חתוליים
שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהמדריכים שונים בקהילה  ... חתול החודש – אנגורה תורכי

פורום אימוץ ומוצרי יד שניה - חתול מחפש בית

 

חתול, תמיד נוחת על 4? Xcalibur בודק וקובע / Xcalibur 26.1.09

מה גורם לחתול לנחות תמיד על 4 רגליים?

27/1/2009

בילדותי היה לי שכן, ילד תמים לכאורה שגדל איתי בשכונה. יום אחד כשטיילנו ברחוב הוא פתאום עצר אותי בחזקה. "אל תזוז", הוא סינן אלי. לפני שהספקתי לקלוט מי נגד מי הוא זינק לעבר חתול שעמד בקרבת מקום, תפס אותו והשליכו בערך 4-3 מטרים באויר. בדיעבד קרוב לוודאי שהייתי מכה אותו נמרצות לאור המעשה המכוער, אך מאחר והייתי בסך הכל ילד, הבטתי כמעט מוקסם בחתול בזמן שזה התפתל, התגלגל, הסתובב ולבסוף יישר עצמו לנחיתה מושלמת על ארבעת רגליו. אגב, הוא כאמור גדל להיות בחור עם הפרעות נפשיות (השכן שלי). היום 10 שנה אחרי, הבחור ישב בכלא צבאי על החזקת סמים, שוחרר מצהל וכעת הוא עוסק בגידול צמח הקנאביס מאחורי הבניין בו אני גר. יצא ונתקלתי בו לאחרונה ולכן גם נזכרתי במקרה הנ"ל. הסקרנות הציפה אותי והחלטתי לחקור את הנושא. "גוגלתי" קלות ומצאתי את מבוקשי.

מישהו פעם אמר לי "חתול זאת החיה הכי מפגרת בעולם. גוף גדול ומח קטן". תכלס, אני מסכים איתו וזה גם נכון. גוף הנע בין 3 ל-4 קילו ורק 30 גרם של מח? עם איך שהחיה הזאת בנויה, לא מפליא אותי שב-90 אחוז מהמקרים היא תסיים את חייהה כשסמל של "מאזדה" טבוע לה בתחת. הרי אין זו הסקרנות שהרגה את החתול? מובן שלא, קוראים לה חברת "יוקוהומה". אז בסדר, לא חנן אותה האל בבינה יוצאת דופן (או שכן כשחושבים על זה?), אז מה בכל זאת גורם ליצור הפרוותי המדהים הזה תמיד לנחות על 4 וללא פגע?


עיניים - יותר טובות משל שימי תבורי

בניגוד לרב בעלי החיות, לחתולים אין שום דבר בין העיניים (יש כאלה שיגידו גם תרתי משמע) כך ששתיהן משלימות זו את זו ויוצרות שדה ראיה בן 200 מעלות. לשם השוואה, אלה מאיתנו שלא מפריע להם האף לסגור את תעודת הזהות, רואים בשדה בן 180 מעלות. הדבר מקנה לחתול יכולת ראיה מרחבית ואמידת מרחק יותר טובה מהגשש הבדואי המצוי. זה גם למה חתול לעולם לא ינסה לקפוץ למקום שהוא פיזית לא יכול להגיע. ואם כן, תהיו בטוחים שהוא יגיע.

זנב - יותר ארוך משל אחמדי נז`אד

בגוף החתול ישנן 240 עצמות כאשר 10 אחוז מתוכן מצויות בזנב. כמו שאדם שהולך על חבל משתמש במקל כדי לאזן עצמו, כך גם החתול ע"י הפעלת משקל נגד. כנ"ל גם באויר, הטיה זריזה של הזנב תצור מומנט (כח סיבובי) העוזר לזה להפוך/להזיז עצמו בכיוון הרצוי.

רגליים - מריה שראפובה תאכלי את הלב

בדומה לשריר הדו-ראשי אצלנו שאחראי בין היתר על יכולת "הניתור" והקפיצה, אצל החתול אותו שריר מקביל מורכב מ-3 מייקל ג`ורדנים "קטנים". אך כמובן, בהשוואה לגודל הרגל, יחס מסת השריר היא כמו אלי האנה והכלבלב "מלילי" נייר טואלט. אגב, שיאן הקפיצה לגובה בממלכת החיות מגיע ממשפחת החתולים - הפומה. החתלתול המגודל הזה מסוגל להתרומם עד לגובה של 4.6 מטר (פי 5 מהגובה שלו), ממש כמו אלה במסיבות של עופר ניסים.
ובאותו נושא, טפרים וכף הרגל. שמתם לב שבלתי אפשרי לשמוע חתול הולך? בניגוד אלינו, הדריכה של חתול מתבצעת ישירות על הטפרים או בהונות ולא על כף הרגל עצמה. כמו בלרינה רק פחות רוסי. הבהונות עשויות מסוג קשיח של עור כבר מגיל צעיר ורק מוסיפות להתחשל בדומה לעור היבש שנוצר לנו על הרגל עם שפשוף הנעל. כף הרגל עשויה מאין בלון עור ספוגי קשה העוזר לבלום זעזועים.

שלד - כמו סומלי רק מגניב יותר

לחתול אין עצם בריח. היות ונפח החזה שלו משתווה לזה של נגה שחר, הוא מסוגל להתקפל לתוך עצמו פשוטו כמשמעו. אפשר לחשוב על זה כך: נסו לגעת עם כתף אחת בשנייה. לא תצליחו אלא אם כן כבר פרקתם אחת בעבר. עמוד השדרה של החתול מורכב מ-60 חוליות כאשר הן מחוברות באופן רופף למדי - דבר המקנה לו גמישות ויכולת "הקשתה" כמו לאף חיה אחרת. אם תהיתם אי פעם איך זה שחתול מסוגל להשתחל דרך מקומות צרים במיוחד, זו כנראה התשובה. זה והעובדה שיש לו הרבה יותר פרווה ממה שנדמה לכם.

שיווי משקל - קרקס מדרנו סתם חבורה של אשכנזים

כאן קורה הקסם האמיתי בניגוד לכל מיני ליאורים מנורים למיניהם. מערכת שיווי המשקל של החתול לא שונה משלנו. למעשה, היא כמעט "קופי" אחד לאחד. אם כך, למה רק ג`קי צ`אן מיומן יצליח להבחין בין למטה ולמעלה וגם זה לא תודות לשיווי המשקל שלו אלא לרצון לנצח את זה שהוא נפל על הראש 400 פעם? ובכן, בתוך האוזן הפנימית של החתול ושלנו קיימים שני שקים. שקים אלו מלאים בנוזל מיוחד בשם endolimph המעורבב עם קריסטלים קטנים. בכל תנוזה ותזוזה של הגוף נותנים שקים אלו "תמונה" על מצב הראש ביחס לקרקע בדומה למכשיר הגיירוסקופ במטוסים. ההבדל העיקרי ואולי היחיד בין שתי החיות, אנחנו והחתול, הוא שכאשר החתול לא נמצא במצב ישר עם הקרקע, עוצמת הגירוי העצבי אותו הוא מקבל הוא גבוהה פי כמה מאיתנו עד שזה ממש "מציק" לו ולכן הוא מוכרח להתיישר. אני יודע שזה נשמע אינפנטילי, אבל היי מדובר פה בתחול כבר אמרנו? זה והמצאות סעפת גדולה במיוחד של עצבים המוליכה אל ה-cerebellum - החלק האחראי במח על אינטגרציה בין איברי החושים והתנועה.


ולסכום:
1.8 שניות מרגע הנפילה והחתול מגיע למצב אופטימלי לנחיתה כאשר הוא דרוך ומוכן - לא שאני יודע, כך קבע איזה פון ציציקוגל אחד אבל לו יש דוקטורט. מנסיוני האישי אני יכול לאמר שבסביבות ה-0.5 והוא כבר הופך את עצמו באויר.

מאמרי הקהילה
חתול, תמיד נוחת על 4? Xcalibur בודק וקובע / Xcalibur 26.1.09
מה גורם לחתול לנחות תמיד על 4 רגליים?
27/1/2009*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0313)