שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהטיולים ואתרים
פורום הטיולים שלנו.

בית וגן – בית חרושת לגפרורים של האחים דונגית


בית וגן – בית חרושת לגפרורים של האחים דונגית
פורסם לפני 2917 ימים     מאת פייטושון     אין תגובות    

בית וגן – בית חרושת לגפרורים של האחים דונגית נקרא דונג אור בע"מ בשמם השני גפרורי ירושלים

אדם חולמני היה נחום חשבי וחברו המהנדס ,בראותם בחזונם ,הקמת מפעל ליצור גפרורים בארץ ישראל,לא נותר לנו, להוסיף את מילות האלמוות של חנה סנש ,בשירה אשרי הגפרור ראש של ממציא וחזון בידיו הם שהניעו אותם להקים מפעל גפרורים זה בשכונת בית וגן נחום חשבי יצר ושכלל מכונות ליצור הגפרורים והתחרה בסחורה מיובאת שהגיעה מאירופה

כמו שציינתי בעבר היישוב היהודי לא הבין את קידום התעשייה המקומית ,מרכזי קניות היו בארץ ישראל כמו המשביר , היו שבוים בשמות הלועזים ובמערכות המכירה המשומנות של היבואנים והתוצאה שמזדקרת לעין ,מספרת את סיפורם הרב של מפעלים יהודיים שקמו בטרם המדינה ולאחריה שבקו וקרסו כלכלית ומי זוכר את שמם המהלך כיום ברחבי שכונת בית וגן ושואל מי מכיר את החור שבקיר מקסימום יוכל לבהות בחורו של הנקר שנותר.

בשנת 1936 ,שימש נחום חשבי גם כמזכיר מחלקת המסחר והתעשייה בארגון בירושלים, בעת שכיהן במשרת המזכיר ,ביקש להקים ועדה קבועה ,שתפעל על מנת לגשר בסוגיות השונות הקשורות לענפי היצור השונים ,כמו קביעת סוגי האשראי העומד לצורך רכישת חומרי הגלם ,גובה המכסים המוטלים על יבוא חומרי גלם,הבאת מומחים לבתי החרושת מחול, ובעיקר להתדיין בצורה קבועה, על מנת לפתור את בעיות היצרנים אל מול הממשל , כאשר לסוגיות נוספו בעיית הבעלות על המפעלים והסקטורים השונים, כאשר הבעלויות הן פרטיות, ציבוריות או קיבוציות .

בשנת 1938 נמכר המפעל למשפחת מאיר ( בוני כולבו שלום) האחים מרדכי ,משה ובנימין מאיר,באותה תקופה אף נפתחו הסניפים בקפריסין, מצרים,בבירות ובבגדד,לצורך זה הקימו חברה שנקראה פלמה לשווק והקמת בתי חרושת ליצור גפרורי שעווה בארצות השכנות, כיוון שהמכונות ליצור לא התאימו לייצור מוגבר של כמות הגפרורים ,פנו למהנדס ששיפר את המכונות ואפשר ייצור מוגבר של גפרורים.

את סחורתם שיווקו ברחבי ארץ ישראל ולארצות השכנות כולל האי קפריסין,רבים מלקוחותיהם היו הערבים , שאהבו את הגפרורים שעמדו בתלאות ,המפעל עלה ושגשג עד שנת 1945 וכמו שהניחו את רוב תוצרתו בסל אחד ,נוצרה לו בעיה כאשר החל החרם הערבי לסחורה של יהודים ,כאשר זרם ההזמנות והמכירות נתקע ,מתוך עשרות העובדים במפעל נותרו כעשרה עובדים ועובדות בקווי היצור והמכירות.

בשנת 1946 נמכרה קופסת גפרורים ממפעלם בארץ ישראל, במחיר של 10 מיל , הגפרורים נתפרסמו בזכות מעטה השעווה שהגן על ראשי הגפרורים והבטיח להם הצתה מוצלחת והגנה מפני פגעי רטיבות, בשנת 1951 נחתם הסכם שכר עם יתרת עובדי חברת הגפרורים , הסכם זה הבטיח את שכרם של עובדי הייצור ואנשי האריזה במפעל.

בשנת 1953 החלה להתברר תביעת העתקת פטנט גפרורי השעווה של חברת דונג אור מחברה שוודית, שטענה כי הפטנט לגפרורי השעווה במתכונתם הנוכחית וייצורם בידי חברת דונג אור מועתקים, כיוון שחברת דונג אור פרסמה את הרכב התוצרת בעיתון רשומות, החלה התביעה, בשנת 1955 נקראו הגפרורים בשם גפרורי ירושלים .

אחרית דבר בית המשפט בערכאה נמוכה זיכה את המפעל אך בערערור במחוזי זכו התובעים בערעור.


אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
משה מאירי סוקר את רמות ישכר
נופים, התיישבות,הסטוריה,מפות ואתרים, בשרשור מעמיק.
12/7/2016
אילנה מטיילת בדולומיטים האיטלקים
בלווי הגיגים והסברים.כל תמונה גלויה.
12/7/2016
תילי תילים בשפלה- PW יקירנו חד חידות באויר
בעזרת צילומי רחפן נראים התילים הארכילוגיים שונים מהמוכר לנו.זה לא הפריע לידעני הפורום לזהות אותם.
12/7/2016
שביל הבשורה ממזרח לנצרת-סייר מדבר וחבורתו
ביום קיץ לוהט מצפינים סיירי המדבר לגליל התחתוןמזרח לנצרת עילית, על הכביש בדרך לעין מאהל, בשביל ישראל בדרך להר דבורה, פסגת הר דבורה, ירידה והתחברות אל שביל הבשורה, משיכה צפונה עד נחל אזנות, עליה לגבעת הנ.ג. 532, עין מאהל.
12/7/2016
חיפוש בפורום
הכנסו לקישור (גוגל) ובשורת החיפוש הוסיפו את המילים שאתם מחפשים. שימו לב-הוסיפו, בלי למחוק את מה שכבר כתוב בשורה.
5/9/2014
מספר הטלפון של יוני-קרמבו 053-5240002
במידה ואתם לא מצליחים להכנס לפורום,אנא פנו ישירות ליוני.
4/6/2013
הטמעת תמונות
לחברים שטרם ניסו, לחברים חדשים ולכל מי שצריך ריענון-איך מטמיעים תמונות בתוך ההודעה בפורום.
4/1/2013המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0625)