שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהמדע בדיוני ופנטסיה
<script src="http://www.postool.co.il/showinfo.php?user=kapta&mid=

ברוכים הבאים

*בלי פאניקה * אגודה ישראלית למד"ב ופנטסיה * רשימת קיפוד * רשימת כנסים בעולם - אתר לוקוס * ISF.co.il * היׂה יהיה *

 

ננסה ככה


סמיילי_כועסננסה ככה
פורסם לפני 4559 ימים     מאת אוראל     אין תגובות    

לא הצלחתי להביא את המאמר כקובץ אז אני מביא אותו כלשונו:

חורים שחורים

אז כולכם שמעתם שהפיזיקאים המטורפים האלה רוצים ליצור חור שחור ולהרוס את כל כדור הארץ בגלל זה ומאז אינכם מצליחים לישון בשקט ובשלוה, ובצדק, אתם מודאגים מגורל האנושות כולה!
לכן, כדי לבדוק האם אפשר להרגע אני אנסה לסקור בקצרה קצת על חורים שחורים ובכך להציל את שנת הלילה שלכם, אולי...

אז מהו חור שחור?
חור שחור הוא עצם בעל שדה כבידה כה חזק עד ששום גוף, לרבות אור, אינו יכול להתנתק ממנו.

איך דבר כזה יכול להיות? בואו נתחיל מההתחלה-
בשנת 1676, גילה אסטרונום בשם רומר כי מהירות האור אינה אין-סופית כפי שהיה נהוג לחשוב בזמנו, רומר חישב ומצא שמהירות האור היא כ-200,000 ק"מ לשנייה (כיום אנו יודעים כי מהירות האור היא 299,792,458 ק"מ לשנייה).
ב- 1687, פרסם אייזק ניוטון את שלושת חוקיו המפורסמים וכן את החוק הרלוונטי לענייננו- חוק הכבידה העולמי (ואני מצטער להרוס את המיתוס אבל זה לא היה בגלל תפוח שנפל לו על הראש). אחת התוצאות של חוק זה היא העובדה שכדי להתנתק מכוח המשיכה של כוכב צריך לנוע במהירות גדולה מספיק ביחס למסת הכוכב ולרדיוסו. מהירות זו נקראת מהירות בריחה (מהירות הבריחה מכדור הארץ, למשל, היא 11.2 ק"מ לשנייה).
לקח כמעט 100 שנה עד שמישהו קישר בין הנתונים לעיל וב- 1783 כתב הפיזיקאי ג'ון מיצ'ל כי יכול להיות כוכב מספיק כבד כך שמהירות הבריחה ממנו תהיה גדולה אף יותר ממהירות האור.
וכך למעשה הועלתה התיאוריה הראשונה על קיומם של חורים שחורים.
אולם, תיאוריה זו החזיקה מעמד רק 80 שנה. ב-1864 ניסח הפיזיקאי ג'יימס קלרק מקסוול את חוקי האלקטרו-מגנטיות, הקרואים על שמו, והוכיח כי האור הוא למעשה אנרגיה טהורה ללא מסה. כתוצאה מכך יוצא כי האור אינו מושפע מכוח הכבידה ולכן תמיד יוכל 'לברוח' מכוכבים ולמעשה אין חורים שחורים.
כעת אנו מגיעים לסוף הסקירה ההיסטורית ולהסבר של מה ידוע לנו כיום על החורים השחורים. את המהפך האחרון (בינתיים) בנושא חורים שחורים הביא הפיזיקאי המפורסם ביותר במאה ה-20, הלא הוא- אלברט איינשטיין.
בשנת 1916 פרסם איינשטיין את תורת היחסות הכללית. תורה זו מוכיחה כי כוח הכבידה אינו כוח כה פשוט כמו שהיה מקובל לחשוב בזמנו. איינשטיין טען כי כוח המשיכה אינו כוח אמיתי והסיבה שאנו לכאורה מרגישים בכוח זה היא שכל מסה מעקמת את המרחב שסביבה.
קשה לדמות בנפשנו מרחב עקום, אולם גם כאן הציע איינשטיין רעיון (ראו ציור בהמשך). הוא תיאר יריעת גומי מתוחה, שעליה מונחים גולות וכדורים בכל מיני גדלים. ככל שכדור יהיה כבד יותר, כך השקערורית שהוא ייצור ביריעת הגומי תהיה גדולה יותר, וכך גולה קטנה שתעבור בקרבת מקום תיפול אל תוך השקערורית ממרחק רב יותר. זהו תיאור של הכבידה. היריעה אמנם דו ממדית, והמרחב הינו תלת ממדי, אך ככל שמסה היא גדולה יותר, כך היא מעקמת את המרחב באופן בוטה יותר, וגופיפים קטנים העוברים לידה יפלו מהר יותר אל ה"שקערורית" שהיא יוצרת במרחב. בעצם - כאשר אנו עומדים על כדור הארץ, אנחנו נופלים אל תוך השקערורית שהוא יוצר במרחב.


כעבור מספר חודשים קרל שוורצשילד פתר את משוואת איינשטיין עבור מקרה מסויים וגילה כי כאשר ישנו גוף עם מסה מספיק צפופה (- כוכבים ששוקלים הרבה אבל עם רדיוס יחסית קטן) העיקום המרחבי הופך להיות אין-סופי וכך כל עצם (ואפילו אור!!!) שיתקרב לגוף לעולם לא יצא משם וכך קיבלנו- חור שחור.
רדיוס זה אשר ממנו הכוכב הופך להיות חור שחור נקרא רדיוס שוורצשילד והוא תלוי במסת הכוכב. לשם ההמחשה רדיוס שוורצשילד של כדור הארץ הינו 9 מ"מ. כלומר, אם נצליח לדחוס את כל כדור הארץ אל תוך כדור הקטן מרדיוס של 9 מ"מ, אזי כדור הארץ יהפוך להיות חור שחור.

חורים שחורים זעירים
בשנים האחרונות מסתבר כי חורים שחורים הם לא רק כוכבי ענק. באופן תיאורטי קיימים גם חורים שחורים הנוצרים מחלקיקים מיקרוסקופיים.
ננסה להבין איך זה יכול להיות-
לפי התיאוריות החדשניות ביותר בפיזקה, העולם אינו רק תלת מימדי (או ארבע מימדי, כפי שאיינשטיין טען) אלא מרובה מימדים (עד כמה שלי ידוע מדובר כרגע על 10 מימדים), אולם מימדים נוספים אלו באים לידי ביטוי רק במרחקים קצרים ביותר (-מיליארדית המילימטר, בערך). אחת התוצאות של תיאוריות אלו, היא שרדיוס שוורצשילד קשור למספר המימדים המשפיעים על המערכת ולכן בעולם התת-אטומי, רדיוס שוורצשילד הינו גדול יותר מבעולם המאקרוסקופי (-כוכבים וכד').
אך הרדיוס המוגדל אינו מספיק ליצירת חור שחור, אנו צריכים גם מספיק מסה שתהיה בתוך אותו רדיוס. לשם כך נזכיר את משוואתו המפורסמת של איינשטיין- E=MC2 משמעותה של משוואה זו היא שאנרגיה יכולה להפוך למסה (ולהפך).
וכך אם לוקחים שני חלקיקים מאיצים אותם לתאוצות גבוהות (ואנרגיות גבוהות גם כן) וגורמים להם להתנגש אזי אנרגית המהירות שלהם הופכת למסה וכך כל המסה הזו מרוכזת באזור קטן יחסית (מכיוון שרדיוס שוורצשילד גדול מספיק במרחקים הללו) ונוצר חור שחור מיקרוסקופי.
המאיץ חלקיקים המוזכר בכתבה מסוגל להאיץ פרוטון (-חלקיק בגרעין האטום) למהירות של 99.9999991% ממהירות האור!!! וכך ליצור חורים שחורים מיקרוסקופים.
האם חור שחור כזה מסוגל "לשאוב" לתוכו את כל כדור הארץ?
כן!. אבל רק בתנאי שהוא ישאר כאן מספיק זמן.
הפיזיקאי הידוע, סיטבן הוקינג, הוכיח כי חורים שחורים אינם שחורים בצורה מוחלטת וכי בכל זאת נפלטת מהם קרינה חלשה, קרינה זו נקראת קרינת הוקינג. קרינה זו אמנם חלשה כאשר מדובר בכוכבי ענק אך כאשר מדובר בחורים שחורים זעירים, מסתבר שקרינה זו פשוט "מחסלת" את החור וכל החומר שהיה כלוא בחור השחור בורח בצורה של קרינת הוקינג. על פי חישובים שנעשו מסתבר כי אורך החיים של חור שחור כזה עומד על 10-27 שניות (מיליארדית של מיליארדית של מיליארדית השניה).
כמובן שבזמן כל כך קצר החור אינו מספיק להרוס את כדור הארץ.
האם אפשר לישון סופסוף בשקט?
תלוי אם אתם סומכים על הוקינג... 


אלברט איינשטייןאהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור / מארק טוויין - חוות דעת מאת סיגליתי
זהו ספר נהדר אחד המענגים שקראתי מזה זמן מה, גם אם נראה שנהניתי מהספרים האחרונים שקראתי, הספר הזה שמר לי כנראה הנאה מיוחדת.
14/9/2009
סטרוגנזה - עיר המסכות / מרי הופמן - סקירה מאת סיגליתי
במסווה של גלימות קטיפה ומסיכות, הסופרת אורגת עלילה של שלטון, תככים, מזימות, בגידה, כישוף ואהבה, בשילוב אחת המשפחות הידועות ביותר במאה ה-16.
20/8/2009
גילדת הקוסמים מאת טרודי קנבן - חוות דעת של טרישנמרנדו קפטה
הספר הזכיר לי הרבה נריטיבים דומים ומשתמש בכל הקלישאות שאפשר. הסיפור מתרחש בעיר המזכירה את ימי הביניים באירופה.
15/8/2009
צייר המלחמות מאת אור גראור - חוות דעת של מוניקה
קול שונה: מעין הימצאות בו זמנית בשני עולמות, כאילו רגלי הקורא נמצאות אחת בעולם מציאותי והשניה בעולם דמיוני, הקרקע אינה יציבה, והמוח מגשר בין העולמות השונים
30/7/2009
חרש החורף מאת טרי פרצ'ט - סקירה מאת סיגליתי
חרש החורף הוא הספר השלישי בסדרה ומסתבר שגם האחרון. בספר זה טיפאני כבר בת שלוש עשרה, היא ממשיכה את התמחותה במכשפנות אצל מכשפה זקנה וותיקה מאד, אשר לוקחת אותה לצפות בריקוד של רוח החורף עם גבירת הקיץ.
13/6/2009
לב של דיו מאת קורנליה פונקה - סקירה מאת סיגליתי
דמיינו שהדמויות היו מתממשות לנגד עיניכם בזמן הקריאה. את מי הייתם רוצים לפגוש לו הייתם יכולים לבחור?
11/5/2009
הבריון של ארצ'ר מאת דיאנה ווין ג'ונס - ביקורת מאת סיגליתי
ספר ילדים חביב מאד, המון הומור וסיטואציות מצחיקות, דמויות צבעוניות, וכך גם החפצים. התרחשות האירועים בו מהירה וקצבית, ולקראת סוף הספר הקצב מתגבר.
1/5/2009
Sirius מאת Olaf Stapledon - סקירה וחוות דעת מאת מוניקה
סיריוס הינו כלב משובח חצי בן אדם, יצירתו של מדען שגידל אותו בעזרת אשתו, כאח תאום לבתם פלאקסי. זהו ספר על היחסים החזקים, האהבה והפער בין השניים, ועל הטוהר שנאלץ להתמודד עם עולם לא קל.
30/4/2009
פרסי ג'קסון וקיללת הטיטאן מאת ריק ריירדן - סקירה וחוות דעת מאת סיגליתי
הספר השני בסדרה היה קצת חלש בעיני, אבל הספר הזה פשוט מצויין.
28/4/2009
ג'ונתן סטריינג' ומר נורל - סקירה וביקורת מאת סיגליתי
הסיפור מתרחש באנגליה של המאה ה - 19 במהלך המלחמה מול נפוליאון. המלך ג'ורג' מטורף לגמרי וקסם אמיתי לא נראה בארץ מזה מאות בשנים, כאשר המלך העורב שלט בשלושת הממלכות.
15/4/2009
ארץ פלאות קשוחה - ביקורת מאת טרישנמרנדו-קפטה
ספר זה הוא מעין ספר סייבר פאנקי בתוספת מסעות מוחיים.
14/4/2009
מגן הלהט - ביקורת מאת פנריר
לאחר שמצאו את כפפת הזעם, מגלים הוגו וחבריו שישנם עוד שני חפצים שניתנו למלאכים למשמרת על ידי האלים, בסופן של מלחמות האלים – כפפת הזעם, מגן הלהט (מכאן השם), ושרביט החרון.
14/4/2009
פרחי הריק - ביקורת מאת hungarfield
פרחי ריק הזכיר לי טיפה את בהתחלה את אלמוות בע"מ, אבל די מהר רואים שזה לא הכיוון, ומתחילים לגלוש בסלאלום למתקדמים שסוואנוויק מציג לנו.
14/4/2009
הידרומניה - ביקורת מאת מוניקה
ספר מד"ב סייבר פאנק ישראלי טהור, אם כי, בתוך תוכי אני מרשה לעצמי להגדיר את הספר כספר מתח-בלשי על רקע עתידני של ישראל בת ה-120.
14/4/2009
רוברט סילברברג - ביקורות מאת מוניקה
מקבץ לינקים לביקורות וחוות דעת של מוניקה, לספרים מאת רוברט סילברברג.
14/4/2009
מישורי הטבח - ביקורת מאת פנריר
העלילה מתחילה בדיוק במקום שבו מסתיים הספר השני, מספר ימים לאחר מכן, מיד אל תוך מאבק הכוחות והמלחמה המתנהלת ברחבי יבשת פולריאן, בין צבאותיו של גילהר לבין שאר הממלכות, אשר ניצבות כל אחת לבדה כנגדו.
14/4/2009
תחית האגדות - ביקורת מאת פנריר
ממליץ לכל אוהבי הפנטסיה בארץ, גם אלה שלא אוהבים פנטסיה נוסחאתית. בנוסף, אשמח לראות עוד יצירות של הסופר הזה, שנכתבו בתקופה יותר מאוחרת בחייו.
14/4/2009
ג'ונתן סטריינג ומר נורל - ביקורת מאת רביב מ
הספר מומלץ למי שאוהב פנטזיה אנגלית ואין לו רתיעה מספרים ארוכים. הכתיבה מרשימה מאוד והתרגום מוצלח, אבל למרות זאת חיכיתי לא מעט פעמים שיקרה משהו, שתהיה איזו תפנית, שיהיה משהו שירגש אותי או ימתח אותי, וזה לא קרה מספיק.
14/4/2009
סוד הקלפים - ביקורת מאת מוניקה
הקלפים חיים אי שם ויש להם חיים מאד מסודרים, מלבד לג'וקר.
15/4/2009המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.3906)