מדע בדיוני ופנטסיה
שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהמדע בדיוני ופנטסיה
<script src="http://www.postool.co.il/showinfo.php?user=kapta&mid=

ברוכים הבאים

*בלי פאניקה * אגודה ישראלית למד"ב ופנטסיה * רשימת קיפוד * רשימת כנסים בעולם - אתר לוקוס * ISF.co.il * היׂה יהיה *

 

הידרומניה - ביקורת מאת מוניקה

ספר מד"ב סייבר פאנק ישראלי טהור, אם כי, בתוך תוכי אני מרשה לעצמי להגדיר את הספר כספר מתח-בלשי על רקע עתידני של ישראל בת ה-120.

14/4/2009

הידרומניה - מאת אסף גברון

ביקורית מאת מוניקה

הספר במבט ראשון עושה רושם מעולה: לא עוד ניסיון ישראלי להידמות לספרות המד"ב הלועזית, אלא הדבר האמיתי.
ואכן כזה הוא הספר, מד"ב סייבר פאנק ישראלי טהור, אם כי, בתוך תוכי אני מרשה לעצמי להגדיר את הספר כספר מתח-בלשי על רקע עתידני של ישראל בת ה-120.

הספר שאב את תשומת ליבי בשלושת הרבעים הראשונים והיה לי מאד קשה להיפרד ממנו. התיאורים, הגדג'טים, המצב המדיני, הגיאוגרפי - הכל מאד משכנע ובשני הימים בהם קראתי את הספר, חשבתי במונחים של קיסריה בעוד שישים שנים, וכל פעם ששתיתי מים או התרחצתי, המוח שלי ניסה לחשב כמה מים נותרו לי.
הסיפור, כפי שציינתי הוא סיפור מתח בלשי על רקע מחסור עולמי במים, מצב בו שלושה תאגידים עיקריים הצליחו להשתלט על ממשלות בכל הקשור לצריכת מים ואספקת מים לאנשים, והשתלטות זו לצד המחסור הקשה במים, פירק ושינה את גבולות המדינות בעולם, את הגיאוגרפיה, ושינה משמעותית ומהותית את מושג האוכל והניקיון.
ההתקדמות בשנים הביאה איתה קידמה מסקרנת, ואחת מנקודות היופי בספר הזה הוא שלא הישראליות משתלבת בעתידנות, אלא שהעתידנות משתלבת בישראליות. זה מרגיש "כאן" וזה מרגיש "אנחנו", למרות השפעות לועזיות (שקיימות גם כיום: הרצל היה מצליח לדמיין את הסלנג האמריקאי השגור בפינו?).

כפי שכבר נכתב בסקירות למיניהן, מדובר באישה אשר בעלה נעלם בנסיבות לא ברורות, כאשר בראשו נמצאת המצאה ייחודית לסינון מים.
הספר מספר את קורותיה של מיה לאחר היעלמות בעלה, חיים מטלטלים מאד, עד מציאת פתרון התעלומה, ועד התאזנות בחייה שלה.

זה ספר טוב ואני שמחה שקראתי אותו, אך פגם אחד מנע ממני ליהנות באותה מידה לאורך כל הספר.
הפגם נמצא בגיבורה הראשית, ובתיאורה כאישה שעוברת את מה שהיא עוברת: הדמות איננה משכנעת בסופו של דבר. מניעיה ואופן פעולתה לא תואמים למעט האישיות שהיא משדרת. עושה רושם כאילו הסופר שכח אותה, נזכר בה מדי פעם והדביק לה תיאורים, כביכול אישיים משלה.
ישנן עוד מספר דמויות שוליות שלא טופלו כפי שמגיע להן, ולי זה הפריע, עשה לי תחושה של חור בתמונה הגדולה.
ייתכן מאד שהירידה בהתלהבות שלי לקראת סוף הספר נובעת מהציפיות הגבוהות שהספר נטע בי בתחילתו, הרי עד כה לא נתקלתי בספרי מקור, ולא שמעתי על ספרי מקור, עם עושר משכנע של אלמנטים מדב"ים, ועם רקע עתידני ייחודי לישראל.

בגדול זה ספר טוב, והייתי מגדירה אותו כספר חובה לחובבי המד"ב, ואולי ספר חובה לחובבי ספרי מתח ובלשות.
לבסוף, עוד נקודה לשבח: למרות המצב הקשה המתואר, בו כל שנשאר מישראל אלה שתי ערים ושכונות צפות על הים, הספר לא מדכא ולא משאיר משקעים.

מבחינת המוצר: אהבתי את האיור על הכריכה, הוא מאד מתאים לתוכן, בקושי יש בספר בעיות הגהה או עריכה. עושה רושם של כבוד כלפי הקוראים.

לינק להודעה בפורום


מאמרי הקהילה
ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור / מארק טוויין - חוות דעת מאת סיגליתי
זהו ספר נהדר אחד המענגים שקראתי מזה זמן מה, גם אם נראה שנהניתי מהספרים האחרונים שקראתי, הספר הזה שמר לי כנראה הנאה מיוחדת.
14/9/2009
סטרוגנזה - עיר המסכות / מרי הופמן - סקירה מאת סיגליתי
במסווה של גלימות קטיפה ומסיכות, הסופרת אורגת עלילה של שלטון, תככים, מזימות, בגידה, כישוף ואהבה, בשילוב אחת המשפחות הידועות ביותר במאה ה-16.
20/8/2009
גילדת הקוסמים מאת טרודי קנבן - חוות דעת של טרישנמרנדו קפטה
הספר הזכיר לי הרבה נריטיבים דומים ומשתמש בכל הקלישאות שאפשר. הסיפור מתרחש בעיר המזכירה את ימי הביניים באירופה.
15/8/2009
צייר המלחמות מאת אור גראור - חוות דעת של מוניקה
קול שונה: מעין הימצאות בו זמנית בשני עולמות, כאילו רגלי הקורא נמצאות אחת בעולם מציאותי והשניה בעולם דמיוני, הקרקע אינה יציבה, והמוח מגשר בין העולמות השונים
30/7/2009
חרש החורף מאת טרי פרצ'ט - סקירה מאת סיגליתי
חרש החורף הוא הספר השלישי בסדרה ומסתבר שגם האחרון. בספר זה טיפאני כבר בת שלוש עשרה, היא ממשיכה את התמחותה במכשפנות אצל מכשפה זקנה וותיקה מאד, אשר לוקחת אותה לצפות בריקוד של רוח החורף עם גבירת הקיץ.
13/6/2009
לב של דיו מאת קורנליה פונקה - סקירה מאת סיגליתי
דמיינו שהדמויות היו מתממשות לנגד עיניכם בזמן הקריאה. את מי הייתם רוצים לפגוש לו הייתם יכולים לבחור?
11/5/2009
הבריון של ארצ'ר מאת דיאנה ווין ג'ונס - ביקורת מאת סיגליתי
ספר ילדים חביב מאד, המון הומור וסיטואציות מצחיקות, דמויות צבעוניות, וכך גם החפצים. התרחשות האירועים בו מהירה וקצבית, ולקראת סוף הספר הקצב מתגבר.
1/5/2009
Sirius מאת Olaf Stapledon - סקירה וחוות דעת מאת מוניקה
סיריוס הינו כלב משובח חצי בן אדם, יצירתו של מדען שגידל אותו בעזרת אשתו, כאח תאום לבתם פלאקסי. זהו ספר על היחסים החזקים, האהבה והפער בין השניים, ועל הטוהר שנאלץ להתמודד עם עולם לא קל.
30/4/2009
פרסי ג'קסון וקיללת הטיטאן מאת ריק ריירדן - סקירה וחוות דעת מאת סיגליתי
הספר השני בסדרה היה קצת חלש בעיני, אבל הספר הזה פשוט מצויין.
28/4/2009
ג'ונתן סטריינג' ומר נורל - סקירה וביקורת מאת סיגליתי
הסיפור מתרחש באנגליה של המאה ה - 19 במהלך המלחמה מול נפוליאון. המלך ג'ורג' מטורף לגמרי וקסם אמיתי לא נראה בארץ מזה מאות בשנים, כאשר המלך העורב שלט בשלושת הממלכות.
15/4/2009
ארץ פלאות קשוחה - ביקורת מאת טרישנמרנדו-קפטה
ספר זה הוא מעין ספר סייבר פאנקי בתוספת מסעות מוחיים.
14/4/2009
מגן הלהט - ביקורת מאת פנריר
לאחר שמצאו את כפפת הזעם, מגלים הוגו וחבריו שישנם עוד שני חפצים שניתנו למלאכים למשמרת על ידי האלים, בסופן של מלחמות האלים – כפפת הזעם, מגן הלהט (מכאן השם), ושרביט החרון.
14/4/2009
פרחי הריק - ביקורת מאת hungarfield
פרחי ריק הזכיר לי טיפה את בהתחלה את אלמוות בע"מ, אבל די מהר רואים שזה לא הכיוון, ומתחילים לגלוש בסלאלום למתקדמים שסוואנוויק מציג לנו.
14/4/2009
הידרומניה - ביקורת מאת מוניקה
ספר מד"ב סייבר פאנק ישראלי טהור, אם כי, בתוך תוכי אני מרשה לעצמי להגדיר את הספר כספר מתח-בלשי על רקע עתידני של ישראל בת ה-120.
14/4/2009
רוברט סילברברג - ביקורות מאת מוניקה
מקבץ לינקים לביקורות וחוות דעת של מוניקה, לספרים מאת רוברט סילברברג.
14/4/2009
מישורי הטבח - ביקורת מאת פנריר
העלילה מתחילה בדיוק במקום שבו מסתיים הספר השני, מספר ימים לאחר מכן, מיד אל תוך מאבק הכוחות והמלחמה המתנהלת ברחבי יבשת פולריאן, בין צבאותיו של גילהר לבין שאר הממלכות, אשר ניצבות כל אחת לבדה כנגדו.
14/4/2009
תחית האגדות - ביקורת מאת פנריר
ממליץ לכל אוהבי הפנטסיה בארץ, גם אלה שלא אוהבים פנטסיה נוסחאתית. בנוסף, אשמח לראות עוד יצירות של הסופר הזה, שנכתבו בתקופה יותר מאוחרת בחייו.
14/4/2009
ג'ונתן סטריינג ומר נורל - ביקורת מאת רביב מ
הספר מומלץ למי שאוהב פנטזיה אנגלית ואין לו רתיעה מספרים ארוכים. הכתיבה מרשימה מאוד והתרגום מוצלח, אבל למרות זאת חיכיתי לא מעט פעמים שיקרה משהו, שתהיה איזו תפנית, שיהיה משהו שירגש אותי או ימתח אותי, וזה לא קרה מספיק.
14/4/2009
סוד הקלפים - ביקורת מאת מוניקה
הקלפים חיים אי שם ויש להם חיים מאד מסודרים, מלבד לג'וקר.
15/4/2009המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0625)