שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהמדע בדיוני ופנטסיה
<script src="http://www.postool.co.il/showinfo.php?user=kapta&mid=

ברוכים הבאים

*בלי פאניקה * אגודה ישראלית למד"ב ופנטסיה * רשימת קיפוד * רשימת כנסים בעולם - אתר לוקוס * ISF.co.il * היׂה יהיה *

 

Son Of Man - Robert Silverberg


Son Of Man - Robert Silverberg
פורסם לפני 4812 ימים     מאת מוניקה     אין תגובות    


הספר הזה הומלץ לי בחום בפורום של סילברברג, אבל לא על ידי כולם.
מסתבר שזה אחד מהספרים האלה שאו שאתה שונא אותו, או שאתה אוהב אותו. התפתח שם דיון, בעד ונגד, לכן הספר כל כך סיקרן אותי. ובנוסף, הוא אחד הספרים שיצא לאור בין השנים 1968 ל-1972, השנים הפוריות ביותר של סילברברג, השנים בהן פרסם ריכוז גדול של הספרים הטובים שלו.אני ציפיתי לעוד ספר מד"ב והתעוררתי לתוך סיפור מעט מיסטי, מעין אורגייה עתידנית בין אדם אחד לבין היצורים שהוא פוגש בעוד כמה מאות אלפי שנים ויותר, כאשר נשאב לשם בזרימת זמן.
מדובר ב-Clay, זהו בן האדם המוכר לנו, שפוגש שם בחמישה סוגים של בני אדם עתידניים, כאשר בכל מין אחד כזה, האבולוציה עיצבה דברים אחרים, ואילולא המודעות האנושית שלהם, אפשר היה לחשוב שהם פשוט חיות אחרות, מלבד ה-skimmers, שדומים הכי הרבה לבן האדם המוכר לנו.
הסקימרס בעלי גון עור ירוק צהבהב והם משנים את מינם בקלות, לפי רצון וחשק.
קליי מתנסה ביחסי מין עם כולם, וגם עם בני האדם מסוגים אחרים, אבל רק עם אלה החברותיים, אלה שלא מעוניינים להרוס או לאכול אותו.הספר נותן תחושה של חלום או של הזיה מסמים.
יש סכנות, אבל יש תחושה באוויר שגם אם יקרה משהו, זה בסופו של דבר, רק חלום.
קטעי הסקס, מטרתם להוסיף לתחושת החופש, לתחושת החלום או ההזיה, בניסיונם לשחזר תחושת נירוונה, תחושות העובר שברחם.

ולגבי העלילה? יש עלילה, ויש סוף, ויש מסר, וזה באמת יפה, אם בתור קורא אתה לא מתחיל לחלום גם, ומצליח לעקוב אחר הרעיון.
בגדול, הסקימרס הם בני אלמוות ואילו קליי נועד למות ביום מן הימים.
נוצר דיאלוג ארוך בינו לבינם, בנושא המוות, דיאלוג שמייצר מצב חדש בהדרגתיות ומרמז על מי שאנחנו היום.
יתכן שרוב אלה שאהבו את הספר יחשבו שהדיאלוג הזה ותוצאותיו, הם גולת הכותרת של הספר, אבל אני, אהבתי את החופש של החלום ואת מה שקליי עם חבריו הסקימרס, עשו, את החוויות המשותפות שלהם, כמו התפרקות לחלקיקים וביקורים בכוכבי הלכת המוכרים, כמו הרמת הים באוויר והחזרתו לתחתית הים, דברים דמיוניים כייפים ומהנים.השפה היא די גבוהה, עשירה במטאפורות שמשרות על הקורא אווירה של נוסטלגיה, של התרוממות רוח, של יופי עצוב ושל עומק, כאילו היוצר לוקח בידיו את יצירתו האהובה ומעריך אותה מחדש, ומבחין בפרטים הקטנים והגדולים בו זמנית.

אני יכולה להבין למה הוא אחד מחמשת הספרים הכי אהובים על קוראיו של סילברברג, אבל אני לא אתן לו ציון כזה. אהבתי אותו, והוא יקח אותי גבוה אם אקרא אותו שוב, אבל אני מעדיפה יותר את הספרים הפעילים, של כאן ועכשיו, מאשר ספרים של high והתעצמות פנימית ו/או אוניברסלית.

סילברברג כתב שזהו אחד הספרים שהכי הרבה נהנה לכתוב, והצדיק את תחושתי כשאמר (קראתי את דבריו אחרי שכתבתי סקירה על הספר שם) שביסס את הרעיון על חלומות שפקדו אותו כמה ימים לפני כן. הוא עוד אמר שזה ספר של פעם אחת בחיים ואין לנסות לכתוב עוד דומים לו.
הוא אמר שהיה יכול להמשיך לחלום את החלום הזה, הווי אומר להמשיך להאריך את הספר עוד, אבל הוא הבין, שמכל חלום יש להתעורר מתישהו.

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור / מארק טוויין - חוות דעת מאת סיגליתי
זהו ספר נהדר אחד המענגים שקראתי מזה זמן מה, גם אם נראה שנהניתי מהספרים האחרונים שקראתי, הספר הזה שמר לי כנראה הנאה מיוחדת.
14/9/2009
סטרוגנזה - עיר המסכות / מרי הופמן - סקירה מאת סיגליתי
במסווה של גלימות קטיפה ומסיכות, הסופרת אורגת עלילה של שלטון, תככים, מזימות, בגידה, כישוף ואהבה, בשילוב אחת המשפחות הידועות ביותר במאה ה-16.
20/8/2009
גילדת הקוסמים מאת טרודי קנבן - חוות דעת של טרישנמרנדו קפטה
הספר הזכיר לי הרבה נריטיבים דומים ומשתמש בכל הקלישאות שאפשר. הסיפור מתרחש בעיר המזכירה את ימי הביניים באירופה.
15/8/2009
צייר המלחמות מאת אור גראור - חוות דעת של מוניקה
קול שונה: מעין הימצאות בו זמנית בשני עולמות, כאילו רגלי הקורא נמצאות אחת בעולם מציאותי והשניה בעולם דמיוני, הקרקע אינה יציבה, והמוח מגשר בין העולמות השונים
30/7/2009
חרש החורף מאת טרי פרצ'ט - סקירה מאת סיגליתי
חרש החורף הוא הספר השלישי בסדרה ומסתבר שגם האחרון. בספר זה טיפאני כבר בת שלוש עשרה, היא ממשיכה את התמחותה במכשפנות אצל מכשפה זקנה וותיקה מאד, אשר לוקחת אותה לצפות בריקוד של רוח החורף עם גבירת הקיץ.
13/6/2009
לב של דיו מאת קורנליה פונקה - סקירה מאת סיגליתי
דמיינו שהדמויות היו מתממשות לנגד עיניכם בזמן הקריאה. את מי הייתם רוצים לפגוש לו הייתם יכולים לבחור?
11/5/2009
הבריון של ארצ'ר מאת דיאנה ווין ג'ונס - ביקורת מאת סיגליתי
ספר ילדים חביב מאד, המון הומור וסיטואציות מצחיקות, דמויות צבעוניות, וכך גם החפצים. התרחשות האירועים בו מהירה וקצבית, ולקראת סוף הספר הקצב מתגבר.
1/5/2009
Sirius מאת Olaf Stapledon - סקירה וחוות דעת מאת מוניקה
סיריוס הינו כלב משובח חצי בן אדם, יצירתו של מדען שגידל אותו בעזרת אשתו, כאח תאום לבתם פלאקסי. זהו ספר על היחסים החזקים, האהבה והפער בין השניים, ועל הטוהר שנאלץ להתמודד עם עולם לא קל.
30/4/2009
פרסי ג'קסון וקיללת הטיטאן מאת ריק ריירדן - סקירה וחוות דעת מאת סיגליתי
הספר השני בסדרה היה קצת חלש בעיני, אבל הספר הזה פשוט מצויין.
28/4/2009
ג'ונתן סטריינג' ומר נורל - סקירה וביקורת מאת סיגליתי
הסיפור מתרחש באנגליה של המאה ה - 19 במהלך המלחמה מול נפוליאון. המלך ג'ורג' מטורף לגמרי וקסם אמיתי לא נראה בארץ מזה מאות בשנים, כאשר המלך העורב שלט בשלושת הממלכות.
15/4/2009
ארץ פלאות קשוחה - ביקורת מאת טרישנמרנדו-קפטה
ספר זה הוא מעין ספר סייבר פאנקי בתוספת מסעות מוחיים.
14/4/2009
מגן הלהט - ביקורת מאת פנריר
לאחר שמצאו את כפפת הזעם, מגלים הוגו וחבריו שישנם עוד שני חפצים שניתנו למלאכים למשמרת על ידי האלים, בסופן של מלחמות האלים – כפפת הזעם, מגן הלהט (מכאן השם), ושרביט החרון.
14/4/2009
פרחי הריק - ביקורת מאת hungarfield
פרחי ריק הזכיר לי טיפה את בהתחלה את אלמוות בע"מ, אבל די מהר רואים שזה לא הכיוון, ומתחילים לגלוש בסלאלום למתקדמים שסוואנוויק מציג לנו.
14/4/2009
הידרומניה - ביקורת מאת מוניקה
ספר מד"ב סייבר פאנק ישראלי טהור, אם כי, בתוך תוכי אני מרשה לעצמי להגדיר את הספר כספר מתח-בלשי על רקע עתידני של ישראל בת ה-120.
14/4/2009
רוברט סילברברג - ביקורות מאת מוניקה
מקבץ לינקים לביקורות וחוות דעת של מוניקה, לספרים מאת רוברט סילברברג.
14/4/2009
מישורי הטבח - ביקורת מאת פנריר
העלילה מתחילה בדיוק במקום שבו מסתיים הספר השני, מספר ימים לאחר מכן, מיד אל תוך מאבק הכוחות והמלחמה המתנהלת ברחבי יבשת פולריאן, בין צבאותיו של גילהר לבין שאר הממלכות, אשר ניצבות כל אחת לבדה כנגדו.
14/4/2009
תחית האגדות - ביקורת מאת פנריר
ממליץ לכל אוהבי הפנטסיה בארץ, גם אלה שלא אוהבים פנטסיה נוסחאתית. בנוסף, אשמח לראות עוד יצירות של הסופר הזה, שנכתבו בתקופה יותר מאוחרת בחייו.
14/4/2009
ג'ונתן סטריינג ומר נורל - ביקורת מאת רביב מ
הספר מומלץ למי שאוהב פנטזיה אנגלית ואין לו רתיעה מספרים ארוכים. הכתיבה מרשימה מאוד והתרגום מוצלח, אבל למרות זאת חיכיתי לא מעט פעמים שיקרה משהו, שתהיה איזו תפנית, שיהיה משהו שירגש אותי או ימתח אותי, וזה לא קרה מספיק.
14/4/2009
סוד הקלפים - ביקורת מאת מוניקה
הקלפים חיים אי שם ויש להם חיים מאד מסודרים, מלבד לג'וקר.
15/4/2009המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.1094)