שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהפיזיקאים: עדויות חזקות למציאת החלקיק האלוהי - הבוז


פיזיקאים: עדויות חזקות למציאת החלקיק האלוהי - הבוז
פורסם לפני 2747 ימים     מאת רוניט     סה"כ תגובות: 5     תגובה אחרונה לפני: 2746 ימים

http://www.haaretz.co.il/news/science/1.1964680

לאחר דיווחים על התקרבות למציאת הגורם שמעניק מסה לחומר, או מציאת חלקיקים המתאימים לתיאורו, פיזיקאים הודיעו כי הם משוכנעים שההיגס נמצא

פיזיקאים הודיעו כי הם משוכנעים שהצליחו למצוא את בוזון היגס – החלקיק שהמדע מחפש לאשר את קיומו כבר שנים ארוכות. ניתוח של הממצאים ממאיץ החלקיקים CERN בשווייץ מהקיץ שעבר מצביע "בסבירות גבוהה" כי החלקיק שאותר הוא ההיגס, כך נמסר בהודעת המכון השוויצרי.

התגלית ההיסטורית עשויה להיות אחת החתיכות האחרונות החסרות להשלמת הפאזל של המודל הסטנדרטי של פיזיקת החלקיקים - מערך התיאוריות המתארות את כוחות הטבע ואת חלקיקי היסוד שמהם מורכב החומר ביקום. היא גם עשויה להוביל את המדענים אל מעבר למודל הסטנדרטי. אף על פי שזהו המודל המאושש והמוצק ביותר בתולדות המדע, הוא מותיר בעיות מהותיות רבות המעסיקות את המדענים.

ב-4 ביולי שעבר הודיעו מדענים העובדים במאיץ החלקיקים הגדול בשווייץ כי גילו חלקיק חדש, שתכונותיו תואמות את חלקיק ההיגס, למעלה מ-40 שנה לאחר שתיאורטיקאים חזו את קיומו. אבל אחרי עשרות שנות עבודה והוצאת מיליארדי דולרים, החוקרים במרכז האירופי למחקר גרעיני CERN עדיין לא היו מוכנים לומר ש"גילו" את החלקיק. תחת זאת אומרים מומחים, המכירים את המחקר שנערך במתחם CERN הגדול, השוכן על גבול צרפת ושווייץ, שהנתונים הרבים שאספו הראו עקרונית "טביעות רגליים" של החלקיק המרכזי המכונה "בוזון היגס" ולמעשה יוכיחו את קיומו, אם כי אין הם מאפשרים לומר שהוא נראה ממש. יש בכך הבדל משמעותי.

מאיץ החלקיקים שב-CERN, שעלותו 10 מיליארד דולר, יוצר התנגשויות פרוטונים עתירות אנרגיה, כדי לסייע למדענים להבין את מהותן של תופעות חדשות כגון חומר אפל, אנטי-חומר ובסופו של דבר את יצירת היקום לפני מיליארדי שנים, שלדעת רבים התרחשה בהתנפצות האדירה הידועה בכינוי "המפץ הגדול".
אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריך
*
המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(1.6406)