כלבים גזעיים
שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהברוכים הבאים אוהבי כלבים!!

רשימת מועדונים/חוגים החברים בהי"ל (קובץ תמונה)לוח מודעות כלבים גזעיים

אתר ההתאחדות הישראלית לכלבנות / לוח תערוכות - הי"ל / המועדון הכלבני - הי"ל

בכל שאלה, בקשה, מענה, הערה, הארה ניתן לפנות למנהלי הקהילה - דן, מיטל וניל"י למייל purebreedil@gmail.com (כללי התנהלות הפורום)

מהן מטחנות גורים

(זהירות תמונות קשות לצפיה). נכתב ע"י ארז הרפז.

27/12/2008

מהי מטחנת גורים?

מטחנות גורים (puppy mills) הינם "בתי גידול" שמיצרים כלבים גזעיים, חלקם עם תעודות וחלקם בלי תעודות. לא קל לתת הגדרה כוללת ומקיפה למטחנות גורים אבל אפשר לומר שיש להם לפחות מכנה משותף אחד והוא החשוב ביותר מבחינתם -  
הרצון להרויח כסף מהגורים. מכיוון שכך, הקו המנחה את מטחנות הגורים הוא הרבה גורים במינימום זמן והוצאות.
הגורים שנולדים במטחנות הגורים מגיעים לציבור דרך מספר צינורות שיווק: שיווק ישיר דרך האינטרנט או מודעות בעיתונים, מכירה לצד שני שמחזיק אותם אצלו עד שהוא מוצא קונים ומכירה לחנויות בעלי חיים שמצידם מוכרים את הגורים לציבור ברווח נוסף. בכל הזמן הזה, החל מהלידה ועד ההגעה לידי הלקוח הגורים מוחזקים בתת תנאים, ניזונים ממזון מועט ובעל איכות ירודה ונגועים בטפילים ומחלות.  הנקבות הממליטות חיות בד"כ בכלובים ללא מגע אדם ומתעברות מדי חצי שנה ללא הפסקה. הן לא זוכות למנוחה בין ההמלטות וניזונות ממזון שאינו תואם את צרכיהן התזונתיים הגדולים. לרוב לאחר שהנקבות אינן טובות יותר להפקת גורים הן מומתות או מושלכות במקום מרוחק.


 גור מנסה להתאזן  על רשת המתכת. שימו לב לערמת הצואה בין דלי המים לקערת האוכל ולאמא המפוחדת מאחור. 
התמונה באדיבות Wisconsin Puppy Mill Project

ים מיתוס שרק כלבים ללא תעודות מיוצרים במטחנות הגורים. לצערי זהו מיתוס בלבד. מטחנות גורים מייצרות גם כלבים עם תעודות. בחלק ממדינות אירופה התאחדות הכלבנות המקומית אינה מנפיקה תעודות לשגר של נקבה שהמליטה בטווח של פחות משנה (או עשרה חודשים ליתר דיוק) מההמלטה הקודמת. מה שמייחד ומקל את הזיהוי של מטחנות הגורים שם הם שגרים עם תעודות וללא תעודות לסירוגין מאותה נקבה ולעיתים מאותו זכר. גם הגורים עם התעודות ממטחנות הגורים סובלים מאותם תת תנאים ותזונה לקויה של הגורים בלי התעודות. לגורים אלו אין שום תרומה לטיפוח הגזע, נהפוך הוא – התוצאה היא הצפת השוק בגורים בעלי אילן יוחסין דומה.  כמובן שיש להבדיל אלף אלפי הבדלות בין מטחנות הגורים לבין המגדלים האחראים, בהמשך אגע בהבדלים ובדרך הזיהוי של מטחנת גורים.
בדרך כלל לציבור אין גישה למטחנות הגורים והקניה נעשית מבלי שללקוח ניתנת הזכות לראות את השגר והאם. חלק ממטחנות הגורים אפילו מציעים להביא אישית את הגור ללקוח כצעד של "שירות טוב" כאשר האמת מאחורי שירות זה הוא הרחקת הלקוח מהתופת – ממטחנת הגורים עצמה. מי שבכל זאת הגיע למטחנת גורים ישפשף את עיניו בתימהון למראה התמונה הבאה:

מספר גדול של כלבים, עשרות, רובן נקבות ומקצתם זכרים מוחזקים בכלובים צפופים. לעיתים הכלובים נמצאים מעל כלובים אחרים ולכלבים אין אדמה מתחת לרגליהם. הנקבות הממליטות רזות ושדופות ומותשות, כל הכלבים נגועים בפרעושים וקרציות. הפרשות הכלבים מנוקות רק לעיתים רחוקות והצחנה במקום בלתי נסבלת וזבובים מתעופפים מסביב. הגורים לרוב פחדנים בגלל חוסר מגע אדם. חלקם מתקשה לינוק מהאם ובאין מישהו שאיכפת לו סופם מתת תזונה קרוב. מטחנות אחרות מחזיקות את כל הכלבים בחצר גדולה, ולמעשה אין שום דרך לדעת מי האבא באותה המלטה. כלבים חלשים נמצאים בתת תזונה מאחר והחזקים לא מאפשרים להם לאכול, לעיתים קרובות גורים נהרגים ע"י כלבים בוגרים.

ניבלר של kitsi666 נוצרה בחוות גידול כזו בישראל והושלכה לגסוס ברחוב

לחץ כאן לסיפור הצלתה ושיקומה 

 מדוע לא לקנות ממטחנות גורים ?

התיאור שנתתי למעלה אמור להספיק, אבל בכל זאת ישנם אנשים שלא יתרשמו. מי שהתיאור הנ"ל לא מספיק לו כדאי שיזכור שקניית כלב ממטחנת גורים תגרום גם לו לעוגמת נפש.
ההסתברות למחלות גנטיות הוא גבוה מאוד במטחנות הגורים. בעלי המקום לא טורחים לקנות כלבים על מנת להזרים דם חדש למקום ובמקום זה הכלבות הממליטות הן כאלה שנולדו בבית הגידול, וכך גם הזכרים המרביעים. מכיוון שכך לרוב ההורים הם בני משפחה ולעיתים אף אחים והמטען הגנטי של הגורים מצומצם מאוד. רוב הבעיות הגנטיות יופיעו רק בשלב מאוחר יותר בחיי הכלב ויגרמו לו ולבעליו לסבל רב.

בנוסף התנאים הסניטרים הקשים במטחנות הגורים מביאים עימם מחלות וזיהומים. אדם עשוי לרכוש כלב אשר נראה בריא אולם למעשה דוגר בו נגיף כלשהו שיתפרץ כמה ימים או שבועות מאוחר יותר ועשוי לגרום לעוגמת נפש רבה ולעלויות עצומות אצל הוטרינר, וכמובן סבל רב לגור. ככלל רצוי לזכור שלרוב קניה של גור ממטחנת גורים אל אף שהיא זולה – תעלה ביוקר בעתיד.


אמא ווסטי - לתמונה השלמה

כיצד מזהים מטחנת גורים

-נתחיל בקל ביותר: מגדל אמיתי לעולם לא ימכור כלב לחנות חיות. כל גור שנמכר בחנות חיות ללא יוצא מן הכלל הוא פליט ממטחנת גורים. מגדל אמיתי תמיד ירצה לדעת מיהו זה שקונה ממנו גור, יראיין אותו על ניסיונו בגידול גורים, על התנאים שהוא יעניק לגור, על נכונות להוצאות כספיות וכו´. בחנות חיות אף פעם לא ישאלו את השאלות האלו, כל מה שצריך על מנת לקנות שם גור זה כסף.
-אותו כנ"ל לגבי סוחרים שקנו כלבים מבית גידול ומוכרים אותם לציבור. לא יתכן שמגדל אחראי לא יתעניין לאן הגור שלו יילך. סוחרים ו/או מוכרים בחנויות שיספרו לכם סיפורים על כלבים מבתי גידול יוקרתיים בארץ או באירופה צאצאים לדורות של אלופים הם שקרנים מדופלמים. 
-כבר בשיחת הטלפון עם המוכר ניתן להבין מהם כונותיו. מגדל אמיתי יתחיל מיד בראיון עוד לפני שינקוב במחיר על מנת להבין את הרקע של הלקוח. מי שנלהב מדי למכור ואינו שואל שאלות אינפורמטיביות על כוונותיו של הלקוח, יתכן ואיננו מתעניין בגורל הגורים אלא רק בכסף
-לדרוש לראות את האם ואת בית הגידול. מי שמסרב להראות את המקום, סימן שיש לו מה להסתיר.
-בבית הגידול עצמו יש לבחון את תנאי הגידול של הגורים. האם הם חיו בבית? או בכלוב בחצר? האם הם פחדנים? איך האם נראית? האם היא רזה ומותשת או בעלת מבנה גוף טוב? האם האב נמצא אף הוא בבית הגידול? גורים שנולדו וגדלו בכלוב או באסם יסבלו מפחדים מבני אדם שעלולים להוביל לאגרסיות, לפחד ממכשירים כגון שואבי אבק והיסטריה מרעשים וקולות של מכוניות. לגבי האב, הרי שבכלבנות גזעית קלאסית האב שייך למישהו אחר ולא למגדל. נוכחות של האב במקום צריכה להדליק נורה אדומה.
-נורה אדומה צריכה להידלק גם ממבחר גדול מדי של גורים באותו בית גידול. מספר המלטות של אותו גזע או לחלופין מספר המלטות של כמה גזעים שונים מדיפים ריח רע. מגדל מכובד מקדיש את מאמציו לשגר אחד כל פעם מאחר וגידול נכון של שגר גוזל משאבים וזמן.
-לא להתבייש ולשאול ואף לבקש לראות, איזה מזון אוכלים הגורים מהאם? מי שחוסך כסף על מזון איכותי סימן שלבית הגידול שלו יש אופי מסחרי וכמו שכתבתי זה מכנה משותף של מטחנות גורים.
-זה המקום להזכיר שכלב ללא תעודות הוא לא כלב גזעי. תעודה עולה כמה עשרות שקלים ולכן יהיה הוגן לקבוע שאם כלב לא קיבל תעודה כנראה שיש סיבה טובה לכך. 
-גם כלבים שמיובאים מחו"ל באים ממטחנות גורים. לכלבים עם תעודות ממגדלים אחראים שם יש מספיק ביקוש וממש אין להם צורך למכור אותם ב-1000 ₪ לסוחר ישראלי.

 מה אפשר לעשות?

פשוט מאוד, לא לקנות ממטחנות הגורים ולא מאלו שמוכרים גורים ממטחנות כאלה כלומר חנויות בע"ח וסוחרים למיניהם, אתרי אינטרנט וכיו"ב. חשוב מאוד גם לשוחח עם מכרים על הנושא, בייחוד כאלה שמתכננים לצרף חבר חדש למשפחה ולהסביר להם מדוע לא לקנות גור ממטחנת גורים וכיצד לזהות גור כזה. מי שרוצה כלב חדש מוזמן לעשות מצווה ולאמץ אחד כזה מעמותה. מי שמתעקש לקנות כלב גזעי שיעשה זאת רק ממגדל רציני ואחראי, גם אם המחיר גבוה יותר.  כל מהלך שיכניס כסף לכיסם של בעלי מטחנות הגורים רק יעודד אותם להמשיך.

בכל מקרה אם יש ספק, ניתן להתיעץ: עם גורמים בהי"ל, עם רכז הגזע הספציפי וכן בפורומים השונים באינטרנט. רצוי לברר את כל הפרטים לפני שרוכשים גור.  

- ארז הרפז-

 

 מטחנות גורים בארץ (באדיבות ניל"י)

 


מאמרי הקהילה
אילוף באמצעות חיזוקים חיוביים בלבד? לא בדיוק.. (חלק ג')
חלק ג' – חיזוקים ועונשים
23/6/2010
אילוף באמצעות חיזוקים חיוביים בלבד? לא בדיוק.. (חלק ב')
חלק ב' – התניה אופרנטית
23/6/2010
אילוף באמצעות חיזוקים חיוביים בלבד? לא בדיוק.. (חלק א')
חלק א' – התיאוריה הביהביוריסטית, התניה קלאסית וחוק התוצאה
23/6/2010
מהן מטחנות גורים
(זהירות תמונות קשות לצפיה). נכתב ע"י ארז הרפז.
27/12/2008
בתי גידול מאושרים על ידי ה FCI
אנא עדכנו אותנו אם הפרטים לא נכונים או אם ברצונכם להתווסף לרשימה.
14/1/2009
אתרים של מועדונים / חוגים החברים בהתאחדות הישראלית לכלבנות
אנא עדכנו אותנו אם פיספסנו אתכם או שהפרטים אינם נכונים.
2/1/2009המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0313)