שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

ישראל ברוסית
הכל עניין של חינוך.

הכל עניין של חינוך.
פורסם לפני 3456 ימים     מאת אלי צפון     אין תגובות    

שפה גבוהה בישראל נקשרת עם "אשכנזים", חנונים ואנשים מבוגרים. מי רוצה להיות אחד מאלה? מעטים. בנוסף, הרבה מאוד אנשים לא מסוגלים לדבר בשפה גבוהה. רבים עד מאוד אינם מסוגלים לחבר ולו שני משפטים בעברית תקנית. הם לא עושים זאת בכוונה, פשוט אלה יכולותיהם הורבליות וזהו אוצר מילותיהם.

כמו שאמרתי בתגובתי הקודמת לגולש אחר, צריך לקרוא ספרים על מנת להעשיר את השפה ולהרחיב את אוצר המילים. אחרת מניין נלקט מילים? מן הטלוויזיה, שמרדדת ומטמטמת כל חלקה טובה?

עוד בעיה היא שגם אנשים שאמורים להוות ולשמש דוגמא ובעיקר לדבר נכון, כגון אנשי טלוויזיה, קרייני רדיו וכו', מדברים בשפה דלה, רפה, שבורה, רצוצה ועילגת. אין לי טענות לאנשים כמו יוסי בובליל שמדברים כמו שמדברים. זה הכי גבוה שהוא עם יכולותיו והרקע שממנו הוא הגיע, יכל להגיע. אבל אנשים שעובדים ברדיו/בטלוויזיה, וכל עיני ואוזני האומה נשואות אליהם, מחוייבים לדבר בצורה הכי תקנית שיכולה להיות.

אני גם מבדיל בין סוגי אנשים בעלי דעות נגדיות. יש את אלה שמבחינתם שפה [תהא אשר תהא, בין היתר עברית] היא סה"כ כלי לתקשור בין שני בני אדם, והעיקר שאלו יבינו את רעיהם. מאנשים כאלו אני לא יכול לדרוש כלום, ואין ביכולתי לשנות את דעתם. עם זאת, יש אנשים שמבחינתם שפה היא לא רק כלי לתקשור, אלא תרבות שלמה. הסוג הזה, חייב להקפיד לדבר נכון ולפתח אוצר מילים רב ככל הניתן, כי הוא בעצם זה שסוחבהּ על גבו, הוא מגנהּ, הוא זה שיעצבהּ ויעבירהּ הלאה לדורות הבאים.

מה ניתן לעשות בכדי שיהיו יותר מן הסוג השני? חינוך קפדני מהגיל הרך כגון טיפוח והשרשת האהבה אל שפתנו, הקראת ספרים ושירי משוררים לילדים, קריאה בתנ"ך ובשאר המקורות היהודים, כי גם אם נרצה בכך ובין אם לאו, זו שפת אבותנו ושפתנו היחידה שאין מושלה ואין בִּלתה

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריך

*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0781)