מדע בדיוני ופנטסיה
שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהמדע בדיוני ופנטסיה
<script src="http://www.postool.co.il/showinfo.php?user=kapta&mid=

ברוכים הבאים

*בלי פאניקה * אגודה ישראלית למד"ב ופנטסיה * רשימת קיפוד * רשימת כנסים בעולם - אתר לוקוס * ISF.co.il * היׂה יהיה *

 

פרחי הריק - ביקורת מאת hungarfield

פרחי ריק הזכיר לי טיפה את בהתחלה את אלמוות בע"מ, אבל די מהר רואים שזה לא הכיוון, ומתחילים לגלוש בסלאלום למתקדמים שסוואנוויק מציג לנו.

14/4/2009

פרחי ריק - מאת מייקל סוואנסוויק

ביקורת מאת hungarfield


פרחי ריק

נושא המוות והתחייה עובר בכמה וכמה גרסאות בספרות המד"ב, החל מישו, דרך "אלמוות בע"מ" של שקלי, ניבן השתעשע איתו קצת (עולם שמחוץ לזמן והפגרטיקים) והיו עוד כמה.
פרחי ריק הזכיר לי טיפה את בהתחלה את אלמוות בע"מ, אבל די מהר רואים שזה לא הכיוון, ומתחילים לגלוש בסלאלום למתקדמים שסוואנוויק מציג לנו.
הסיפור מתחיל בהיכרות עם רבל אליזבט מודלרק שמתעוררת, משותקת, בעולם שבו אנשים קונים אישיות שונה או רוכשים מיומנות חדשה באמצעות שבבים הניתנים לתכנות - מעיין כרטיסי סים לתודעה, בו התפקיד הנוכחי של כל אדם - אם רופא ואם שוטר - מקודד בצבעים שעל פנוך, בצביר חברה ובאיזור שבהם החוק בו הוא, במקרה הטוב תיאוריה מרוחקת ובמקרה הרע משוחד קשות.
הסיפור עוקב אחרי אליזבט (תרשו לי יחסי קירבה אחרי שעברנו כל כך הרבה יחד, נכון?) החל מהניסיון להבין מדוע היא מתעוררת כך בגוף לא לה, דרך הגילויים על העולם מסביבה, התפקיד שלה בו (שאיננו סביל כמו שהוא נראה בתחילה), מול תאגידי אישיות להשכרה, אוכלוסיית כדור הארץ שהפכה לאורגניזם אחד סימביוטי, האישיות המקורית שלה המבצבצת פה ושם ותובעת הגדרה עצמית, שוויון זכויות והסדרי ראייה עם המציאות, ושלל רעיונות לחברות ודתות אנושיות היכולות לפרוח על מצע מזון של אנרכיה, מרחב בלתי מוגבל כמעט ושינויי אישיות הניתנים לכפיה בתיכנות. (מהצד: מעניין האם שמה של הדמות – רבל =REBEL במשמעות של מרד?)
מה לא תמצאו כאן? את כל הקלישאות החבוטות שפשו לאחרונה בפנטסיה ובמד"ב:
לא תמצאו נער חווה תמים המגלה כי הוא הוא הנבחר להציל את העולם מרשע קדום, עדיף באמצעות מסע לאיתור כלי/חפץ/אדם קסומים שיעזרו לו בכך. לא נלווה אותו במסע החיפוש המהווה גם מסע חניכה והתבגרות, כשהוא מלווה בעוזר נאמן, מדריך בוגר (עדיפות לעיוורים), מכשף שעוזר רק כשזה משרת את העלילה, נקבה צעירה שתצית את הורמוני נער החווה השוקקים שלו ומישהו (גמד? מחשבה מקורית!) שיהווה את האתנחתה הקומית באמצעות חיבה בלתי סבירה למזון.
מה שכן תמצאו הוא מד"ב קשה ואמיתי, עמוס ונוצץ ומתפקע מרעיונות, ספקולציות מדעיות וחברות אלטרנטיביות בעולם שבנוי לפרטים ובצורה עקבית לפי הגיון משלו, מד"ב קשה כמו שכל כך הרבה זמן לא יצא כמוהו (אולי למעט איליום ו"לוחמת עלומה", למרות שגם שם היו אלמנטים פנטסטיים מסוימים) וכפי שלדעתי היה כל כך חסר.
מה הפריע לי בספר?
לוקח כמה דפים להיכנס לרעיון ולהבין מי נגד מי, אבל לעומת ווינג'י זה כמו טיול בפארק.
התרגום – טוב בעיני, כרגיל חסר לי המקור כשממציאים מילה חדשה (מילים כמו "עצבה" או "סירכות" יכולות להיות ברורות הרבה יותר אם המתרגם טורח לתת הערת שוליים עם המילה המקורית וכמה מילים חמות איך ולמה בחר לתרגם כך).
גילוי נאות: קובי, הבעלים של קדמת עדן הוא חבר, אבל אין כל קשרים עסקיים בינינו.

 

לינק ישיר להודעה בפורום


מאמרי הקהילה
ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור / מארק טוויין - חוות דעת מאת סיגליתי
זהו ספר נהדר אחד המענגים שקראתי מזה זמן מה, גם אם נראה שנהניתי מהספרים האחרונים שקראתי, הספר הזה שמר לי כנראה הנאה מיוחדת.
14/9/2009
סטרוגנזה - עיר המסכות / מרי הופמן - סקירה מאת סיגליתי
במסווה של גלימות קטיפה ומסיכות, הסופרת אורגת עלילה של שלטון, תככים, מזימות, בגידה, כישוף ואהבה, בשילוב אחת המשפחות הידועות ביותר במאה ה-16.
20/8/2009
גילדת הקוסמים מאת טרודי קנבן - חוות דעת של טרישנמרנדו קפטה
הספר הזכיר לי הרבה נריטיבים דומים ומשתמש בכל הקלישאות שאפשר. הסיפור מתרחש בעיר המזכירה את ימי הביניים באירופה.
15/8/2009
צייר המלחמות מאת אור גראור - חוות דעת של מוניקה
קול שונה: מעין הימצאות בו זמנית בשני עולמות, כאילו רגלי הקורא נמצאות אחת בעולם מציאותי והשניה בעולם דמיוני, הקרקע אינה יציבה, והמוח מגשר בין העולמות השונים
30/7/2009
חרש החורף מאת טרי פרצ'ט - סקירה מאת סיגליתי
חרש החורף הוא הספר השלישי בסדרה ומסתבר שגם האחרון. בספר זה טיפאני כבר בת שלוש עשרה, היא ממשיכה את התמחותה במכשפנות אצל מכשפה זקנה וותיקה מאד, אשר לוקחת אותה לצפות בריקוד של רוח החורף עם גבירת הקיץ.
13/6/2009
לב של דיו מאת קורנליה פונקה - סקירה מאת סיגליתי
דמיינו שהדמויות היו מתממשות לנגד עיניכם בזמן הקריאה. את מי הייתם רוצים לפגוש לו הייתם יכולים לבחור?
11/5/2009
הבריון של ארצ'ר מאת דיאנה ווין ג'ונס - ביקורת מאת סיגליתי
ספר ילדים חביב מאד, המון הומור וסיטואציות מצחיקות, דמויות צבעוניות, וכך גם החפצים. התרחשות האירועים בו מהירה וקצבית, ולקראת סוף הספר הקצב מתגבר.
1/5/2009
Sirius מאת Olaf Stapledon - סקירה וחוות דעת מאת מוניקה
סיריוס הינו כלב משובח חצי בן אדם, יצירתו של מדען שגידל אותו בעזרת אשתו, כאח תאום לבתם פלאקסי. זהו ספר על היחסים החזקים, האהבה והפער בין השניים, ועל הטוהר שנאלץ להתמודד עם עולם לא קל.
30/4/2009
פרסי ג'קסון וקיללת הטיטאן מאת ריק ריירדן - סקירה וחוות דעת מאת סיגליתי
הספר השני בסדרה היה קצת חלש בעיני, אבל הספר הזה פשוט מצויין.
28/4/2009
ג'ונתן סטריינג' ומר נורל - סקירה וביקורת מאת סיגליתי
הסיפור מתרחש באנגליה של המאה ה - 19 במהלך המלחמה מול נפוליאון. המלך ג'ורג' מטורף לגמרי וקסם אמיתי לא נראה בארץ מזה מאות בשנים, כאשר המלך העורב שלט בשלושת הממלכות.
15/4/2009
ארץ פלאות קשוחה - ביקורת מאת טרישנמרנדו-קפטה
ספר זה הוא מעין ספר סייבר פאנקי בתוספת מסעות מוחיים.
14/4/2009
מגן הלהט - ביקורת מאת פנריר
לאחר שמצאו את כפפת הזעם, מגלים הוגו וחבריו שישנם עוד שני חפצים שניתנו למלאכים למשמרת על ידי האלים, בסופן של מלחמות האלים – כפפת הזעם, מגן הלהט (מכאן השם), ושרביט החרון.
14/4/2009
פרחי הריק - ביקורת מאת hungarfield
פרחי ריק הזכיר לי טיפה את בהתחלה את אלמוות בע"מ, אבל די מהר רואים שזה לא הכיוון, ומתחילים לגלוש בסלאלום למתקדמים שסוואנוויק מציג לנו.
14/4/2009
הידרומניה - ביקורת מאת מוניקה
ספר מד"ב סייבר פאנק ישראלי טהור, אם כי, בתוך תוכי אני מרשה לעצמי להגדיר את הספר כספר מתח-בלשי על רקע עתידני של ישראל בת ה-120.
14/4/2009
רוברט סילברברג - ביקורות מאת מוניקה
מקבץ לינקים לביקורות וחוות דעת של מוניקה, לספרים מאת רוברט סילברברג.
14/4/2009
מישורי הטבח - ביקורת מאת פנריר
העלילה מתחילה בדיוק במקום שבו מסתיים הספר השני, מספר ימים לאחר מכן, מיד אל תוך מאבק הכוחות והמלחמה המתנהלת ברחבי יבשת פולריאן, בין צבאותיו של גילהר לבין שאר הממלכות, אשר ניצבות כל אחת לבדה כנגדו.
14/4/2009
תחית האגדות - ביקורת מאת פנריר
ממליץ לכל אוהבי הפנטסיה בארץ, גם אלה שלא אוהבים פנטסיה נוסחאתית. בנוסף, אשמח לראות עוד יצירות של הסופר הזה, שנכתבו בתקופה יותר מאוחרת בחייו.
14/4/2009
ג'ונתן סטריינג ומר נורל - ביקורת מאת רביב מ
הספר מומלץ למי שאוהב פנטזיה אנגלית ואין לו רתיעה מספרים ארוכים. הכתיבה מרשימה מאוד והתרגום מוצלח, אבל למרות זאת חיכיתי לא מעט פעמים שיקרה משהו, שתהיה איזו תפנית, שיהיה משהו שירגש אותי או ימתח אותי, וזה לא קרה מספיק.
14/4/2009
סוד הקלפים - ביקורת מאת מוניקה
הקלפים חיים אי שם ויש להם חיים מאד מסודרים, מלבד לג'וקר.
15/4/2009המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0938)