מדע בדיוני ופנטסיה
שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהמדע בדיוני ופנטסיה
<script src="http://www.postool.co.il/showinfo.php?user=kapta&mid=

ברוכים הבאים

*בלי פאניקה * אגודה ישראלית למד"ב ופנטסיה * רשימת קיפוד * רשימת כנסים בעולם - אתר לוקוס * ISF.co.il * היׂה יהיה *

 

לב של דיו מאת קורנליה פונקה - סקירה מאת סיגליתי

דמיינו שהדמויות היו מתממשות לנגד עיניכם בזמן הקריאה. את מי הייתם רוצים לפגוש לו הייתם יכולים לבחור?

11/5/2009

מרגנית-זמורה ביתן 2008, 490 עמ'.
תרגום: חנה לבנת

 

דמיינו שהייתם יכולים לפגוש פיזית את הדמויות בספר שאתם קוראים בו. דמיינו שהדמויות היו מתממשות לנגד עיניכם בזמן הקריאה. את מי הייתם רוצים לפגוש לו הייתם יכולים לבחור? ומה היה קורה אילולא נתנו לכם את אפשרות הבחירה והדמויות היו מתממשות באופן אקראי? ומה אם היה לזה מחיר?

קראתי את הספר ומיד אחר כך ראיתי את הסרט. אני חייבת לציין, שאין מה להשוות ואולי רק כמה נקודות קטנטנות שסיקרנו אותי.

ראשית לסיפור:

מורטימר הוא כורך - מרפא ספרים. הוא מעניק להם טיפול אוהב ומסור ולרוב זה מסתיים גם בלבוש חדש - כריכה חדשה. בתו מגי ירשה ממנו את האהבה לספרים. היא ישנה עם ספר מתחת לכרית ומתחת למיטה יש לה קופסא שמו הכין עבורה, מרופדת מבפנים ובה היא מחזיקה את הספרים האהובים עליה. את הקופסא הזו היא לוקחת איתה כשהם נוסעים מהבית. הבית שלהם מלא בהמון ספרים, למעשה יש ערמות של ספרים בכל פינה.

לילה אחד כשהגשם דופק בחלון, היא מבחינה בדמות מחוץ לחלונה. מו ממהר להכניס פנימה את האורח ואנחנו ביחד עם מגי פוגשים לראשונה את אצבע - אבק ואת גווין הדלק - חיית המחמד שלו בעל שתי הקרניים בראשו. מגי מאד סקרנית בקשר לאורח, אבל אביה מגרש אותה מהחדר ולמחרת בבוקר הוא מופיע עם מזוודה ומורה לה לארוז לעצמה מספר דברים. הם נוסעים לבקר את הדודה אלינור.

הדודה אלינור גרה בטירה. החצר שלה גדולה מאד ולא מטופחת, לפחות הגדר החיה שמקיפה אותה אינה מטופחת והשער הנעול אינו מזמין אורחים במיוחד "...מראהו הזכיר למגי את אחד הסיפורים האהובים עליה, הסיפור על הענק האנוכי שלא הרשה לילדים לשחק בגנו. ככה בדיוק היא ראתה בדמיונה את השער לגנו של הענק..." עמ' 29.
הטירה של אלינור הכילה ספרים רבים יותר ממה שמגי יכלה לדמיין לעצמה. היא תמיד חשבה שלמו יש המון ספרים. עתה היא לא חשבה כך יותר. מסודרים על מדפים, מאחורי דלתות זכוכית לכל ספר היה המקום המיועד לו. אלינור התקינה אזעקה מיוחדת כדי לשמור על אוסף הספרים שלה.

מו נותן לאלינור ספר ארוז בנייר ומבקש ממנה להחביא אותו ולשמור עליו. בתמורה, הוא יטפל בספריה של אלינור ויכרוך אותם. מגי אינה יודעת מדוע הם ברחו לפתע לטיול הזה וההסבר שכביכול מו צריך לטפל בספריה של אלינור אינו מספק אותה במיוחד אחרי שהבינה שמו ביקש מאלינור להחביא לו ספר. גם המשפטים שאצבע אבק זורק לעברה מדי פעם מגבירים את הסקרנות שלה ובכלל מדוע אצבע אבק קורא למו לשון קסם? ואיזה מן שם זה אצבע אבק?

לפני שהיא מספיקה לחשוב איך לחבר את כל הפיסות, מו נחטף באמצע הלילה. מגי מחליטה לצאת לחפש אותו ואצבע אבק לכאורה נחלץ לעזרתה. אלינור לא מוכנה שהיא תצא לבדה ומצטרפת אליהם מאחר והיא היחידה שיכולה לנהוג ברכב.. אצבע אבק מוביל אותם לעיירה עזובה בגבעות וכאן אנחנו נפגשים עם דמויות נוספות בספר. דמויות שיצאו מתוך ספר אחר - לב של דיו שמשום מה אין להשיג ולו עותק אחד שלו מזה שנים: קפריקורן, באסטה ואף פחוס. מאוחר יותר אנחנו פוגשים גם את פאריד שבא מספר אחר, את רזה האילמת ואת פנוליו הסופר שכתב את לב של דיו. הוא סקרן יותר מאחרים לפגוש את הדמויות שיצר. רצה לדעת אם הם נראות בדיוק כמו שראה אותן בעיני רוחו כשכתב את הספר.

כל פרק בספר נפתח בציטוט מספר ילדים אחר. לאורך כל הספר משובצים תזכורות מסיפורי ילדים. בכלל הספר הזה גרם לי לשים לב שחלק מסיפורי הילדים הקלאסיים אינם מסתיימים דווקא באושר ועושר.
למו כך מסתבר יש כישרון מיוחד, כאשר הוא מקריא בקול, דמויות וחפצים מתממשים מתוך הספר אל המציאות. מאז שנעלמה אמה של מגי, מו החליט שהוא לא מקריא יותר בקול, אבל אף אחד לא מצליח לעשות את זה מושלם כמוהו.

היה מעניין לראות בסרט איך הם עיצבו שם את הדמויות, מקועקעות במילים ומשפטים על הידיים, המצח והפנים, אבל זה כמעט כל מה שהיה מעניין בסרט. ההתחלה של הסרט מדלגת על רבע ספר בערך והיא שונה לחלוטין מהספר עצמו. אני חייבת להודות כאן, שנרדמתי באמצע הסרט, מה שבהחלט מעיד על הסרט עצמו. לא חזרתי לראות את סופו, למרות שאני אוהבת סרטים שמיועדים לילדים ולנוער כמו שאני אוהבת ספרים שמיועדים להם. העיצוב של השחקנים סיפק את הסקרנות שלי ותו לא. על הסרט אני לא ממליצה בכלל. מבחינתי הוא היה אכזבה.

הספר הוא ספר הרפתקאות, פנטזיה. אהבתי מאד את הרעיון שהוא מציג. יש לו נפילה קטנה באמצע, מה שמראה שהיה אפשר בהחלט להדק אותו במקצת, אבל חוץ מזה מצאתי שהוא נהדר. אהבתי את הציטוטים וההקשר שלהם. היו הרבה ציטוטים שיכולתי להעלות לכאן, אבל זה כבר היה מוציא את הכל מהקשרו ואולי יפגום בהנאה של מי שעוד רוצה לקרוא אותו. כל מיני משפטים ברבע הראשון של הספר גרמו לי להגיד: "בדיוק כמו חברה שלי" " זה היה כל כך מתאים לחברה מסויימת שלי".

מדי פעם עולה בפורומים השאלה כמה ספרים יש לנו על המדף או בארון או בכל מיני ואריאציות אז הנה דוגמא לתשובה נאותה: מגי שואלת את אלינור כמה ספרים יש לה בכלל? ואלינור עונה:
"... כמה ספרים יש לי? היא חזרה על דבריה של מגי. את באמת חושבת שאני סופרת אותם כמו כפתורים או כמו אפונים? יש לי בבית הרבה ספרים, הרבה מאד ספרים..." עמ' 34
למה זה כל כך מעניין כמה ספרים יש לנו? מה שמשנה זה שיש לנו שפע של ספרים עוד להספיק לקרוא ו.....שהשפע הזה לא יגמר לעולם לא?

מה כוחן של המילים הכתובות ומילים בכלל, במה מתבטא הקסם שלהן אם בכלל? מה גודל המעורבות של הסופר / הכותב במילים הכתובות שהוא משחרר לעולם?

בלב של דיו המילים מתממשות לנגד עיניהם של הקורא והמאזינים והסופר מאד סקרן לדעת איך זה נראה. עד כמה זה דומה למה שהוא דמיין כשהמילים הללו נכתבו.

בבריון של ארצ'ר לעומת זאת, הדפים הכתובים נעלמים. גם שם האחים מאמינים שלמילים יש כח שעוצר אותם מלהשיג את השאיפות שלהם. כאן הכותב מוסר את המילים שכתב ולא מתעניין בכלל מה עלה בגורלן עד שזה חוזר וטופח בפנים לו ולמשפחתו.

במחברת המילים הקשות אומר הסבא סלומון לנכדתו:"...העולם כולו נברא במילה נעמי..." וגם: "...ותדעי לך שהמילים בונות את העולם נעמי. כל העולם עשוי ממילים. לכל דבר שאת מסתכלת עליו יש שם..." עמ' 11

אני ממליצה על הספר הזה לנוער וגם למבוגרים שאוהבים פנטזיה טובה. הוא אמנם מוגדר כראשון בטרילוגיה, אבל הסוף שלו סגור ואפשר לקרוא אותו ללא ההמשכים שלו שעדיין לא תורגמו. אני מתכננת לקרוא גם את מלך הגנבים של אותה הסופרת. היא די מקורית בעיני.


קישור להודעה בפורום


מאמרי הקהילה
ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור / מארק טוויין - חוות דעת מאת סיגליתי
זהו ספר נהדר אחד המענגים שקראתי מזה זמן מה, גם אם נראה שנהניתי מהספרים האחרונים שקראתי, הספר הזה שמר לי כנראה הנאה מיוחדת.
14/9/2009
סטרוגנזה - עיר המסכות / מרי הופמן - סקירה מאת סיגליתי
במסווה של גלימות קטיפה ומסיכות, הסופרת אורגת עלילה של שלטון, תככים, מזימות, בגידה, כישוף ואהבה, בשילוב אחת המשפחות הידועות ביותר במאה ה-16.
20/8/2009
גילדת הקוסמים מאת טרודי קנבן - חוות דעת של טרישנמרנדו קפטה
הספר הזכיר לי הרבה נריטיבים דומים ומשתמש בכל הקלישאות שאפשר. הסיפור מתרחש בעיר המזכירה את ימי הביניים באירופה.
15/8/2009
צייר המלחמות מאת אור גראור - חוות דעת של מוניקה
קול שונה: מעין הימצאות בו זמנית בשני עולמות, כאילו רגלי הקורא נמצאות אחת בעולם מציאותי והשניה בעולם דמיוני, הקרקע אינה יציבה, והמוח מגשר בין העולמות השונים
30/7/2009
חרש החורף מאת טרי פרצ'ט - סקירה מאת סיגליתי
חרש החורף הוא הספר השלישי בסדרה ומסתבר שגם האחרון. בספר זה טיפאני כבר בת שלוש עשרה, היא ממשיכה את התמחותה במכשפנות אצל מכשפה זקנה וותיקה מאד, אשר לוקחת אותה לצפות בריקוד של רוח החורף עם גבירת הקיץ.
13/6/2009
לב של דיו מאת קורנליה פונקה - סקירה מאת סיגליתי
דמיינו שהדמויות היו מתממשות לנגד עיניכם בזמן הקריאה. את מי הייתם רוצים לפגוש לו הייתם יכולים לבחור?
11/5/2009
הבריון של ארצ'ר מאת דיאנה ווין ג'ונס - ביקורת מאת סיגליתי
ספר ילדים חביב מאד, המון הומור וסיטואציות מצחיקות, דמויות צבעוניות, וכך גם החפצים. התרחשות האירועים בו מהירה וקצבית, ולקראת סוף הספר הקצב מתגבר.
1/5/2009
Sirius מאת Olaf Stapledon - סקירה וחוות דעת מאת מוניקה
סיריוס הינו כלב משובח חצי בן אדם, יצירתו של מדען שגידל אותו בעזרת אשתו, כאח תאום לבתם פלאקסי. זהו ספר על היחסים החזקים, האהבה והפער בין השניים, ועל הטוהר שנאלץ להתמודד עם עולם לא קל.
30/4/2009
פרסי ג'קסון וקיללת הטיטאן מאת ריק ריירדן - סקירה וחוות דעת מאת סיגליתי
הספר השני בסדרה היה קצת חלש בעיני, אבל הספר הזה פשוט מצויין.
28/4/2009
ג'ונתן סטריינג' ומר נורל - סקירה וביקורת מאת סיגליתי
הסיפור מתרחש באנגליה של המאה ה - 19 במהלך המלחמה מול נפוליאון. המלך ג'ורג' מטורף לגמרי וקסם אמיתי לא נראה בארץ מזה מאות בשנים, כאשר המלך העורב שלט בשלושת הממלכות.
15/4/2009
ארץ פלאות קשוחה - ביקורת מאת טרישנמרנדו-קפטה
ספר זה הוא מעין ספר סייבר פאנקי בתוספת מסעות מוחיים.
14/4/2009
מגן הלהט - ביקורת מאת פנריר
לאחר שמצאו את כפפת הזעם, מגלים הוגו וחבריו שישנם עוד שני חפצים שניתנו למלאכים למשמרת על ידי האלים, בסופן של מלחמות האלים – כפפת הזעם, מגן הלהט (מכאן השם), ושרביט החרון.
14/4/2009
פרחי הריק - ביקורת מאת hungarfield
פרחי ריק הזכיר לי טיפה את בהתחלה את אלמוות בע"מ, אבל די מהר רואים שזה לא הכיוון, ומתחילים לגלוש בסלאלום למתקדמים שסוואנוויק מציג לנו.
14/4/2009
הידרומניה - ביקורת מאת מוניקה
ספר מד"ב סייבר פאנק ישראלי טהור, אם כי, בתוך תוכי אני מרשה לעצמי להגדיר את הספר כספר מתח-בלשי על רקע עתידני של ישראל בת ה-120.
14/4/2009
רוברט סילברברג - ביקורות מאת מוניקה
מקבץ לינקים לביקורות וחוות דעת של מוניקה, לספרים מאת רוברט סילברברג.
14/4/2009
מישורי הטבח - ביקורת מאת פנריר
העלילה מתחילה בדיוק במקום שבו מסתיים הספר השני, מספר ימים לאחר מכן, מיד אל תוך מאבק הכוחות והמלחמה המתנהלת ברחבי יבשת פולריאן, בין צבאותיו של גילהר לבין שאר הממלכות, אשר ניצבות כל אחת לבדה כנגדו.
14/4/2009
תחית האגדות - ביקורת מאת פנריר
ממליץ לכל אוהבי הפנטסיה בארץ, גם אלה שלא אוהבים פנטסיה נוסחאתית. בנוסף, אשמח לראות עוד יצירות של הסופר הזה, שנכתבו בתקופה יותר מאוחרת בחייו.
14/4/2009
ג'ונתן סטריינג ומר נורל - ביקורת מאת רביב מ
הספר מומלץ למי שאוהב פנטזיה אנגלית ואין לו רתיעה מספרים ארוכים. הכתיבה מרשימה מאוד והתרגום מוצלח, אבל למרות זאת חיכיתי לא מעט פעמים שיקרה משהו, שתהיה איזו תפנית, שיהיה משהו שירגש אותי או ימתח אותי, וזה לא קרה מספיק.
14/4/2009
סוד הקלפים - ביקורת מאת מוניקה
הקלפים חיים אי שם ויש להם חיים מאד מסודרים, מלבד לג'וקר.
15/4/2009המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0625)