאהובה עלי. על בליל המבטאים שלה; על יחסה למוזיקה כחלק מהותי בתרבות; על הטלוויזיה שלה; על עוד מיליון דברים שלא מעניינים עכשיו ורק מרחיקים אותי מהנושא – הקולנוע שלה.

אם אתעמק בדבר בוודאי אזכר איזה קולנוע היה בניינטיז. אבל בבחינה עצמית גיליתי שבמחשבה מהירה, מלבד טרנטינואים, כל סרט ניינטיז שעולה במוחי יצא מהממלכה המאוחדת.

UK

נראה שבשנות התשעים לונדון האפרורית והמרירה של תאצ'ר הפסיקה לשדר בשחור-לבן. שלטון חדש, כלכלה חדשה, תקווה חדשה, או אם תרצו דור חדש שעבר לסמים יותר משמחים, הפיחו צבע בלחיי האומה ויחד עם הבריט-פופ שדשנו בו לא מעט, נוצרה גם טלוויזיה מזן חדש וגם הקולנוע הבריטי נחשף לעולם.
לא שלפני כן לא היו בונדים או מונטי פייטונים, אבל רוב התוצרת הבריטית הורכבה מהז'אנר שכונה "סרטי-כיור מטבח". סרטים אפלוליים למראה, אנגלים מאד באווירה וחסרי עניין לרוב הקהל שגדל מחוץ לבריטניה והעדיף את הקולנוע שלו הוליוודי עם הפי-אנד.

בטיסה חזרה מהביקור הראשון ההוא בלונדון הוקרן שובר קופות טרי. בריטי מהזן החדש, צבעוני למראה, שהצליח לכבוש את הקהל האמריקאי והעולמי, וסלל את הדרך לתעשייה שלמה אחריו ולשמות חדשים של כוכבים.
מפתיע שעשה זאת בחור חיוור וגמלוני בעל תספורת "תשעימית" למדי וגמגום שנראה אז, משום מה, כה חינני.

"ארבע חתונות ולוויה אחת" הפך לסרט הבריטי המרוויח ביותר בכל הזמנים עד שיוצרו, ריצארד קרטיס, והכוכב שלו, יו גרנט, התאחדו עוד לפני תום העשור ב"נוטינג היל" שהצליח והרוויח אף יותר.

שנתיים אח"כ, זמן קצר אחרי הביקור הראשון שלי באדינבורו, ישבתי באולם קטן בקולנוע לב וכמה בחורים סקוטים על המסך רצו ברחובות שזה אך עזבתי.

כמו במקרה של יו גראנט, גם "טריינספוטינג" הפך את כוכביו לשחקנים ידועים ומצליחים. ו"התזמורת" עם יואן מקגרגור (נגן בתזמורת בראס מיואשת על רקע סגירת המכרות) או "ללכת עד הסוף" עם רוברט קרלייל (על צמד מובטלים שמעלים מופע חשפנים) הביאו את סיפורו של האדם הפשוט שהחיים בעיר הגדולה והמהירה רחוקים ממנו שנות אור. המפיצים הזרים כבר חפשו תוצרת בריטית, ועכשיו, כשכבר לא הייתה בעיה לחזור גם אל "החוויה האנגלית" ההיא שקודם הייתה זרה מדי, גם אנשים כמו מייק לי (עירום, סודות ושקרים) יכלו להציע את מרכולתם מעבר לים.

ואני באמת השתדלתי לצפות בכל סרט בריטי שהגיע לארץ, ללא קשר לז'אנר. סרטי אקשן (לוק, סטוק ושני קנים מעשנים), דרמה (קול קטן), קומדיה רומנטית (דלתות מסתובבות), סרטים פוליטיים (יום ראשון הארור), סרטי נעורים (סיפור יפה), סרטי מוזיקה (וולווט גולדמיין) ורבים רבים אחרים. אם היה לזה מבטא – אני צפיתי בזה.

ככה נחשפתי לצדדים שונים בהוויה הבריטית, עד שהם גרמו לי אפילו לאהוב כדורגל. טוב, אולי להעריך, תהיה המילה הנכונה. להעריך את המעקב, ההשקעה, ההתרגשות ואהבת המועדון ללא תנאים. כי אם יש משהו שהתרבות הבריטית מקדשת יותר מכל זה דשא-בוץ ועליו 22 בחורים שרצים אחרי כדור. לימד אותי את זה מר ניק הורנבי בספרו המעולה "קדחת המגרש" (ולמען האמת בכל ספר אחר שלו שאי פעם קראתי) והרבה לפני כן בסרטו "אהבה על הדשא".

"אהבה על הדשא" הוא סיפורו של ילד להורים גרושים שאביו, שמחפש נושא משותף לשעות המועטות אותן הם מבלים יחד, לוקח אותו למשחק של ארסנל. מכאן והלאה כל חייו סובבים סביב המועדון. חבריו, תלמידיו ואפילו אמו ואחותו נסחפים איתו לחוויה. עד שהוא מתאהב באשה חדשה ומעצבנת שלא מצליחה להבין את הקסם.
(בהיעדר היוטיוב המתאים הקליקו כאן)
אז אני הבנתי את הקסם ובמשך שבועות עוד בדקתי את מצבה של ארסנל בטבלה. במפתיע בסוף אותה עונה ארע הבלתי יאמן ואחרי כמעט שלושה עשורים ארסנל לקחו דאבל ואני לא יכולתי שלא להיות מאושרת בשביל אותו פול מהסרט שחיכה לכך כל חייו.

אני אעגל כאן פינות כדי לדחוף את "ג'ימי גרימבל" ו"בילי אליוט" משנת 2000. שני תסריטים שיכלו להיכתב בכל מקום, אבל הם נכתבו בבריטניה וזה ניכר בכל דקה בהם. אצל ג'ימי זה שוב העיסוק בכדורגל, אצל בילי זו שוב עיירת הכורים שמאבדת את מקור פרנסתה.
שני הסרטים הולכים אצלי יחד. כנראה בגלל השם, העובדה שיצאו באותה שנה והסיפור העוסק בניצחון הרוח והשאיפות של שני מתבגרים. וגם כי לשניהם אני ממש זוכרת את הרגע באולם כשהפציעו הצלילים הראשונים של שיר אהוב (אצל ג'ימי זה היהWaterfall של הסטון רוזס ואצל בילי הג'אם עם Town Called Malice)

לקולנוע הבריטי כמו לטלוויזיה, אין את העכבות האמריקאיות, הם יכולים להגיד ass ו-wanker, הם יכולים להראות עירום (גם גברי), אין להם בעיה עם סמים ומין, מה שמקל עליהם ליצור תמונת מצב של הדור.
אז איך הבריטי (ההוא מהפאב והמגרשים) עדיין נחשב מעונב וארה"ב הפוריטנית והגזענית היא הליברלית?

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריך

מאמרי הקהילה
"הסמויה" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "הסמויה", הסדרה הטובה ביותר בתולדות הטלוויזיה (הוכח מדעית).
26/9/2010
"מד מן" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "מד מן", AKA "הגברים של שדרות מדיסון".
23/9/2010
"glee" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי glee.
27/10/2010
"אבודים" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי סדרת המיסתורין.
30/10/2010
"יומני הערפד" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי סדרת הערפדים.
4/11/2010
"ילדי האנרכיה" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי דרמת האופנוענים של קורט סאטר.
2/11/2010
"צ'אק" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "צ'אק".
10/10/2010
"קומיוניטי" - דיוני הפרקים
כל הדיונים על פרקי "קומיוניטי".
11/10/2010
"דם אמיתי" - דיוני הפרקים
דיוני הפרקים של סדרת הערפדים של אלן בול.
30/9/2010
"דקסטר" - דיוני הפרקים
דיוני הפרקים שהיו לנו על פרקי "דקסטר".
9/10/2010
"שובר שורות" - דיוני הפרקים
כל הדיונים על פרקי "שובר שורות".
9/10/2010

*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר עבודה בעגלות Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0625)