שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

*עברנו דירה! בואו לבלוג החדש והנאה של קפה+טלוויזיה
חיפוש בפורום

Follow CoffeePlusTV on Twitter
זירת הפשע (2000-היום)


זירת הפשע (2000-היום)
פורסם לפני 4478 ימים     מאת yaddo     אין תגובות    "זירת הפשע" היא הגורם הכי משפיע על עלייתה של CBS אל המקום הראשון מבין הרשתות במהלך העשור המסתיים. אנתוני זוויקר היה בחור לא מוכר לפני שיצר את הסדרה והציע אותה לג'רי ברוקהיימר, מפיק שוברי קופות קולנועיים ותיק שחיפש דריסת רגל גם בטלוויזיה וביקש הצעות. הרעיון היה להתמקד בצוות המז"פ ובדרכו לפתור פשעים. מינימום עדויות, מקסימום ראיות, כי אלה כידוע לא משקרות. בניגוד לדרמה הסדרתית, כזו שמתפתחת ומבוססת על הדמויות ושקרנה עלתה בתקופה ההיא בזכות ההצלחה של הסופרנוס, זירת הפשע דווקא הייתה סדרה פרוצדורלית: מדי פרק הייתה תבנית קבועה שבמסגרתה הוצגו שתי רציחות שנפתרו עד סופו. האלמנט הזה מאפשר לצופה להתחיל לצפות בסדרה באיזה שלב שיחפוץ, מבלי לפספס דברים בגלל היעדר ידע מוקדם.

למרות הפשטות של הפורמט, CBS נכנסה בתחילה לחרדות עקב הז'רגון המדעי ששלט בתוכנית, מה שהוביל לאמון מאוד קטן בה - היא הייתה האחרונה ששובצה ללוח של אותה עונה ונחתה בימי שישי הקמלים. הצופים, לעומת זאת, אהבו מהרגע הראשון דווקא בגלל הפן המדעי. את העונה הראשונה סיימה זירת הפשע במקום ה-11. שנתיים אחרי כן היא כבר הייתה התוכנית הכי נצפית בטלוויזיה האמריקנית.

הגיוני, אם כן, שבמהלך העונה השנייה ביקשה CBS מהמפיקים ליצור עבורה סדרת בת. עם המעוף המופלא שלהם הם הגיעו אל אותו רעיון, צוות מז"פ החוקר רציחות, רק בעיר אחרת: מיאמי. ההבדלים העיקריים בין שתי הסדרות טמונים באופייה של העיר לעומת לאס וגאס ובדמויות המכילות אותה, בראשן עומד הורשיו קיין, אותו גילם דיווד קארוזו. קארוזו מגלם מעולה את ההבדל בין סדרות הפשע והמשטרה של העשור הזה לעומת הניינטיז. בהיותו השחקן המוביל ב-NYPD פורצת הדרך בעונתה הראשונה, ועשור אחרי כן בספין-אוף להצלחה מוכחת של סדרת כפית-לפה, לא נותר אלא לצקצק בלשוננו. גם מיאמי זכתה להצלחה רבתי שתרמה לשדרוג את מיקומה של CBS, והספין אוף הבא הוגש אף הוא שנתיים אחרי קודמו. הפעם הייתה זו ניו-יורק, והמוביל אותה היה הבלש מק טיילור בגילומו גארי סיניז. ההצלחה של שתי סדרות הבת הייתה פחותה משל סדרת האם, והשלישית הצליחה פחות מהשנייה, אבל כולן עדיין שגשגו ושלטו במשבצת השידור שלהן.

הרשתות האחרות לא יכלו להתעלם מן ההצלחה וניפקו לעצמן סדרות פרוצדורליות משל עצמן. ל-NBC כבר היו שלוש סדרות "חוק וסדר", שבעצמן נפלו תחת מטרייה הזו, אבל בעקבות הזירות הגיעה גם "ג'ורדן", בעצמה פתולוגית. FOX יצאו עם "האוס", "בונז" ו"שקר לי", ואפילו ABC ניסתה וכשלה עם "Women's Murder Club". היו כמובן עוד ועוד, חלקן כשלו, אבל באופן מפתיע רבות יותר הצליחו. הקונספט של עלילה שמתחילה ונגמרת באותו פרק קסם לרבים מאוד מהצופים.

אבל המרוויחה הגדולה משגשוג הפרוצדורליות בראשות "זירת הפשע", הייתה כמובן CBS עצמה. במקביל להצלחה הגדולה של הזירות ולניסיונות של הרשתות האחרות, חברה הרשת שוב לג'רי ברוקהיימר לשם הפקת עוד ועוד סדרות פרוצדורליות. המצליחות ביניהן מלבד הזירות היו "פשע מן העבר" ו"ללא עקבות", אבל גם בלי ברוקהיימר הפריחה CBS את השממה באמצעות שממה של "מחשבות פליליות", "מ0פרים", "NCIS" וכהנה וכהנה. עד מהרה הורכב רוב הפריים טיים של CBS מסדרות פשע פרוצדורליות, רובן המכריע מצליח מאוד ומחזק עוד ועוד את מעמדה של CBS כרשת השלטת והמשעממת.


מקורות:
טלוויזיית פשע

תוקן על ידי yaddo 20/7/2009 12:3

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
"הסמויה" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "הסמויה", הסדרה הטובה ביותר בתולדות הטלוויזיה (הוכח מדעית).
26/9/2010
"מד מן" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "מד מן", AKA "הגברים של שדרות מדיסון".
23/9/2010
"glee" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי glee.
27/10/2010
"אבודים" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי סדרת המיסתורין.
30/10/2010
"יומני הערפד" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי סדרת הערפדים.
4/11/2010
"ילדי האנרכיה" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי דרמת האופנוענים של קורט סאטר.
2/11/2010
"צ'אק" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "צ'אק".
10/10/2010
"קומיוניטי" - דיוני הפרקים
כל הדיונים על פרקי "קומיוניטי".
11/10/2010
"דם אמיתי" - דיוני הפרקים
דיוני הפרקים של סדרת הערפדים של אלן בול.
30/9/2010
"דקסטר" - דיוני הפרקים
דיוני הפרקים שהיו לנו על פרקי "דקסטר".
9/10/2010
"שובר שורות" - דיוני הפרקים
כל הדיונים על פרקי "שובר שורות".
9/10/2010המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.1406)