שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהמדע בדיוני ופנטסיה
<script src="http://www.postool.co.il/showinfo.php?user=kapta&mid=

ברוכים הבאים

*בלי פאניקה * אגודה ישראלית למד"ב ופנטסיה * רשימת קיפוד * רשימת כנסים בעולם - אתר לוקוס * ISF.co.il * היׂה יהיה *

 

האיש במבוך - רוברט סילברברג


האיש במבוך - רוברט סילברברג
פורסם לפני 4668 ימים     מאת מוניקה     אין תגובות    
זהו ספר ישן שיצא לאור באנגלית ב-1969. כעבור 10 שנים הוא יצא לאור בארץ והיום לא מדפיסים אותו יותר, וזה חבל, כי למרות שנכתב לפני כ-40 שנים, הוא עדיין מחדש.
(ישנן שמועות שייצא שוב לאור ב-2009)

הספר עתידני ומשכנע והדבר היחיד, והפעוט, שמצאתי שאינו מתאים לחברה מתקדמת הוא התשובה שחברתו של הגיבור הראשי עונה לו, כאשר נשאלה למה קיצרה שיערותיה הארוכות: "זו זכותה של כל אישה". ואני מחייכת לעצמי, ברוב העולם המערבי אישה לא תענה כך היום.

למזלי נתקלתי בספר בספריה העירונית (צירפתי כריכה קדמית+אחורית, הספר היה זקוק לכריכה חדשה וגם שרד אותה, הוא עטוף בניילון רואים :) ולאחר שקראתי אותו קניתי אותו ממוכר ספרים ישנים; יש לי כמה חברים שיצטרכו לקרוא ספר זה.

בעוד אני אוספת חומר על הספר ורושמת לי נקודות לציון אני מגלה שהספר הושפע מסיפור מאת סופוקלס, בשם פילוקטטס, בו פילוקטטס בדרכו להשתתף במלחמת טרויה הוכש על ידי נחש, דבר שהשאיר אותו בייסורים תמידיים וגרם לפליטת ריח מצחין. לאור המצב, ננטש פילוקטטס על ידי אודיסאוס על האי למנוס. הסיפור מתרכז בתנאי התבודדות האדם ובניכור החברתי ומשתמש בכוחות פסיכולוגיים כמשל לפעולות גומלין בין בני אדם.

אני רוצה לציין לשבח את התרגום של שלמה גונן, מה שמראה שישנם תרגומים ישנים טובים. אני לא זוכרת מי תרגם/ה את "נתיב ההתנגשות", גם של רוברט סילברברג (תורגם ב-1980 אם אני לא טועה) וגם שם נעשתה עבודת תרגום טובה מאד.

בזמן קריאת הספר חברה שלי עזבה את הארץ לכמה שנים וכשסיפרתי לה מה אני קוראת באותו זמן, סיפרה לי כמה התלבטה בינה לבין עצמה אם לארוז את הספר ולקחת אותו לשם למרות שקראה אותו כבר. היא כמובן, ארזה אותו.

להלן העלילה בקצרה:
אדם חי לבדו על כוכב לכת מסתורי, הוא הגיע לשם מרצונו שלו, לאחר אכזבה קשה מצד האנושות.
הוא חי בתוך מבוך שטרם הצליחו יצורים תבוניים לחדור אותו עד כה. הוא יחיד במינו, וכך גם המבוך.
המבוך הוא מתקן ענקי מתוחזק להפליא, אך את לב המערכת, אין בכוחות הגיבור הראשי, או אחרים לפניו, לגלות ולהבין.
הסיבה להגעתו לאי זה מרגשת, והיא גם הסיבה בגללה האנושות תנסה למצוא אותו, ולהשתמש בו למשימה אחרת. ממש כמו פילוקטטס של סופוקלס.
אך החדירה למבוך בעיקבותיו של מילר גובה מחיר כבד.

הזדהות הסופר עם הדמויות:
לדעתי הזדהה סילברברג עם שלוש הדמויות הראשיות: מילר (המתבודד במבוך), בורדמן (ראש המשלחת, המבוגר מכולם בעל התפקידים כבדי המשקל במשא ומתן ומדינאות), ורולינס (הצעיר מכולם, התמים, ה"ירוק", זה שלא התקלקל עדיין).
השיחות בין מילר לרולינס הצעיר הם כמו מאבקים פנימיים של אותו אדם שנמצא על סף אובדן התמימות והאמונה במטרה נעלה כלשהי.
בורדמן, המבוגר, הערמומי, הינה דמות הסטנד-ביי לחיי היום יום, מי שהסופר יכול להיות כשאינו מתבודד מכל העולם וגם אינו תמים עוד.

התיאורים המדעיים-עתידיים בספר הזה הם הכי יפים והכי מתקבלים על הדעת שקראתי עד כה בז'אנר זה.
למשל: תוחלת החיים הצפויה היא כמאתיים שנים ומה שעוזר לגוף האדם לשמור על עצמו במצב טוב לאורך זמן שכזה הוא בעיקר התחברות האדם מתוך שינה למכונת-מחשב שמנקה את הגוף מרעלים, מזרמי חשמל לא רצויים, מכונה שמחדשת תאים. ומה שהכי אהבתי בהמצאה זו היא הדרך להעיר אדם השרוע בשינה ומחובר למכונה זו: מאחר ואסור לקטוע את תהליך החידוש יש לגרום להתעוררות טבעית ואיך לא אם לא ע"י פניה למחשב עצמו ובקשת כניסה למודעות הישן (חלומות הישן), פניה שתגרום לו להתעורר.

ספוילר - סוף הסיפור:
המשפט האחרון של הספר, שנאמר ע"י רולינס הצעיר והרך שעדיין מאמין במטרות נעלות, אני עדיין חושבת עליו אם הוא צודק או לא.
רולינס אומר שמילר בחר לחזור למבוך למרות שנרפא ע"י היצורים התבוניים האחרים, מאותה הסיבה שנסע למבוך כשהיה חולה במחלה, ומאותה הסיבה שבגללה יצא לשליחות הראשונה אל תושבי הכוכב עם העצים הגבוהים דמויי הפטריה: מתוך אהבת האנושות.

לינק לערך בוויקיפדיה


אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור / מארק טוויין - חוות דעת מאת סיגליתי
זהו ספר נהדר אחד המענגים שקראתי מזה זמן מה, גם אם נראה שנהניתי מהספרים האחרונים שקראתי, הספר הזה שמר לי כנראה הנאה מיוחדת.
14/9/2009
סטרוגנזה - עיר המסכות / מרי הופמן - סקירה מאת סיגליתי
במסווה של גלימות קטיפה ומסיכות, הסופרת אורגת עלילה של שלטון, תככים, מזימות, בגידה, כישוף ואהבה, בשילוב אחת המשפחות הידועות ביותר במאה ה-16.
20/8/2009
גילדת הקוסמים מאת טרודי קנבן - חוות דעת של טרישנמרנדו קפטה
הספר הזכיר לי הרבה נריטיבים דומים ומשתמש בכל הקלישאות שאפשר. הסיפור מתרחש בעיר המזכירה את ימי הביניים באירופה.
15/8/2009
צייר המלחמות מאת אור גראור - חוות דעת של מוניקה
קול שונה: מעין הימצאות בו זמנית בשני עולמות, כאילו רגלי הקורא נמצאות אחת בעולם מציאותי והשניה בעולם דמיוני, הקרקע אינה יציבה, והמוח מגשר בין העולמות השונים
30/7/2009
חרש החורף מאת טרי פרצ'ט - סקירה מאת סיגליתי
חרש החורף הוא הספר השלישי בסדרה ומסתבר שגם האחרון. בספר זה טיפאני כבר בת שלוש עשרה, היא ממשיכה את התמחותה במכשפנות אצל מכשפה זקנה וותיקה מאד, אשר לוקחת אותה לצפות בריקוד של רוח החורף עם גבירת הקיץ.
13/6/2009
לב של דיו מאת קורנליה פונקה - סקירה מאת סיגליתי
דמיינו שהדמויות היו מתממשות לנגד עיניכם בזמן הקריאה. את מי הייתם רוצים לפגוש לו הייתם יכולים לבחור?
11/5/2009
הבריון של ארצ'ר מאת דיאנה ווין ג'ונס - ביקורת מאת סיגליתי
ספר ילדים חביב מאד, המון הומור וסיטואציות מצחיקות, דמויות צבעוניות, וכך גם החפצים. התרחשות האירועים בו מהירה וקצבית, ולקראת סוף הספר הקצב מתגבר.
1/5/2009
Sirius מאת Olaf Stapledon - סקירה וחוות דעת מאת מוניקה
סיריוס הינו כלב משובח חצי בן אדם, יצירתו של מדען שגידל אותו בעזרת אשתו, כאח תאום לבתם פלאקסי. זהו ספר על היחסים החזקים, האהבה והפער בין השניים, ועל הטוהר שנאלץ להתמודד עם עולם לא קל.
30/4/2009
פרסי ג'קסון וקיללת הטיטאן מאת ריק ריירדן - סקירה וחוות דעת מאת סיגליתי
הספר השני בסדרה היה קצת חלש בעיני, אבל הספר הזה פשוט מצויין.
28/4/2009
ג'ונתן סטריינג' ומר נורל - סקירה וביקורת מאת סיגליתי
הסיפור מתרחש באנגליה של המאה ה - 19 במהלך המלחמה מול נפוליאון. המלך ג'ורג' מטורף לגמרי וקסם אמיתי לא נראה בארץ מזה מאות בשנים, כאשר המלך העורב שלט בשלושת הממלכות.
15/4/2009
ארץ פלאות קשוחה - ביקורת מאת טרישנמרנדו-קפטה
ספר זה הוא מעין ספר סייבר פאנקי בתוספת מסעות מוחיים.
14/4/2009
מגן הלהט - ביקורת מאת פנריר
לאחר שמצאו את כפפת הזעם, מגלים הוגו וחבריו שישנם עוד שני חפצים שניתנו למלאכים למשמרת על ידי האלים, בסופן של מלחמות האלים – כפפת הזעם, מגן הלהט (מכאן השם), ושרביט החרון.
14/4/2009
פרחי הריק - ביקורת מאת hungarfield
פרחי ריק הזכיר לי טיפה את בהתחלה את אלמוות בע"מ, אבל די מהר רואים שזה לא הכיוון, ומתחילים לגלוש בסלאלום למתקדמים שסוואנוויק מציג לנו.
14/4/2009
הידרומניה - ביקורת מאת מוניקה
ספר מד"ב סייבר פאנק ישראלי טהור, אם כי, בתוך תוכי אני מרשה לעצמי להגדיר את הספר כספר מתח-בלשי על רקע עתידני של ישראל בת ה-120.
14/4/2009
רוברט סילברברג - ביקורות מאת מוניקה
מקבץ לינקים לביקורות וחוות דעת של מוניקה, לספרים מאת רוברט סילברברג.
14/4/2009
מישורי הטבח - ביקורת מאת פנריר
העלילה מתחילה בדיוק במקום שבו מסתיים הספר השני, מספר ימים לאחר מכן, מיד אל תוך מאבק הכוחות והמלחמה המתנהלת ברחבי יבשת פולריאן, בין צבאותיו של גילהר לבין שאר הממלכות, אשר ניצבות כל אחת לבדה כנגדו.
14/4/2009
תחית האגדות - ביקורת מאת פנריר
ממליץ לכל אוהבי הפנטסיה בארץ, גם אלה שלא אוהבים פנטסיה נוסחאתית. בנוסף, אשמח לראות עוד יצירות של הסופר הזה, שנכתבו בתקופה יותר מאוחרת בחייו.
14/4/2009
ג'ונתן סטריינג ומר נורל - ביקורת מאת רביב מ
הספר מומלץ למי שאוהב פנטזיה אנגלית ואין לו רתיעה מספרים ארוכים. הכתיבה מרשימה מאוד והתרגום מוצלח, אבל למרות זאת חיכיתי לא מעט פעמים שיקרה משהו, שתהיה איזו תפנית, שיהיה משהו שירגש אותי או ימתח אותי, וזה לא קרה מספיק.
14/4/2009
סוד הקלפים - ביקורת מאת מוניקה
הקלפים חיים אי שם ויש להם חיים מאד מסודרים, מלבד לג'וקר.
15/4/2009המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.3906)