שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

*עברנו דירה! בואו לבלוג החדש והנאה של קפה+טלוויזיה
חיפוש בפורום

Follow CoffeePlusTV on Twitter
ארץ המחר ("מד מן" 4.13)


ארץ המחר ("מד מן" 4.13)
פורסם לפני 3226 ימים     מאת yaddo     אין תגובות    

"את לא יכולה לדעת איך אנשים יתנהגו בעתיד על בסיס התנהגותם בעבר"
(דון לפיי מילר, "הדחויים")"אִם תַּקְשִׁיבוּ הוּא יְסַפֵּר לָכֶם כֵּיצַד הִגִּיעַ לְשָׁם
כֵּיצַד שָׁכַח לְאָן הָלַךְ וְאָז הִתְעוֹרֵר"


האקט החפוז של דון מזכיר לי את עצמי בתור ילד, חוזר מטיול שנתי או מחנה קיץ ומייחל לכך שהיה נמשך לנצח. במובן מסוים נראה שההצעה שלו למייגן נועדה לשמר את סוף השבוע הקסום הזה, שבו הוא היה אבא טוב ובילה עם מישהי שהוא באמת אוהב. הוא לא נשאר עם הילדים ועם מייגן בבריכה אלא עלה למעלה, ישב על המיטה והרהר, ואז נמלך בדעתו וירד והיה לו כיף אמיתי. לכולם היה. סוף השבוע היה מושלם והוא עצמו היה מושלם.

"אִם תַּקְשִׁיבוּ הוּא יְסַפֵּר לָכֶם עַל הַפַּעַם שֶׁבָּהּ חָשַׁב שֶׁהוּא מַלְאָךְ
אוֹ חָלַם לִהְיוֹת מֻשְׁלָם"


מצד שני אני כל כך יכול להבין את המעשה הזה. סוף השבוע הזה הוא הדבר שאליו חתר דון לאורך כל העונה, ובעיקר כשהחל להתחדש ולקצץ במינון האלכוהול. זו הייתה הסיומת האופטימלית מבחינתו לתהליך, לקראת מחר חדש. ואני חושב שכן, מייגן אידיאלית בשבילו ושהרגשות שלו כלפיה, הגם שהיו מועצמים בסוף השבוע, נובעים ממקום אמיתי שנולד עוד לפני כן, כשהכיר אותה לראשונה באמת. עם מייגן הוא מצליח לחוש בנוח עם ילדיו, הוא זורם, הוא יודע מה לעשות. הוא קרא לה מריה פון טראפ, דמות האומנת ב"צלילי המוזיקה" ששבתה את לב הילדים. כמו במחזמר, האומנת הצליחה להפשיר גם את היחסים הנוקשים בין האב לילדיו ובדרך זו גם הצליחה לשבות את לבו של אביהם, קפטן פון טראפ, שבאותו זמן היה עם מישהי אחרת שלכאורה התאימה לו יותר, אבל לא לילדיו. בפרק, כאשר המילקשייק נשפך על השולחן וכל למודי-בטי הגיבו בקדחתנות כאילו מי יודע מה קרה, מייגן הגיבה בשלוות נפש מצודדת ובעיקר מנוגדת לחלוטין לבטי ושבתה סופית את לבו של דון. אחרי הביקור בבית של אנה, שם שנת '64 מונצחת על הקיר, דון מסתכל על המחר.

"וְאָז הוּא יְחַיֵּךְ בִּתְבוּנָה
שְׁבַע רָצוֹן כִּי הֵבִין שֶׁהָעוֹלָם אֵינוֹ מֻשְׁלָם"


זה יותר מהתאהבות של סוף שבוע. דון חשף בפני פיי המון מעצמו, מן הקושי שלו להתמודד עם ילדיו ועד לכדי החשיפה הגדולה של זהותו האמיתית. הוא גילה לה את הדברים הרעים ואת הדברים היותר טובים, כמו הניסיונות שלו לחזור למוטב. בכך, כפי שצוין כאן, הפכה פיי לגלעד של חסרונותיו, תזכורת תמידית לדברים שהוא שונא בעצמו. היא אפילו מציעה לו לצאת מהארון. עם כל שברון הלב והכאב עליה ועל מה שהיא מייצגת, אני חושב שבדיעבד נראה שפיי הייתה לדון משהו שהוא לא באמת התחבר אליו מעבר להיותה כותל לסודותיו.

אפילו בתור היחידה שיודעת מיהו באמת, דון מרגיש שמייגן יודעת טוב ממנה מיהו, בגלל שהיא מסתכלת עליו כפי שהוא היה רוצה לראות את עצמו. "אני יודעת מי אתה עכשיו", אלה היו מילותיה של מייגן, ואולי מה שהדהד בראשו של דון הוא הדבר שאמרה לו אנה שנים לפני כן, "אני יודעת הכל עליך ואני עדיין אוהבת אותך". זה רחוק מלהיות אותו מצב, כמובן, אבל הוא מאמין למייגן. מאמין שהיא קולטת אותו יותר מכפי שפיי קלטה, דווקא בגלל המידע שחסר לה. אבל לא מפאת אהבה עצמית, אלא בשביל לחתור לאותה שלמות נכמהת. "אני מרגיש כמו עצמי כשאני איתך, אבל באופן שבו תמיד רציתי להרגיש". הוא מאמין שגם אם יספר לה את האמת על אודותיו, היא תאהב אותו לא פחות. כשהוא מספר לה על הטבעת האינסטינקט הראשוני שלו הוא לשקר, או לייפות את האמת: "היא עברה במשפחה שלי". אבל מיד הוא מעמיד דברים על דיוקם: "לא במשפחה שלי, בדיוק. היא הייתה שייכת למישהי שמאוד חשובה לי".

ההיצמדות הזו לאמת נראית כמו ניסיון מפוכח, כן ובריא להתחיל את מערכת היחסים כמו שצריך, ועל כן החיבור ביניהם נראה לי כאמור כנדבך בניסיון של דון לשפר את עצמו. את אותו מקום טהור שהיה לו עם אנה ועכשיו עם פגי, כפי שאף אמר לפגי במילים אחרות (בעוד סצינה משותפת יפהפיה), הוא מזהה במייגן. פיי היא הערת שוליים בחייו של דון גם כמישהי שיודעת את סודו. אפילו הסדרה עצמה, בפרק "המזוודה", הבהירה לנו שפגי היא ה'אנה' הנוכחית בחייו של דון, אפילו כאחת שלא יודעת את סודו.

מערכת היחסים המשמעותית הראשונה שהייתה לדון אחרי בטי הייתה עם פיי. מהקיצוניות של עקרת הבית היפהפיה והברה אבל הילדותית עד אימה הוא עבר אל קיצוניות שניה, נאה אבל מחוספסת, חכמה, קרייריסטית. מייגן לא יפה כמו בטי – היא לא לעולם לא תוכל לשחק בסרטים עם השיניים האלה שלה – ואולי לא פיקחית כמו פיי, אבל במובן מסוים היא איזון אופטימלי של שתיהן ולא קשה לי להבין למה דון כל כך נמשך אליה. מה שיש שם הוא אמיתי, לפחות נכון לעכשיו.

ולמרות הכל, בסופו של דבר הוא שוכב במיטה בדירתו כשראשה של מייגן על חזהו, לא נראה שמח במיוחד או אפילו שלם, ומביט אל מחוץ לחלון. יכול להיות שהוא סתם חשב על בטי ועל השיחה שהייתה להם מעט לפני כן. יכול להיות שלא.

אֲנַחְנוּ פְּגוּמִים כִּי אָנוּ רוֹצִים כֹּל כָּךְ הַרְבֵּה יוֹתֵר
אֲנַחְנוּ הָרוּסִים כִּי אָנוּ מַשִּׂיגִים אֶת הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה
וּמְיַחֲלִים לְמָה שֶׁהָיָה לָנוּ"


תוקן על ידי yaddo 24/10/2010 13:52
אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
"הסמויה" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "הסמויה", הסדרה הטובה ביותר בתולדות הטלוויזיה (הוכח מדעית).
26/9/2010
"מד מן" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "מד מן", AKA "הגברים של שדרות מדיסון".
23/9/2010
"glee" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי glee.
27/10/2010
"אבודים" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי סדרת המיסתורין.
30/10/2010
"יומני הערפד" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי סדרת הערפדים.
4/11/2010
"ילדי האנרכיה" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי דרמת האופנוענים של קורט סאטר.
2/11/2010
"צ'אק" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "צ'אק".
10/10/2010
"קומיוניטי" - דיוני הפרקים
כל הדיונים על פרקי "קומיוניטי".
11/10/2010
"דם אמיתי" - דיוני הפרקים
דיוני הפרקים של סדרת הערפדים של אלן בול.
30/9/2010
"דקסטר" - דיוני הפרקים
דיוני הפרקים שהיו לנו על פרקי "דקסטר".
9/10/2010
"שובר שורות" - דיוני הפרקים
כל הדיונים על פרקי "שובר שורות".
9/10/2010*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.1250)