שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהמדע בדיוני ופנטסיה
<script src="http://www.postool.co.il/showinfo.php?user=kapta&mid=

ברוכים הבאים

*בלי פאניקה * אגודה ישראלית למד"ב ופנטסיה * רשימת קיפוד * רשימת כנסים בעולם - אתר לוקוס * ISF.co.il * היׂה יהיה *

 

האדם הביוני


האדם הביוני
פורסם לפני 3890 ימים     מאת גולי233     סה"כ תגובות: 4     תגובה אחרונה לפני: 3887 ימים

טכנוקליפס (TechnoCalyps), סדרת תעודה
2006, 3 חלקים בני שעה כ"א
יצירתו של פרנק ת'יס


שילוב של אדם ומכונה (קיבורג)? אדם בעל ראית עטלף, עור קשה כשל חיפושית ועיצוב גוף מאת ורסאצ'ה? רובוטים אינטילגנטיים שיאיצו את קצב ההתפחות בכמה סדרי גודל וישאירו את בני האנוש מאחור? עידן האדם הביוני נמצא ממש מעבר לפינה.

טכנוקליפס (שם הנובע משילוב המילים טכנולוגיה ואפוקליפסיקה) הינה סדרת תעודה בת שלושה פרקים שבמרכזה רעיון ה-"על-אדם" (trans-human), פרי עבודתו של האמן החזותי ויוצר הסרטים הבלגי פרנק ת'יס. הסידרה משרטטת קוים לדמותו של האדם העתידי לאור התפחויות טכנולוגיות צפויות בתחומים שונים בינהם רובוטיקה, גנטיקה, אינטיליגנציה מלאכותית, חקר המוח, ביוניקה, ננו-טכנולוגיה ועוד. ת'יס מראה כי הקידמה בתחומים הללו מתכנסת למטרה אחת משותפת – להתגבר על מגבלות המין האנושי וליצור צורות מתקדמות של חיים. ליצור על-אדם. פרנק חוקר את החזון הטכנולוגי בהיבטים מדעיים, אתיים ומטאפיסים. הסדרה כוללת בין השאר ראיונות של מדענים מן השורה הראשונה והוגי דעות נחשבים מרחבי העולם בינהם ברוס סטרלינג, מרווין מינסקי, ריי קורזוול, האנס מוראוק, טרנס מק'ני, רוברט אנטון וילסון, מרגאט וורטהיים, הדלאי למה ורבים אחרים.

הפרק הראשון, המכונה "Transhuman", סוקר את ההתפחויות האחרונות והצפויות בתחומים שצוינו לעיל ובעזרת טובי המדענים מנסה להסביר כיצד ההתפתחויות הללו ישפיעו על חיינו. אפילו נושאים שהדיון בהם אינו מקורי או חדשני במאת האחוזים כגון הנדסה גנטית נידונים בצורה מלהיבה ומלאת חזון. למשל, מעבר לתועלות הברורות שבפיצוח הקוד האנושי בתחום הרפואה, ת'יס מתייחס לאספקטים שונים כגון אופנה, הגברה-עצמית וטרנספורמציה של הגוף האנושי לצורות אחרות. ת'יס לא פוסח נושא רגיש כגון קדושת הגוף האנושי הטבעי ואיך החברה עשויה להתמודד ו\או להתגבר על דעות מסוג זה. הפרק ממשיך ודן בהרחבה באינטיליגנציה מלאכותית ומסביר מדוע אין למין האנושי ברירה מלבד להפוך אט אט לקיבורגים אם ברצונו להשאר המין השולט והמוביל בעולם המוכר לנו. נושא חשוב נוסף שנידון בהרחבה הוא ננוטכנולוגיה והאפשרויות הכמעט בלתי מוגבלות שקידמה בתחום זה תיצור. ואלו רק דוגמאות אחדות...זהו פרק מלהיב, עמוס במידע מרתק ומבין שלושת הפרקים סביר שינצח בתחרות פופולריות.

החלק השני, "Preparing for Singularity", נותן במה ומנסה להסביר את עמדותיהם של התומכים והמתנגדים ליצירת "על-אדם". כמו כן עוסק הפרק בשאלה מתי תתחיל המהפכה הטכנולוגית המדוברת ואיך אנשים מתכוננים אליה כבר עכשיו. בעיני זהו הפרק החשוב מבין השלושה וללא ספק המעמיק ומעורר המחשבה ביותר מבינהם. אחד הרעיונות שמוצגים בפרק הינו קצב קידמה הולך וגדל וכיצד האדם עתיד להתמודד עם מצב כזה. אם בעבר קצב השינוי היה איטי ואילו היום הוא מהיר בהרבה (טיסה, מחשוב, רפואה מתקדמת וכו'), תארו לכם עולם שבו כל יום או אפילו כל דקה חלה התפתחות כלשהיא... איך אדם מסתגל לעולם כזה ומצליח להשאר בחזית? בעולם שבו יש אינטיליגנציה מלאכותית, קצב הפיתוח עשוי לנסוק לגבהים חדשים. למעט החלקה אחת לטעמי האישי (התייחסות לסמים כניסוי שעשוי לדמות עולם משתנה בקצב גבוה), הפרק הזה הותיר בי חותם עמוק, כאשר המשכתי לחשוב על הנושא ימים רבים לאחר גמר הצפייה הפרק.

הפרק השלישי והאחרון (“The Digital Messiah”) מנתח את ההשפעות של ההתפחויות הטכנולוגיות על הדת. פרנק מנסה לומר שהמדע הוא למעשה שליח של הדת ואין איבה בין דת ומדע כפי שנהוג לחשוב. בין השאר, הפרק מציג מדענים שונים המייחסים לעבודה שלהם חשיבות דתית ("ליצור אל", "לגעת באלוהים") ושואבים השראה מן הדת. כמו כן, מוצגות דתות שונות כגון נצרות, איסלאם, הינדו ויהדות והיכולת שלהם להתמודד עם השינויים הצפויים. לטעמי בפרק זה חסרה אמירה משמעותית ואינו יוצר גירויים ועניין כקודמיו. זהו הפרק המיותר מבין השלושה וסיום מאכזב לסדרה נדירה וחשובה.

טכנוקליפס הינה סדרת מופת יחידה מסוגה. מי שניחן בסקרנות לגבי מה העתיד צופן עבורנו ואוהב להרהר בכך, לקרוא על הנושא או לשוחח על כך עם מכרים, לבטח ימצא את הסדרה הזו מעוררת התפעלות ומחשבה. אינני משוכנע שהסדרה מדייקת בפרטים טכניים ולא עושה לעצמה הנחות – למשל, התעלמות ממכשולים ברורים ובלתי-עבירים בתחום האינטילגנציה המלאכותית כבר בתחילת הדרך (לדעת רבים). עם זאת, לסדרה שדנה בחזון טכנולוגי ומהרהרת בקול באפשרויות שונות של האדם העתידי, אין לכך חשיבות ועל כן אין זה מפריע. מטבעה, הסדרה עמוסה בדיבורים וראיונות אבל אינה מעייפת. על אף היותה סדרה מושקעת שהעבודה עליה ארכה שנים רבות וככה"נ עקב היותה סדרת תעודית בתחום הנחשב לנישה, היא לא זכתה לכיסוי תקשורתי נרחב ולכן אינה מוכרת לציבור הרחב. עבור חובבי מדע בדיוני, זו עשויה להיות פניה של ממש. צפייה נעימה!

צפייה בפרק I אונליין (איכות וידאו בינונית)
צפייה בפרק II אונליין (איכות וידאו בינונית)
צפייה בפרק III אונליין (איכות וידאו בינונית)
אתר הבית של טכנוקליפס (כולל קדימון, מידע על ה-DVD, המשתתפים בסדרה וקישורים לחומרים רלבנטים):
http://www.technocalyps.com
טכנוקליפס ב-IMDB
http://www.imdb.com/title/tt0899298
אתר הבית של פרנק ת'יס
http://www.frank-theys.net
פרנק ת'יס עובד על סרט חדש בשם The Will to Virtuality
http://www.quietearth.us/articles/2009/10/06/Scientists-strive-for-immortality-in-Frank-Theys-upcoming-THE-WILL-TO-VIRTUALITY


קבצים מצורפים:אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור / מארק טוויין - חוות דעת מאת סיגליתי
זהו ספר נהדר אחד המענגים שקראתי מזה זמן מה, גם אם נראה שנהניתי מהספרים האחרונים שקראתי, הספר הזה שמר לי כנראה הנאה מיוחדת.
14/9/2009
סטרוגנזה - עיר המסכות / מרי הופמן - סקירה מאת סיגליתי
במסווה של גלימות קטיפה ומסיכות, הסופרת אורגת עלילה של שלטון, תככים, מזימות, בגידה, כישוף ואהבה, בשילוב אחת המשפחות הידועות ביותר במאה ה-16.
20/8/2009
גילדת הקוסמים מאת טרודי קנבן - חוות דעת של טרישנמרנדו קפטה
הספר הזכיר לי הרבה נריטיבים דומים ומשתמש בכל הקלישאות שאפשר. הסיפור מתרחש בעיר המזכירה את ימי הביניים באירופה.
15/8/2009
צייר המלחמות מאת אור גראור - חוות דעת של מוניקה
קול שונה: מעין הימצאות בו זמנית בשני עולמות, כאילו רגלי הקורא נמצאות אחת בעולם מציאותי והשניה בעולם דמיוני, הקרקע אינה יציבה, והמוח מגשר בין העולמות השונים
30/7/2009
חרש החורף מאת טרי פרצ'ט - סקירה מאת סיגליתי
חרש החורף הוא הספר השלישי בסדרה ומסתבר שגם האחרון. בספר זה טיפאני כבר בת שלוש עשרה, היא ממשיכה את התמחותה במכשפנות אצל מכשפה זקנה וותיקה מאד, אשר לוקחת אותה לצפות בריקוד של רוח החורף עם גבירת הקיץ.
13/6/2009
לב של דיו מאת קורנליה פונקה - סקירה מאת סיגליתי
דמיינו שהדמויות היו מתממשות לנגד עיניכם בזמן הקריאה. את מי הייתם רוצים לפגוש לו הייתם יכולים לבחור?
11/5/2009
הבריון של ארצ'ר מאת דיאנה ווין ג'ונס - ביקורת מאת סיגליתי
ספר ילדים חביב מאד, המון הומור וסיטואציות מצחיקות, דמויות צבעוניות, וכך גם החפצים. התרחשות האירועים בו מהירה וקצבית, ולקראת סוף הספר הקצב מתגבר.
1/5/2009
Sirius מאת Olaf Stapledon - סקירה וחוות דעת מאת מוניקה
סיריוס הינו כלב משובח חצי בן אדם, יצירתו של מדען שגידל אותו בעזרת אשתו, כאח תאום לבתם פלאקסי. זהו ספר על היחסים החזקים, האהבה והפער בין השניים, ועל הטוהר שנאלץ להתמודד עם עולם לא קל.
30/4/2009
פרסי ג'קסון וקיללת הטיטאן מאת ריק ריירדן - סקירה וחוות דעת מאת סיגליתי
הספר השני בסדרה היה קצת חלש בעיני, אבל הספר הזה פשוט מצויין.
28/4/2009
ג'ונתן סטריינג' ומר נורל - סקירה וביקורת מאת סיגליתי
הסיפור מתרחש באנגליה של המאה ה - 19 במהלך המלחמה מול נפוליאון. המלך ג'ורג' מטורף לגמרי וקסם אמיתי לא נראה בארץ מזה מאות בשנים, כאשר המלך העורב שלט בשלושת הממלכות.
15/4/2009
ארץ פלאות קשוחה - ביקורת מאת טרישנמרנדו-קפטה
ספר זה הוא מעין ספר סייבר פאנקי בתוספת מסעות מוחיים.
14/4/2009
מגן הלהט - ביקורת מאת פנריר
לאחר שמצאו את כפפת הזעם, מגלים הוגו וחבריו שישנם עוד שני חפצים שניתנו למלאכים למשמרת על ידי האלים, בסופן של מלחמות האלים – כפפת הזעם, מגן הלהט (מכאן השם), ושרביט החרון.
14/4/2009
פרחי הריק - ביקורת מאת hungarfield
פרחי ריק הזכיר לי טיפה את בהתחלה את אלמוות בע"מ, אבל די מהר רואים שזה לא הכיוון, ומתחילים לגלוש בסלאלום למתקדמים שסוואנוויק מציג לנו.
14/4/2009
הידרומניה - ביקורת מאת מוניקה
ספר מד"ב סייבר פאנק ישראלי טהור, אם כי, בתוך תוכי אני מרשה לעצמי להגדיר את הספר כספר מתח-בלשי על רקע עתידני של ישראל בת ה-120.
14/4/2009
רוברט סילברברג - ביקורות מאת מוניקה
מקבץ לינקים לביקורות וחוות דעת של מוניקה, לספרים מאת רוברט סילברברג.
14/4/2009
מישורי הטבח - ביקורת מאת פנריר
העלילה מתחילה בדיוק במקום שבו מסתיים הספר השני, מספר ימים לאחר מכן, מיד אל תוך מאבק הכוחות והמלחמה המתנהלת ברחבי יבשת פולריאן, בין צבאותיו של גילהר לבין שאר הממלכות, אשר ניצבות כל אחת לבדה כנגדו.
14/4/2009
תחית האגדות - ביקורת מאת פנריר
ממליץ לכל אוהבי הפנטסיה בארץ, גם אלה שלא אוהבים פנטסיה נוסחאתית. בנוסף, אשמח לראות עוד יצירות של הסופר הזה, שנכתבו בתקופה יותר מאוחרת בחייו.
14/4/2009
ג'ונתן סטריינג ומר נורל - ביקורת מאת רביב מ
הספר מומלץ למי שאוהב פנטזיה אנגלית ואין לו רתיעה מספרים ארוכים. הכתיבה מרשימה מאוד והתרגום מוצלח, אבל למרות זאת חיכיתי לא מעט פעמים שיקרה משהו, שתהיה איזו תפנית, שיהיה משהו שירגש אותי או ימתח אותי, וזה לא קרה מספיק.
14/4/2009
סוד הקלפים - ביקורת מאת מוניקה
הקלפים חיים אי שם ויש להם חיים מאד מסודרים, מלבד לג'וקר.
15/4/2009*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0781)