שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

*עברנו דירה! בואו לבלוג החדש והנאה של קפה+טלוויזיה
חיפוש בפורום

Follow CoffeePlusTV on Twitter
כאן גרים בלי כיף (מד מן 1.08)


כאן גרים בלי כיף (מד מן 1.08)
פורסם לפני 3741 ימים     מאת yaddo     אין תגובות    הופתעתי לגלות בצפייה הנוכחית בפרק שיש בו כמה משפטים ורגעים שממש נחרתו בזכרוני.

"אני לא אוהב אותך ככה"
(פיט לפגי)

מה זה ככה? מאושרת? שלמה? מפתה במקום להתפתות? חזקה במקום לקבל הוראות? היא חגגה יום מצוין מבחינתה שהתחיל עם סקס במשרד והמשיך עם הצלחה לקופי שכתבה לבל ז'ולי. היא שמחה והתענגה עד כדי דילוג קטן ומלבב תוך כדי צעידה אל שולחנה, רגע זכור נוסף עבורי. בסופו של היום היא נתנה לעצמה לרקוד ולהשתחרר. אבל פיט לא אוהב אותה ככה, שונה מהתמונה שיש לו בראש. זו בדיוק אותה חוויה שיש לו עם אשתו, רק מן הסתם באופן פחות אינטנסיבי. אנטגוניזם כלפיהן בשל העובדה שהאופן בו תיאר לעצמו את הדברים לא מתממש.

"כאן גר איש לא ישר"
(סימן של הנווד על שער הכניסה לחוות משפחת דיקמן)

עלילת הנווד הייתה אחת הזכורות מבחינתי בסדרה, אבל בצפייה הנוכחית גיליתי שמעולם לא התעמקתי בה. השיחה של הנווד עם הילד דיק וויטמן (שחקן מצוין, אגב) שיקפה אמיתות מד-מניות לא קטנות, וניכר שהיא השפיעה עמוקות על הילד הצעיר. מה שמעניין במיוחד הוא העובדה שדון נזכר בסיפור הזה כאשר היה עם מידג' וחבריה. אמנם תחת השפעה מריחואנה, אבל עדיין ודאי לא בלי הקשר. ההבדל הזה בינו לבינם הצית משהו בדעתו.

דיק שאל את הנווד, "לא שמעת? אני בן של זונה". רק הפעם קלטתי עד כמה השיוך הזה היה נוכח בחייו. לא שמעת? הרי כולם מדברים על זה, זה מה שאני, זה מי שאני. אבל הנווד לא שמע כלום על העניין הזה, ובכך היווה מעין פתח מילוט עבור הילד, אולי הראשון בחייו, לכמה רגעים. האיש המשיך והסביר לו שהוא אינו נווד אלא ג'נטלמן של מסילות הרכבת, שמבחירה הוא עושה את אשר הוא עושה. דיק הילד אמר לו, "אז אין לך בית. זה עצוב". אבל הנווד מציב בפניו אמיתות חדשות ומפתיעות: "מה יש בבית? הייתה לי פעם משפחה. אישה, עבודה, משכנתא... אז בוקר אחד שחררתי את עצמי עם הבגדים שעל גופי. שלום". את דבריו חותם הנווד ב"אל תפחד, ילד. אתה עדיין לא גבר".

בניגוד לדון, כמובן. הסיבה שהוא חושב על השיחה הזו עכשיו היא שהיא עודנה מתקיימת בראשו, בינו לבינו. הוא הרוויח 2500 דולר ככה מן האוויר, ובמקום להביא אותם אל משפחתו ולקנות למשל בית קיץ או מיזוג אוויר או סתם לחסוך – הרי את כל חסכונותיו הוא בזבז על אחיו – הוא מביא אל הפילגש שלו במטרה לברוח איתה הרחק משם, ולו לזמן קצוב. האיש ההוא כינה את דיק הילד 'נווד של כבוד' ולימד אותו את הסימנים שלהם. דון לפיכך הוא נווד, אלא שהוא עומד במקום. בכך הוא אינו נאמן לעצמו, ומתוקף זה גם לא לאחרים. זו הסיבה שהוא נמשך אל משילת השלשלאות מידג'.

"אתה לא יכול"
(דון לחבר של מידג' בזמן שהמשטרה מחוץ לדירתה)

אחד מהחברים הללו כשל לחלוטין לקלוט את דון: "תראה את עצמך. שבע, ממציא ג'ינגלים לפתיתי סבון ומסירי כתמים, אומר לעצמך שאתה חופשי".
דון בתגובה אמר לו, "עשה מעצמך משהו".
"כמוך?" שאל אותו חבר אחר. "אתה מייצר את השקר. אתה ממציא מחסור. אתה בשבילם. לא בשבילנו". בשבילם. מבחינת הצעירים האלה יש חיץ בינם לבין שאר העולם הממוסד, זה הם מול המערכת. כל אותו עולם יכול להסתפק בחיים צנועים עם עושר פנימי, יצירתי ויצרני, אילולא אנשים כמו דון היו מוכרים לו מוצרים כדי למלא את מה שחסר בחייו.
אבל דון, שבעליל יש שקר או שניים בחייו, דבק בגרסה שלו: "צר לי לבשר לך, אבל אין שקר גדול. אין מערכת. היקום אדיש". היקום לא מחבק אותך, לא איכפת לו ממך. אתה זה שצריך לעשות מעצמך משהו, מילה של בן של זונה.

את ה-2500 דולר דון משאיר אצל מידג', לכלכל את אותו חופש שהוא אינו חלק ממנו. "קני לך מכונית". נוּדי. כשהוא מגיע הביתה דון כל כך נסער עד שהוא מעיר את בנו הקטן כדי לנער מעל עצמו את השקרים, להיות כן איתו ולהבטיח שהוא לעולם לא ישקר לו. אבל הוא כן משקר לו, מעצם היותו הוא משקר לו. דון עצמו רמאי כמו אביו. את אותו סכסוך פנימי המתחולל אצל דון ניתן להחיל בקלות גם על פיט ועל סאל, כפי שהפרק הזה היטיב להמחיש. בפתח ביתו של כל אחד מהם ישנו סימון בלתי נראה (פיט אפילו עובר דירה בפרק הזה): "כאן גר איש לא ישר".

תוקן על ידי yaddo 7/12/2010 20:37

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
"הסמויה" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "הסמויה", הסדרה הטובה ביותר בתולדות הטלוויזיה (הוכח מדעית).
26/9/2010
"מד מן" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "מד מן", AKA "הגברים של שדרות מדיסון".
23/9/2010
"glee" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי glee.
27/10/2010
"אבודים" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי סדרת המיסתורין.
30/10/2010
"יומני הערפד" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי סדרת הערפדים.
4/11/2010
"ילדי האנרכיה" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי דרמת האופנוענים של קורט סאטר.
2/11/2010
"צ'אק" - דיוני הפרקים
כל הדיונים שהיו לנו על פרקי "צ'אק".
10/10/2010
"קומיוניטי" - דיוני הפרקים
כל הדיונים על פרקי "קומיוניטי".
11/10/2010
"דם אמיתי" - דיוני הפרקים
דיוני הפרקים של סדרת הערפדים של אלן בול.
30/9/2010
"דקסטר" - דיוני הפרקים
דיוני הפרקים שהיו לנו על פרקי "דקסטר".
9/10/2010
"שובר שורות" - דיוני הפרקים
כל הדיונים על פרקי "שובר שורות".
9/10/2010המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0469)