שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

שער לפילוסופיה

ציטוטים מהפורום:

arikvx: יש לנו רק חמישה חושים ,מה הסיכוי שבעזרתם אנחנו יכולים להבין את כל המתרחש בעולמינו?

אוממי: לא לכל דבר חייבת להיות תכלית, אבל רצוי מאוד שלכל דבר שעוסקים בו תהיה תכלית.

לינקים בתחום:

רשימת פילוסופים * האנציקלופדיה האינטרנטית לפילוסופיה * פילוסופיה באתר אימגו * פרדוקסים * הפרדוקסים של זנון * אתר הציטטות * ריכוז פרדוקסים בעברית

על האדם

על האדם
פורסם לפני 3766 ימים     מאת מוניקה     סה"כ תגובות: 6     תגובה אחרונה לפני: 1020 ימים

במסגרת טיול במכתש רמון ראינו סרט על היווצרות הטופוגרפיה של האזור כולו.
עברנו בסרגל הזמן לאורך התקופות, ובסופו, אומר הקריאן בעוד תמונות מוכרות של יום יום נעות להן על המסך: "האדם – נזר הבריאה, פלא הבריאה".
זה הפריע לי.
על פי מה הוחלט שהאדם הוא נזר הבריאה? קידמה טכנולוגית? שליטתו בסביבה? הידע שלו על הסביבה? התרבות – ספרות, אמנות ויזואלית, מוסיקה?
זה שאנחנו לא מצליחים להבין את הסביבה שלנו אחרת, לא אומר שאין קידמה אחרת.

באמצעות המדע הצליח האדם להקטין את אפקט ההפתעה: ידוע לנו יותר ויותר מה גורם למה. אבל אין לנו עדיין שליטה, ולא יודעת אם תהיה אי פעם, שליטה מלאה. לא פעם מעלה האדם החושב את הרעיון שהיננו לא יותר מאשר בובות על חוט שמישהו אחר משתעשע בהשתלשלות חייו.

קידמה טכנולוגית: מי אמר שזה טוב? זה טוב לנו עכשיו, כי אנחנו לא מכירים משהו אחר, אבל מי יכול להוכיח שאין גם לאבנים קידמה אחרת, שמשמשת אותן?

שליטתנו בסביבה: נכון, אנחנו מצליחים להקטין את מספר היצורים האחרים סביבנו ולשלוט במה שיש להם להציע לנו בתור משתמשים וכך לכופף אותם לפי צרכינו, אבל האם זה עושה אותנו לנזר הבריאה או לפלא הבריאה?
ועוד משהו: מי שלא חושב שהאדם הוא נזר הבריאה ושומר לעצמו בדעותיו מקום לאפשרות אחרת, האם הוא גם לא מאמין באלוהים, או שהוא לא מאמין באלוהים אישי?

לגבי תרבויות האדם המגוונות: התבוננתי בבעלי חיים לא מעט. נכון, לפי ה"פרמטרים" שלי, או לפי משקפי הראיה שיש לי, יש סיכוי שלא אוכל להבין את שאר בעלי החיים כפי שהם רואים ומבינים את עצמם, אבל נראה לי שגם להם יש לא מעט תרבות – אז מה אם אינה כתובה או מצוירת, אם אין היא חושפת עצמה לחושים של האדם?

בקיצור, לא מובנת לי נחרצות הקביעה שהיננו נזר הבריאה או הפלא שלה.
אנחנו סה"כ עוד יצור.

ומצד שני, אני גם לא חושבת שהאדם הורס את הסביבה שלו. הוא "תוכנת" (אין לי מילה מתאימה יותר עכשיו) לעשות את מה שמאפיין אותו, הכוכב הזה במילא יום אחד יסיים את חייו, בין אם ננסה לשמור עליו ובין אם לאו. עצם זה שיש בנו את ההבנה איך למזער את הפגיעה בכוכב הלכת שלנו, לא אומר בהכרח שהתעלנו מעל החיתיות שבנו, אלא שאנו פשוט עוברים את המסלול שבמילא היינו אמורים לעבור בו.

אני לא בעד להאליל וגם לא לזלזל באדם. סה"כ עוד בעל חיים זמני-מאד על כוכב לכת שהינו זמני פחות.

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריך

*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0781)