שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

משורוולים
פורום התמיכה במנותחי שרוול קיבה

אירוח שו"ת עם ד"ר אסנת רזיאל

אירוח שו"ת עם ד"ר אסנת רזיאל
פורסם לפני 4698 ימים     מאת שרוולון     אין תגובות    

שאלה:Vurticia

אשמח לדעת כיצד את מתמודדת עם בעיית ההידבקויות
(הקיימת לעיתים לאחר ניתוחי בטן).
תודה רבה

תשובה: ד"ר רזיאל אסנת

הדבקויות בבטן אופיניות בדרך כלל לניתוחים פתוחים וכמעט ואינן קיימות בניתוחים לפרוסקופיים.
הפרדת ההדבקויות נעשית בזהירות על ידי חיתוכן תוך תשומת לב מירבית לא לפגוע באיברים סמוכים.

שאלה:בשבושונית

קודם כול ברוכה הבאה
בפורום קיצורי קיבה מתנהל דיון וויכוח לגבי מהות ניתוח השרוול.
יש לי שתי שאלות ואשמח מאוד לקבל תשובות
.1 האם ישנו איזה שהוא סיכון או אפשרות שנערה או אישה
שלא עברו הריון ולידה צפויות בעתיד לבעיות להיכנס להריון או לקשיים בלידה ,בגלל השרוול ?
2. יש הטוענים שאין מחקרים או הוכחות לגבי ניתוח השרוול לעתיד
וכי לניתוח השרוול יש אפקט כמו למעקף קיבה
שמחייב את רוב רובם של המעוקפים לשים טבעת על המעקף
תודה ויום טוב

תשובה:ד"ר רזיאל אסנת

כל ניתוחי ההרזייה ובכללן טבעת, שרוול, מעקף קיבה ומעקף תריסריון מביאים לירידה במשקל, שיפור באיכות החיים וכן שיפור בפוריות.
נשים שמנות סובלות לעיתים מהפרעות במחזור החודשי או העדר ביוץ, מצבים שחולפים עם הירידה במשקל שלאחר ניתוח הרזייה.
גם ההריון הופך בטוח יותר לאשה עצמה ולתינוק.
תוכלי לקרוא מגוון כתבות על הריון ופריון והקשר שלהם להשמנה בכתבה הבאה: http://www.hashmana.co.il/inner_page_3.asp?articleID=630
השמנת יתר מסתמנת כסיכון חדש בעת הלידה
וכן בשלל הקישורים המופיעים בסופה
עם זאת, יש להקפיד וליטול ויטמינים בעת ההריון ולבצע אחת לשלושה חודשים בדיקות דם הכוללות בדיקת רמות ברזל, חומצה, פולית, ויטמין B12, סידן וויטמין D, ובמידת הצורך להשלים חסרים.
רב מנותחי מעקף הקיבה - כ -90% נהנים מירידה במשקל שנמשכת לאורך שנים רבות. רק מתי מעט נזקקים לניתוח חוזר. אותם אלו שעולים במשקל הם אנשים שכיס הקיבה שלהם התרחב, או שהמעבר למעי התרחב, או שנוצר חיבור בין כיס הקיבה שלהם לבין שארית הקיבה ולפיכך התבטל האפקט של הניתוח.
בעבר ניתחו ניתוחי מעקף קיבה בטכניקה שחילקה את הקיבה לשני חלקים צמודים זה לזה מבלי להפריד ביניהם. למדנו עם השנים שיש להפריד לחלוטין בין שני חלקי הקיבה כדי שלא יתחדש ביניהם מעבר.
גם בניתוח קודם מסוג SRVG קו הסיכות לעיתים נפרץ עם השנים ויש עליה במשקל בשל סמיכות הכיס לשארית הקיבה וחציצה ביניהם ללא חיתוך והפרדה.
השכלול של שרוול קיבה הינו שאין בסמוך שארית קיבה ששואפת להתחבר לכיס הקיבה. קו הסיכות שיוצר את השרוול מפריד לחלוטין את הקיבה לשני חלקים: כיס קיבה ארוך וצר כ 1 ס"מ רוחבו ושארית הקיבה אותה מוציאים בשקית מן הבטן.
בכל ניתוחי ההרזייה נצפית עם השנים הרפייה מעטה והתרחבות קלה של כיס הקיבה: כך בטבעת, מעקף וגם בשרוול מן הסתם.
אולם משום כך נבנה כיס הקיבה באופן מקורי קטן וצר ככל האפשר.
עד כה נצפית ירידה טובה מאד ומשתווה לתוצאות מעקף קיבה לאחר ניתוחי השרוול. נצפית ירידה של כ 60-65% מעודף המשקל אצל 95% מהמנותחים. עם זאת רק איסוף התוצאות הכלל עולמיות במעקב ארוך טווח יוכיח את יתרונו של השרוול על ניתוחים אחרים.
הועידה הבאה של ניתוחי שרוול תהא במרץ 2009 בארה"ב ואליה מוזמנים כל מנתחי השרוול מהעולם להציג את תוצאותיהם כדי שיהיה מספיק מידע לעיבודים סטטיסטיים.

שאלה: איוה1

ד"ר רזיאל שלום רב
האתר שלך ( מלב"י) מצויין, נתן לי מידע רב.
השבוע אני עוברת את הניתוח ברמב"ם...ומקווה רק לטוב....

א. אני לוקחת כיום מס' תרופות (נגד יתר לחץ דם + כולסטרול )
איך אני אמורה לבלוע אותן בימים הראשונים לאחר הניתוח ?
ב. שמעתי שיש מספר מאכלים שאסור לאכול אף פעם, את יכולה
לפרט אותם?
תודה רבה איה

לגבי תרופות: בשבוע שבועיים הראשונים יש להקפיד לרסק את התרופות, או ליטול תחליף נוזלי. לאחר מכן אין בעיה ליטול כדורים, אלא אם כן הם ממש ענקיים ואזי מומלץ לחצותם.
אחרי כל ניתוחי הקיבה מומלץ לא לאכול מנגו ואפרסמונים בשל הסיבים הארוכים שאינם מתעכלים ויוצרים סבך בקיבה ובמעי. צותר לשתות מיץ של פירות אלו.

שתי שאלות על SRVG ושרוול :ו חמ סה

ד"ר רזיאל שלום רב,

כמנותחת SRVG פתוח בעבר (בו לאחר מספר שבועות הוצאו הטבעת וחלק מקו הסיכות בשני ניתוחים <לפ' ופתוח>) הייתי שמחה לקבל הסבר ל-2 שאלות שמעניינות אותי במיוחד :

מדוע אסור לבצע את השרוול במנותחי SRVG כמוני ? מהו הסיכון הגדול הטמון בניתוח חוזר מסוג זה ?

האם שרוול הנו חלק ממעקף תריסריון ? (אם לא - האם ניתן לבצע למישהי בעלת היסט(ו)ריה ניתוחית ו BMI גבוה מאוד כשלי מעקף תריסריון <פתוח> ?)

תודה מראש,
והמשך הצלחה בפעילותך הברוכה

מנותחים שעברו בעברם SRVG שכשל ועלו במשקל בדר"כ סובלים מהגדלה של כיס הקיבה ופריצת קו הסיכות, לעיתים במספר מקומות. עם זאת האיזור שבו מוקמה הטבעת בניתוח ה SRVG בדר"כ נשאר צר.
יש אנשים כמוך שכבר עברו ביטול של ה SRVG ע"י הוצאת הטבעת וכן ביטול החציצה ע"י קו סיכות נוסף.
הקיבה כבר אינה נראית כפי שהיתה בעבר: היא חצויה עם איזורים מורחבים ומוצרים.
ידוע שחציה של קו סיכות ע"י קו סיכות נוסף מעלה משמעותית את הסיכון לדלף מהקיבה, לפיכך אם מבצעים ניתוח שרוול קיבה במטופל שעבר SRVG יש לירות את קו הסיכות כך שלא תהיה הצטלבות.
אם למטופל כיס קיבה גדול מלכתחילה ומנסים לא לירות את הסיכות כך שתצטלבנה ע"י בריחה הצידה - הרי שהתוצאה הסופית אינה ממש שרוול אלא יותר: כיס קיבה ואח"כ שרוול. כיס קיבה שארי זה שכולל מקטע מהעקומה הגדולה של הקיבה אינו חזק דיו ונוטה עוד להתרחב בשל ההיצרות היחסית אחריו. התוצאה - ירידה לא אופטימלית במשקל.
אם מלכתחילה יש אפשרות ליצור שרוול צר ע"י חיתוך הקיבה פנימית לקו הסיכות הקודם - הרי שהשרוול שמתקבל דומה מאד לשרוול בקיבה שלא נותחה והירידה במשקל תהיה טובה.
הפתרון האידאלי, כך מצענו גם בארץ וגם בעולם - ביצוע מעקף קיבה, עם יצירת כיס קיבה קטנטן ( בתוך כיס הקיבה של ה SRVG ) ומעקף מעט ארוך מהרגיל באותם אנשים עם BMI גבוה מאד.
פתרון אחר פשוט ומותאם לאנשים מבוגרים מאד או כאלו שלא השמינו יתר על המידה לאחר התבטלות האפקט של ה SRVG הינו ניתוח טבעת. לנו הכירורגים הישראלים, הנסיונות הראשונים בעולם בכך. אם המטופל הצליח לרדת יפה בעקבות SRVG, הרי שניתוח הטבעת היה טוב עבורו ומספק. אם העליה אח"כ נובעת מפריצת קו הסיכות - כשלון טכני בלבד של הניתוח, הרי שטבעת מתכווננת יכולה לעזור. במקרים אלו המנתח בוחר אם להסיר את הטבעת הקבועה או להשאירה.
לסיכום: ניתוחים חוזרים דורשים נסיון והכרה לעומק של מגוון הפתרונות. יש לחקור מדוע נכשל הניתוח ולהתאים לכל אחד את הניתוח היעיל ביותר עבורו תוך התחשבות בסיבת כשלון הניתוח הקודם, בהרגלי האכילה שלו, מידת המוטיבציה שלו ושיתוף הפעולה, מידת הנכונות שלו ליטול ויטמינים אח"כ.
ניתוחים חוזרים הינם עם פי 3 סיבוכים שעיקרם דימום או דלף, ובמעקף קיבה גם היצרות בהשקה. באופן עקרוני ניתוחים חוזרים דורשים גם יכולת טכנית ונסיון כירורגי כדי להמנע ככל האפשר מסיבוכים, ואם קורים, לאבחנם במהירות ולטפל בהם מיד.
בטיחות המטופל הינה מעל הכל ובחירת סוג הניתוח המתאים צריכה להעשות במלוא תשומת הלב, כדי למנוע בעתיד ניתוח שלישי.

שאלה : Beethoven2008

נותחתי ע"י פרופסור רובין לפני כשבעה חודשים וירדתי מאז
רבע ממשקלי ההתחלתי ,ללא ספורט וללא מאמץ מיוחד.
*מה הסיכויים הריאלים שלי להמשיך באותה קלילות לעבר משקל היעד
(עוד כעשרה קילו למטה )

* איך מתקדם מחקר השרוול בארץ ומתי נוכל לראות מספרים ברורים,
אחוזי ירידה ונתונים אמפיריים? תודה

קו הפיניש הינו הקשה מכל
בדר"כ הירידה במשקל לאחר ניתוח הרזייה כגון שרוול או מעקף הינה מהירה מאד בחודשים הראשונים. לאחר מכן ישנה התמתנות ולרב צריך לעזור לניתוח ע"י פעילות גופנית כמו הליכה של חצי שעה ליום, או אופניים, או שחיה.
הירידה במשקל נמשכת כשנה, ובאנשים שהחלו את הדרך במשקלים מאד גבוהים - קצת יותר.
לכל אורך השנה כולם נתקעים במשקל מספר פעמים ואז פתאום ישנה ירידה מחודשת, מעין קפיצת מדרגה.
אני בטוחה שאחרי ירידה כה טובה, תמשיך עוד לרדת ומקוה עבורך שתגיע למשקל היעד.
בדר"כ לגברים ולאנשים צעירים קל יותר להשיל את כל הק"ג העודפים.
אותם אלו שעוסקים בספורט עושים זאת ביתר קלות.

שאלה : שמחה

הי ד"ר רזיאל
1. עד כמה זה נורא אם אני לא אעמוד בדיאטת החלבונים? אומנם עוד קצת פחות מחודש לניתוח אבל לא מצליחה להכנס לזה.
2. כמה זמן אחרי הניתוח אפשר לחזור לפעילות גופנית? (לא הליכה מתונה אלא ממש אימון מסיבי עם מאמן כושר?)
3.נתקלתי פה באנשים שאומרים ש"לא עובר להם אוכל" וגם תופעה של הקאות האם זה לא אמור לקרות אחרי ניתוח טבעת? מה יכול לא לעבור בניתוח השרוול?(חוץ ממנגו אפרסמון תירס ופופ קורן)
4. כשהייתי אצלך בייעוץ פגשתי מנותח שהיה שבועיים אחרי הניתוח והתלונן על שיהוקים בתדירות גבוהה מאוד מה הסיבה ואיך מתגברים על זה?
5. שאלה אחרונה לגבי פתיחת הבטן הבנתי ממך ש"מחוררים" את הבטן האם אחד ה"חורים" גדול באופן מיוחד (מהיכן שיוצאת הקיבה?) ואם כן היכן הוא ממוקם (החור הגדול?)
תודה רבה שאת כאן נהניתי להתייעץ איתך ואני מניחה שגם אהנה להיות מנותחת שלך.
שבוע טוב
שמחה

דיאטה דלה בפחמימות מטרתה להקטין את גודל הכבד לפני ניתוח ולהקל על המנתח. ניתן לעשות ויתורים קטנים אך חשוב להבין את רוח הדברים ולנסות להתנזר בשבועיים שלפני הניתוח מבורקסים, קרואסונים וממתקים.
מותר לאכול בשרים מכל הסוגים, מוצרי חלב, ביצים, ירקות ופירות ו 2-3 פרוסות לחם מלא ליום.
מכל הדיאטות זוהי הקלה ביותר ומטרתה אינה ממש ירידה במשקל אלא יותר הקטנת הכבד השומני.
עצתי הינה שלא תתחילי כבר עתה בדיאטה זו אלא תחכי בסבלנות לשבועיים שלפני הניתוח.

לגבי ספורט: אחרי שבוע - הליכות, אחרי שבועיים מותר להתחיל אימון בחדר כושר עם הקפדה על בניית הכושר הגופני בהדרגה וכן עבודה על חיזוק השרירים. עדיין יש עודף משקל משמעותי ולכן מומלץ לעבוד עם מאמן כושר ולהתקדם בהדרגה. האימון הופך קל יותר עם השלת הק"ג העודפים.

לאחר כל ניתוח להרזייה יש להסתגל לאכול כמויות קטנות, לעיתים תכופות יותר, וללמוד להשמע למגבלה. אם מעמיסים ביס אחד יותר מידי, חשים תחושה לא נעימה, כאילו האוכל עומד בגרון או לוחץ בקדמת החזה. זוהי תחושה מוגזמת של שובע שמלמדת: בפעם הבאה ביס אחד פחות. בכל ניתוח שהוא לא נעים ולא רצוי להקיא, אלא ללמוד כמה ניתן להכיל ולעצור בזמן.

בתחילת הדרך הקיבה מתמלאת באויר בעת דיבור, אכילה מהירה, נשימות מהירות, התרגשות וכדומה. כשאוכלים, משום שהחלל צר וקטן הקיבה מתפנית מהאויר ע"י שיהוק ( גרפץ ) כדי להותיר מקום לאוכל או לשתיה. עם הזמן תופעות אלו של קיבה מדברת חולפות לחלוטין. יש המעדיפים לשתות עם קש כדי להימנע מבליעת אויר. טכניקות הרגעה משפרות את כל היתר, וגם לימוד כיצד לאכול לאט ועם תשומת לב.

בניתוח שרוול מבצעים 5-6 חורים קטנים: 3 בגודל 5 מ"מ (חצי ס"מ), שלושה בגודל 1 ס"מ. את החתך שדרכו יוצאת הקיבה מרחיבים לעיתים ל1.5 ס"מ. מכיוון שהקיבה רוקנה תכילה מתוכנה ( ממש כמו בלון שהוציאו ממנו את האויר ) היא ניתנת להוצאה דרך חור קטן, ממש כמו שמוציאים כיס מרה לדוגמה.
בהצלחה רבה בניתוח העתידי ובחיים החדשים לאחריו.

שאלה: שבלולית

שלום,
מהחומר שקראתי באתר מלב"י ראיתי שניתן להוריד כ60% מעודף המשקל בעזרת הניתוח.
האם מדובר על ירידה כזו בשנה הראשונה או בכלל?
האם יש מצב להיתקע (לתמיד או למשך זמן ארוך מאד) על עודף משקל מסוים אך מופחת כמובן?

יש לי הפרעת אכילה מסוג בולמיה ללא הקאות, האם התקפים מהסוג זה שבו אוכלים כמויות יכולים לשבש את הצלחת הניתוח?
(אם יש הגבלה לא ניתן לאכול כמויות, לא?)

אחרי כמה זמן ניתן להרים ילדים? לסחוב שקיות מהסופר וכו?
המון תודות
שבלולית

הירידה הממוצעת במשקל הינה של 60-65% מעודף המשקל תוך שנה. לאחר מכן ישנה בדר"כ עליונת קטנה והתיצבות על המשקל החדש לאורך זמן - כך במרבית מנותחי השרוול - 95%.

אותם אנשים מועטים ( כ 5% ) לפי הספרות וקצת פחות (1.5%) בקרב המנותחים שאצלי במעקב, שלא מצליחים לרדת מספיק במשקל, יורדים אמנם 20-30 ק"ג אך עדיין נותרים במשקל גבוה, עם ערך BMI גבוה, נזקקים לניתוח חוזר כמו מעקף קיבה או מעקף תריסריון. מצב זה קורה בדר"כ באנשים עם קצב מטבוליזם נמוך מאד, עם משקל התחלתי גבוה מאד. השרוול ניתן להפיכה קלה יחסית למעקף כלשהו ואזי הירידה מתחדשת.

באנשים שעברו בעברם ניתוח הרזייה קודם שרק מגביל את כמות האוכל ונכשלו בירידה מיטבית במשקל, למרות שהניתוח עצמו תקין, רצוי מראש לבחור בניתוח חוזר המכיל גם תת ספיגה כלשהי.

לאנשים שזהו הניתוח הראשון שלהם, יש להתאים את סוג הניתוח: שרוול, מעקף קיבה, טבעת, או מעקף תריסריון לפי מגוון פרמטרים הכוללים את הרגלי האכילה, רמת המוטיבציה ושיתוף הפעולה, העדפה אישית ( חשובה גם כן - כי המטופל הינו זה שנשאר לחיות עם הניתוח אח"כ ), מחלות הרקע ועוד.

כשהניתוח שנבחר מתאים למטופל - הוא לרב מצליח מאד.
אם נבחר סוג ניתוח שגורר איתו בעיות הסתגלות או שלא נותן תשובה מספקת מבחינת הירידה במשקל, ניתן לשקול להמירו באחר.

לגבי הפרעות אכילה: מרבית המטופלים שסובלים מהשמנה קיצונית ומגיעים לניתוח הרזייה סובלים מהפרעת אכילה כלשהי, אליה הם מודעים או לא. חשוב לאבחנה וללמדם כיצד לאכול נכון וכיצד לנתב את הדחפים הבלתי נשלטים לכיוון פורה.
יחד עם זאת גם האנשים שסובלים מהפרעת אכילה כמו בולמוסים בלתי נשלטים, אכילת לילה או נשנושים - ירדו יפה במשקל, כי הניתוח מגביל אותם בכמות ומספק להם תחושת מלאות ושובע.

ומה עם ה35% או 40% מעודפי המשקל הנותרים?

הגעה למשקל האידאלי אפשרית.
לחלק זה הולך יותר בקלות.
לחלק זה דורש מאמץ של ספורט יומיומי.
כל אחד שונה ולא תמיד ניתן לצפות זאת מראש.
בכל מקרה: הקפדה על פעילות גופנית, התרגלות לתזונה נבונה ושתיה של מים במקום משקאות ממותקים - מסיעים מאד לירידה טובה יותר והשגת היעד.

שאלה: ליבי3617

לגבי מהות ניתוח בלתי הפיך
ד"ר רזיאל ברוכה הבאה ותודה על הזמן שאת מקדישה לנו.

נדונה השאלה השבוע לגבי ניתוח השרוול כניתוח בלתי הפיך.
לצערי יש לא מעט אנשים שמפחדים מעצם המהלך של ניתוח שלא ניתן לחזור ממנו ובוחרים את ניתוח הטבעת רק כי הוא הפיך.
קודם כל מהי משמעות ניתוח שכזה בגיל צעיר (כגון גיל 14 או 15)?
מהם הסיכונים שיכולים להביא מנותח להפוך את הניתוח והאם זה בכלל רלוונטי לניתוח השרוול?
האם נתקלת במקרים שכאלה בהם איכות החיים הייתה גרועה עד כדי כך שצריך היה לתקן את הניתוח?

ניתוח בצעירים הינו מפלט אחרון, רק כאשר כל מאמצי החינוך לאכילה נכונה ואורח חיים בריא נכשלו.
לא פלא שכמות המתבגרים שעוברים ניתוח קטנה מאד. זהו גיל שניתן לחולל בו שינוי משמעותי באמצעים שאינם ניתוחיים.
יחד עם זאת אנו רואים מתבגרים שמגיעים למרות מאמצים כנים והבנה למשקלים מאד גבוהים.
רב הסיכויים של מתבגרים אלו להפוך למבוגרים שמנים.
רב הסיכויים שיאלצו מתי שהוא לעבור ניתוח להרזייה.
לעיתים, אם המתבגר מבין דיו את השלכות הניתוח, או שהחל כבר לסבול ממחלות כמו סוכרת או יתר לחץ דם, נבון יהיה לנתחו מוקדם.
ההישגים של ניתוח בשלב מוקדם הינם שאותם מתבגרים מרוויחים ילדות נורמלית.
נתחתי כבר מספר מתבגרים שעברו ניתוח שרוול בהצלחה נהדרת, ירדו את כל עודף המשקל והפכו מאושרים יותר ומקובלים בכיתתם.
הם לא סבלו מבעיות כלשהן לאחר הניתוח והסתגלו אליו ממש כמו כולם.
איני רואה מניעה מלפסול ניתוח שרוול במתבגרים, אלא להפך. לדעתי ניתוח זה מאפשר להם להמשיך רגיל בחייהם, כמובן עם מעקב צמוד בשנה הראשונה, אך לאחר מכן מעקב חצי שנתי או שנתי בלבד, ללא צורך במעקב הצמוד שמצריך ניתוח הטבעת.
חשוב לזכור שהבחירה הסופית הינה של הילד והוריו. אם ישנו פחד מכך שהניתוח אינו הפיך, או פחד ממורכבות הניתוח, ואפילו פחד כלשהו שלא ניתן להסבירו במילים - יש להישמע לתחושות הבטן של המטופל והוריו - זה מוכיח את עצמו.
המטופל מכיר את עצמו הכי טוב ואני מכבדת תמיד את החלטתו לאחר שהבין את האפשרויות כולן ואת היתרונות והחסרונות שבכל ניתוח.
כשמבטלים את הניפוח בטבעת, אם לא מקפידים על תזונה וספורט עולים במשקל ויש צורך לנפחה שוב. אם מוציאים לחלוטין את הטבעת - מרבית המטופלים יעלו בחזרה במשקל. את ניתוח השרוול אין אפשרות לבטל - היתרון כאן הינו שמירה על המשקל - אך רק ימים יגידו באמת.

שאלה: מורה 10

שלום לד"ר רזיאל
הגוף צורך אנרגיה וכיום לאדם העובד במשרד אומרים כי יש להכניס לגוף כ1500-1800 קלוריות
האם כתוצאה מהניתוח והקטנתה של הקיבה עדיין יהיה צורך באותה כמות אנרגיה? (שכן הגוף לא הצטמצם???)
אם כן, וגודל קיבה קטן זה אומר לאכול מבוקר עד ערב???
אודה לתשובתך

צריכת אנרגיה
אדם שמן זקוק ליותר קלוריות כדי לקיים את עצמו לעומת אדם שמן.
בעקבות ניתוח שרוול או אחר, יורדת משמעותית כמות הקלוריות - במיוחד בחודשים הראשונים.
יחד עם זאת ישנה תחושה של שובע שמאפשרת להסתפק במועט ולהרגיש טוב עם זה.
לעיתים בשבועות הראשונים חשים מעט חולשה, ישנים יותר. הפתרון - לשתות הרבה, לצרוך ויטמינים, לחזק שרירים ולישון.
תמיד נכון להשמע לגוף.
לא נורא לאכול כמויות קטנות לעיתים תכופות : הטעם הינו אותו טעם והצמצום בכמות מביא לירידה המיוחלת במשקל ולהרגשה של התרוממות - הינה אנו מצליחים - בפעם הראשונה בחיים לשלוט על הכמות, לרדת במשקל, להיראות טוב ולהרגיש טוב.
מה צריך יותר מזה בעצם?

שאלה: פשפשית30
תודה לך על שאת מפנה זמן להגיע לקומונה ולענות על שאלותינו.
אני מתעתדת לעבור בקרוב ניתוח שרוול בירושלים.

שאלה כללית-
האם ישנם היום כבר מחקרים מחו"ל בנוגע לניתוח שרוול ותיעודים של הצלחות ואחוזי ירידה? מובן לי שהניתוח חדש יחסית אבל מעניין אותי לקרוא ולשמוע אם יש מידע זמין שכזה?
מאוד מעניין אותי לקרוא קצת על מטופלים עם השמנת יתר חולנית עם BMI גבוה במיוחד. אני עצמי עם BMI גבוה למדי של 57 ולכן ההתעניינות שלי במקרים של משקלים גבוהים במיוחד.

שאלה ספציפית למקרה שלי-
אני חולת קרוהן ונוטלת 3 פעמים ביום תרופה לקרוהן בצורה של גרגירים
( PENTASA) משום שהכדורים גדולים ולא נעימים לבליעה.
את הגרגירים נוטלים עם מעט מים על מנת להוריד אותם. כל שקיק גרגירים הוא 1 גרם. שאלותיי בנושא-
האם אחרי הניתוח אמורה להיות לי בעיה ליטול את התרופה?
כאשר אחזור לאכול לאחר הניתוח, האם ליטול את התרופה לא בזמן הארוחה (שהרי לא חייבים ליטול אותה עם אוכל)?
הבנתי שבהתחלה לא ממש לוגמים מים אלא שותים ממש קצת בטיפין טיפין, לתרופה אני צריכה קצת מים על מנת שהגרגירים לא יישארו בחלל הפה- האם נתקלת במישהו שלוקח את התרופה הזו ומצא לכך פיתרון?

אני מניחה שאחרי הניתוח אני אמצא את הדרך להסתדר, אך מוחי מעלה הרבה שאלות בנושא כל הזמן.
תודה מראש על המענה!!!!!!

ניתוח השרוול קיים כבר כ 8 שנים. בתחילת הדרך הוא היווה בסיס של שלב ראשון לקראת מעקף תריסריון. אח"כ כשלב ראשון לקראת מעקף קיבה. הנסיונות הראשונים היו מהוססים רק במטופלים עם BMI מאד גבוה, או חולים מאד. המטרה היתה להביאם לירידה במשקל שתאפשר השלמת ניתוח המעקף ביתר בטחה, מבלי לסכנם יתר על המידה.

עם השנים נצבר נסיון שמראה כי 95% אינם נזקקים כלל לשלב שני. מספיק להם הגבלת כמות האוכל ע"י יצירת כיס קיבה אורכי קטן המבוסס על העקומה הקטנה של הקיבה, זו שהינה חזקה יותר ופחות נוטה להתרחבות.

עד כה בוצעו מאות ניתוחי שרוול בארץ וכנראה אלפים בעולם כולו.
יש מנתחים שאימצו את ניתוח השרוול בחום בגלל פשטותו היחסית, ואחוזי ההצלחה הטובים. יש המעדיפים עדיין את ניתוח הטבעת הותיק שהינו פשוט יותר ומאפשר ויסות. יש אחרים שדוקא מעדיפים את ניתוח מעקף הקיבה שהינו מורכב יותר אך ותיק יותר בשטח.

כל ניתוחי ההרזייה ובכללם שרוול, מוצלחים יותר באנשים עם BMI סביב ה 40 ופחות באנשים הסובלים מהשמנת יתר סופר קיצונית עם ערכי BMI 60. הצלחה טובה יותר נצפית בגברים משום שיש להם פחות השפעה הורמונלית, יותר מסת שריר וקצב חילוף חומרים גבוה יותר. הצלחה גדולה יותר נצפית בצעירים לעומת מבוגרים בשל קצב חילוף חומרים שדועך בזקנה.

יחד עם זאת ניתוחי שרוול קיבה נצפה שמביאים לירידה ממוצעת של 60-65% תוך שנה או קצת יותר בכלל המנותחים.

לדעתי בשל מחלת הקרון לא יתאים לך ניתוח מעקף קיבה, אך ניתוח שרוול יתאים ולא ימנע ממך נטילת התרופות וגם שתיה ככל שתרצי, במנות קטנות יותר ולכל אורך היום.

משום שאת מתחילה ממשקל גבוה במיוחד עליך להתחייב מלכתחילה, שעם השלת הק"ג העודפים, תעזרי לניתוח לעזור לך ע"י עיסוק בספורט.

שאלה: פשפשית30

שלום ד"ר רזיאל, יש לי שאלה נוספת-
לפי הבנתי, אחרי הניתוח כמות השתייה יורדת פלאים, כמו כל דבר אחר.
אני רגילה לשתות כמויות מאוד גדולות של מים היום.
האם לא יכולה להיווצר בעייה כששותים הרבה הרבה פחות מים אחרי הניתוח? בעייה של התייבשות? וכיצד ניתן להימנע מכך?
שוב תודה. פשפשית

לאחר ניתוח שרוול, כמו לאחר כל ניתוח הרזייה אחר, כיס הקיבה קטן ולכן יש לפרוס את השתיה לכל אורך היום.
ניתן להתארגן עם בקבוק שתיה ולשאת אותו עימך כל הזמן.
לעיתים השמנת יתר קיצונית מביאה לאי סבילות לאינסולין, מצב טרום סוכרת, שאחד הסימנים הראשונים שלו הוא צמא ושתיה מרובה לאורך היום.
מצב זה הינו הפיך עם הירידה במשקל. כלומר לרב מסתפקים בפחות, אך יש להקפיד לשתות כל הזמן כי אנו חיים במדינה מאד חמה ונוטים להתיבש בקלות, עם ניתוח ובלעדיו.
כשמתרחקים מהניתוח חודש ויותר, לרב אין בעיה לשתות יחסית מהר, כי נוזלים מתפנים במהירות מהקיבה.

שאלה: ira069
ד"ר רזיאל המקסימה, אני רוצה להודות לך על החיים החדשים שנתת לי.
(ניתחת אותי 03.03.2008, שרוול קיבה - לפני שקלתי 112 ק"ג, היום אני שוקל 76 ק"ג)

שאלותיי:
1. האם מסרגת מסוג כפי שניתן לראות לפי הקישורית
http://www.buchinger.com/en/buchinger-therapeutic-fasting/therapeutic-fasting.html
אסורה למי שעבר ניתוח שרוול קיבה ,האם קיימת כזה דבר גם בארץ

2. מה החידושים בעניין פרוצדורה "מתיחת בטן"
האם קיימות מגבלות קשורות לשרוול
מה ה- BMI המקסימלי, שממנו ומתחת אפשר אותה פרוצדורה
המון תודה,
ארי

אני לא ממליצה על צום לאחר ניתוח הרזייה, גם לא בתשעה באב או יום כיפור. ממליצה גם בימים אלו להקפיד ולשתות כדי לא ליצור מצב של התיבשות ונזק לכליות.
לגבי מתיחת בטן - מירב המנתחים הפלסטיים בארץ בקיאים ומתמחים בניתוחים לעיצוב הגוף שלאחר ניתוחי הרזייה. מרבית המטופלים אינם נזקקים למתיחת בטן. אותם 10% שבכל זאת פונים לניתוח מתיחה מומלץ שיחכו שנה מניתוח ההרזייה, לתוצאה הסופית.
את מתיחת הבטן מבצעים ע"י חיתוך עודפי העור והשומן, ללא כניסה לחלל הבטן עצמו, כך שאין מגבלה למנותחי שרוול או אחרים לעברו.

אני נוטלת באופן קבוע מספר כדורים ליום, הגדול שבניהם בגודל של דקסמול
הקטן עגול בקוטר חצי ס"מ בערך
טעמו של הכדור הגדול רע מאד מאד. הרופאה שנותנת לי את התרופות הנ"ל אישרה לי הפסקה של שבוע מהם
האם לאחר שבוע מהניתוח אני אוכל ליטול אותם שוב? אם לא, מה הפתרון? (לא קיים תחליף בצורת נוזל)
כמו כן, בהמשך לשאלתה של פשפשית, גם אני שותה כמויות גדולות של מים ביום, להערכתי בין 3 ל4 ליטר ביום
אני מרגישה צמא לעיתים קרובות וממש חייבת לשתות 2 כוסות ככה עמ להפיג את תחושת הצמא
אחרי כמה זמן ניתן לשתות את הכמויות האלה ? אם בכלל..

האם לדעתך הצורך שלי בכמות גדולה של מים קשורה למשקל?(BMI 45) האם כשאהיה רזה יותר אהיה פחות צמאה והגוף יסתפק בפחות?

שוב המון המון תודות על האירוח התשובות והעזרה
ערב נעים. שבלולית

כדורים גדולים במיוחד יהיה חכם לחצות לשניים. כדורים קטנים לא יהוו בעיה כעבור שבוע שבועיים מהניתוח. ישנם תחליפי כדורים שונים במציצה או בסירופ שמיועדים לילדים ואזי ניתן רק להתאים את המינון. אם אין תחליף נוקטים בחציה של הכדור.
לגבי שתיה, יתכן ותזדקקי לפחות שתיה. חשוב שתקפידי להרוות את צמאונך ולנקוט בדיוק לפי מה שהגוף מכוון אותך. לא תהיה לך מגבלה רצינית בשתיה כי שתיה מתפנה במהירות מהקיבה. תוכלי לשתות כמויות קטנות יותר מהרגיל אך לעיתים תכופות יותר.

שאלה : פשפשית 30

מה עושים עם החלק של הקיבה לאחר שמוציאים אותה ועושים לה ביופסיה (אם עושים)? משליכים אותה?, קוברים אותה?
תודה

חלק הקיבה שמוסר בניתוח שרוול נשלח למעבדה הפתולוגית לבדיקת הרקמה ולאחר מכן נקבר על פי ההלכה והחוק הישראלי.

שאלה: אפרוחית2707

שלום רב ד"ר רזיאל, ותודה שמצאת זמן לענות לנו על מספר שאלות.
אני נותחתי לפני 5 חודשים בדיוק ע"י פרופ' רובין, התחלתי במשקל 87.9
והיום המשקל שלי עומד על 66.9 (על גובה 1.54) ונשארו לי עוד 6.9 ק"ג ליעד.
לניתוח ניגשתי בגלל סכרת והיום לפי האנדוקרינולוג אני לא צריכה לקחת שום כדור לסוכר, הוא התאזן והכל תקין.
יש לי מס' שאלות:
1) אני תקועה על אותו משקל כבר המון זמן (כחודש), כמה זמן התקיעה הזאת יכולה להיות?
2) האם מותר באיזה שלב לחזור לשתות שתית דיאט מוגזת? ואם כן מתי?
3) כאשר מגיעים למשקל היעד, איך אפשר להפסיק את הירידה
בכדי לא להגיע לתת משקל?
הרי הכמויות של האוכל לא משתנות ואולי אף מתקטנות עם הזמן, ויש חשש שנמשיך לרדת בלי לרצות בכלל.
תודה מראש על תשובותיך.

הירידה במשקל נמשכת לרב שנה ולמרות התקיעה הממושכת יחסית עוד צפויה לך קרוב לודאי ירידה נוספת. כדי לחדש את הירידה כדאי שתעסקי בפעילות גופנית, תקפידי על שתית מים ולא משקאות ממותקים וכן תקפידי לאכול בריא.
מותר משקאות מוגזים כחצי שנה לאחר הניתוח אך חשוב לא להפריז כי הם גורמים באופן פרדוקסלי לתחושת רעב ולעיתים אכילה מוגברת ועליה במשקל. יחד עם זאת לגימת משקה מוגז מעת לעת לא יחולל שום נזק.
בדרך כלל נמשכת הירידה כשנה ואז ישנה לרב עליה קטנה והתיצבות. רק אנשים שסובלים מבעיה כלשהי או שמבצעים ספורט אתגרי במשך שעות מידי יום מצליחים באמת לרדת אל מתחת למשקל היעד.
אנשים שירדו יותר מידי הם מעטים מאד ולהם מומלץ להוסיף משקאות חלבון באופן יומיומי. רב אוכלוסית המנותחים אינה סובלת מבעיה זו.
חשוב ליטול ויטמינים בשנה הראשונה וגם לעקוב אחר רמתם בדם כדי להשלים חסרים בזמן.
אם יש תפקוד לקוי של בלוטת התריס - חשוב אחת לחצי שנה לעכוב אחר תפקודי בלוטת התריס - בבדיקת דם - ולאזנה כדי לאפשר ירידה טובה במשקל.

שאלה: ליבי3617

נתקלתי לא מעט במקרים של ניתוחים חוזרים שבו הומלץ ניתוח שרוול לאחר ניתוח טבעת.
האם תוכלי לציין את הסיבות למה נהוג להעדיף מעקף קיבה לאחר ניתוח הטבעת?
באלו מקרים ניתן לעשות שרוול ואיך אמור המנתח למנוע את כשלון השרוול כניתוח לא בתולי?
תודה

אחרי ניתוח טבעת קבועה מסוג SRVG - ניתוח שהתבצע לפני כעשור שנים ע"י פתיחת בטן, קו סיכות על הקיבה וטבעת סיליקון קבועה בגודלה - ניתן טכנית לבצע שרוול, אולם מעקף קיבה הינו בטוח יותר מבחינת סיכונים וגם יעיל יותר. את כיס הקיבה במעקף קיבה שלאחר SRVG ניתן לרב לבנות בתוך הכיס הקיים שגדל, או שסיכותיו נפרצו, את מקטע הקיבה עם הסיכות ניתן בדר"כ להסיר. את שארית הניתוח - השקה של כיס הקיבה למעי והשקת המעי למעי מבצעים כרגיל.

לאחר ניתוח טבעת לפרוסקופי שכשל חשוב מאד להבין מהי הסיבה לכשלון לפני שבוחרים ניתוח חילופי.

בתחילת הדרך של ניתוחי הטבעת המתכווננת הלפרוסקופית ביצעו את הניתוח בטכניקה סביב הקיבה. אחוזי החלקת הטבעת אז היו רבים יחסית וקטנו משמעותית עם שינוי הטכניקה הניתוחית ויצירת התעלה לטבעת סביב הושט.

אם מטופל שעבר ניתוח טבעת לפרוסקופית מוצלח לפני 12 שנה, הסתדר יפה עם הטבעת, ירד במשקל לשביעות רצונו ואז הטבעת החליקה לה באישון לילה מה שחייב ניתוח דחוף להסרתה - אותו מטופל הינו כעת ללא טבעת ועם ביטחון יחסית בכך שניתוח שרק מגביל את הקיבה מספיק עבורו. לגבי מטופל זה עומדת הבחירה בכל סוג ניתוח עם ודאות יחסית טובה שכל ניתוח הרזייה יהיה מוצלח עבורו כולל טבעת חוזר, שרוול או מעקף. גם מבחינה טכנית אין בעיה לבצע את כולם.

אם לעומת זאת מנותח טבעת לא הצליח להסתדר איתה: כשהיתה מנופחת מאד - הקיא לעיתים תכופות או עבר לצריכת קלוריות נוזליות, כשפתח - שמן, במטופל זה ניתוח שרק מגביל את גודל הקיבה יתכן ולא יהיה יעיל דיו. אם בכל זאת יתעקש על שרוול קיבה, יש צורך לנהוג משנה זהירות:

1. לבצע צילום ושט קיבה לפני הניתוח - כדי לחפש בקע סרעפתי
( שיתכן שהכשילו מלכתחילה) ולדאוג לשחררו בעת הניתוח כדי לא להשאר עם שרוול גדול מידי בחלק העליון.
2. בעת הניתוח להסיר את הטבעת מבלי לפגוע בקיבה
3. להזהר בחיתוך הקיבה כי האיזור שעליו שכבה הטבעת במשך שנים הפך נוקשה יותר
4. לבדוק היטב איטום הקיבה בסיום הניתוח ע"י ניפוח הקיבה באויר בלחץ תחת מים כדי לשלול דלף וגם צילום ושט קיבה לאחר הניתוח מסיבה זו.

ניתוח שרוול קיבה לאחר הוצאת הטבעת בניתוח קודם - הוא כמו ניתוח שרוול קיבה בתולי ולכן יש המעדיפים להוציא טבעת שכשלה, לחכות חודשיים ורק אז לבצע שרוול.

אלו שמבצעים זאת באותו ניתוח חושבים על חסכון למטופל של הרדמה וניתוח נוסף.

יש המעדיפים ישר לפנות למעקף קיבה כדי ללכת על בטוח. גם אם כיס הקיבה טיפה גדול יותר בחלקו העליון - מעקף הקיבה והמעי יפצה על כך.

יש לזכור כי רופאים שונים נוקטים שיטות שונות ולא תמיד ישנה דרך אחת להגיע ליעד.

עם זאת הכי חשוב הינה הבטיחות. ללמוד היטב מיהו המטופל, למה ניתוח כלשהו כשל אצלו, מה האופציות האפשריות ומה הסיכוי להצלחה מול הסיכונים.

הבחירה הסופית הינה בין המטופל לרופא המנתח ותלויה במגוון רב של שיקולים והרבה מאד מחשבה.

שאלה: stefan10

אני שבוע אחרי הניתוח ...נותחתי בתה"ש ע"י ד"ר גוויטין אבל בינתיים יש לי 2 שאלות:
1) עדיין יש לי מן כאב קל בצד ימין מרכז של דופן הבטן כאילו משהו תפוס לי מבפנים מתחת לעור.. למה ???

2) אני על כלכלה רכה של מעדנים אחד לארוחה (3 פעמים ביום) וספל מרק טחון גרבר בצהריים. אני אוכל את המרק בחצאי כפית כל פעם במשך 40 דק ואת המעדנים גם בחצאי כפית ב20-25 דק. הזמן לא מפריע לי . אבל עדיין יש לי מידיי פעם מן התכווצויות בקיבה חזקות, שגורמות לי ממש כאב. אני אוכל לאט והזמן לא מטריד אותי אבל למה התכווצויות כואבות אלה . הן קורות גם במשל היום שאני לא אוכל !! מוזר?? האם זה אומר שהקיבה מליאה ולא להכניס אוכל כי לא בהכרך אני מרגיש איזה התמלאות קיבה בעקבות ההתכווצויות כמו שחשתי מליאות קיבה בעבר. המליאות באה רק בסוף הארוחה והיא חלקית.. היום הכאבים היו תכופים וכואבים.. בין לבין אני שותה
כ 2.5 ליטר נוזלים צלולים. אני מרגיש גם הרבה אוויר וגזים..
יש איזו הקלה לתחושות אילו בעתיד ????
תודה דניאל

סוגי כאבים שונים.
הכאב באיזור דופן הבטן הינו קרוב לודאי מה שאתה חש מתיחה של השרירים - יחלוף מאליו תוך שבוע שבועיים. קח אופטלגין נוזלי או נורופן נוזלי להפיגו.

הכאב שמלווה התכוצויות לרב אינו בקיבה אלא במעיים. הקפד לשתות הרבה לאורך כל היום כדי לאפשר יציאות סדירות ולמנוע עצירות. הסיבה הכי שכיחה לעצירות לאחר ניתוח הרזייה הינה התיבשות.

כאב ברום הבטן לאחר אכילה מוגזמת מקרין בדרך כלל לקדמת החזה ומאד לא נעים. הוא מחייב הפסקת האכילה וגם המנעות משתיה עד שחולף. עם הזמן לומדים לאכול ביס אחד פחות ולהימנע ממנו. זוהי בעצם תחושה מוגזמת של שובע, למד להכירה ולהשמע לה.

כדי להמנע מהרבה גזים שתה בשלב זה עם קש וכך תבלע פחות אויר.

כל סוגי התחושות שתארת כל מנותח יתארן. אתה תארת מאד יפה והצלחת לאפיין מספר סוגים של תחושות ממקורות שונים.

אין לי ספק שעם מידת התובנה הגדולה שלך ומידת הרגישות והנחישות תצליח לרדת בגדול. בהצלחה בחיים החדשים, כעבור כחודש ימים כל תקופת ההסתגלות תהא יחסית מאחוריך ותוכל לנהוג ביתר קלות עם האוכל.

יחד עם זאת חשוב שתמשיך להקפיד בתשומת הלב לכל ארוחה. לשבת בניחותא, ללעוס היטב - כשתעבור למאכלים קשים יותר, להפריד בין שתיה לאוכל כ 20-30 דקות, לברך את עצמך מידי יום על הצעד האמיץ ולא לותר לעצמך בענין של פעילות גופנית.
כבר שבועיים לאחר הניתוח התחל לצעוד, אפילו 10 דקות הלוך ו 10 דקות חזור. עם הזמן תוכל לעלות במשך הזמן ובקצב ולהוסיף פעילו אנאירובית לבנית שריר וחיטוב.
בהצלחה רבה.

סיכום אירוח
תודה עמוקה לד"ר אסנת רזיאל על תשובותיה
המפורטות והמעמיקות ועל הקדשת הזמן
לגולשי הקומונה.
נשמח להתראות באירוחים הבאים אתך ועם יתר
החברות בצוות מלב"י.
ליבי,בטהובן והמשורוולים.

נהניתי מאד להתארח
אני מודה לכם על שלל השאלות המענינות.
זכרו תמיד - מותר לשאול כל דבר ותמיד לקבל תשובה ענינית.
המודעות לניתוחי הרזייה בארץ עלתה מאד בשנים האחרונות.
תמיכה אינטרנטית הינה התמיכה הזמינה ביותר והיא נהדרת.
כל טוב לכולכם.

ד"ר אסנת רזיאל
מנהלת מלבי - מרכז רפואי לטיפול בהשמנת יתר
מבית אסיא מדיקל
בי"ח אסותא, זבוטינסקי 62 תל אביב
טל: 03-5221717 או 03-5228088
פקס: 03-5221718
מייל: drraziel@zahav.net.il
אתר: www.hashmana.co.il

מלבי - השמנת יתר, דיאטה, ניתוחים, תרופות, פסיכולוגיה וספורט
http://www.hashmana.co.il/index.asp

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריך

מאמרי הקהילה
חוקים לכתיבה בפורום
כמה כללים שיעשו את החיים שלנו יותר נעימים כאן :-)
15/1/2012
קבוצות תמיכה מקצועיות
סדנת הורים - כיצד להקנות הרגלי אכילה נכונים - 7.6.2012 ע"י ד"ר דלית ויסמן וד"ר חוה בר דוד * קבוצות תמיכה במלב"י חינם בימי חמישי למבוטחי מכבי * קבוצת תמיכה במלב"י לאורח חיים בריא - ע"י אריאלה בר דוד 12.6.2012 * קבוצת תמיכה ברחובות - ע"י ענבר ויטנברג 6.6.2012 * קבוצת תמיכה בנשר - ע"י נעמה כפרי * אם ידוע לכם על עוד קבוצות תמיכה או מטפלים מקצועיים, אנא צרו קשר ועדכנו את מנהלי הפורום. תודה
21/1/2011
יום הולדת ארבע לשרוול הכי ותיק ברשת
מאת ליבי.
15/6/2011
כל מה שצריך הוא אהבה
כמה מילים שיעזרו לכם בדרך
8/8/2011
יומן הריון משורוול
קרן כותבת לנו על ההריון לאחר ניתוח השרוול. מדי שבוע נלווה את קרן בהרגשה, בתחושות ובתובנות.
11/12/2011
חשיבות המעקב לאחר ניתוח בריאטרי
ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מדוע הליווי לאחר הניתוח חשוב מאד.
20/7/2010
מתוך שיחה עם פרופסור רובין
על יחס אישי, מיומנות בניתוח ועצירת ניתוח עקב כבד מוגדל ושומני.
27/9/2011
מתכונים משורוולים
המתכונים שאתם אוהבים...
24/2/2009
מאמרים ואירוחים
מגוון מאמרים לעיונכם ושרשורי האירוח של אנשי המקצוע כאן בפורום
23/4/2010
רשימות המנותחים,המנתחים ובתי החולים
מי נותח איפה ובאיזו קופה הוא מבוטח? אם תרצו לדעת מידע על הרופא שבחרתם או איך אפשר לעבור ניתוח אצל רופא מסויים או דרך ביטוח מסויים - היכנסו לכאן.
14/6/2009
שאלות הסקר שלנו
כמה שאלות סקר מעניינות ותשובות מעניינות עוד יותר
25/4/2010
התמודדות עם מעידות
אומרים לנו תמיד שאם נופלים עלינו לקום. איך עושים את זה? איך מצליחים להתמודד עם מעידות בדיאטה? ד"ר ציפי העצני מסבירה.
28/5/2010
כמה טיפים למשורוול המאושר
טיפים מאת הדיאטנית רונית ציוני (מפגש משורוולים 17.6.10)
23/6/2010
תזונה לאחר הניתוח ב 3 שלבים - מירית קרקובסקי מלב"י
תזונה לאחר הניתוח ב 3 שלבים - מירית קרקובסקי מלב"י
16/9/2009
ניתוח השרוול - שאלות ותשובות- סרטון

16/9/2009
HABITS - ההרגל שעושה את ההבדל
כמה מילים ממנותחת ותיקה
8/3/2010
שרוול או טבעת? - ד"ר ניסים גרון

16/9/2009
הכנה לניתוח הרזייה - ד"ר אסנת רזיאל

16/9/2009
הגדרות תצוגה
כך תגדירי את הגדרות התצוגה בפורום משורוולים
13/9/2009
דיאטת הפחמימות של הדיאטנית חיה שווייגר

22/8/2009
הכנה לניתוח הרזיה - ד"ר אסנת רזיאל
קול קורא
22/8/2009
מדריך הוראות לאג'נדה
אייקונים,הגדרות תצוגה,הוספות לינקים וכולי...
21/8/2009
הקטנת תמונות
כדי להקטין תמונות כנסי לתוכנת ה"צייר" הנמצאת בכל מחשב " לחצי למעלה על " תמונה" ועקבי אחר ההוראות
27/6/2009
הוראות להכנת טיקר והכנסתו לחתימה
איך מכינים את סרגל הירידה במשקל?
28/2/2009
דיאטה מומלצת אחרי ניתוח הרזייה
מלב"י
20/3/2009

המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.1719)