שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

*עברנו דירה! בואו לבלוג החדש והנאה של קפה+טלוויזיה
חיפוש בפורום

Follow CoffeePlusTV on Twitter
ארסטד דיבלופמנט (2003-2006)


ארסטד דיבלופמנט (2003-2006)
פורסם לפני 4457 ימים     מאת yaddo     אין תגובות    "אתם ממשיכים לתת לנו פרסים על סדרה שאף אחד מכם לא צופה בה"
(מיץ' הורוויץ, יוצר ארסטד דיבלופמנט, אחרי העונה השנייה כשזכה בעוד פרס אמי).

גיאחה, 17.7.06:
"No, I just don`t see it as a TV series, Maybe a movie?"
כך עונה רון הווארד (לראשונה בסדרה מול המצלמה ולא רק בקולו) למייבי, שמציעה לו לקנות את הסיפור המשפחתי שלה כדי שיעשה ממנו סדרת טלוויזיה...אז היא איננה, ועכשיו אכן מדברים על סרט, אבל כל זה לא משנה. גם אם היא לעולם לא תקום לתחייה, גם אם אהבו אותה יותר מבקרים מאשר צופים, היא שינתה את כללי המשחק. היא הגיעה בתקופה שבה הסיטקום גסס ומת, פשוטו כמשמעו. כשלכולם כבר נמאס מעוד laugh track מאולץ בעוד אולפן מהוה, מעלילות רומנטיות מאולצות בין כל חברי הקאסט הנותרים שעדיין לא התנשקו זה עם זה, מסיטקומז שדוחפות לך את הבדיחה לפרצוף ומנגבות לך אותה על האף למקרה שלא הבנת שעכשיו אתה צריך לצחוק, או סתם מסיטקומז גרועות (ריימונד? ויל וגרייס? שאול?).

אם חופשי על הבר הייתה הקוף, וסיינפלד הביאה זינוק אבולוציוני ופיתחה מודעות עצמית והייתה, נניח, הניאנדרתל - אז ארסטד היא ההומו-סאפיינס. והיא לא סתם הומו-סאפיינס, היא הומו-סאפיינס של שנות האלפיים, כזה שהמודעות העצמית שלו עובדת בלופים [סלחו לי על המילה הבאה] פוסט-מודרניסטיים.

כי אם סיינפלד ידעו לצחוק מדי פעם על עצמם, ארסטד לא צחקה רק על עצמה, ובעצם היא גם לאו דווקא צחקה על אחרים, היא פשוט השתמשה בהם כדי להרחיב את השדה הסמנטי של הסיטקום לשפה כל כך עשירה, שיש פרקים שצריך לראות כמה וכמה פעמים כדי לקלוט כל הדקויות שבהם. במקום לנסות להצחיק בעזרת עוד מעשה אופייני של דמות מוכרת (ג`ואי, מישהו?), ארסטד לקחה רפרנסים תרבותיים, פוליטיים, ארס-ז`אנריים ותוך-סדרתיים, ושזרה מהם תסריטים מבריקים לא רק מבחינה קומית, אלא גם מבחינה מבנית.

הציטוט שבתחילת ההודעה הזו, והתמונה שמתחתיו, הם רק שתי דוגמאות מתוך מאות לשימוש כמעט-אגבי בשפה רחבה הרבה יותר מהסיטקום עצמו. הסיבה שהסדרה הזו לא הצליחה בקנה מידה רחב היא שצריך להיות אדם מסוים כדי ליהנות ממנה מאוד. צרפתי כפרי שידליק באקראי את הטלוויזיה על פרק מסוף העונה השלישית יצחק אולי מחמש בדיחות. אם אין לך היכרות עם תרבות הפופ האמריקאית של העשורים האחרונים, אם אתה לא קורא עיתונים ואם לא יצא לך להכיר קודם את היחסים בין הדמויות או את הפרקים הקודמים, אתה תפספס 80% מהבדיחות בסדרה. וככה שקעה הספינה הזו למצולות הרייטינג, בעוד מבקרים ועיתונאים - הקהל עם הבקיאות התרבותית הרחבה והיד על הדופק - זורקים גלגל הצלה אחר גלגל הצלה אל הציבור, אך ללא הועיל.

אני עצוב שהסדרה הזו נגמרה, אבל לא עצוב מאוד. אני מתנחם בשני דברים עיקריים: הראשון הוא שכפי שאמרתי, בניגוד להרבה סיטקומים (ובאופן כללי הרבה סדרות אחרות), הפרקים האלה מענגים גם בצפייה השלישית והחמישית; השני הוא שארסטד הראתה שיש שלב מתקדם יותר של קומדיה טלוויזיונית, a higher state of consciousness, אם תרצו. כמו הסימפסונז לפניה, שפרצה דרך לקומדיה מצוירת מבוססת רפרנסים תרבותיים ו\או אקטואליה כמו סאות`פארק או פמילי גאי (למרות ששתיהן, בניגוד לסימפסונז, לא מצליחות להחזיק *סיפור* במשך פרק שלם), כך אני מתנחם בתקווה שאולי לא תהיה עוד ארסטד, אבל כמו כל דבר שהקדים את זמנו, יבוא גם זמנה של הקומדיה הזו, הסיטקום-סאפיינס, ונוכל שוב לצחוק לא רק מהסיפור המצחיק והדמויות המגוחכות, אלא גם מתסריט חכם ומלא קריצות, ומהעובדה שכרגע הבנו שהבחור שעובר עם משקפי שמש ובלי מכנסיים הוא מצחיק רק בגלל השלט "Risky business" שתלוי מעליו.


תוקן על ידי yaddo 10/8/2009 13:10

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
"הסמויה" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "הסמויה", הסדרה הטובה ביותר בתולדות הטלוויזיה (הוכח מדעית).
26/9/2010
"מד מן" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "מד מן", AKA "הגברים של שדרות מדיסון".
23/9/2010
"glee" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי glee.
27/10/2010
"אבודים" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי סדרת המיסתורין.
30/10/2010
"יומני הערפד" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי סדרת הערפדים.
4/11/2010
"ילדי האנרכיה" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי דרמת האופנוענים של קורט סאטר.
2/11/2010
"צ'אק" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "צ'אק".
10/10/2010
"קומיוניטי" - דיוני הפרקים
כל הדיונים על פרקי "קומיוניטי".
11/10/2010
"דם אמיתי" - דיוני הפרקים
דיוני הפרקים של סדרת הערפדים של אלן בול.
30/9/2010
"דקסטר" - דיוני הפרקים
דיוני הפרקים שהיו לנו על פרקי "דקסטר".
9/10/2010
"שובר שורות" - דיוני הפרקים
כל הדיונים על פרקי "שובר שורות".
9/10/2010המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0781)