שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

פורום אקטואליה
פורום בנושאים אקטואלים שעל סדר היום הציבורי.

דה-מרקר:

דה-מרקר:
פורסם לפני 4551 ימים     מאת moris     סה"כ תגובות: 10     תגובה אחרונה לפני: 4545 ימים

07:22 | 17.4.2008 מירב ארלוזורוב

"לפני שהתקבלתי ללימודים במכללת קרית אונו, ישבתי בכולל וחיפשתי מה לעשות. מאוד רציתי ללמוד משפטים, אז שלחתי טפסים לבר-אילן. הם שאלו אותי מה הרקע שלי - ציוני בגרות או ציון פסיכומטרי - ולא היה לי כלום. הם שלחו לי מכתב מנומס שאני לא עומד בקריטריוני הקבלה. את מסלול הלימודים בקרית אונו סיימתי בהצטיינות, ולכן נבחרתי לשאת דברים בטקס הסיום. צחוק הגורל, שבינתיים מי שהתמנה להיות הדיקן שלנו היה מי שדחה אותי בבר-אילן. בנאום שלי בטקס סיפרתי את זה, כהמחשה לאפשרויות שמכללת קרית אונו פתחה בפני".

יוסי אשכנזי, בן 33, חרדי מהזרם של חב"ד, נשוי עם ארבעה ילדים. כבר שלוש שנים שאשכנזי עובד כעורך דין פרטי בתחום דיני המשפחה. את ההשכלה המשפטית שלו רכש אשכנזי בקמפוס החרדי של מכללת קרית אונו - המכללה האקדמית היחידה בישראל שפתחה את שעריה בפני האוכלוסייה החרדית.

מה שהתחיל טיפין טיפין, עם חרדים ספורים שהגיעו ללימודים אקדמיים במסגרת מוסד חילוני במהותו - במיוחד גברים חרדיים ספורים - הפך לזרם של מאות תלמידים בשנה. השינויים בחברה החרדית הפכו את האפשרות של יציאה ללימודים "חילוניים" ממוקצה לדבר נתפש ואולי אפילו מקובל. מי שמאפשרים לשינויים להתחולל הם הרבנים, שמכללת קרית אונו מקפידה לעבוד אך ורק מתוך הסכמה עמם.

"כאן זה לא הנח"ל החרדי", אומר רנן הרטמן, נשיא מכללת קרית אונו. "זה לא השבבניקים, הלא-יוצלחים של החברה החרדית, שמגיעים אלינו. להפך, לכאן מגיעים חרדים נורמטיוויים, מכל הזרמים, בעלי משפחות, שילדיהם לומדים בחדרים הכי אקסלוסיוויים. זו כבר תופעה המונית, שהגיעה לנקודת האל-חזור, אבל המהפכה בחברה החרדית עדיין בראשיתה".

מנחם וולף הוא עדות למהפכה הזו. וולף, בן 33, הוא חרדי אשכנזי מהפלגים המחמירים יותר של האוכלוסייה החרדית. על אף זאת, הוא נמצא כיום בשלבי סיום התואר שלו בחשבונאות, ומתכנן לעבוד כרואה חשבון במשרד של רואה חשבון חרדי אחר. "היחס אלי נע בין בוז מוחלט לחוסר הבנה מוחלט", הוא מספר. "זה לא שיש התנגדות ללימודים שלי כאן, ואני יכול להגיד שאני לומד, אבל אני גם לא אנופף בזה - כי הדגל של יציאה ללימודים חילוניים לא קיים עדיין".

וולף נדרש לשנת הכנה, במהלכה רכש ידע בסיסי באנגלית ובמתמטיקה. על אף זאת, הוא אינו רואה כל פסול במערכת החינוך החרדית המלמדת את הבנים לימודי קודש בלבד. "לימוד תורה זה ערך עליון", הוא אומר. "זה מה שמחזיק את עם ישראל כל הדורות. שילוב של לימודי חול עם לימודי תורה, אפילו רק שעתיים ביום, אינו אפשרי - כי אלה הן שעתיים שיבואו על חשבון לימודי קודש".

למרות עמדותיו, וולף, כאמור, מצא את עצמו לומד לימודים אקדמיים במטרה לרכוש לעצמו מקצוע. "צורכי הפרנסה", כפי שהוא מודה, חייבו אותו לכך.

מה שדחף את המהפכה של יציאת החרדים ללימודים אקדמיים, מסכימים כולם, הוא הלחץ הכלכלי הכבד - לחץ שגבר מאוד לאחר 2003, בעקבות קיצוץ קצבאות הילדים והקצבאות שניתנו לישיבות (כוללים) במסגרת מהלכיו של שר האוצר דאז, בנימין נתניהו. "קיצוצי הקצבאות ללא ספק הניעו את היציאה לעבודה", אומר חגי גרוס, חרדי נוסף הלומד בקריה האקדמית, "אבל לא רק הקיצוצים. מה שתרם לכך הוא גם היעדר העובדים במשפחה. בדורות קודמים הסבא היה עובד ומחזיק את כל המשפחה. כיום הגענו למצב שיש כבר שלושה דורות של גברים שלומדים בכולל, ולא עובדים, וכך לא נשאר מי שיפרנס את המשפחה".

אשכנזי מסכים: "אלה לא ערכי החברה החרדית שהשתנו", הוא אומר, "אלא המציאות השתנתה. קיצוץ הקצבאות, ביחד עם זה שלא נותרו מפרנסים במשפחה, יצרו לחץ כלכלי. במגזרים מסוימים של החברה החרדית העוני הוא כבר כל כך כבד, שזה מחייב שינוי".

גם אם שינוי זה מתחולל לאטו, הוא ללא ספק חשוב - והוא תולדה של בחירה של מדינת ישראל לעמת את החרדים עם המציאות הכלכלית, לאחר שנותקו מבלון החמצן של הקצבאות. רק שהתעוזה שהיתה לממשלת שרון לחייב את החרדים להכיר במציאות הכלכלית דרך הקיצוץ בקצבאות פסקה בחינוך. שם איבדה ממשלת שרון, וכל הממשלות אחריה, את התעוזה לחייב אותם להכיר במציאות, לפיה לימודי קודש בלבד הופכים אותם לסוג של אנאלפביתים - ולעניים מרודים לכל החיים.

http://markets.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20080417_975817&layer=hp&layer2=&layer3=market&layer4=

קבצים מצורפים:

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריך

מאמרי הקהילה
תקנון פורום אקטואליה.

29/1/2009

מונה כניסות

sailing holiday

*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0790)