מדע בדיוני ופנטסיה
שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהמדע בדיוני ופנטסיה
<script src="http://www.postool.co.il/showinfo.php?user=kapta&mid=

ברוכים הבאים

*בלי פאניקה * אגודה ישראלית למד"ב ופנטסיה * רשימת קיפוד * רשימת כנסים בעולם - אתר לוקוס * ISF.co.il * היׂה יהיה *

 

ג'ונתן סטריינג' ומר נורל - סקירה וביקורת מאת סיגליתי

הסיפור מתרחש באנגליה של המאה ה - 19 במהלך המלחמה מול נפוליאון. המלך ג'ורג' מטורף לגמרי וקסם אמיתי לא נראה בארץ מזה מאות בשנים, כאשר המלך העורב שלט בשלושת הממלכות.

15/4/2009

ג`ונתן סטריינג` ומר נורל כרכים א` + ב` / סוזנה קלארק

הוצאות כתר וינשוף 2007, 480 עמ` ו- 498 עמ` (בהתאמה)

תרגום: ורד טוכטרמן
איורים: פורשיה רוזנברג

הסיפור מתרחש באנגליה של המאה ה - 19 במהלך המלחמה מול נפוליאון. המלך ג'ורג' מטורף לגמרי וקסם אמיתי לא נראה בארץ מזה מאות בשנים, כאשר המלך העורב שלט בשלושת הממלכות. מאז הילד האנושי שגודל בידי בני פיות הפך לאגדה ובאנגליה נותרו רק אלה העוסקים בתאוריה של הקסם, חסרי כל כח קסם מעשי וממשי, הם דנים בקסם בכל יום רביעי השלישי בכל חודש, קוראים את הספרים שעוד ידם משגת, כותבים מאמרים ומפריכים אותם. כל אחד מהם חבר באגודת הקוסמים: "הם היו קוסמים-ג'נטלמנים, הווה אומר, מעולם לא הזיקו לאיש באמצעות קסם - ובה במידה מעולם לא הועילו לאיש ולו במעט." (עמ' 11).

בסתיו 1806 הצטרף אליהם ג'ון סגונדוס וגילה את אוזנם באותו מעמד, כי בהארטפיו אבי המרוחקת מתבודד לו מר נורל. ברשותו הספריה הגדולה ביותר והעשירה ביותר בספרי קסמים וקוסמים. חוץ ממנו איש אינו נוגע בספרים אלה ואינו קורא בהם. מר נורל הוא קוסם מעשי, אבל זמן רב כ"כ כאמור לא היה קסם פעיל באנגליה, שחברי האגודה מתקשים להאמין ומבקשים הוכחה. תמורת ההוכחה מבקש מהם מר נורל ע"י עו"ד בא כוחו, לחתום על מסמך שבו הם מוותרים על העיסוק בקסם. חוץ ממר סגונדוס, כולם חותמים עד האחרון שבהם.

מר נורל משוכנע שעליו להגיע ללונדון כי יש ביכולתו לתרום ולעזור למאמץ המלחמתי מול נפוליאון. הוא מצפה להפוך לידוען מיד עם הגיעו. הוא בטוח שכולם כבר שמעו את שמעו ומכירים אותו ואת כוחותיו, אבל אז הוא מגלה שלהפוך לידוען כרוך בסוג של עבודה, שאינה חביבה עליו במיוחד.

בין לבין חי לו ג'ונתן סטריינג' חיי נוחות, אחרי שאביו המרושע נפטר ומוריש לו את כל כספו ונכסיו. הוא בדיוק מחזר אחרי אשתו לעתיד כשהנבואה שאומרת שהוא קוסם מתגלה לו בלתי מובנת בעליל. למרות זאת, הוא פונה אל מר נורל ומבקש להיות תלמידו, מאחר ועד עתה טרם החליט באיזה עיסוק יתמקד כש"יהיה גדול" ואחראי. מר נורל קצת בהלם מהעובדה שיהיה עוד קוסם מעשי אחד לצידו. הוא מאד רצה להיות האחד והיחיד, אבל האפשרות שסטריינג' יהיה תלמידו, מאד קוסמת לו מתוך תקווה שהוא יוכל לקבוע את עתידו של הצעיר ולנתב את דרכו למקום הרצוי לו למר נורל. אך מדובר בשני אנשים דעתניים מאד ומאחר שכך, די ברור שבשלב מסוים השניים הופכים ליריבים וסטריינג' פורש לדרכו העצמאית מלאת ההרפתקאות , כאשר הסיפור של מר נורל ממשיך להתגולל בפנינו לצד הסיפור המסעיר יותר, הגובל בטירוף נפש של סטריינג'.

סוזנה קלארק אינה יוצרת בספרה יבשת חדשה או ארץ שאינה נמצאת על המפה. היא משתמשת בכל הנתונים הקיימים. היא לוקחת את אנגליה של המאה ה - 19 עם שלל דמויות אמיתיות ומקימה לצידן את דמויותיה הצבעוניות והבדיוניות כשהיא משלבת את כולן בסיפור בטבעיות יתרה ויוצרת בכישרון ניגוד של דמויות אפורות של פוליטיקאים וידוענים מול דמויות צבעוניות, מסתוריות, מרתקות ואפילו ריחניות בצורה מסויימת של בני פיות וקוסמים. באותה נשימה היא משתמשת באתרים ומקומות קיימים ואמיתיים בהחלט ואליהם היא שוזרת ארץ קסומה שהדרכים אליה נסגרו מזה מאות בשנים בין אם מדובר בשביל שנדמה שאינו מוליך עוד לשום מקום, בגבעה שאיש מזמן לא בדק מה מסתתר מאחוריה או בגשר שחוצה למקום שהעין אינה מיטיבה לראות.

היא מצרפת לסיפור הערות שוליים ואנקדוטות שהופכים לסיפורים בפני עצמם ומאלצים את הקורא להתמקד בהן גם אם הוא אינו רגיל לקרוא את הערות השוליים. מבחינתי העניין הזה של כמו ספר בתוך הספר היה קצת מבלבל בהתחלה. הסיפורים בהערות השוליים מאד מעניינים לרוב, אך החלוקה שלהם יכולה לעבור מעמוד לעמוד, כאשר במחצית העליונה שלו המשך הסיפור ובמחצית האחרת המשך הסיפור השני וקרה יותר מפעם אחת שלא זכרתי היכן הפסקתי כשרציתי לחזור לסיפור המקורי. התרגלתי גם לזה וכשמרגלים מגלים שמאד נחמד לקרוא את הסיפורונים הללו. הם מתבלים את הסיפור הראשי.

אני ממליצה על הספרים הללו בחום. נהניתי מהם גם אם לקח לי קצת יותר זמן לקרוא אותם ממה שאני רגילה והיה שווה כל רגע שהשקעתי בהם.
 


מאמרי הקהילה
ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור / מארק טוויין - חוות דעת מאת סיגליתי
זהו ספר נהדר אחד המענגים שקראתי מזה זמן מה, גם אם נראה שנהניתי מהספרים האחרונים שקראתי, הספר הזה שמר לי כנראה הנאה מיוחדת.
14/9/2009
סטרוגנזה - עיר המסכות / מרי הופמן - סקירה מאת סיגליתי
במסווה של גלימות קטיפה ומסיכות, הסופרת אורגת עלילה של שלטון, תככים, מזימות, בגידה, כישוף ואהבה, בשילוב אחת המשפחות הידועות ביותר במאה ה-16.
20/8/2009
גילדת הקוסמים מאת טרודי קנבן - חוות דעת של טרישנמרנדו קפטה
הספר הזכיר לי הרבה נריטיבים דומים ומשתמש בכל הקלישאות שאפשר. הסיפור מתרחש בעיר המזכירה את ימי הביניים באירופה.
15/8/2009
צייר המלחמות מאת אור גראור - חוות דעת של מוניקה
קול שונה: מעין הימצאות בו זמנית בשני עולמות, כאילו רגלי הקורא נמצאות אחת בעולם מציאותי והשניה בעולם דמיוני, הקרקע אינה יציבה, והמוח מגשר בין העולמות השונים
30/7/2009
חרש החורף מאת טרי פרצ'ט - סקירה מאת סיגליתי
חרש החורף הוא הספר השלישי בסדרה ומסתבר שגם האחרון. בספר זה טיפאני כבר בת שלוש עשרה, היא ממשיכה את התמחותה במכשפנות אצל מכשפה זקנה וותיקה מאד, אשר לוקחת אותה לצפות בריקוד של רוח החורף עם גבירת הקיץ.
13/6/2009
לב של דיו מאת קורנליה פונקה - סקירה מאת סיגליתי
דמיינו שהדמויות היו מתממשות לנגד עיניכם בזמן הקריאה. את מי הייתם רוצים לפגוש לו הייתם יכולים לבחור?
11/5/2009
הבריון של ארצ'ר מאת דיאנה ווין ג'ונס - ביקורת מאת סיגליתי
ספר ילדים חביב מאד, המון הומור וסיטואציות מצחיקות, דמויות צבעוניות, וכך גם החפצים. התרחשות האירועים בו מהירה וקצבית, ולקראת סוף הספר הקצב מתגבר.
1/5/2009
Sirius מאת Olaf Stapledon - סקירה וחוות דעת מאת מוניקה
סיריוס הינו כלב משובח חצי בן אדם, יצירתו של מדען שגידל אותו בעזרת אשתו, כאח תאום לבתם פלאקסי. זהו ספר על היחסים החזקים, האהבה והפער בין השניים, ועל הטוהר שנאלץ להתמודד עם עולם לא קל.
30/4/2009
פרסי ג'קסון וקיללת הטיטאן מאת ריק ריירדן - סקירה וחוות דעת מאת סיגליתי
הספר השני בסדרה היה קצת חלש בעיני, אבל הספר הזה פשוט מצויין.
28/4/2009
ג'ונתן סטריינג' ומר נורל - סקירה וביקורת מאת סיגליתי
הסיפור מתרחש באנגליה של המאה ה - 19 במהלך המלחמה מול נפוליאון. המלך ג'ורג' מטורף לגמרי וקסם אמיתי לא נראה בארץ מזה מאות בשנים, כאשר המלך העורב שלט בשלושת הממלכות.
15/4/2009
ארץ פלאות קשוחה - ביקורת מאת טרישנמרנדו-קפטה
ספר זה הוא מעין ספר סייבר פאנקי בתוספת מסעות מוחיים.
14/4/2009
מגן הלהט - ביקורת מאת פנריר
לאחר שמצאו את כפפת הזעם, מגלים הוגו וחבריו שישנם עוד שני חפצים שניתנו למלאכים למשמרת על ידי האלים, בסופן של מלחמות האלים – כפפת הזעם, מגן הלהט (מכאן השם), ושרביט החרון.
14/4/2009
פרחי הריק - ביקורת מאת hungarfield
פרחי ריק הזכיר לי טיפה את בהתחלה את אלמוות בע"מ, אבל די מהר רואים שזה לא הכיוון, ומתחילים לגלוש בסלאלום למתקדמים שסוואנוויק מציג לנו.
14/4/2009
הידרומניה - ביקורת מאת מוניקה
ספר מד"ב סייבר פאנק ישראלי טהור, אם כי, בתוך תוכי אני מרשה לעצמי להגדיר את הספר כספר מתח-בלשי על רקע עתידני של ישראל בת ה-120.
14/4/2009
רוברט סילברברג - ביקורות מאת מוניקה
מקבץ לינקים לביקורות וחוות דעת של מוניקה, לספרים מאת רוברט סילברברג.
14/4/2009
מישורי הטבח - ביקורת מאת פנריר
העלילה מתחילה בדיוק במקום שבו מסתיים הספר השני, מספר ימים לאחר מכן, מיד אל תוך מאבק הכוחות והמלחמה המתנהלת ברחבי יבשת פולריאן, בין צבאותיו של גילהר לבין שאר הממלכות, אשר ניצבות כל אחת לבדה כנגדו.
14/4/2009
תחית האגדות - ביקורת מאת פנריר
ממליץ לכל אוהבי הפנטסיה בארץ, גם אלה שלא אוהבים פנטסיה נוסחאתית. בנוסף, אשמח לראות עוד יצירות של הסופר הזה, שנכתבו בתקופה יותר מאוחרת בחייו.
14/4/2009
ג'ונתן סטריינג ומר נורל - ביקורת מאת רביב מ
הספר מומלץ למי שאוהב פנטזיה אנגלית ואין לו רתיעה מספרים ארוכים. הכתיבה מרשימה מאוד והתרגום מוצלח, אבל למרות זאת חיכיתי לא מעט פעמים שיקרה משהו, שתהיה איזו תפנית, שיהיה משהו שירגש אותי או ימתח אותי, וזה לא קרה מספיק.
14/4/2009
סוד הקלפים - ביקורת מאת מוניקה
הקלפים חיים אי שם ויש להם חיים מאד מסודרים, מלבד לג'וקר.
15/4/2009המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0625)