שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהטיולים ואתרים
פורום הטיולים שלנו.

לבקשתך בדקתי שוב והתשובה נשארה חשבי ( שלוש מקורות)


לבקשתך בדקתי שוב והתשובה נשארה חשבי ( שלוש מקורות)
פורסם לפני 2920 ימים     מאת פייטושון     אין תגובות    

בית וגן – בית חרושת לגפרורים של האחים דונגית נקרא דונג אור בע"מ בשמם השני גפרורי ירושלים

אדם חולמני היה נחום חשבי וחברו המהנדס ,כאשר ראו בחזונם , הקמת מפעל ליצור גפרורים בארץ ישראל, לא נותר לנו , אלא להוסיף את מילות האלמוות ,שנכתבו בידי חנה סנש ," אשרי הגפרור ".

ראשו של ממציא וחזון בידיו , הם שהניעו אותם ,להקים מפעל גפרורים זה בשכונת בית וגן נחום חשבי יצר ואף שכלל את מכונות יצור הגפרורים ליצור גפרורים משופרים ובכמויות גדולות יותר והתחרה בסחורה מיובאת שהגיעה מאירופה.

השלטונות בארץ ישראל ומנהיגי היישוב היהודי , לא הבינו את הצורך בקידום ושימור התעשייה המקומית , יש לציין כי מרכזי קניות , שהיו בארץ ישראל כמו המשביר , היו שבוים בשמות הלועזים ונעזרו במערכות המכירה המשומנות של היבואנים והתוצאה שמזדקרת לעין בהיעלמותם ,מספרת את סיפורם הרב ,של מפעלים יהודיים שקמו בטרם הקמת המדינה ולאחריה , אשר שבקו וקרסו כלכלית ומי זוכר את שמם , המהלך כיום ברחבי שכונת בית וגן ושואל ,מי מכיר את החור שבקיר, מקסימום יוכל לבהות בחורו של הנקר שנותר.


בשנת 1936 ,שימש נחום חשבי גם כמזכיר ,במחלקת המסחר והתעשייה בארגון בירושלים, בעת שכיהן במשרת המזכיר ,ביקש להקים ועדה קבועה ,שתפעל על מנת לגשר בסוגיות השונות , הקשורות לענפי היצור השונים ,כמו קביעת סוגי האשראי העומד לצורך רכישת חומרי הגלם ,גובה המכסים המוטלים על יבואני חומרי גלם,לפעול להבאת מומחים לבתי החרושת מחול, ובעיקר להתדיין בצורה קבועה עם השלטונות, על מנת לפתור את בעיות היצרנים אל מול הממשל , כאשר לסוגיות אלו , נוספו בעיית הבעלויות על המפעלים והסקטורים השונים, כמו הבעלויות הפרטיות, הציבוריות או הקיבוצניות .

בשנת 1938 נמכר המפעל למשפחת מאיר ( בוני כולבו שלום) האחים מרדכי ,משה ובנימין מאיר,לאחר מכירת המפעל, אף נפתחו הסניפים החדשים בקפריסין, מצרים,בביירות ובבגדד.

לצורך ההתרחבות והקמת המפעלים, הקימו האחים מאיר, חברה שנקראה " פלמה לשווק והקמת בתי חרושת ליצור גפרורי שעווה " מפעלים אלו ליצור גפרורים הוקמו בארצות השכנות, עשרות מכונות נמכרו בידי חברת פלמה לשכנינו, כיוון שהמכונות ליצור ,לא התאימו לייצור מוגבר של כמות הגפרורים ,פנו האחים למהנדס ששיפר את המכונות ואפשר ייצור מוגבר של גפרורים.

את סחורתם שיווקו בני משפחת מאיר ,ברחבי ארץ ישראל ולארצות השכנות , כולל: האי קפריסין,רבים מלקוחותיהם היו הערבים , שאהבו את הגפרורים שעמדו בתלאות ,המפעל עלה ושגשג עד שנת 1945 וכיוון שהניחו את רוב תוצרתו בסל אחד ,נוצרה למפעל ולמערכת השיווק , בעיה שהתגברה כאשר החל החרם הערבי לסחורה של יהודים ,היצור במפעל ירד וזרם ההזמנות והמכירות נתקע ,המפעל נדרש להתייעלות , כתוצאה מכך ,מתוך עשרות העובדים במפעל, נותרו כעשרה עובדים ועובדות בקווי היצור והמכירות.

בשנת 1945 מפעל דונג אור, זכה להיכלל בתואר המפוקפק " מפעל שנשדד בעת שעבר שוד של כנופיה בת שישה אנשים , חבורת השודדים הגיעו למפעל בשעות הלילה , טענו שהם שוטרים בעת שפתח להם את הדלת, לאחר שנכפת השומר נגנבו סחורות רבות ובעיקר חומרי גלם ליצור.

בשנת 1946 נמכרה קופסת גפרורים ממפעלם בארץ ישראל, במחיר של 10 מיל , הגפרורים נתפרסמו בזכות מעטה השעווה שהגן על ראשי הגפרורים והבטיח להם הצתה מוצלחת והגנה מפני פגעי רטיבות, בשנת 1951 נחתם הסכם שכר עם יתרת עובדי חברת הגפרורים הסכם זה הבטיח את שכרם של עובדי הייצור ואנשי האריזה במפעל.

בשנת 1953 החלה להתברר תביעת העתקת פטנט גפרורי השעווה של חברת דונג אור מחברה שוודית, שטענה כי הפטנט לגפרורי השעווה במתכונתם הנוכחית וייצורם בידי חברת דונג אור מועתקים, כיוון שחברת דונג אור פרסמה את הרכב התוצרת בעיתון רשומות, החלה התביעה, בשנת 1955 שאז נקראו הגפרורים בשם גפרורי ירושלים , בבית משפט השלום נקבע לטובת מפעל הגפרורים, אך בערעור בפני בית המשפט המחוזי התהפך הזיכוי בהרשעה .


אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
משה מאירי סוקר את רמות ישכר
נופים, התיישבות,הסטוריה,מפות ואתרים, בשרשור מעמיק.
12/7/2016
אילנה מטיילת בדולומיטים האיטלקים
בלווי הגיגים והסברים.כל תמונה גלויה.
12/7/2016
תילי תילים בשפלה- PW יקירנו חד חידות באויר
בעזרת צילומי רחפן נראים התילים הארכילוגיים שונים מהמוכר לנו.זה לא הפריע לידעני הפורום לזהות אותם.
12/7/2016
שביל הבשורה ממזרח לנצרת-סייר מדבר וחבורתו
ביום קיץ לוהט מצפינים סיירי המדבר לגליל התחתוןמזרח לנצרת עילית, על הכביש בדרך לעין מאהל, בשביל ישראל בדרך להר דבורה, פסגת הר דבורה, ירידה והתחברות אל שביל הבשורה, משיכה צפונה עד נחל אזנות, עליה לגבעת הנ.ג. 532, עין מאהל.
12/7/2016
חיפוש בפורום
הכנסו לקישור (גוגל) ובשורת החיפוש הוסיפו את המילים שאתם מחפשים. שימו לב-הוסיפו, בלי למחוק את מה שכבר כתוב בשורה.
5/9/2014
מספר הטלפון של יוני-קרמבו 053-5240002
במידה ואתם לא מצליחים להכנס לפורום,אנא פנו ישירות ליוני.
4/6/2013
הטמעת תמונות
לחברים שטרם ניסו, לחברים חדשים ולכל מי שצריך ריענון-איך מטמיעים תמונות בתוך ההודעה בפורום.
4/1/2013המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0469)