שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהמדע בדיוני ופנטסיה
<script src="http://www.postool.co.il/showinfo.php?user=kapta&mid=

ברוכים הבאים

*בלי פאניקה * אגודה ישראלית למד"ב ופנטסיה * רשימת קיפוד * רשימת כנסים בעולם - אתר לוקוס * ISF.co.il * היׂה יהיה *

 

The Tower of Glass – Robert Silverberg


The Tower of Glass – Robert Silverberg
פורסם לפני 4882 ימים     מאת מוניקה     אין תגובות    


מיד כשראיתי את העטיפה חשבתי על מגדל בבל: ניסיון של האנושות להגיע אל מעבר ליכולתם, והעונש המגיע בעקבות זה.
אבל בפרקים הראשונים דעתי הוסחה ממגדל בבל: בניית המגדל עצמו ותאור המבנה והחומרים, מיקומו המיוחד, סיבת בנייתו, האנדרואידים שעובדים במסירות ובנאמנות ללא חת, ובכלל, עולמם העשיר של האנדרואידים, גרם לי להרגיש שאני בתוך סרט שמעולם לא נעשה, וזה בפני עצמו פספוס לקולנוע.

בספר זה תמצאו טכנולוגיה, ביוטכנולוגיה, מעט מדע בדיוני קשה ולא מעט על בני האדם, על המניעים שלהם, ועל יחסיהם עם היצירה הגדולה של אותה תקופה, האנדרואידים.

הספר ראה אור ב-1970 (מעולם לא תורגם לעברית, והנה עוד פספוס לקוראי המד"ב בעברית), מספר על המאה ה-23, ומאז לא התיישן.
כמובן שסיפור מגדל בבל משחק כאן תפקיד גדול, ואם הקורא ירצה להתעמק, בסופו של דבר ימצא את הסמלים השנונים שהסופר שתל לאורך כל הסיפור.

בקצרה על הספר, מבלי לספיילר: נקלטו מסרים מהחלל, נמצא מקור אותות אלה (כוכב הלכת), ואחד האנשים העשירים בעולם, ממציא האנדרואידים (וחשוב לציין, אנדרואידים בשר ודם), איש עם חזון, שאיפות ונחישות, מחליט לענות לאותות אלה ומתחיל בבניית המגדל המיוחד הזה, שישלח חזרה אותות.
שמו של איש זה הוא שמעון קרוג, יתכן שהוא יהודי ויתכן שאבותיו במקור מגרמניה. מה שבטוח, הוא יודע מה היא הקבלה. הוא לא בדיוק "טלית שכולה תכלת", ואני מצאתי עניין רב באישיות זו, למרות שלא הסכמתי עם רוב מעשיו.

סיפורם של האנדרואידים וסיפור המגדל שזורים היטב אחד בשני.
את הסוף של הספר לא ציפיתי, ואולי מאד רציתי סוף אחר.
כשסיימתי את הספר הייתה לי תחושה כמו של דחיפה בחזה, וככל שעבר הזמן למדתי להעריך את הספר יותר ויותר, הרגשתי כאילו הוא העיר אותי מתרדמת.

השנים 1967-1972 היו לדעתי השנים הכי פוריות בכתיבתו של סילברברג. בשנים אלה נמצא ריכוז גבוה של יצירות מופת, ולצערנו, רובן לא תורגמו לעברית. אחת המטרות שהצבתי לי היא לקרוא את כל הספרים של סילברברג שיצאו בתקופה זו, ועד כה קראתי כשליש.
בשנים אלה הושפע סילברברג ממלחמת ששת הימים (הוא גם ביקר כאן לאחר המלחמה), וכמעט בכל ספר של תקופה זו, הקורא ימצא את היהודים במלוא הדרתם, או רמזים ליהודים ולישראלים.
נראה שהסופר האמין שנהיה יום אחד לאימפריה, ויותר מזה, הוא העלה על הכתב אפשרות של התמזגות בין שני העמים (ערבים ישראלים) ושמות כגון מרדכי סלח-א-דין, מעטרים חלק מספרים אלה.אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור / מארק טוויין - חוות דעת מאת סיגליתי
זהו ספר נהדר אחד המענגים שקראתי מזה זמן מה, גם אם נראה שנהניתי מהספרים האחרונים שקראתי, הספר הזה שמר לי כנראה הנאה מיוחדת.
14/9/2009
סטרוגנזה - עיר המסכות / מרי הופמן - סקירה מאת סיגליתי
במסווה של גלימות קטיפה ומסיכות, הסופרת אורגת עלילה של שלטון, תככים, מזימות, בגידה, כישוף ואהבה, בשילוב אחת המשפחות הידועות ביותר במאה ה-16.
20/8/2009
גילדת הקוסמים מאת טרודי קנבן - חוות דעת של טרישנמרנדו קפטה
הספר הזכיר לי הרבה נריטיבים דומים ומשתמש בכל הקלישאות שאפשר. הסיפור מתרחש בעיר המזכירה את ימי הביניים באירופה.
15/8/2009
צייר המלחמות מאת אור גראור - חוות דעת של מוניקה
קול שונה: מעין הימצאות בו זמנית בשני עולמות, כאילו רגלי הקורא נמצאות אחת בעולם מציאותי והשניה בעולם דמיוני, הקרקע אינה יציבה, והמוח מגשר בין העולמות השונים
30/7/2009
חרש החורף מאת טרי פרצ'ט - סקירה מאת סיגליתי
חרש החורף הוא הספר השלישי בסדרה ומסתבר שגם האחרון. בספר זה טיפאני כבר בת שלוש עשרה, היא ממשיכה את התמחותה במכשפנות אצל מכשפה זקנה וותיקה מאד, אשר לוקחת אותה לצפות בריקוד של רוח החורף עם גבירת הקיץ.
13/6/2009
לב של דיו מאת קורנליה פונקה - סקירה מאת סיגליתי
דמיינו שהדמויות היו מתממשות לנגד עיניכם בזמן הקריאה. את מי הייתם רוצים לפגוש לו הייתם יכולים לבחור?
11/5/2009
הבריון של ארצ'ר מאת דיאנה ווין ג'ונס - ביקורת מאת סיגליתי
ספר ילדים חביב מאד, המון הומור וסיטואציות מצחיקות, דמויות צבעוניות, וכך גם החפצים. התרחשות האירועים בו מהירה וקצבית, ולקראת סוף הספר הקצב מתגבר.
1/5/2009
Sirius מאת Olaf Stapledon - סקירה וחוות דעת מאת מוניקה
סיריוס הינו כלב משובח חצי בן אדם, יצירתו של מדען שגידל אותו בעזרת אשתו, כאח תאום לבתם פלאקסי. זהו ספר על היחסים החזקים, האהבה והפער בין השניים, ועל הטוהר שנאלץ להתמודד עם עולם לא קל.
30/4/2009
פרסי ג'קסון וקיללת הטיטאן מאת ריק ריירדן - סקירה וחוות דעת מאת סיגליתי
הספר השני בסדרה היה קצת חלש בעיני, אבל הספר הזה פשוט מצויין.
28/4/2009
ג'ונתן סטריינג' ומר נורל - סקירה וביקורת מאת סיגליתי
הסיפור מתרחש באנגליה של המאה ה - 19 במהלך המלחמה מול נפוליאון. המלך ג'ורג' מטורף לגמרי וקסם אמיתי לא נראה בארץ מזה מאות בשנים, כאשר המלך העורב שלט בשלושת הממלכות.
15/4/2009
ארץ פלאות קשוחה - ביקורת מאת טרישנמרנדו-קפטה
ספר זה הוא מעין ספר סייבר פאנקי בתוספת מסעות מוחיים.
14/4/2009
מגן הלהט - ביקורת מאת פנריר
לאחר שמצאו את כפפת הזעם, מגלים הוגו וחבריו שישנם עוד שני חפצים שניתנו למלאכים למשמרת על ידי האלים, בסופן של מלחמות האלים – כפפת הזעם, מגן הלהט (מכאן השם), ושרביט החרון.
14/4/2009
פרחי הריק - ביקורת מאת hungarfield
פרחי ריק הזכיר לי טיפה את בהתחלה את אלמוות בע"מ, אבל די מהר רואים שזה לא הכיוון, ומתחילים לגלוש בסלאלום למתקדמים שסוואנוויק מציג לנו.
14/4/2009
הידרומניה - ביקורת מאת מוניקה
ספר מד"ב סייבר פאנק ישראלי טהור, אם כי, בתוך תוכי אני מרשה לעצמי להגדיר את הספר כספר מתח-בלשי על רקע עתידני של ישראל בת ה-120.
14/4/2009
רוברט סילברברג - ביקורות מאת מוניקה
מקבץ לינקים לביקורות וחוות דעת של מוניקה, לספרים מאת רוברט סילברברג.
14/4/2009
מישורי הטבח - ביקורת מאת פנריר
העלילה מתחילה בדיוק במקום שבו מסתיים הספר השני, מספר ימים לאחר מכן, מיד אל תוך מאבק הכוחות והמלחמה המתנהלת ברחבי יבשת פולריאן, בין צבאותיו של גילהר לבין שאר הממלכות, אשר ניצבות כל אחת לבדה כנגדו.
14/4/2009
תחית האגדות - ביקורת מאת פנריר
ממליץ לכל אוהבי הפנטסיה בארץ, גם אלה שלא אוהבים פנטסיה נוסחאתית. בנוסף, אשמח לראות עוד יצירות של הסופר הזה, שנכתבו בתקופה יותר מאוחרת בחייו.
14/4/2009
ג'ונתן סטריינג ומר נורל - ביקורת מאת רביב מ
הספר מומלץ למי שאוהב פנטזיה אנגלית ואין לו רתיעה מספרים ארוכים. הכתיבה מרשימה מאוד והתרגום מוצלח, אבל למרות זאת חיכיתי לא מעט פעמים שיקרה משהו, שתהיה איזו תפנית, שיהיה משהו שירגש אותי או ימתח אותי, וזה לא קרה מספיק.
14/4/2009
סוד הקלפים - ביקורת מאת מוניקה
הקלפים חיים אי שם ויש להם חיים מאד מסודרים, מלבד לג'וקר.
15/4/2009המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0625)