שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהטיולים ואתרים
פורום הטיולים שלנו.

רחוב רמבן 55 ביתו של ציפורה ואהרון גרבלסקי


רחוב רמבן 55 ביתו של ציפורה ואהרון גרבלסקי
פורסם לפני 2916 ימים     מאת פייטושון     אין תגובות    

בית החרושת למוזיקה ושיש ברחוב הפסגה של אהרון גרבלסקי בבית וגן נפתח בשנת 1937 לאחר שהותקנו בו המכונות החדשות לחיתוך שהגיעו מחו"ל .

המפעל נבנה בשכונת בית וגן ופעל בשנים 1937-1967 ,בהמשך השם שונה בשנת 1937 לבית חרושת למוזיאקה ושיש ,בבעלותם של אהרון גרבלסקי ושותפו יצחק מנדלבליט אשר סיפקו את השיש לשיפוץ בית הדואר המרכזי בירושלים בשנת 1938 , בהמשך שונה השם שוב לשיש ירושלים אהרון גרבלסקי ובניו.

ביתם של ציפורה ואהרון גרבלסקי,נבנה על שטח שרכשו בשנת 1930 ברחביה , הבית היה ברחוב רמבן 55 רחביה ירושלים .

אהרון היה בעל מפעל לעיבוד שיש וליציקת מרצפות ומוזאיקה ,שפתח בשנת 1923 בשכונת בית וגן ,בין עבודותיו המפורסמות היה השיפץ של מרצפות מערת המכפלה בשנת 1936 זאת למרות שיהודים באותה תקופה ,לא הורשו לעבור את מדרגות הכניסה למערת המכפלה לאחר ששת הימים עבר בנו חנן ופתח מפעל שיש ענק באזור התעשייה בתלפיות עד שנסגר ולפני שנים הושכר המבנה בתלפיות והפך למועדון האומן 14 הענק בירושלים .

אהרון גרבלסקי נולד באוקראינה בשנת 1898 נפטר 1955,שנת ביקור הקיסר הגרמני בישראל,החינוך שקיבל היה מסורתי ודתי, לאחר שהתקרב לציונות בעקבות סיפורי אחיו שביקר בארץ,החליט בשנת 1921 אהרון גרבלסקי לעלות לישראל ,בימי העלייה השלישית,באוניה שהפליג ואשר הגיעה לנמל יפו , שם חששו להוריד את בנוסעים ,עקב בעיות ביטחוניות והם הדרימו עד אלכסנדריה במצרים , משם עשה את דרכו לארץ ישראל ברכבת והתגורר בתחילה במעברה החדשה שהוקמה ליהודי העיר יפו עקב המאורעות ,המעברה נקראה נורדיה ומוקמה בצפון מזרח תל אביב.

כיוון שחברתו לימים רעייתו , החלה ללמוד בבית הספר לאחיות בהדסה ירושלים ,עבר גם הוא להתגורר בירושלים,שם עבד בבניה ולמד את מקצוע הבנייה, למעשה רצה גרבלסקי אהרון ,להיות חלוץ המעבד את הקרקע, ואף תכנן להתיישב בעמק יזרעאל, אך כיוון שלמד את מקצוע הבנייה ,החליט לבסוף להקים מפעל למרצפות ומוזיקה, את המפעל הקים ביחד עם שותפו יצחק ממנדלבליט , הם הקימו מפעל בצריף בשכונת בית וגן ,שלתוכו הכניסו מספר מכונות יצור.

כאשר הוקמה הכנסייה הסקוטית בפאתי המושבה הגרמנית בירושלים , בשנים 1927-30 , נבחר מפעלו של גרבלסקי לספק את חומרי הגלם והאבן לבניית הכנסייה , עבודה זאת פרסמה אותו ברחבי הארץ,בזכות אותה עבודה והמקצועיות שרכש זרמו אליו הזמנות רבות והוא הרחיב את מפעלו.

בזכות קשריו עם המופתי חג אמין אל חוסיני, שבביתו בשכונת שיח גארח ערך שיפוץ (המבין יבין ), הוא קיבל בשנת 1936 ,את עבודת שיפוץ המוזאיקה בקירות ומרצפות מערת המכפלה בחברון, לאחר שסיים את עבודתו סיפר לאנשי הישוב את מה שראה במערת המכפלה, כמובן שברבות הימים הכחישו הערבים כי הוא ביקר במקום, לאחר מלחמת ששת הימים, הסכים אחד הנכבדים להודות בעילום שם ,שאכן אהרון ביצע את פעולות השיפוץ בשנת 1936.

אגדה ירושלמית משנות החמישים ,מספרת על מנהל העבודה הראשי של מפעל גרבלסקי שתבע את מעבידו לקבלת נכות, בעבור מחלת דלקת הפרקים שנפגע בה ,כתוצאה מעבודתו לאורך עשרות שנים, ליד מכונות החיתוך של השיש המשתמשות במים לתהליך החיתוך, תביעתו זאת של העובד ,נדחתה בידי הביטוח הלאומי ,שלא הכיר בנכותו כיוון שבחוק הביטוח הלאומי בשנים אלו לא היה סעיף הכרה במחלה שלקה בה העובד עקב עבודתו , חוק ששונה בהמשך .

מאורעות 1939 מנעו בעדו לבצע את עבודת שיפוץ מסגד אל אקצה שקיבל על עצמו,בהמשך בשנות השלושים ארבעים ,גרבלסקי ביחד עם חברת סולל בונה עבדו בבניית המצודות הבריטיות בארץ, הקרויות מצודות טגארט, על שם המהנדס הבריטי מחיל ההנדסה הבריטי שהוקפץ לישראל ,על מנת לבצר את הצבא הבריטי ,כנגד הפורעים הערבים בימי המרד שלהם בבריטים.

לאחר עזיבת הבריטים בעת מלחמת השחרור שימש אהרון ,כקצין בחיל ההנדסה של צהל , ששם ביצר לאחר כיבוש הר ציון את המקום להגנה, בתקופה זאת נפגע מירי צלף ירדני .

כיום נשאר מבנה מגוריו של אהרון ברחוב רמבן 55 , אשר שנבנה מבטון ונשאר כמות שהוא בסוף 2011, על קרקע שרכש אהרון גרבלסקי בשנות השלושים ברחוב רמבן ,עליו בנה מבנה מבטון וטיח מבחוץ,כיום המבנה בן שלוש קומות ודירת מרתף, בחלקו הימני של המבנה גרם מדרגות פתוח לקומה השנייה,בחלקו האחורי של המבנה דירת מרתף וגינה,אשר בה הוקם צריף קטן לאכסון, למבנה תריסי מתכת.

בחלקו השמאלי של המבנה שביל המוליך לכניסה לדירת הממסד ובהמשכו שביל לדירת הגן האחורית,בחלקו השמאלי של המבנה מרפסות בקומה השנייה והשלישית.


אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
משה מאירי סוקר את רמות ישכר
נופים, התיישבות,הסטוריה,מפות ואתרים, בשרשור מעמיק.
12/7/2016
אילנה מטיילת בדולומיטים האיטלקים
בלווי הגיגים והסברים.כל תמונה גלויה.
12/7/2016
תילי תילים בשפלה- PW יקירנו חד חידות באויר
בעזרת צילומי רחפן נראים התילים הארכילוגיים שונים מהמוכר לנו.זה לא הפריע לידעני הפורום לזהות אותם.
12/7/2016
שביל הבשורה ממזרח לנצרת-סייר מדבר וחבורתו
ביום קיץ לוהט מצפינים סיירי המדבר לגליל התחתוןמזרח לנצרת עילית, על הכביש בדרך לעין מאהל, בשביל ישראל בדרך להר דבורה, פסגת הר דבורה, ירידה והתחברות אל שביל הבשורה, משיכה צפונה עד נחל אזנות, עליה לגבעת הנ.ג. 532, עין מאהל.
12/7/2016
חיפוש בפורום
הכנסו לקישור (גוגל) ובשורת החיפוש הוסיפו את המילים שאתם מחפשים. שימו לב-הוסיפו, בלי למחוק את מה שכבר כתוב בשורה.
5/9/2014
מספר הטלפון של יוני-קרמבו 053-5240002
במידה ואתם לא מצליחים להכנס לפורום,אנא פנו ישירות ליוני.
4/6/2013
הטמעת תמונות
לחברים שטרם ניסו, לחברים חדשים ולכל מי שצריך ריענון-איך מטמיעים תמונות בתוך ההודעה בפורום.
4/1/2013המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.1250)