מדע בדיוני ופנטסיה
שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהמדע בדיוני ופנטסיה
<script src="http://www.postool.co.il/showinfo.php?user=kapta&mid=

ברוכים הבאים

*בלי פאניקה * אגודה ישראלית למד"ב ופנטסיה * רשימת קיפוד * רשימת כנסים בעולם - אתר לוקוס * ISF.co.il * היׂה יהיה *

 

ג'ונתן סטריינג ומר נורל - ביקורת מאת רביב מ

הספר מומלץ למי שאוהב פנטזיה אנגלית ואין לו רתיעה מספרים ארוכים. הכתיבה מרשימה מאוד והתרגום מוצלח, אבל למרות זאת חיכיתי לא מעט פעמים שיקרה משהו, שתהיה איזו תפנית, שיהיה משהו שירגש אותי או ימתח אותי, וזה לא קרה מספיק.

14/4/2009

ג'ונתן סטריינג ומר נורל - מאת סוזנה קלארק

ביקורת מאת רביב מ

 

מזה זמן מה לא קראתי פנטזיה, ושמחתי לחזור לחיקה החמים עם סטריינג' ונורל.
הספר עב הכרס על שני חלקיו מתאר את תחייתו של הקסם האנגלי בתחילת המאה ה- 19, בתקופת מאבקה הנחוש של אנגליה בצרפת תחת שלטונו של נפוליאון.
הסיפור מתחיל מקוסם אחד מלומד, אפרורי ומתבודד – מר נורל, שמחליט לצאת ממחבואו האקדמי בכפר ולהגיע ללונדון ולהציע את שירותיו כקוסם היחיד בממלכה, במלחמה נגד הצרפתים. זה קורה אחרי 200 שנה בהן לא נעשו קסמים באנגליה, שנים רבות אחרי היעלמותו של המלך הקוסם הגדול מכולם – המלך העורב. כך שהופעתו משומקום של נורל היתה הפתעה משונה למדי שהתקבלה שספקות רבים.
כאן מתחילה עלילה איטית למדי בה מצליח מר נורל העיקש לפלס את דרכו ולבנות לעצמו מעמד והשפעה בקרב השרים ואנגליה כולה, וזאת בזכות למדנותו וכשרונו, וארוע אחד ספציפי שסולל לו את הדרך (לא אספר כדי לא לקלקל).
לאחר כשנתיים מצטרף אליו טיפוס הרבה יותר צבעוני, אימפולסיבי ונועז – ג'ונתן סטריינג' שהופך להיות תלמידו המבריק. השניים עושים חיל ביחד ומפתחים קשר מיוחד, אך בחלוף הזמן סטריינג' מחפש עצמאות מאחיזתו השמרנית והקפדנית של נורל. השניים הופכים להיות יריבים, דומים בשאיפותיהם אך שונים מאוד בדרכיהם ובאופיים. עלילותיו של סטריינג' חוצות ימים ויבשות, ארצות פיות וקסמים מופלאים.

הסיפור שזור בפוליטיקה האנגלית, בפטפטת האינסופית של הג'נטלמנים ונשותיהם, וברכילויות שהעסיקו אותם באותה תקופה לבלי די. ניתן כמעט להריח את הטרקלינים בהם ישבו, ואת אולמות הריקודים בהם בילו.
הספר רווי באינספור אזכורים לקוסמים אחרים מהעבר, פרשיות ישנות וסיפורי אגדות, שכולם מקבלים הרחבות מפורטות. הדבר מעמיק מאוד את תחושת האמינות של הסיפור שחשובה במיוחד בהסטוריה אלטרנטיבית, אולם בספר זה ההשקעה בכך היא עצומה ולטעמי הפרטי מוגזמת. תמצאו לעיתים הרחבות בתחתית הדף באותיות קטנות על פני עמוד וחצי ! אזכורים להוצאות לאור של
ספרים שמעולם לא נכתבו, סיפורי איכרים נשכחים שמקבלים כבוד על פני עשרות שורות בכתב צפוף. זה מרשים אבל מעייף, ובשלב כלשהו (תלוי כמה סבלנות יש לכם) סביר שתתחילו לדלג.
בעלילה הראשית שזורים מאות סיפורונים שבונים פסיפס אחד גדול וכל אחד מהם בדרך כלל חביב בפני עצמו. עשרות רעיונות קטנים שמעידים על כשרונה העצום של סוזנה קלארק לספר סיפור. אבל הגודש הזה מאט את התקדמות העלילה והופך את הספר לעמוס מאוד בפרטים ודמויות (אם כי הדמויות המרכזיות ברורות לחלוטין ולא נוצר כל בלבול).
העריכה והתרגום מרשימים מאוד, הרוח האנגלית חיה ובועטת בכל שורה, ולא יהיו לכם כל נקיפות מצפון שלא קראתם את המקור. כל הכבוד להוצאת ינשוף, ורד טוכטרמן (המתרגמת) וחמוטל לוין (העורכת) על העבודה הנפלאה.

לסיכום – הספר מומלץ למי שאוהב פנטזיה אנגלית ואין לו רתיעה מספרים ארוכים. הכתיבה מרשימה מאוד והתרגום מוצלח, אבל למרות זאת חיכיתי לא מעט פעמים שיקרה משהו, שתהיה איזו תפנית, שיהיה משהו שירגש אותי או ימתח אותי, וזה לא קרה מספיק. יותר מדי עמודים של פלפולים אנגליים שאולי מהווים את הייחודיות והקסם של הספר אבל בשלב כלשהו מתישים.
איפה סטריינג' ונורל עומד לעומת ספרים אחרים ? ע"פ הביקורות מחו"ל הוא במקום טוב בליגה העליונה. לצערי אינני יכול לאמר שהוא השאיר עלי חותם של ממש, אבל בסך הכל נהנתי.

 

לינק ישיר להודעה בפורוםמאמרי הקהילה
ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור / מארק טוויין - חוות דעת מאת סיגליתי
זהו ספר נהדר אחד המענגים שקראתי מזה זמן מה, גם אם נראה שנהניתי מהספרים האחרונים שקראתי, הספר הזה שמר לי כנראה הנאה מיוחדת.
14/9/2009
סטרוגנזה - עיר המסכות / מרי הופמן - סקירה מאת סיגליתי
במסווה של גלימות קטיפה ומסיכות, הסופרת אורגת עלילה של שלטון, תככים, מזימות, בגידה, כישוף ואהבה, בשילוב אחת המשפחות הידועות ביותר במאה ה-16.
20/8/2009
גילדת הקוסמים מאת טרודי קנבן - חוות דעת של טרישנמרנדו קפטה
הספר הזכיר לי הרבה נריטיבים דומים ומשתמש בכל הקלישאות שאפשר. הסיפור מתרחש בעיר המזכירה את ימי הביניים באירופה.
15/8/2009
צייר המלחמות מאת אור גראור - חוות דעת של מוניקה
קול שונה: מעין הימצאות בו זמנית בשני עולמות, כאילו רגלי הקורא נמצאות אחת בעולם מציאותי והשניה בעולם דמיוני, הקרקע אינה יציבה, והמוח מגשר בין העולמות השונים
30/7/2009
חרש החורף מאת טרי פרצ'ט - סקירה מאת סיגליתי
חרש החורף הוא הספר השלישי בסדרה ומסתבר שגם האחרון. בספר זה טיפאני כבר בת שלוש עשרה, היא ממשיכה את התמחותה במכשפנות אצל מכשפה זקנה וותיקה מאד, אשר לוקחת אותה לצפות בריקוד של רוח החורף עם גבירת הקיץ.
13/6/2009
לב של דיו מאת קורנליה פונקה - סקירה מאת סיגליתי
דמיינו שהדמויות היו מתממשות לנגד עיניכם בזמן הקריאה. את מי הייתם רוצים לפגוש לו הייתם יכולים לבחור?
11/5/2009
הבריון של ארצ'ר מאת דיאנה ווין ג'ונס - ביקורת מאת סיגליתי
ספר ילדים חביב מאד, המון הומור וסיטואציות מצחיקות, דמויות צבעוניות, וכך גם החפצים. התרחשות האירועים בו מהירה וקצבית, ולקראת סוף הספר הקצב מתגבר.
1/5/2009
Sirius מאת Olaf Stapledon - סקירה וחוות דעת מאת מוניקה
סיריוס הינו כלב משובח חצי בן אדם, יצירתו של מדען שגידל אותו בעזרת אשתו, כאח תאום לבתם פלאקסי. זהו ספר על היחסים החזקים, האהבה והפער בין השניים, ועל הטוהר שנאלץ להתמודד עם עולם לא קל.
30/4/2009
פרסי ג'קסון וקיללת הטיטאן מאת ריק ריירדן - סקירה וחוות דעת מאת סיגליתי
הספר השני בסדרה היה קצת חלש בעיני, אבל הספר הזה פשוט מצויין.
28/4/2009
ג'ונתן סטריינג' ומר נורל - סקירה וביקורת מאת סיגליתי
הסיפור מתרחש באנגליה של המאה ה - 19 במהלך המלחמה מול נפוליאון. המלך ג'ורג' מטורף לגמרי וקסם אמיתי לא נראה בארץ מזה מאות בשנים, כאשר המלך העורב שלט בשלושת הממלכות.
15/4/2009
ארץ פלאות קשוחה - ביקורת מאת טרישנמרנדו-קפטה
ספר זה הוא מעין ספר סייבר פאנקי בתוספת מסעות מוחיים.
14/4/2009
מגן הלהט - ביקורת מאת פנריר
לאחר שמצאו את כפפת הזעם, מגלים הוגו וחבריו שישנם עוד שני חפצים שניתנו למלאכים למשמרת על ידי האלים, בסופן של מלחמות האלים – כפפת הזעם, מגן הלהט (מכאן השם), ושרביט החרון.
14/4/2009
פרחי הריק - ביקורת מאת hungarfield
פרחי ריק הזכיר לי טיפה את בהתחלה את אלמוות בע"מ, אבל די מהר רואים שזה לא הכיוון, ומתחילים לגלוש בסלאלום למתקדמים שסוואנוויק מציג לנו.
14/4/2009
הידרומניה - ביקורת מאת מוניקה
ספר מד"ב סייבר פאנק ישראלי טהור, אם כי, בתוך תוכי אני מרשה לעצמי להגדיר את הספר כספר מתח-בלשי על רקע עתידני של ישראל בת ה-120.
14/4/2009
רוברט סילברברג - ביקורות מאת מוניקה
מקבץ לינקים לביקורות וחוות דעת של מוניקה, לספרים מאת רוברט סילברברג.
14/4/2009
מישורי הטבח - ביקורת מאת פנריר
העלילה מתחילה בדיוק במקום שבו מסתיים הספר השני, מספר ימים לאחר מכן, מיד אל תוך מאבק הכוחות והמלחמה המתנהלת ברחבי יבשת פולריאן, בין צבאותיו של גילהר לבין שאר הממלכות, אשר ניצבות כל אחת לבדה כנגדו.
14/4/2009
תחית האגדות - ביקורת מאת פנריר
ממליץ לכל אוהבי הפנטסיה בארץ, גם אלה שלא אוהבים פנטסיה נוסחאתית. בנוסף, אשמח לראות עוד יצירות של הסופר הזה, שנכתבו בתקופה יותר מאוחרת בחייו.
14/4/2009
ג'ונתן סטריינג ומר נורל - ביקורת מאת רביב מ
הספר מומלץ למי שאוהב פנטזיה אנגלית ואין לו רתיעה מספרים ארוכים. הכתיבה מרשימה מאוד והתרגום מוצלח, אבל למרות זאת חיכיתי לא מעט פעמים שיקרה משהו, שתהיה איזו תפנית, שיהיה משהו שירגש אותי או ימתח אותי, וזה לא קרה מספיק.
14/4/2009
סוד הקלפים - ביקורת מאת מוניקה
הקלפים חיים אי שם ויש להם חיים מאד מסודרים, מלבד לג'וקר.
15/4/2009המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0469)