שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהחמשת שוברי הקופות של הסופ"ש האחרון:

  1. Fast Five
  2. Rio
  3. Madea's Big Happy Family
  4. Water for Elephants
  5. Prom
  6. איך יודעים שהגיע הקיץ? שהמקום הראשון בטבלת שוברי הקופות גורף 86 מיליון דולר בסופ"ש הבכורה שלו.מהיר ועצבני 5 (בתמונה) רושם את הפתיחה החזקה ביותר לסרט מהסדרה,ומה תגידו,גם הביקורות טובות. ריו במקום השני עם כ-15 מיליון דולר נוספים שמצטברים ל-365 מיליון דולר שהסרט הזה גרף עד כה,הצלחה גדולה! סרטו החדש של טיילר פרי Madea's Big Happy Family שלישי  עם 9 מיליון דולר,מעט מאחוריו נמצא העיבוד לספר המצליח מים לפילים,שדווקא פחות מצליח גם בקופות וגם אצל המבקרים. קומדיית הנעורים Prom פותחת עם 4.7 מיליון דולר טיפה יותר מסרט ההמשך ל-Hoodwinked.

    מעכשיו ועד סוף אוגוסט אפשר לצפות כמעט מדי שבוע ללהיט ענק אחד,והשבוע זה אמור להיות ת'ור (שכבר יצא בארץ ובאירופה) שזכה לביקורות מצויינות עד כה וצפוי להצליח יפה בקופות. כמו כן גם הקומדיות Something Borrowed ו-Jumping The Broom יגיעו גם הן.

סיכום העשור - שנת 2000


סיכום העשור - שנת 2000
פורסם לפני 4107 ימים     מאת Clint Eastwood     סה"כ תגובות: 12     תגובה אחרונה לפני: 4104 ימים

מילניום חדש החל,ואיתו עידן חדש של קולנוע,טכנולוגיות חדישות החלו לתפוס את מקומם של שחקנים חיים,סרטים שלמים צולמו בלי לצלם אפילו לשבריר שנייה מחוץ לאולפן הצילומים אחרי שמחשבים ואנימציות מדהימות תפסו את מקומם של צילומים מחוץ לאולפן.

בהקשר ישיר לכך,ניתן לומר שבעשור הנוכחי,אף על פי שראינו כמה סרטים יוצאים מהכלל,כמה שחקנים ושחקניות מוכשרים באמת,לא מצאנו יורשים אמיתיים לדינוזאורים הותיקים והטובים,שגם בעשור השישי והשביעי לחייהם ממשיכים להוות חלק חשוב ואינטגרלי מתעשיית הקולנוע.
בין האנשים האלו ניתן למצוא את מריל סטריפ שהיתה מועמדת 4 פעמים לאוסקר בעשור הנוכחי,קלינט איסטווד שסרטיו היו מועמדים 3 פעמים בעשור הזה לאוסקר ואחד אף זכה בו, דסטין הופמן,רוברט דה נירו,אל פאצ'ינו,מרטין סקורסזה וסטיבן שפילברג ממשיכים גם הם לייצר סרטים בקצב מסחרר,והיורשים לא נראים באופק.

כאמור,ישנם כמה במאים (כריס נולאן),שחקנים (כריסטיאן בייל ,חואקין פיניקס שפרש בינתיים) ושחקניות (קייט ווינסלט,אלן פייג') מוכשרים מאוד,אבל נראה שהדור הנוכחי של העוסקים בקולנוע משפיע פחות ופחות על הקולנוע הטוב והאיכותי,בעוד האפקטים המיוחדים והכסף הגדול תופסים משנה לשנה נתח גדול ומשמעותי יותר.

שנות ה-2000 יזכרו בעיקר זכות סרטים כמו טרילוגיות שר הטבעות,סרטי להרוג את ביל,שלל סרטי גיבורי העל שהיו לנו בעשור הזה,הארי פוטר ומילוני סרטי האנימציה שתפסו תאוצה של ממש בעיקר בשנתיים האחרונות.
פחות נזכור את הילארי סוונק שזכתה פעמיים באוסקר (בנים אינם בוכים ומיליון דולר בייבי) או את התרסקות שהפתיע את כולם וגנב להר ברוקבק האפרורי את האוסקר.השנה הראשונה של העשור החלה עדיין בסימן סוף שנות ה-90,כאשר הסרטים הבולטים ביותר של אותה השנה היו פחות עתירי אפקטים ופחות זוהרים ומושכי קהל,ולראייה העובדה ששנת 2000 היתה השנה היחידה בעשור הזה שהכניסה פחות מ-8 מיליארד דולר (רק 2001 ו-2005 הכניסו פחות מ-9 מיליארד דולר),כמו כן,כמה מהסרטים הבולטים והאיכותיים באמת של העשור הזה הגיעו כבר בשנה הראשונה של העשור.

רקוואים לחלום נטול הפרסים והזוהר הפך עם הזמן לאחד מסרטי הפולחן של העשור. אלן ברנסטיין שהיתה מועמדת לאוסקר מגלם אם שמכורה לכדורי הרזיה ובעקבות כך הוזה על בסיס קבוע,ועל בנה וחברתו שמסתבכים בסחר ושימוש בסמים קשים.
הסרט כולל תיאורים ויזואלים קשים ובוטים,וכאמור הפך לסרט פולחן עם השנים.
את הסרט עשה הבמאי דארן ארונו בסקי בסרטו הגדול והמשמעותי הראשון (קדם לו הסרט פאי).


(סצינה מתוך רקוואים לחלום)

גם ממנטו גילה לנו במאי צעיר ומוכשר שעוד עתיד לעשות שמות בעשור הזה,כריסטופר נולאן גם הוא בסרטו הגדול הראשון מביא לנו סיפור ייחודי על אדם שאשתו נרצחה באכזריות,ובעקבות פגיעות בראשו הוא לא יכול לזכור דבר מהיום שלפני.
הוא מנהל מצוד אחרי הרוצח,תוך שהוא משתמש בשלל תזכורות על גופו בצורת קעקועים,פתקים ותצלומים.
עלילתו של הסרט מתנהלת במקביל מההתחלה לסוף ומהסוף להתחלה,דבר שגורם לצופה לקלוט עוד ועוד פרטים בצפיות חוזרות בסרט.
גם ממנטו לא זכה לתהודה רבה בתחילת דרכו,אולם עם הזנים הפך גם הוא לסרט נחשב מאוד בקרב חובבי הקולנוע.

גלדיאטור של רידלי סקוט היה עשוי מראש מהחומר שממנו זוכים באוסקר,אפוס היסטורי,שעתיים וחצי של קרבות,סיפור אנושי על נקמה,ושחקן אחד בהופעה ענקית.
גלדיאטור זכה די בקלות בשני הפרסים החשובים של הקולנוע האמריקאי באותה שנה,האוסקר וגלובוס הזהב,וגילה לעולם שחקן אלמוני יחסית,לא צעיר אמנם (36 בעת צילומי הסרט) אבל האוסטרלי חמום המוח ראסל קרואו נתן הופעה בלתי נשכחת שזיכתה אותו באוסקר ובשלל תפקידים גדולים בשנים שאח"כ.

מול גלדיאטור התחרה באותה שנה על פרס הסרט הטוב ביותר הסרט הטיוואני נמר,דרקון,שהיה אחד משמונה סרטים לא דוברי אנגלית בלבד שהיו מועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר.
נמר דרקון כאמור הפסיד את הפרס,אבל זכה לתהילת עולם,כמו כן הוא היה אחד הסרטים הראשונים שפתחו את הדלת לסרטי לחימה מסוגו.
אף על פי ההפסד בפרס הסרט הטוב ביותר,הוא זכה בפרס הסרט הזר הטוב ביותר.


(סצינה מתוך "נמר דרקון")
סרטים זרים נוספים בולטים באותה שנה היו אהבה נושכת של הבמאי המקסיקני אלחנדרו גונזלס אינריטו,בסרט התגלה גם השחקן הצעיר גאל גארסיה בארנל,לימים כוכב גדול בעולם שבשנים האחרונות החל לשחק גם בסרטים אמריקאים.
גם הסרט האיטלקי מלנה היה אחד מהסרטים הזרים הבולטים של שנת 2000,בו מוניקה בלוצ'י מגלמת את מלנה,צעירה יפיפייה שמעירה לחיים עיירה קטנה באיטליה בתקופת מלחמת העולם השנייה,ומספקת את ההורמונים הלוהטים של קבוצת ילדים בני 13.
גם רוקדת בחשיכה של הבמאי השנוי במחלוקת לאנס פון טרייר בכיכובה של ביורק היה סרט חשוב וזכור מאותה השנה שאף זכה בפסטיבל קאן.

סרטים בולטים נוספים בשנת 2000 היו ארין ברוקוביץ שהעניק לג'וליה רוברטס בשעה טובה את פרס האוסקר על תפקיד בו גילמה את דמותה האמיתית של ארין ברוקוביץ,אם חד הורית שנלחמת עם חברת גז מקומית על הרעלת מים שגרמה למאות תושבים למחלות קשות.
טראפיק עתיר הכוכבים של סטיבן סודרברג שזכה באוסקר על הבימוי והעניק גם לבניסיו דל טורו את הבמה כאשר זכה גם הוא בפרס על תפקיד המשנה הטוב ביותר.

אחת מאבני הדרך של העשור החלה בשנה הזאת דווקא עם הסרט אקס מן.
בשנות ה-90 אמנם היה לנו את באטמן,אבל אקס מן היה החלוץ בעשור מלא בסרטי קומיקס,והיה פורץ דרך באפקטים מיוחדים ופעלולים.
יו ג'קמן האוסטרלי גילם את לוגאן,מנהיג קבוצת מוטאנטים שנלחמים בחבורתו של מגנטו,לאחר שאלו יוצאים במלחמה כנגד החוק שיחייב את המוטאנטים להיחשף לציבור.
הסרט כאמור היה הראשון מבין עשרות סרטי קומיקס שפשטו על העשור,סרטי הקומיקס הפכו עם השנים לשוברי קופות רציניים,סיבה מעולה ליוצרים ולכוכבים להמשיך ולעשות אותם.

סרטים בולטים נוספים באותה השנה :
אמריקן פסיכו שגילה לעולם מחדש את כריסטיאן בייל כשחקן בוגר (ולא כילד שהשתתף באימפריית השמש),שוקולד הנפלא ושובה הלב שהפסיד את האוסקר לגלדיאטור,משימה בלתי אפשרית 2 שהיה הסרט הרווחי ביותר בשנה הזאת (546 מיליון דולר),מה נשים רוצות,קומדיה בכיכובם של מל גיבסון והלן האנט שנחשב עד היום לאחת מהקומדיות הרומנטיות הכי רווחיות אי פעם,להתחיל מחדש שזיכה את טום הנקס בגלובוס הזהב,מגנוליה הייחודי והאיכותי ודינוזאור של דיסני שהיה סרט האנימציה הבולט ביותר באותה שנה.


(כריסטיאן בייל,מתוך "אמריקן פסיכו")

שנת 2000 היתה שנת מעבר לקולנוע,שנה בה סרטים שנעשו באנימציה ממוחשבת היו נדירים,בה סרטי הקומיקס עתירי האפקטים רק החלו ושנה בה כמה במאים ושחקנים צעירים התגלו לעולם.
זו היתה שנה שמבחינה קולנועית התחילה למעשה בעיצוב העשור כולו.

וכך התחיל העשור...

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
אוסקר 2009
סיקור טקס האוסקר שנערך ב-22/2/2009 כולל קטעי הוידאו
10/3/2009
היום יום הולדת
כל כתבות היום הולדת שנעשו עד כה בפורום
20/12/2008
אתרים מומלצים

20/12/2008המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.1250)