שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

*עברנו דירה! בואו לבלוג החדש והנאה של קפה+טלוויזיה
חיפוש בפורום

Follow CoffeePlusTV on Twitter
וואו

וואו
פורסם לפני 3446 ימים     מאת yaddo     אין תגובות    

אני יודע שצפייה מרתונית מעמעמת את הפגמים, והנחתי שתאהב אותה, אבל התגובה שלך עלתה על ציפיותיי. איפה "דקסטר" ואיפה "הסופרנוס"? עצם הצבתן באותו משפט הוא זילות איומה בעיניי ליצירה המכוננת של HBO. אפילו "שובר שורות" טובה מ"דקסטר" (ואני אוהב אותה הרבה פחות). "דקסטר" היא גרסת פופקורן של עומק. הנה פראפרזות מרוכזות של דברים שכתבתי במהלך דיון עבר במסמ"צ, אבל אני חושב שהן משקפות היטב את דעתי.

הנושא של הסדרה, רוצח סדרתי שמתמקד בקטילת רוצחים, הוא כר נרחב לעיסוקים נאים על מוסר, נפש האדם וכל זה, אבל בפועל מההתחלה הייתה "דקסטר" שטחית ועתירת הסברים עצמיים לרווחת הצופה הטיפש. הקריינות לבדה, שאני מניח שהייתה אמורה להקנות ממד פילם-נוארי למיאמי שטופת השמש, הפכה במהירות לכפית שבאמצעותה מכניסים את כל ה"רבדים" אל לוענו. ואם הכפית אינה מספיקה, הרי שבמשך כל העונות האחרונות יש לנו את הארי בתור רוח רפאים שתזריק לנו את השאר אל תוך הווריד ותנהל עם דקסטר את השיחות, במקום לאפשר לצופה לחשוב קצת ולהשלים פערים.

למשל באחד הפרקים בעונה הרביעית הייתה סצינה שבה דקסטר עמד מול המראות והשתקף מספר פעמים. גם הארי היה שם וגם הקריינות של דקסטר. הקטע הזה היה תמצית של הסדרה הזו, או לפחות של היבט מסוים בה. המראה היה סימבולי ויפה, אבל במקום לתת לנו להבין את זה בשקט ולסמוך על האינטליגנציה שלנו, נדרשנו גם לקריינות של דקסטר, גם לשיחה שלו עם הארי וגם למעבר מראי לראי. האכלה בכפית כדבעי שבסופה בדיקה שאכן בלענו.

"הסופרנוס", "המגן", "ילדי האנרכיה" - אף אחת מהן אמנם לא מתמקדת ברוצח סדרתי דווקא, אבל כולן כן מתמקדות ברוצחים ובאנשים אפלים בפני עצמם, וכולן עושות את זה בצורה הרבה יותר עמוקה, מתוחכמת ושסומכת על האינטליגנציה של הצופים שלה. למעשה, דמותו של דקסטר כרוצח סדרתי שהוא בעצם וויג'ילנט ממגר רוע, הרבה יותר נוחה להזדהות מאשר דמויות שונות בסדרות הללו. הקוד הזה שלו, משהו שלוויק מאקי למשל לא היה, לא באמת מראה לנו אופל. כאשר דקסטר הזדעזע בעונה הרביעית מכך שרצח את האדם הלא נכון, איפה בדיוק האמביוולנטיות של הצופה, מהי בדיוק המורכבות? להפך, גם במקרה הזה הבנאדם שנרצח היה חלאה כך שיקל עלינו, הצופים רכי הלבב, להתמודד עם רצח של "חף מפשע". אפילו בפעם שהייתה להם אפשרות מובהקת להתמודד עם זה, שדקסטר ירצח ביודעין חף מפשע בלית ברירה, הם פתרו בכך שנתנו ללילה לרצוח את דואקס כדי להציל את דקסטר. זה היה אקט פחדני לשמו.

מה שמביא אותי לעניין הבא: עד סוף העונה הרביעית, החיים של דקסטר תמיד מצאו את הדרך לפתור לעצמם את הבעיות. בסוף הפרק הראשון לעונה הרביעית הוא עשה תאונה עם גופה בבגאז', לכאורה, אבל בפרק השני גילינו שהגופה לא שם בכלל. אבל זה בסדר, הכל בסדר, דקסטר גילה אותה לפני כולם למרות שסבל מאובדן זיכרון. ואיך? כי הדם טפטף עליו. בפרק האחרון לעונה, כאשר דקסטר במעצר ונראה שארתור יחמוק ממנו, הפתעה הפתעה - אין מקום במעצר אז משחררים את דקסטר בגלל שהוא מהכוח המשטרתי. בפרק שלפני כן דקסטר הציל את הילד מתוך המלט, הסתובב וגילה שארתור נעלם. ארתור יכול היה בקלות לנצל את הזמן הזה כדי לקחת את האת, לדפוק לדקסטר בראש ולהשליך גם אותו אל תוך המלט. בעונה הראשונה דקסטר גילה שילד הסתתר בתוך תא המטען של אחת המכוניות במגרש מכוניות שבו ביצע רצח. למעשה, אנחנו אפילו ראינו את העין מציצה מתוכה עוד לפני שדקסטר ידע. הילד ישב עם אמן הקלסתרונים, ומה יצא מזה? ציור של ישו.

יש עוד רבים, המונים, כמעט בכל פרק הוא נחלץ ממשהו רק הודות למזלו הטוב. דבר מכל אלה לא מאוד מפריע לי, כי מבחינתי זה לא עומד בדרכה של "דקסטר" להיות מבדרת. אבל זה כל מה שהיא - מבדרת.

תוקן על ידי yaddo 9/6/2010 15:11

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריך

מאמרי הקהילה
"הסמויה" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "הסמויה", הסדרה הטובה ביותר בתולדות הטלוויזיה (הוכח מדעית).
26/9/2010
"מד מן" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "מד מן", AKA "הגברים של שדרות מדיסון".
23/9/2010
"glee" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי glee.
27/10/2010
"אבודים" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי סדרת המיסתורין.
30/10/2010
"יומני הערפד" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי סדרת הערפדים.
4/11/2010
"ילדי האנרכיה" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי דרמת האופנוענים של קורט סאטר.
2/11/2010
"צ'אק" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "צ'אק".
10/10/2010
"קומיוניטי" - דיוני הפרקים
כל הדיונים על פרקי "קומיוניטי".
11/10/2010
"דם אמיתי" - דיוני הפרקים
דיוני הפרקים של סדרת הערפדים של אלן בול.
30/9/2010
"דקסטר" - דיוני הפרקים
דיוני הפרקים שהיו לנו על פרקי "דקסטר".
9/10/2010
"שובר שורות" - דיוני הפרקים
כל הדיונים על פרקי "שובר שורות".
9/10/2010

*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0625)