שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה


While My Guitar Gently Weeps


נבל While My Guitar Gently Weeps
פורסם לפני 3868 ימים     מאת backbeat     סה"כ תגובות: 7     תגובה אחרונה לפני: 3861 ימים

חשמלית כמו במקרה של The Inner Light גם הפעם תורה מהמזרח היא שהציתה את דימיונו של ג'ורג' הריסון. הוא ישב בבית הוריו בוורינגטון והרהר בספר הפילוסופיה הסיני I Ching (תורת השינויים) ובאמונה שאין בעולם הזה מקריות - כל שקורה אמור לקרות, כל דבר נובע מדבר אחר ולכל התפתחות ישנה תכלית - בניגוד להשקפה המערבית הגורסת שהכל אקראי.
הוא החליט לכתוב שיר על דבר הראשון שיראה בספר הראשון שיפתח. זה, כך החליט, מה שאמור היה לקרות באותו הזמן. המילים הראשונות שקלטו עיניו היו gently weeps ומשם הוא המשיך.

חשמלית במאי 68, באולפן ביתו באשר, הקליטו הביטלס דמואים לאלבומם הבא (חלק מהשירים יחכו לתורם ב'אבי רוד' וחלק לא יראו אור עד לאחר הפירוק). בין אותם דמואים נמצאת הגרסה הראשונה לשיר והיא כוללת שורות שנעלמו אח"כ:
I look at you all, see the love there that's sleeping / While my guitar gently weeps
Problems you sow are the troubles you're reaping / Still my guitar gently weeps
I look at the trouble and hate that is raging / While my guitar gently weeps
As I'm sitting here, doing nothing but ageing / Still my guitar gently weeps

חשמלית בסוף אותו חודש הם נכנסים לאולפן ומתחילים לעבוד על האלבום הלבן. אבל עוברים כמעט חודשיים והריסון מבין שכל אחד פה לעצמו. ב-25 ביולי הוא מקליט את עצמו עם גיטרה אקוסטית, מקרטני מלווה אותו באורגן. הגרסה הזו שהוקלטה בטייק בודד, מופיעה באנתולוגיה 3 והיא זו שממנה ערך ג'ורג' מרטין את הרצועה ב-Love. גם בה מופיעות שורות שאח"כ נזנחות:
I look from the wings at the play you are staging / While my guitar gently weeps
As I'm sitting here doing nothing but ageing / Still my guitar gently weeps

חשמלית ב-16 באוגוסט שוב חוזרים אל השיר. הפעם לנון על האורגן ומקרטני שב אל הבס. גם רינגו מצטרף. אבל ג'ורג' מרגיש שלאף אחד שם לא ממש אכפת. הוא צדק. הם נמצאו בעיצומו של אחד מרגעי השפל הגדולים של הלהקה, כל אחד שקוע באולפן משלו ומתעסק במוזיקה שלו.

חשמלית שוב עברו שלושה שבועות - בהם הספיק רינגו לעזוב את הלהקה ולחזור - וב-3 בספטמבר חזר ג'ורג' לעבוד על השיר. הוא שיחק עם הציוד החדשני שהגיע לאולפן (סוף סוף ציוד הקלטה של שמונה ערוצים), העביר שעות בהקלטות סולו גיטרה מהופך. למחרת הקליט שני תפקידים שונים של הקולות המובילים, מארקאס, תופים, גיטרות. ואחרי הכל הוא לא היה מרוצה. הוא החליט לגנוז ולהתחיל מחדש. עם זאת הוא ידע ש'ג'ון ופול היו כ"כ רגילים לעבוד על השירים שלהם שקשה היה להיות רציניים ולהקליט שיר שלי. זה לא עמד לקרות וחשבתי שזה חבל כי זה היה שיר די טוב'.

חשמלית למחרת הוא נסע ללונדון עם אריק קלפטון בדרכו להקלטות. הוא הציע לו להצטרף אליו לאולפן ולנגן איתו אבל קלפטון נבהל 'אני לא יכול לעשות את זה. אף אחד לא מנגן באלבומי הביטלס והשאר לא יאהבו את זה'. 'זה השיר שלי ואני רוצה שתנגן בו' התעקש הריסון. וכידוע הוא צדק - לא רק שלאף אחד לא הייתה בעיה עם הבאתו של קלפטון, נוכחותו הרגיעה את המתחים באולפן. 'פול עבר לפסנתר וניגן אינטרו יפה והם כולם התייחסו לעבודה יותר ברצינות'.

חשמלית עכשיו כשקלפטון אחראי על הגיטרה המובילה והסולואים, ג'ורג' התפנה לשירה, לגיטרה אקוסטית ולאורגן ההאמונד החביב עליו. ג'ון חזר לגיטרת קצב; פול אל הפסנתר, האורגן, בס שישה מיתרים וקולות רקע; רינגו כמובן בתופים, טמבורין וקסטנייטות.
הם הקליטו 28 טייקים. ג'ורג' חשב שחברו עשה עבודה מצויינת אבל לטענתו של קלפטון הייתה בעייה: הנגינה שלו לא הייתה מספיק ביטלסית. אז הם עשו מה שהביטלס תמיד עשו - הם הכפילו את הקלטה.

חשמלית התוצאה – אולי השיר הכי מזוהה עם ג'ורג' האריסון – הופיעה באלבום הלבן בנובמבר 1968. שמו של אריק קלפטון נעדר מרשימת הקרדיטים באלבום בשל פוליטיקות של חברות התקליטים.אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
Only a Northern Song
האירועים, הכתיבה, ההקלטות, הנתונים והרכילות מאחורי השירים.
23/10/2010המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0938)