רוק כבד ומטאל
שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהנוכח התנועה הדלילה, פורום "מטאל" יוצא לחופשת מילוי מצברים... הרגישו נח לכתוב משהו אם בא לכם ואם לא - אז לא...  

קריאה מומלצת שתבינו על מה הפורום הזה בכלל : הבי מטאל     גלאם מטאל     גראנג'    אתר "מטאליסט"

וכאן - מסע אישי של "הזקן" בעקבות הלהקות הגדולות, כולל קישורים :

      Led Zeppelin     Guns N Roses     Pink Floyd     Bon Jovi     White Lion     Nirvana     Aerosmith   

        Def Leppard     Van Halen     Scorpions     Iron Maiden     Kiss     Saxon     Skid Row  

 Motley Crue     Ac/Dc     Black Sabbath     Nazareth     Tesla

"שושנים (ורובים) בשדות כפר הס" - פורסם 14.4.2009

חלק שלישי : רק גאנס אנד רוזס !!!

14/4/2009

כפי שחלק מכם כבר יודע, את רוב שירותי הצבאי העברתי ביחידת "שר-אל", שאמונה על הבאתם ארצה של מתנדבים לצה"ל מחול', שיכונם בבסיסים צבאיים לצרכי עבודה (ואגב-כך - חיסכון בימי מילואים) ומתן מענה לאותם אנשים בכל הקשור בטיולים בארץ ובשאר פעילויות חינוכיות-ציוניות, בעיקר בערבים ובימים שאינם מוגדרים 'ימי עבודה' (ימי חמישי בשבוע, על פי רוב).
ואת רוב שנותיי ב"שר-אל", העברתי תחת פיקודו של סא"ל מוישיק רינייץ ז"ל, איש גדול תרתי-משמע, צנחן קרבי בעברו, שדווקא ידע להיות עדין ואפילו לפרגן כשהיה בכך צורך. וכחקלאי ממושב כפר הס (גוש תל מונד, למי שמתעניין), השכיל להקיף עצמו ביחידה בשכניו ובבניהם. אנו, "פשוטי העם מהפרולטריון", כינינו אותם "המאפיה מכפר הס"- אבל אלה היו חברה' נהדרים אחד-אחד. 'מלח הארץ' כמו שאומרים.

אחד מהם היה בחור קצת איטי, מקסים ומצחיק, לא מצליח להיזכר בשמו לצערי, מ"אנשי הגשם" האלה, שגאוניותם התגלתה במפתיע בתחומים לא קשורים לכלום : הבחור ידע לדקלם את כ-ל המילים מ-כ-ל התקליטים של "רובים ושושנים" (יצאו שלושה כאלה עד ראשית שנות התשעים, כולל האלבום הכפול Use Your Illusion), בטונאציה ובקצב הנכונים, ולקינוח - ביצע בעזרת קולו ושפתיו בלבד, את כל קטעי הסולו של סלאש... איך אמרו הגששים בהקשר אחר ? "ראית אותו - ראית ראי !"... יצא לי להעביר עם האיש כמה סבבים של "אבטחה מבצעית" בכלא עזה, שלולא הוא, שירי "רובים" והצחוקים מסביב - הייתי בטח קופץ מאיזה מגדל שמירה או משהו. באמת.

***

להקת Guns & Roses או בשמה העברי הדבילי "רובים ושושנים", הייתה להקת הרוק הכבד/גלאם רוק/וואטאבר הראשונה שבאמת גדלתי איתה; לא "סיפורי בית אבא" ולא "אגדות האחים גרים" : אני והם בזמן אמת ! האזנתי ב-87 ל-Appetite For Destruction בתור נער בן 16, הפכתי עולמות כדי להשיג את התקליט (הדיסק היה אז בחיתוליו), המשכתי ב-88 ל-Lies ובשנת 91 -לא אשכח את זה כל חיי- הייתי בין הראשונים להתייצב ב"משביר לצרכן" בבאר-שבע, יום ראשון בשעה 09:30, אפילו איחרתי לבסיס אבל כוסומו, כל זה כדי לרכוש את האלבום הכפול שבארץ כמו בארץ מכרו כל חלק שלו בנפרד (45.90 ש"ח לכל חלק. שמרתי את פתקית הקנייה !) - Use Your Illusion, יצירה שהתבררה בדיעבד כשירת הברבור של הלהקה (למרות שקניתי גם את "תקרית הספגטי", שנשמע בעיקר כמו מוצר שנועד להביא עוד כמה ג'ובות עם מינימום השקעה של האמן וחבל).

אתח חייבים להבין, אנשים : Guns & Roses זה "מרד הנעורים" שלי ! אני חנון מארץ החנונים ! אני חובש משקפיים מכיתה יא', בתיכון הייתי היחיד שהיה מגיע עם חולצה כחולה "אמיתית" עם צווארון וסמל ביה"ס על הכיס השמאלי; אין לי על הגוף שום קעקוע, שלא לדבר על פירסינג; מעולם לא עישנתי, לא עשיתי סמים, לא רכבתי על אופנוע, לא ביצעתי שום סוג של ספורט אקסטרים ולא קפצתי מהגשר באילת; בתקופת "הנסיעות שישי לתל אביב" הייתי הנהג הקבוע כי לא הייתי שותה דבר מלבד קולה (ומשנת 92 - דיאט קולה), לא עשיתי שום צרות להורים שלי ולא נסעתי לשום מקום אפל בעולם מלבד מערב אירופה וארה"ב. המקום הכי 'הזוי' שהייתי בו בחיי זה סיני. פעמיים. הפעם הראשונה שלי 'בתחום ההוא' הייתה בגיל כל כך מאוחר, שאני מתבייש בכלל לספר...

אבל Guns & Roses - זה היה המפלט שלי. האי. המקלט. מלבד התקליטים היו לי גם חולצות (אחת שמרתי, אפשר לסרוק את זה ?!), גזרי-עיתונים ומידע לא מבוטל יחסית לעובדה, ששנות השמונים-תשעים בישראל היו כמו ימי הביניים באירופה : אנשים חיכו כמו דבילים ליד הרדיו, ימים שלמים, אולי ישמיעו במקרה את השיר Voyage Voyage והם יספיקו ללחוץ מספיק מהר על כפתור ה-Play ולהקליט לעצמם. ואולי במזל גם עופר נחשון/נועם גילאור יסתמו קצת ת'פה בזמן השיר - אז בכלל יהיה גדול...אני חושב שמה שגרם לי להתאהב ב-Guns, מלבד קטעי הטירוף הראשונים, שהייתי משמיע בפול-ווליום בטייפ הדפוק באוטו של אבא שלי, הייתה היכולת שלהם -בימים בהם ידעו לשמור על צלילות וכנראה שלא היו הרבה כאלה, כמסתבר- להבין "איך צריך להישמע" להיט מז'אנר ה-Heavy Metal : פתיחה בלוזית (שמסבירה לך מאיפה הם יונקים ומה היו המקורות שלהם, נען-דינו !), כניסה לקצב, מעברים מהירים, פיזמון מלודי וסיום-תופים בומבסטי.
האזינו למשל לדבר הקלאסי הבא. אני חושב שהאזנתי לו בחיי אולי 1000 פעמים וטרם השתעממתי :או לזה (יותר מ-16 מיליון צפיות ב-Youtube ! ועדיין סופר) :ומה לגבי הבלדות ?! עזבו, 3 שנים לפני ההפקה המוקפדת של האלבום Use Your Illusion, יצא הדבר הבא והפך לפריט-חובה בכל אוספי ה-Power Ballads למיניהם :האלבום הכפול היה כאמור יצירה מושקעת, שכללה הפקה הרבה יותר מהודקת, שכנראה ביקשה בעיקר להגיע לקהלים פחות 'מובנים מאליהם'. וזה הצליח : האלבום מכר עשרות מיליוני עותקים בעולם והתבלטו בו גרסאות כיסוי ללהיטים ישנים ומוכרים (Nockin On Heaven's Door, Live And Let Die), להיט אחד שנכתב במקור עבור שובר קופות ענקי (You Could Be Mine לסרט Terminator 2) וגם את 'היציאה' המפתיעה שלהלן :אני, את Guns בלייב - פיספסתי פעמיים : ביוני 92, בשיא הצלחתם, הם הופיעו בהיפודרום "וינסיין" שליד פריז. היה לי כרטיס במקום מעולה בזכות בן דודי שהיו לו קשרים ברשת משרדי הכרטיסים הענקית בצרפת - "פנאק", אלא שמצפוני הכבד העיק עליי - לעזוב יומיים את הצבא ועוד לבילוי פרטי ? ובחול' ?... אידיוט. מזל שהייתה זו אחת ההופעות הראשונות אי-פעם ששודרו בשידור ישיר מסביב לעולם ואכן - "הרובים" נתנו שם את השואו של חייהם, לדעתי : 18 שירים, יותר משלוש שעות על הבמה, אורחים מפה ועד לוס אנג'לס (לני קרביץ, סטיבן טיילר), פשוט חבל על הזמן. סלאש דפק שם 3 קטעי סולו, האחד יותר בונבון מהשני, שרק תבינו מאיפה הגיע הסיכסוך עם אקסל (סלאש רצה למשוך את הלהקה לכיוון הבלוז ואילו רוז רצה להמשיך לחפש אלטרנטיבות וחידושים מתחום הפרוגרסיב והפסיכדלי) :כמה חודשים אח"כ הם דווקא הגיעו ארצה (מאי 93), אבל אז אני הייתי בחול'... מזל שהסתבר בדיעבד שלא פספסתי הרבה : הם נחתו אשכרה מתוך כוונה 'לעשות טובה' לדיוויד גפן, הבעלים הישראלי של חברת התקליטים שלהם והעבירו פה הופעה לגביה הסכימו כל המבקרים שהיוותה את אקורד הסיום העצוב והצורב שלהם. של הלהקה הבאמת-ענקית הזו. חסרי אנרגיה, עייפים, מסוממים ומלאים בעצמם, הם ירדו מהבמה לקול שריקותיהם של 45 אלף הצופים המאוכזבים, שחשו שלא קיבלו ולו חצי תמורה לכספם.

אני את Guns עדיין מעריץ, למרות שאת אלבומם האחרון -למעשה אלבום סולו של אקסל רוז- לא רכשתי מפאת הביקורות המפחידות. עצוב שזוהי דרכו של עולם הרוקנרול : מתפרסמים, נשרפים מהר ונמוגים אל השקיעה. מזלם, כנראה, שנותרו בחיים.

השבוע, לרגל חלקי בניקיונות הפסח, שלפתי את הדיסקים הישנים של Guns, הורדתי לרכב והשמעתי לעצמי בפול ווליום - הפעם במערכת המצ'וכללת שהתקנתי בטויוטה הכסופה והיפה שלי. באחד הרמזורים צעק לי איזה נער מהמדרכה, שלומד כנראה בתיכון שלי : "המורה ! איזו מוסיקה ענתיקה אתה שומע !"...


מאמרי הקהילה
על הקשר בין גאון סרבי, דיוויד בואי ועומרי כספי... - פורסם 1.7.2009
חלק עשרים : להקת "טסלה" מקוטלגת כגלאם-מטאל, למרות שהחברה' שם מעדיפים בלוז, מתלבשים ג'ינס/טי-שירט ולא רואים סינטיסייזרים ממטר...
2/7/2009
נו, אז מי אמיץ מספיק לומר "לא" לאקסל רוז ?!...
חלק תשעה עשר : להקת "נצרת" מוכיחה שני דברים - 1. נאמנות היא לא מילה גסה; 2. גם בסקוטלנד יודעים לעשות מוסיקה טובה...
30/6/2009
הם אולי גדולים, אבל הוא ענק !!! - פורסם 26.6.2009
מייקל ג'קסון הלך לעולמו וסגר את השלטר על דור שלם של חלומות...
30/6/2009
מטורף, מטורף העולם ! - פורסם 22.6.2009
חלק שמונה עשר : והפעם - בלאק סבאת' ! להקה מפחידה משמיעה ראשונה, עם כל מיני מסרים וסמלים אללה-יוסטור, אבל אם טיפה מתעמקים - פנינה אמיתית ! מוסיקה נצחית וגן עדן להעתקות מוסיקאליות...
23/6/2009
משאל "המנון הרוק האולטימטיבי" - פורסם 16.6.2009
מקווין ועד רוד סטיוארט - מה הוא המנון הרוק שלכם ?!
20/6/2009
והנה אחד מעמודי התווך - ודווקא מאוסטרליה... - פורסם 13.6.2009
חלק שבעה עשר : יש הבי בסוף העולם ! וגם אם קיים ויכוח על מידת הוורסטיליות של ההרכב, אי אפשר לערער על המכירות...
15/6/2009
לחיות את הסצינה עד הסוף - ובחזרה... - פורסם 10.6.2009
חלק שישה עשר : היו להקות מופרעות בפלנטת ההבי-מטאל, אבל לא כמו "מוטלי קרו"...
11/6/2009
המחממת האולטימטיבית - פורסם 4.6.2009
חלק חמישה עשר : מהגלאם המאוחר יש את "סקיד רואו", שמלבד הסיפור המצוי על סקס סמים ורוקנרול, ייצרה גם הרבה מוסיקה מצויינת !
5/6/2009
דמוקרטיה סינית - פורסם 31.5.2009
עוד אחד שמתגעגע ל"רובים ושושנים"... כנראה מחלה מדבקת... :) עמית צור באחד הפוסטים המושקעים אי-פעם בפורום !
2/6/2009
שימו יד על לבכם והישבעו - פורסם 30.5.2009
חלק ארבעה-עשר : ברור שיש אנשים שרוכשים תקליטים בזכות עטיפותיהם המפתות-מאתגרות, אלא שבמקרה של "סקסון" - זה גם משתלם...
31/5/2009
בלי קשר לאדם למברט - פורסם 26.5.2009
חלק שלושה-עשר : עוד הצתה מאוחרת שכמעט עלתה לי באובדן שנים של כיף... קבלו להקה שהיא מובילת-תרבות של ממש, כולל בסיסט ישראלי וים של שירי-פאן לדורות הבאים !
28/5/2009
לפעמים כיף לצאת פארש... - פורסם 23.5.2009
חלק שניים-עשר : לפעמים תוהים ואין ברירה אלא להודות שטעינו... איירון מיידן זו פשוט להקה ענקית, בפרט הסולן האדיר שלה - ברוק דיקינסון !
25/5/2009
קיץ 81 היה חם מהרגיל - פורסם 18.5.2009
חלק אחד-עשר : להקת סקורפיונס, עטיפות תקליטיה מעוררות הפלצות בישראל הפוריטנית, ועדשים של עלית...
20/5/2009
הגדולה ביותר By far, אפילו שלא ידעתם - פורסם 15.5.2009
חלק עשירי : להקת ואן היילן ומסעה המדהים משנת 1972 ועד ימינו-אנו... "היכל התהילה" זה כאן !
16/5/2009
Dire Straits - Alchemy - פורסם 12.5.2009
"האלבום ששינה את חיי"... פרק ב'
14/5/2009
Pixies - Surfer Rosa - פורסם 10.5.2009
חובצי מזמין אותנו לסדרה עם פוטנציאל מרתק : "האלבום ששינה את חיי"... ופותח עם "סרפר רוזה" של "פיקסיז" !
12/5/2009
Glam, Slam, Thank you mom - פורסם 9.5.2009
חלק תשיעי : על להקת ההבי/גלאם מטאל הגדולה ביותר, דף לפארד ועל פועלה בתחום ה-Fun ובשיקום פצועי תאונות דרכים...
9/5/2009
"דוד מישל, להקה בת ארבעים ועוד קצת גלאם-מטאל בשביל הכיף" - פורסם 5.5.2009
חלק שמיני : איירוסמית' "מגיעה" לפורום ומראה לכם איך חודרים למיינסטרים ועושים בוחטות יפות על הדרך...
5/5/2009
"הכרך, האסם וטרנזיט לבנה"... - פורסם 1.5.2009
חלק שביעי : להקת נירוונה והופעתה הרועמת (תרתי-משמע) על רחבות הריקודים, תוך שהיא בועטת (תרתי-משמע) באסיד, בהאוס, בטכנו ובטראנס.
2/5/2009
Yeah, well, that's just, like, your opinion, man - פורסם 29.4.2009
חובצי לא מסכים עם הכללות הגראנג', מגמד את מקומה של נירוונה בדפי ההסטוריה ודווקא מאוד נהנה מפרל-ג'ם...
2/5/2009
"אריות לבנים - מכירים ?" - פורסם 22.4.2009
חלק שישי : על להקת הגלאם-מטאל עם סיפור הטלנובלה... ובכ"ז הביאו כמה שירים גדולים !
26/4/2009
"התהפוכות בחיי" - פורסם 22.4.2009
Silly Rabbit נותנת בראש ובועטת בישבנם של כל אלה שחושבים (כמוני, למשל), שגלאם-מטאל זה מטאל... התמונה פה זה מהלהקה היותר קומוניקטיבית (הכל יחסי, כמובן).
2/5/2009
"אז למה באמת בון-ג'ובי ???" - פורסם 20.4.2009
חלק חמישי : הגשר האולטימטיבי בין האסור למותר, בין המוקצה למאושר ובין 'היער' ל'בית', קבלו את להקת בון ג'ובי ! הרכב ענקי שאינו אלא 'קרבן של דימויים'...
22/4/2009
"הנשיקה הראשונה שלי" - פורסם 19.4.2009
ועוד במסגרת הספיישל, חובצי מספר לכם 'סיפורי בראשית' ואף משווה בין מוסיקה לסקס... או משהו כזה.
20/4/2009
"אני תמיד הייתי ערסית קטנה :)" - פורסם 18.4.2009
במסגרת הספיישל "חברי הפורום מספרים על תחנות חייהם בנתיב המוסיקאלי" - קייזר סוזי משחררת כמה וידויים נאים...
20/4/2009
"א-פרו-פו דור המייסדים" - פורסם 16.4.2009
חלק רביעי : כמה מילים על "האמא" של כל להקות המוסיקה המודרנית -Pink Floyd- ועל שתי נקודות של גאונות 'בקטנה'...
18/4/2009
"גאנס לא הקאפ-אוף-טי שלי" - פורסם 15.4.2009
Ultramarine מסבירה לכם מדוע המוסיקה הגותית זה הכי-הכי, בפרט להקת Haggard !
18/4/2009
"שושנים (ורובים) בשדות כפר הס" - פורסם 14.4.2009
חלק שלישי : רק גאנס אנד רוזס !!!
14/4/2009
"הפלאנט ננטע" - פורסם 11.4.2009
חלק שני : לד זפלין בכלל ורוברט פלאנט בפרט...
13/4/2009
"מתהיה לבגרות" - פורסם 11.4.2009
מסעות "הזקן" בנבכי הרוק הכבד והמטאל (חלק ראשון) : דפ לפארד, טסלה וקצת ווייט ליון...
13/4/2009המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0780)