שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהטיולים ואתרים
פורום הטיולים שלנו.

סיפור משפחת דורה שוורץ והקשר הירושלמי


סיפור משפחת דורה שוורץ והקשר הירושלמי
פורסם לפני 2981 ימים     מאת פייטושון     אין תגובות    

הוגו שוורץ בנו של וולטר שוורץ ורעייתו דורה שוורץ נולד באוסטריה ,שהקים באוסטריה רשת של חנויות כול בו מפורסמת בשם כולבו שוורץ,כאשר התגייס האב וולטר שוורץ האב כחייל במלחמת העולם הראשונה ,נחרבה רשת החנויות והוא נאלץ להקימה מחדש בעיקר בעיר מולדתו זלצבורג, אך הוא פתח סניפים נוספים באוסטריה.


כאשר החלו לנשב רוחות התורה הנאצית בגרמניה ובאוסטריה עלתה האם דורה ושלושת ילדיה לארץ ישראל בשנת 1933 עקב היותה ציונית (בני משפחתה הקדימו אותה והגיעו לארץ ישראל בשנות העשרים והתיישבו בבנימינה) דורה החליטה להתיישב בזיכרון יעקב, לאחר סיפוח אוסטריה לגרמניה בשנת 1938 הוחרם רכושו של האב וולטר שוורץ והוא מצא את מותו במרתפי המעצר.

האם דורה שהייתה מכורה לטבעונות וצמחונות ושמירה על גוף בריא, פתחה במושבה זיכרון יעקב לאחר ששכרה את אחוזת לנגה בשנת 1936,לפחות לחמש עשר שנה מידי ליליאן פרידלנדר שעברה לגור עם בנה דניאל בארצות הברית, לפנסיון קראה דורה "בית החלמה דורה שוורץ "פנסיון שהתפרסם בזכות המגמה הבריאותית שבו והמיצים המיוחדים שהוגשו שם למתארחים, שועי הארץ ואנשים רבים פקדו את הפנסיון בעיקר מאנשי העלייה השלישית העלייה היקית.


לאחר שרווח לה רכשה דורה שוורץ עוד שטח אדמה בזיכרון יעקב ובנתה עליהם בתי אירוח , למבנים העניקה את שמות שלושת ילדיה.

הבן הוגו שוורץ שעלה בשנת 1933 לארץ ישראל, התיישב במושבה בנימינה ליד בני המשפחה והדודים שעלו לארץ בשנות העשרים , רכש חלקת אדמה והחל לעבדה ,כיוון שלא היה מורגל לעבודת כפים הרעיון של התיישבות חקלאית החל להימחק,כיוון שחלה במחלת המלריה עקר הוגו לגור בירושלים , אביו וולטר שלח לבנו כסף והוא הקים את בית הכולבו הגדול בימים ההם כדוגמת בתי הכולבו באירופה.


בעת שהותו בירושלים הכיר את תמרה לווינסון ונישא לה בשנת 1937 , כיוון שלא היה איש עמל החליט בשנת 1942 למכור את הכול בו ,גם כי בערה בו רוח האומנות ,את המכירה התנה שהכול בו ,ימשיך לשאת את השם כול בו שוורץ .

משפחת תמרה והוגו שוורץ עברו להתגורר בזיכרון יעקב ליד הפנסיון של אמו דורה ,אך החל את נדודיו בעקבות החיים הטובים בין תל אביב לזלצבורג, בשלב הזה ב מחצית שנות הארבעים נפרדו בני הזוג ,לאחר גרושיו הכיר את רעייתו החדשה סטפי ועבר עימה בשנת 1956 להתגורר בזלצבורג ,אך סטפי החליטה כי המשפחה חוזרת לארץ ישראל , החלטה שגרמה להם לחזור בשנת 1962 לישראל.


בכול תקופת שהייתו בארץ השתלם ולמד הוגו את תורת הציור ואף פתח תערוכות ציורים בארץ ובחול,כאשר חזר הוגו לארץ ישראל בשנת 1962 דרש מאימו להעביר אליו את ניהול בית ההבראה של אימו דורה ,לאחר לחץ כבד העבירה לו דורה את הניהול, אלא שהוגו לא היה דורה וחסר את המגע האישי ואת יכולות הניהול של אימו ,גרם לבריחת לקוחות מהפנסיון וליצירת חוב גדול בניהולו הכושל,בעת שעבר על הארץ מיתון כבד ניסה הוגו שוורץ להשכיר את הפנסיון לשוכר, שרצה לשפץ ולפתח את הפנסיון מחדש,מועצת זיכרון יעקב דחו את תוכניות הפיתוח שלא תאמו את האווירה הכפרית של המושבה ודחו את האישור לבנייה.


כיוון שכך נותר המקום עם חובות גדולים ,ניסתה האם דורה למכרו ונכשלה כתוצאה מכך נסגר המקום בשנת 1969 ונותר בשיממונו שנים רבות, החלק המקברי מצטרף כרגע לסיפור, כאשר מנהיגת כת נוצרית אמה ברגר המאמינים בביאת ישו הנוצרי בעבודה בארץ ישראל ,החלה לרכוש כשש מאות דונמים בשטח זיכרון יעקב ,בשנות השבעים במחיר נאה וחלק מתושבי המושבה שמחו לקבל סכומי כסף יפים בעבור אדמתם, אמה ברגר החליטה להקים מקום ישוב לבני הכת הגרמנית,היא רכשה את שטח הפנסיון והקימה בו את מרכז העדה הנוצרית גרמנית .


תודה לענת שוורץ בעזרה לכתיבת המאמר.

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
משה מאירי סוקר את רמות ישכר
נופים, התיישבות,הסטוריה,מפות ואתרים, בשרשור מעמיק.
12/7/2016
אילנה מטיילת בדולומיטים האיטלקים
בלווי הגיגים והסברים.כל תמונה גלויה.
12/7/2016
תילי תילים בשפלה- PW יקירנו חד חידות באויר
בעזרת צילומי רחפן נראים התילים הארכילוגיים שונים מהמוכר לנו.זה לא הפריע לידעני הפורום לזהות אותם.
12/7/2016
שביל הבשורה ממזרח לנצרת-סייר מדבר וחבורתו
ביום קיץ לוהט מצפינים סיירי המדבר לגליל התחתוןמזרח לנצרת עילית, על הכביש בדרך לעין מאהל, בשביל ישראל בדרך להר דבורה, פסגת הר דבורה, ירידה והתחברות אל שביל הבשורה, משיכה צפונה עד נחל אזנות, עליה לגבעת הנ.ג. 532, עין מאהל.
12/7/2016
חיפוש בפורום
הכנסו לקישור (גוגל) ובשורת החיפוש הוסיפו את המילים שאתם מחפשים. שימו לב-הוסיפו, בלי למחוק את מה שכבר כתוב בשורה.
5/9/2014
מספר הטלפון של יוני-קרמבו 053-5240002
במידה ואתם לא מצליחים להכנס לפורום,אנא פנו ישירות ליוני.
4/6/2013
הטמעת תמונות
לחברים שטרם ניסו, לחברים חדשים ולכל מי שצריך ריענון-איך מטמיעים תמונות בתוך ההודעה בפורום.
4/1/2013המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0625)