מדע בדיוני ופנטסיה
שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהמדע בדיוני ופנטסיה
<script src="http://www.postool.co.il/showinfo.php?user=kapta&mid=

ברוכים הבאים

*בלי פאניקה * אגודה ישראלית למד"ב ופנטסיה * רשימת קיפוד * רשימת כנסים בעולם - אתר לוקוס * ISF.co.il * היׂה יהיה *

 

Sirius מאת Olaf Stapledon - סקירה וחוות דעת מאת מוניקה

סיריוס הינו כלב משובח חצי בן אדם, יצירתו של מדען שגידל אותו בעזרת אשתו, כאח תאום לבתם פלאקסי. זהו ספר על היחסים החזקים, האהבה והפער בין השניים, ועל הטוהר שנאלץ להתמודד עם עולם לא קל.

30/4/2009


קצת על Olaf Stapledon
מדובר בסופר שנולד בשנת 1886 ואת הספר הזה כתב בשנת 1944 לקראת סוף מלחמת העולם השנייה. כמדומני, לא תורגמו ספרים שלו לעברית, וכפי שהמצב נראה עכשיו, גם לא יתורגמו אי פעם.

אולף סטפלדון הוא לא סתם סופר.
בזמנו כשקראתי את הספר "על פני מיליארד שנה" של רוברט סילברברג, נתקלתי לראשונה במושג Dyson Sphere. את המושג הזה אתם בטח מכירים יותר טוב מ"עולם טבעת" של לארי ניבן - הרעיון בעיקר הינו בניית עולם סביב לכוכב של אותה מערכת כוכבים על מנת לנצל את מירב האנרגיה, במיוחד כשתהליך ההיכבות של הכוכב מתחיל להראות את אותותיו.
הרעיון הזה הועלה לראשונה ע"י פרימן דייסון אך הוא בפירוש אמר שהושפע מהכתוב בספר Star Maker מאת אולף סטפלדון, אשר יצא לאור ב-1937.
רכשתי שלושה ספרים של אולף סטפלדון: Last and First Men, Starmaker ו-Sirius.
מקריאה ברפרוף בשניים הראשונים הבנתי שיש לי עסק עם סופר ישן ברמה גבוהה. הוא מעמיק, הוא משכיל מאד, ואולי הכי חשוב מכל: הוא מציג לקורא תמונה משכנעת שמתחברת לכל אחד, באמצעות רגש, יצריות, אהבה, והיגיון.
קראתי על אולף סטפלדון והתרשמתי. מידע שאביא תיכף קשור מאד לספר סיריוס, לגבי שני הספרים שלא קראתי, אני לא יודעת עדיין, אבל אני מנחשת שקשור גם כן.
הוא סיים לימודי דוקטור בפילוסופיה באוניברסיטת ליברפול בשנת 1925 והחל בכתיבת חומר בתחום הפילוסופיה, אך במהרה עבר למדע בדיוני בתקווה שיוכל לחשוף את דעותיו לקהל רחב יותר, וכך כתב את Last and First Men.
בסקירה על הספר, אציין את הקשר בין רקע הסופר ליופיו וייחודו של הספר סיריוס.


 על הספר
זהו ספר מדע בדיוני. למרבה הניגוד, למרות שהוא מעמיק ומשכנע כאילו באמת קרה הדבר ולא ניתן להוכיח אחרת (אולי הרפואה והביולוגיה של היום יפריכו את

הרעיון) הוא כמעט ספר פנטסטי, בגלל עוצמת החברות שבין כלב משובח וילדה שגדלו יחד.
מאורעות חשובים וביניהם תחילת מלחמת העולם השניה, הצליחו למאן את התערבות הקיצוניים המתנגדים ביחסים שכאלה, עד ששניהם התקדמו לקראת גיל שלושים.

רציתי ספר דקיק שאסיים מהר, לכן שלפתי את סיריוס, בן ה-188 עמודים, הוצאת פנגווין משנת 1979. אך מצאתי את עצמי עם ספר מודפס באותיות מזעריות, מלים צפופות עד כדי התחברות ביניהן, ושלא נדבר שציטוטים פה ושם הופיעו בכתב עוד יותר קטן.
בקלות ניתן היה להדפיס אותו לספר בן 450 עמודים, אבל הוא לא היה מוריד את קצב הקריאה שלי, אלא אולי להיפך, היה לי יותר קל לקרוא.
(גורם לי לשאול את עצמי למה פעם התמונות והכתב בספרים היו כל כך קטנים?)


 העלילה
הספר מתחיל במדען שמטרתו להביא לעולם super-humans. השיטה שלו היא החדרת הורמון לעובר, בעודו בבטן אמו.
כמובן שאת הנסיונות הוא לא יעשה על בני אדם, אלא ינסה קודם על חיות מעבדה כגון מכרסמים ולאחר מכן קופים. הנסיונות, למרות שנלמד מהם לא מעט, לא עלו יפה והיה צורך לבצע תפנית, וכך הגענו לכלבים.
עם כלבים ההצלחה היתה גבוהה יותר והוא הצליח להביא לעולם כלבים חכמים יותר, וכשהיה נועז יותר בניסוים שלו, הצליח, מתוך המלטה של מספר גורי כלבים, להביא את סיריוס לעולם, הכלבלב היחידי שלא רק הצליח לשרוד מכל אחיו, אלא גם הפך לאדם בכל הקשור ליכולת המחשבה שלו.
ניסויים שבאו לאחר מכן, לא צלחו.
המלחמה הגיעה בשלב מסוים והפרויקט של טרלון ירד ונשכח.
לכן, רוב ובעצם מטרת הספר הוא מיקוד ביחסים בין סיריוס לפלאקסי, הבת הרביעית של המדען, שני "ילדים" שבעידוד האמא שהאמינה בניסוי וביכולתה כמחנכת, גודלו השניים כתאומים.
ובנוסף, וכאן מגיע רקעו של הסופר, סיריוס הוא מעין פילוסוף שהחברה לא רצתה, והוא רואה את העולם במהפכותיו, במכלול חיות האדם, ויפי האדם אשר מרכיבים את "שליטי הכוכב הזה".
סיריוס איננו פילוסוף של עט ונייר אלא פילוסוף מעשי שמחפש את התשובות בכל הזדמנות. הוא מקבל ממשפחתו האוהבת את כל הגיבוי והאהבה והעידוד, להתפתח ולחיות בשלום עם עצמו.הסיפור מסופר במיומנות רבה ע"י מי שעתיד להיות בעלה של פלאקסי, כאשר העלילה כולה נחשפת בפניו, כולל תיעודים מדעיים ורפואיים של ניסוים (לא פולשניים) שנעשו בסיריוס בזמן שהותו באוניברסיטת קימברידג' לשם הגיע בבגרותו ושיתף פעולה עם המדענים האחרים שהיו קשורים בפרויקט זה.
נראה כאילו אותו בן זוג, רוברט, שהיה גם עיתונאי במקצועו, עימו הזדהה אולף סטפלדון, הסופר. אני משוכנעת שלסופר האמיתי היה לפחות כלב אחד בחייו, והוא היה קשור אליו קשר חברי עמוק ומרגש, אחרת אני לא מבינה איך אפשר לכתוב כזו יצירה.

הספר בתחילה מותח: רוברט מחפש אחר פלאקסי שנעלמה לו אך לא יכלה לתת יותר מדי פרטים. אין במכתביה דחייה כלפיו, והאהבה שלו אליה, גורמת לו לצאת לדרך להחזיר אליו את אהובתו.
לאחר חיפוש מה הוא מוצא אותה אך היא איננה לבד. היא חיה עם כלב שמסוגל לדבר. הדיבור איננו ברור ולוקח זמן מה עד שמבינים אותו.
לאט לאט היא פורסת בפני רוברט את הסיפור המלא, לאחר שהיא מבינה שהוא באמת חבר ואוהב וכוונותיו טובות, והכי חשוב, שאין הוא מרגיש רתיעה כלשהי מאחיה הכלב, וגם לאחר שסיריוס למד לקבל אותו, למרות שנכווה לא מעט מבני אדם מהסוג הלא טוב, בחייו הקצרים.

מכאן מתחילים כחמישים עמודים משעממים משהו. חשבתי שזה הולך להיות ספר בסגנון ההישג גדול שהכלב הזה עשה ואיך הוא שינה את העולם שלנו. אבל לא. זה הופך למעין סיפור דוקומנטרי, שלאט לאט נכנס בו אקשן, אך האקשן והמעשים הגדולים בעיקר של הכלב, הם לא לעיני ואוזני כולם. הם הישיגים מדהימים של כלב-חצי-האדם, שיש לו הבנה מדהימה וראויה להערצה. הוא גם אדם משכיל וגם כלב עם צרכים משלו. מכיוון שבני אדם גורמים לו לפעמים לסבל, הזאב שבתוכו יוצא החוצה, ורק פלאקסי או אביה מצליחים להגיע אליו במצבים כאלה.
יש בספר הזה גם אנשים נפלאים ומרגשים, ולמרות הרצינות של הספר, כשפגשנו את הוולשי השמח מגדל הכבשים שקיבל את סיריוס לעבודה אצלו, אנחנו זוכים לכמה דקות של הומור בריא.

סיריוס, הקרוי על מערכת הכוכבים הכפולה (רמז לדואליות שלו) וקיבלה את שמה במיתולוגיה היוונית בגלל היותה Brightest star, הוא אווטקאסט בשלב מסוים אשר חבילה כבדה נקשרה לגבו החסון.
אבל שכחנו את פלאקסי.
רוב הספר מספר על הכלב, אך גם תורה מגיע.
אם מקרה זה גרם לשני יצורים טהורים להיפגש בעולם שאינו עשוי כולו מטוהר, אז זה הדבר הטוב שבסיפור. אבל הם שונו מאד בשל קרבתם וקשרם, וכאן עקב אכילס של שניהם.
פלאקסי, לולא היתה יפה נעימה ומשכילה, היתה דחויה מאד על ידי החברה, בשל מוזריותה, מוזרות שהיא ניסתה לנער מעצמה בשנים הראשונות, עד שבגיל עשרים ומשהו הבינה שהיא וסיריוס שייכים אחד לשני.

הירידה לפרטים וההסברים בספר כה מושקעת, עד שהסיפור מאד משכנע, כאילו באמת היה קיים סיריוס הכלב אי שם באנגליה.
הוא רוצה עתיד ומטרה בחיים כמו שיש לבני אדם, כפות רגליו אינן מאפשרות לו פעולות שעבור בני האדם הן כה קלות, שיניו ולשונו יסבלו בשלב מסוים מהשימוש בהן במקום כפות ידיים (כגון נסיונות כתיבה ופתיחת שערים), בקצרה, סימכו על הסופר שלא שכך מאומה.

הסוף היה עצוב אבל היה שווה כל שורה, והיה מתבקש לאור מאורעות מלחמת העולם השניה, כאשר העולם חיפש שעיר לעזאזל, ואפילו אנחנו מוזכרים שם בשורה אחת.

אני ממליצה עליו בכל ליבי, הלוואי ויום אחד יתרגמו גם ספרים עתיקים כאלה, ואם לא, נסו לחפש אותו באנגלית (לא מצאתי אותו בפרויקט גוטנברג עדיין, אבל אמזון בטוח מספק אותו, ואת העותק שלי קניתי או אצל קובי קמין בקדמת עדן או בינשוף רעננה, בשלושים ש"ח. זהירות, ספרים ישנים וזקוקים ליחס אוהב).

לינק לסקירה בפורום


מאמרי הקהילה
ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור / מארק טוויין - חוות דעת מאת סיגליתי
זהו ספר נהדר אחד המענגים שקראתי מזה זמן מה, גם אם נראה שנהניתי מהספרים האחרונים שקראתי, הספר הזה שמר לי כנראה הנאה מיוחדת.
14/9/2009
סטרוגנזה - עיר המסכות / מרי הופמן - סקירה מאת סיגליתי
במסווה של גלימות קטיפה ומסיכות, הסופרת אורגת עלילה של שלטון, תככים, מזימות, בגידה, כישוף ואהבה, בשילוב אחת המשפחות הידועות ביותר במאה ה-16.
20/8/2009
גילדת הקוסמים מאת טרודי קנבן - חוות דעת של טרישנמרנדו קפטה
הספר הזכיר לי הרבה נריטיבים דומים ומשתמש בכל הקלישאות שאפשר. הסיפור מתרחש בעיר המזכירה את ימי הביניים באירופה.
15/8/2009
צייר המלחמות מאת אור גראור - חוות דעת של מוניקה
קול שונה: מעין הימצאות בו זמנית בשני עולמות, כאילו רגלי הקורא נמצאות אחת בעולם מציאותי והשניה בעולם דמיוני, הקרקע אינה יציבה, והמוח מגשר בין העולמות השונים
30/7/2009
חרש החורף מאת טרי פרצ'ט - סקירה מאת סיגליתי
חרש החורף הוא הספר השלישי בסדרה ומסתבר שגם האחרון. בספר זה טיפאני כבר בת שלוש עשרה, היא ממשיכה את התמחותה במכשפנות אצל מכשפה זקנה וותיקה מאד, אשר לוקחת אותה לצפות בריקוד של רוח החורף עם גבירת הקיץ.
13/6/2009
לב של דיו מאת קורנליה פונקה - סקירה מאת סיגליתי
דמיינו שהדמויות היו מתממשות לנגד עיניכם בזמן הקריאה. את מי הייתם רוצים לפגוש לו הייתם יכולים לבחור?
11/5/2009
הבריון של ארצ'ר מאת דיאנה ווין ג'ונס - ביקורת מאת סיגליתי
ספר ילדים חביב מאד, המון הומור וסיטואציות מצחיקות, דמויות צבעוניות, וכך גם החפצים. התרחשות האירועים בו מהירה וקצבית, ולקראת סוף הספר הקצב מתגבר.
1/5/2009
Sirius מאת Olaf Stapledon - סקירה וחוות דעת מאת מוניקה
סיריוס הינו כלב משובח חצי בן אדם, יצירתו של מדען שגידל אותו בעזרת אשתו, כאח תאום לבתם פלאקסי. זהו ספר על היחסים החזקים, האהבה והפער בין השניים, ועל הטוהר שנאלץ להתמודד עם עולם לא קל.
30/4/2009
פרסי ג'קסון וקיללת הטיטאן מאת ריק ריירדן - סקירה וחוות דעת מאת סיגליתי
הספר השני בסדרה היה קצת חלש בעיני, אבל הספר הזה פשוט מצויין.
28/4/2009
ג'ונתן סטריינג' ומר נורל - סקירה וביקורת מאת סיגליתי
הסיפור מתרחש באנגליה של המאה ה - 19 במהלך המלחמה מול נפוליאון. המלך ג'ורג' מטורף לגמרי וקסם אמיתי לא נראה בארץ מזה מאות בשנים, כאשר המלך העורב שלט בשלושת הממלכות.
15/4/2009
ארץ פלאות קשוחה - ביקורת מאת טרישנמרנדו-קפטה
ספר זה הוא מעין ספר סייבר פאנקי בתוספת מסעות מוחיים.
14/4/2009
מגן הלהט - ביקורת מאת פנריר
לאחר שמצאו את כפפת הזעם, מגלים הוגו וחבריו שישנם עוד שני חפצים שניתנו למלאכים למשמרת על ידי האלים, בסופן של מלחמות האלים – כפפת הזעם, מגן הלהט (מכאן השם), ושרביט החרון.
14/4/2009
פרחי הריק - ביקורת מאת hungarfield
פרחי ריק הזכיר לי טיפה את בהתחלה את אלמוות בע"מ, אבל די מהר רואים שזה לא הכיוון, ומתחילים לגלוש בסלאלום למתקדמים שסוואנוויק מציג לנו.
14/4/2009
הידרומניה - ביקורת מאת מוניקה
ספר מד"ב סייבר פאנק ישראלי טהור, אם כי, בתוך תוכי אני מרשה לעצמי להגדיר את הספר כספר מתח-בלשי על רקע עתידני של ישראל בת ה-120.
14/4/2009
רוברט סילברברג - ביקורות מאת מוניקה
מקבץ לינקים לביקורות וחוות דעת של מוניקה, לספרים מאת רוברט סילברברג.
14/4/2009
מישורי הטבח - ביקורת מאת פנריר
העלילה מתחילה בדיוק במקום שבו מסתיים הספר השני, מספר ימים לאחר מכן, מיד אל תוך מאבק הכוחות והמלחמה המתנהלת ברחבי יבשת פולריאן, בין צבאותיו של גילהר לבין שאר הממלכות, אשר ניצבות כל אחת לבדה כנגדו.
14/4/2009
תחית האגדות - ביקורת מאת פנריר
ממליץ לכל אוהבי הפנטסיה בארץ, גם אלה שלא אוהבים פנטסיה נוסחאתית. בנוסף, אשמח לראות עוד יצירות של הסופר הזה, שנכתבו בתקופה יותר מאוחרת בחייו.
14/4/2009
ג'ונתן סטריינג ומר נורל - ביקורת מאת רביב מ
הספר מומלץ למי שאוהב פנטזיה אנגלית ואין לו רתיעה מספרים ארוכים. הכתיבה מרשימה מאוד והתרגום מוצלח, אבל למרות זאת חיכיתי לא מעט פעמים שיקרה משהו, שתהיה איזו תפנית, שיהיה משהו שירגש אותי או ימתח אותי, וזה לא קרה מספיק.
14/4/2009
סוד הקלפים - ביקורת מאת מוניקה
הקלפים חיים אי שם ויש להם חיים מאד מסודרים, מלבד לג'וקר.
15/4/2009המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0625)