שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהטיולים ואתרים
פורום הטיולים שלנו.

בית וגן - אגדה ירושלמית כפתורית


בית וגן - אגדה ירושלמית כפתורית
פורסם לפני 2920 ימים     מאת פייטושון     אין תגובות    

כילד צעיר זוכר אני את האגדות למפעלי התעשייה בשכונת בית וגן , אחד מהם היה בית החרושת לכפתורים של משה אבלס , שהוקם בעת שהוקמו מבני המפעלים באזור המסחרי של שכונת בבית וגן , שונה היה במעט בית החרושת של משה לכפתורים וקישוטי שמלות ואופנה .

זקני העיר הוסיפו לאגדה שגם לאביו של משה היה גם כן מפעל לכפתורים בקרקוב אשר בפולין ,במפעלו הקטן בבית וגן העסיק משה כעשרה פועלים ופועלות, לצורך הפעלת המפעל ותהליך היצור הביא משה מומחה מהגולה לייצור הכפתורים, שלימד ,עיצב והדריך את פועלות המפעל.

זקני העיר מתארים בהתפעלות את כי לצורך עבודתו , ייבא משה מאירופה מוטות גליליים מחומרים שונים ,שמהם חותכים על פי קוטרם ורוחבם ,את הכפתורים הנדרשים למלבושים , עקר זיכרונם היה במשחקים וההחלפות אשר עשו משאריות המוטות הצבעוניים שאספו מחצר המפעל , בנוסף במפעל ייצרו אבזמים שונים לחגורות וחלקים קישוטיים אביזרי אופנה לתעשיית בגדי הנשים , מתחרהו הנוסף היה המפעל בתל אביב לכפתורים .

על פי הסיפורים של הזקנים, כי הדרישה למוצריו ומוצרי מתחרהו ,מהווה רק חלק קטן מהתצרוכת המקומית שהשלימה את עצמה בארץ ישראל , ביבוא מארצות שונות, למרות שאם הייתה קנייה רבה יותר ,משה יכול היה להגדיל את תוצרת מפעלו ,במאות אחוזים בלא להביא מכונות נוספות, אך הוא נאלץ להסתפק בכמות שמפעלו מייצר עקב התחרות של מוצרי אופנה וכפתורים מיובאים , למרות זאת מחירי סחורתו נחשבים ברי תחרות וסבירים אל מול היבואנים.

נכון שתחרות זאת איננה הועילה לפתוח התעשייה הקטנה בארץ ישראל , כיוון שהיבואנים מייבאים את אופנת אביזרי הקישוט מארצות גרמניה, איטליה ומעט מארצות מזרח אירופה למרות העזרה במיסוי יבוא מוצרי הגלם ,יש ביבוא הזה תחרות בלתי הוגנת לתוצר הארץ וחוסר הגנה על היצרנים בארץ ישראל .

הבעיה העיקרית של התוצרת שיוצרה בארץ ישראל ,נוצרה מחוסר רצונם של סוחרי ארץ ישראל ,לרכוש סחורה מקומית בכמויות והעדפה של מוצרי היבוא, כול זאת חרף המחיר ההוגן של המפעל והסביר לתוצרת המקומית.

בבית החרושת לכפתורים של משה אבלס , הצליחו תוך זמן קצר ליצור קרוב לשש מאות דגמים שונים בסגנון אירופאי המקביל לייבוא ( מדוע זה מזכיר לי את המצב הקיים כיום ובעבר הקרוב) כפי שאבי עליו השלום היה אומר במסחר מרוויחים יותר מייצור והרווח הישיר של היצרן ,הוא הגיבנת שהוא מקבל מסחיבת המשאות של חומרי הגלם על הכתפיים לאורך השנים .

על מנת ללמוד את האופנה העכשווית בחול , ייבא המפעל דוגמיות מאירופה, במטרה ליצור מוצרים דומים, לתעשיית הלבוש בארץ ישראל, בנוסף החל משה להשתמש בחומרי גלם חדשניים הנמצאים בארץ , כמו שימוש בעץ זית לכפתורים ועוד .

הי שכחתי גם מפעל זה, לא החזיק מעמד ,כרבים שקמו עם אידיאלים וגמרו בכיסי הבנקים .אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
משה מאירי סוקר את רמות ישכר
נופים, התיישבות,הסטוריה,מפות ואתרים, בשרשור מעמיק.
12/7/2016
אילנה מטיילת בדולומיטים האיטלקים
בלווי הגיגים והסברים.כל תמונה גלויה.
12/7/2016
תילי תילים בשפלה- PW יקירנו חד חידות באויר
בעזרת צילומי רחפן נראים התילים הארכילוגיים שונים מהמוכר לנו.זה לא הפריע לידעני הפורום לזהות אותם.
12/7/2016
שביל הבשורה ממזרח לנצרת-סייר מדבר וחבורתו
ביום קיץ לוהט מצפינים סיירי המדבר לגליל התחתוןמזרח לנצרת עילית, על הכביש בדרך לעין מאהל, בשביל ישראל בדרך להר דבורה, פסגת הר דבורה, ירידה והתחברות אל שביל הבשורה, משיכה צפונה עד נחל אזנות, עליה לגבעת הנ.ג. 532, עין מאהל.
12/7/2016
חיפוש בפורום
הכנסו לקישור (גוגל) ובשורת החיפוש הוסיפו את המילים שאתם מחפשים. שימו לב-הוסיפו, בלי למחוק את מה שכבר כתוב בשורה.
5/9/2014
מספר הטלפון של יוני-קרמבו 053-5240002
במידה ואתם לא מצליחים להכנס לפורום,אנא פנו ישירות ליוני.
4/6/2013
הטמעת תמונות
לחברים שטרם ניסו, לחברים חדשים ולכל מי שצריך ריענון-איך מטמיעים תמונות בתוך ההודעה בפורום.
4/1/2013המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0938)