שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהטיולים ואתרים
פורום הטיולים שלנו.

שמואל חביליו חנות הממתקים והעוגיות בעיר העתיקה


שמואל חביליו חנות הממתקים והעוגיות בעיר העתיקה
פורסם לפני 2954 ימים     מאת פייטושון     אין תגובות    

שמואל חביליו שהתגורר בשכונת ימין משה, עשה בתחילת דרכו כבעל ברחוב דוד - רחוב היהודים ,בשנת 1923 בחנות זאת מכר את תוצרתו שהכין בבית החרושת ובנוסף מכר לאחר מכן קיבל זיכיון של חנות הממתקים ויצורם של השותפים לוינשטין ושולמן .

בשנת 1926 עבר מפעלו וחנותו לשוק לרחוב השוק החדש , שם החל למכור בנוסף למוצרי החלבה והממתקים שיצר ,גם כלי סכום מכסף, מייחמים,ומגשי כסף לעוגות ומחזיקי כוסות להגשת משקאות חמים מכסף .

אגדה נוספת שסיפרו זקני העיר, כי שמואל חביליו בחנותו בשוק החדש ,החליט לקדם את מכירותיו בהטמינו פתקי זכייה בחבילות העוגיות שמכר , כך שעל פי כמות הפתקים שאספו הקונים ,יכלו לזכות במוצרי הכסף שמכר בחנותו על פי כמות הפתקים שנמצאו בחבילות הבסקווטים.

בעקבות הפרעות העביר שמואל חביליו את מפעלו וחנותו למרכז המסחרי ובעת שמפעלו וחנותו הועברו מהעיר עתיקה למרכז המסחרי ,הוסיף ושווק גם לחם דל סוכר לחולי סכרת תוצרת המפעל ביטוני לצרכי הדגמה הציא לחם אחד לניסיון .

מהמרכז המסחרי עבר מפעלו של חביליו לבתי פיינגולד שנבנה בשמת 1895 בידי משפחת המומר היהודי שלמה בן דוד פיינגולד ואשתו מרגרט פאלמר בעלת ממון רב , מפעל הממתקים החלבה והשוקולד מוקם בקומה השנייה של המבנה באולם גדול בין דירות מגורים,שחלונותיו פנו לכוון מבנה הבולשת הבריטית (המבנה מצד שמאל לרחוב העולה למגרש הרוסיים), בעת שחבלני אצל פוצצו את מבנה הבולשת בשנת 1945, הם חזרו והתחבאו בבית החרושת .

לאחר מכן פתח סניף חנות בבנין סנסור בכיכר ציון במרכז ירושלים,באותה תקופה התפרסם תרגילו של חביליו בשווק שוקולד של חברת נסטלה שהיה נציגה ,האגדה הירושלמית מוסיפה ומספרת כי חביליו פרסם שבתוך חבילות השוקולד המוצגות בחלון הראווה שלו ,טמונים שטרות של לירות מצריות, ואף הוסיף כי על הקונים לבדוק שהחבילות שוקולד אכן סגורים הרמטית כנגד זיוף.

את הסניף בחנות בבנין סנסור, פרסם שמואל חביליו מודעה בשנת 1939 שעיקרה רצונו להשכירו ,על פי הזכרונות ,בסניף זה היה החל בנציגות של חברת נסטלה לשוקולד ,מוצריהם כללו גם את המוצר החדש , השוקולד הלבן , שהיה חדשני לשוקולד המקובל החום.

בשנת 1949 נידון שמואל חביליו לקנס של מאה לירות בעוון הפקעת מחירים בעת שרכש אבקת מלח לימון לצרכיו במחיר סיטונאי , ומכר אותו במחיר גבוה מהמחיר שנקנה על ידו לאנשים פרטיים.

אחת מאגדות הירושלמיות של זקני העיר ,מספרת כי במפעלו של חביליו הכינו רחת לקום (חלקום) לקראת חג הפורים כאשר חלף החג נהג חביליו להכניס את הסחורה שנותרה למחסן מיוחד למטרה זאת, כאשר הגיע חג הפסח שבו מוציאים חמץ בעת הכשרת המפעל למוצרים מוכשרים של פסח שכח חבילו ממחסן זה ולא ביערו מחמת השיכחה .

כיוון שכך וממש לפני כניסת החג שאל את הרב מה לעשות , כיוון שהסחורה שוותה הרבה כסף ניסה הרב למצוא פתרון, אך חביליו סרב לקבלו , אך ניסה לשאול באם ניתן לחלקה לעובדיו בני ישמעאל, הרב אמר לו שאין נהנים מן החמץ ,אי לכך הערים את הסחורה בשדה הסמוך שפך עלייה נפט והבעירה.

בשנת 1961 נסגר בית החרושת לממתקים וחלבה של מר שלמה חביליו שנפתח בתחילת המאה העשרים ,שהיה הגדול והוותיק בירושלים, המפעל התקיים במספר מקומות לאורך כשישים שנה ,חלקם של הפועלים במפעל עבדו כשלושים ואף כארבעים שנה במפעל הממתקים , חביליו החליט לסגור את המפעל מהצטברות חובות ,הן מהמיסים, הן מיבוא חומרי גלם יקרים ,נמוג עוד כוכב בממלכת שמי ירושלים.

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
משה מאירי סוקר את רמות ישכר
נופים, התיישבות,הסטוריה,מפות ואתרים, בשרשור מעמיק.
12/7/2016
אילנה מטיילת בדולומיטים האיטלקים
בלווי הגיגים והסברים.כל תמונה גלויה.
12/7/2016
תילי תילים בשפלה- PW יקירנו חד חידות באויר
בעזרת צילומי רחפן נראים התילים הארכילוגיים שונים מהמוכר לנו.זה לא הפריע לידעני הפורום לזהות אותם.
12/7/2016
שביל הבשורה ממזרח לנצרת-סייר מדבר וחבורתו
ביום קיץ לוהט מצפינים סיירי המדבר לגליל התחתוןמזרח לנצרת עילית, על הכביש בדרך לעין מאהל, בשביל ישראל בדרך להר דבורה, פסגת הר דבורה, ירידה והתחברות אל שביל הבשורה, משיכה צפונה עד נחל אזנות, עליה לגבעת הנ.ג. 532, עין מאהל.
12/7/2016
חיפוש בפורום
הכנסו לקישור (גוגל) ובשורת החיפוש הוסיפו את המילים שאתם מחפשים. שימו לב-הוסיפו, בלי למחוק את מה שכבר כתוב בשורה.
5/9/2014
מספר הטלפון של יוני-קרמבו 053-5240002
במידה ואתם לא מצליחים להכנס לפורום,אנא פנו ישירות ליוני.
4/6/2013
הטמעת תמונות
לחברים שטרם ניסו, לחברים חדשים ולכל מי שצריך ריענון-איך מטמיעים תמונות בתוך ההודעה בפורום.
4/1/2013המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0938)