שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

פורום אקטואליה
פורום בנושאים אקטואלים שעל סדר היום הציבורי.

שר התרבות של ישראל: אני לא מכיר בצפירת יום הזיכרון

שר התרבות של ישראל: אני לא מכיר בצפירת יום הזיכרון
פורסם לפני 4585 ימים     מאת krembo     סה"כ תגובות: 5     תגובה אחרונה לפני: 4584 ימים

מתוך כתבה שנמחקה בגלובס, אבל נמצאת בזיכרון של גוגל

ראלב מג'אדלה: "אני לא מכיר בצפירת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל"
(עדכון) - שר המדע, התרבות והספורט בראיון ל"גלובס תרבות": "איני מתכוון להשקיע ביוצרים הישראלים ממדינת ת"א; החזון שלי פשוט: להוציא את התרבות ממדינת ת"א לצפון, לדרום ולפריפריה"
13/05/2008, 17:01
"אני לא מכיר בצפירת יום הזיכרון". כך אומר ל"גלובס" ראלב מג'אדלה, שר המדע, התרבות והספורט בממשלת ישראל.

זה היה אמור להיות ראיון חגיגי. אז שאלנו את השר מג'אדלה שאלה חגיגית, אולי - מי יודע - קורטוב מפסטיבל ה-60 יתפדר ויבשם את הדף.

- השר מג'אדלה, מה החזון שלך בתחום התרבות?

"החזון שלי פשוט: להוציא את התרבות ממדינת ת"א לצפון, לדרום ולפריפריה. כדי שהתרבות תהיה בכל מקום. מדינה בלי תרבות זה כמו גוף בלי נפש".

- אפשר לראות תוכנית עבודה קונקרטית? פרוגרמה עדכנית כלשהי, אפילו פרוטוקול, כדי שנוכל להתרשם?

"אנחנו מנווטים ותובעים מגופים כמו אמנות לעם, שזה תפקידה, למנף תרבות, גם תרבות ערבית לערבים".

- דווקא אמנות לעם היא דוגמה למוסד שהפסקת לו את התקצוב. מדורי הספרות, הקולנוע, והאומנות הפלסטית במוסד, לא מתוקצבים יותר. כמו גם מכון גנזים. איך זה בדיוק מתיישב עם החזון שלך?

"לא ידעתי שהפסיקו את התקציב. זה בטח היה בתקופה של המנכ"ל הקודם".

להעצים את התרבות הערבית

ראלב מג'אדלה (54) משמש מזה למעלה משנה בתפקיד שר המדע, התרבות והספורט. הוא התמנה כחבר כנסת ב-2004 מטעם מפלגת העבודה, כשאברהם בורג החליט לפרוש מקריירה פוליטית רבת שנים.

אך הקריירה הציבורית של השר הערבי-מוסלמי הראשון בתולדות מדינת ישראל, החלה עוד הרבה קודם - לפני כ-30 שנה, כשהיה בן 23, עת שעבד כמזכיר סניף ההסתדרות בבאקה אל-גרביה, עיר הולדתו (שבה הוא מתגורר עד היום). משם התקדם לתפקיד מזכיר אזורי, וב-1994 זכה לקידום משמעותי נוסף, כשחיים רמון, אז יו"ר ההסתדרות, מינה אותו לתפקיד ראש אגף בהסתדרות, כמחזיק תיק החינוך, ההשכלה והספורט.

את המעבר לתפקיד שר בממשלה הוא חב לח"כ עמיר פרץ, עת שכיהן כשר הביטחון. המינוי של מג'אדלה לשר, כונה אז בזירה הפוליטית "תרגיל מסריח", זאת משום שנדמה היה כי המהלך נועד יותר מכל לתחזק את הקריירה הפריכה של פרץ, על-ידי הוספה משמעותית של קולות מהמגזר הערבי.

אלא שההנשמה המלאכותית הזו לא צלחה, ובעוד פרץ מחזר בימים אלה במשנה מרץ על פתחה של מפלגת השלטון, מג'אדלה יושב מרווח בכיסאו, שממנו הוא אינו מתכוון למוש. זו הסיבה, ככל הנראה, לכך שהעשייה הציבורית הענפה של מג'אדלה מופנית נכון לעכשיו גם לנושאי איוש מקורבים במוסדות ציבוריים שונים, עליהם חולש משרדו.

תשובותיו השונות מלמדות כי הסיבה לכך נעוצה ברצונו "להעצים את התרבות הערבית". לדידו, הוא לא מרוצה ממעמד האמן הערבי בעולם התרבות הישראלי, ועוד פחות מכך מן הרמה שמפגינה האמנות פרי מגזרו.

מג'אדלה: "יש פער בהישגים בין התרבות הישראלית לבין הערבית. הפערים גדולים גם ברמת המשחק והמחזאות. כדי שהתרבות בחברה הערבית תתפוס מקום בסדר יומה, צריך הרבה תמיכה והשקעה. כדי שיהיה מחול, דבקה, תזמורות. יש שירה ערבית עשירה וספרות ערבית, ופעם התרבות הערבית תרמה לעולם מעבר לכל פרופורציה".

כדי שכל זה יקרה, מג'אדלה הכפיל את תקציב התרבות המופנה למגזר הערבי, מ-9 מיליון שקל בשנה, ל-18 מיליון שקל. בשל העובדה שתקציב התרבות לא השתנה בהפרש הנ"ל, לא קשה לנחש מניין בא הקיצוץ. רוב הכסף, אומר השר, עובר לעמותות מתמחות, למוסדות תרבות וליישובים ערביים. האם הדבר בא לידי ביטוי בשטח? לא ברור.

- לאילו מטרות פרטניות הולך הכסף?

"גם לשיפוצים של מוסדות תרבות, גם להנצחה, אני נותן לעמותות. אני גם רוצה להעביר מסרים של פעילות. גם לפעילויות בחגים הערביים. יש תגובות טובות בציבור הערבי. נוצרת התחושה בקרב האוכלוסייה שהממשלה עושה דברים בראייה שלנו. זה נותן תחושה של שייכות".

מג'אדלה יודע לספר בעיקר על מהלך תרבותי שהוביל לאחרונה, כשיזם את "חוק המוסד העליון ללשון הערבית", הנועד לייצב כלכלית את "עמותת האקדמיה ללשון הערבית", שבראשה עומד ד"ר מחמוד גנאים, בן משפחתו.

מג'אדלה: "חוקקתי את חוק האקדמיה ללשון הערבית", שתוקצב בכשלושה מיליון שקל. זה עוד צעד בכיוון העצמת את התרבות הערבית".

- איך פועל מינהל התרבות אם את העומד בראשו, מיכה ינון, נישלת לאחרונה מסמכויותיו?

"שינוי לא תלוי באדם אחד. לכל אחד יש תחליף. השר הוא שדואג לתקציב, לא המנגנון".

- בלי ראש המינהל?

"ממתי משתפים ראש מינהל בחלוקת התקציב? את החלוקה לא קובע ראש המינהל. הוא לוקח קריטריונים שנקבעו, ומעביר אותם".

- אם כך, מי מיישם את הקריטריונים בזמן שראש המינהל, שמקבל משכורת, למעשה מיובש?

"כרגע המנכ"ל יואב רוזן ממלא את מקומו".

- להבדיל מתחום המדע, שבו המדינה משקיעה כסף רב בפיתוח מוצרים וטכנולוגיות, בתרבות אין השקעה בפיתוח מוצר, כמו מחזה או תסריט. יוצא שהתרבות סובלת מעוני תפוקתי, לעתים קרובות גם איכותי. לא היה רצוי שלענף תרבות יתמנה אדם בתפקיד מקביל למדען הראשי?

"התפקיד שלנו הוא לא להעשיר את היוצר, אלא לתת תרבות טובה. אני לא הולך להשקיע ביוצרים. אני רוצה להשקיע בתרבות הישראלית, בפריפריה. אמן משלומי לא צריך להגיע למדינת ת"א כדי שיפרח".

- מדבריך אפשר בטעות להסיק שלא צריך יוצרים בשביל ליצור.

"אני נותן תקציב לאמנים שילמדו, יצמחו, יעשו חזרות, ישתפרו, ויביאו מוצר מוצלח על הבמה. בלי תקציב שלי, לא תקבל מוצר טוב. תקציב התרבות לא מספיק. אם היה יותר, היה אפשר לייצר יותר מוצרים, יותר איכות. גם בפריפריה. כך אתה מייצר מבחר גדול יותר. מכאן נוצרים אמנים. לדעתי החברה זקוקה לחוק תרבות. כדי שיהיה שקט תעשייתי. דוגמה לכך הוא חוק הקולנוע, מאז שנוצר תיקון לחוק".

חוק הקולנוע שעליו מדבר השר נחקק בשנת 2001, וקבע שורה של קריטריונים שאמורים היו להביא יציבות כלכלית לענף, בין השאר על-ידי תקצוב קרנות הקולנוע בכ-50% מתקבולי דמי הרישיון של גופי שידור טלוויזיוניים. לא חלף זמן רב והחוק "זכה" לתיקון, כזה שקבע כי במקום העברת תמלוגים, יתוקצב הקולנוע בסכום שנתי קבוע בסך של כ-58 מיליון שקל. החוק עורר זעם בעיקר בקרב ציבור היוצרים על איגודיו, אשר טענו כי תיקון החוק שערורייתי, משום שמדובר בהקטנה משמעותית של התמיכה.

"חוק הקולנוע מבטיח את קיום הקולנוע", טוען מג'אדלה בלהט. "גם אנשי הקולנוע אומרים זאת באופן ברור".

- מי למשל? תוכל לנקוב בשם של קולנוען?

"שמעתי מכולם. מכל אנשי הקולנוע. מהקרנות".

- אתה יכול לתת דוגמה לגורם כלשהו שאמר לך שהתיקון לחוק מוצלח?

"הקרנות בעד באופן גורף. תשאל אותן. גיורא עיני אמר שחוק הקולנוע עזר לקולנוע לפרוח".

- גיורא עיני, מנהל קרן רבינוביץ', הוא פקיד במשרד שלך. חוץ ממנו, איזה איש קולנוע אמר לך?

"לא יודע".

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריך

מאמרי הקהילה
תקנון פורום אקטואליה.

29/1/2009

מונה כניסות

sailing holiday

*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0469)