שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהמדריך למשתמשי הפורום חיפוש בפורום כללי פורום טלנובלות ימי הולדת כמה פרקים יש לפורום בנענע

Shin Don


FireShin DonFire
פורסם לפני 3456 ימים     מאת MyGirl     אין תגובות    

SHIN DON היא סדרה היסטוריתF_SouthKorea6 בת 61 פרקים ששודרה בערוץ MBC מספטמבר 2005 ועד מאי 2006 בימים שבת וראשון.העלילה:Book
הנסיך גונגמין, בנו של מלך גוריו באותה העת נלקח בהיותו בן 12 בלבד למונגוליה והוחזק שם כבן ערובהWar על מנת שמונגוליה תוכל לשלוט בגוריו ולשעבד את המלך ואת אנשי גוריו.משתחווה
הקיסרית ג'י, אשת קיסר מונגוליה היא למעשה ילידת גוריו שבצעירותה נמכרה והוצאה ממדינתה כפילגש עבור המונגולים. הקיסר התאהב בה ונשא אותה לאישה וכך אחרי לא מעט תככים ומזימות מצידה היא הצליחה להגיע למעמדה הרם. היא למעשה זו ששולטת במונגוליה ובגוריו (בשלט רחוק) כי הקיסר ממלא את כל רצונותיה ובקשותיה. היא למעשה רצחה את אישתו הקודמת של הקיסר ותפסה את מקומה.טיפוס
במונגוליה קיימים שני מלכים, המלך הראשון הוא הקיסר והמלך השני הוא שליט מונגוליה אשר בתו ובנו של הקיסר התאהבו והתכוונו להינשא. הנישואים לא יצאו לפועל וזאת אחרי שהקיסרית הצליחה לסכסך בין הקיסר ובנו וגרמה לקיסר לשלוח את בנו להגליה הרחק משם. היא פחדה שאותם נישואים יתנו כוח רב לבן הקיסר וזה הדאיג אותה מאחר והיא רצתה להבטיח שיורש העצר יהיה בנה הצעיר ולא בנו הבוגר של הקיסר. היא גם החליטה לשדך בין הנסיך גונגמין ובתו של שליט מונגוליה מאחר ואיחוד ביניהם יעזור לה לשלוט בגוריו טוב יותר.
הקיסרית החליטה שהגיעה העת שגונגמין (שבמהלך כל השנים שחלפו מצא את עצמו כבן ערובה במונגוליה) ישוב לגוריו מולדתו ויהפוך למלך החדש. (נסיכת מונגוליה הסכימה להינשא לו רק אם יהפוך למלך גוריו והקיסרית נענתה לבקשתה) מאחר ומונגוליה שולטת בכל הנעשה בגוריו היא גם מחליפה מלכים כרצונה ובכדי להבטיח את שליטתה הממושכת היא דואגת להשיא את המלכים לנסיכות מונגוליות, וכך נוצר מצב שהמלכים בעצם נשלטים ע"י קיסר מונגוליה ולא באמת מקבלים החלטות בעצמם.o0p5
בעת שהותו במונגוליה, הנסיך גונגמין פוגש בנזיר סורר בשם פיונגג'ו. פיונגג'ו הוא בנה של פילגש אשר נכנסה להריון מהמעביד שלה. אותו אדם בעל מעמד רם סרב להכיר בבנו והפילגש עזבה את המקום עם בנה התינוק ומצאה מקלט במקדש. וכך פיונגג'ו גדל במקדש והנזיר הותיק שעמד בראש המקדש חינך את פיונגג'ו על מנת שזה יתפוס את מקומו בעתיד.לפי דבריו, נשמתו של פיונגג'ו היא גלגול נשמות של נפש שהייתה קבורה במשך 2000 שנה. נפש חשובה ובעלת עוצמה אדירה. דבר שהדאיג את הנזיר שפחד שפיונגג'ו יגרום לנזק לעצמו ולאחרים אם יחליט לפנות בדרך חילונית ולא בדת.
פיונגג'ו יצא להכיר את העולם הגדול לפני שינדור את נדריו, אך בשובו לגוריו הוא הסתבך וגרם למות אדם כשניסה להגן על חברו. הרצח אילץ אותו לברוח מגוריו והוא מצא את עצמו במונגוליה. הוא פגש במונגוליה את גונגמין והשניים התחברו. גונגמין הבטיח לפיונגג'ו שאם בעתיד יהפוך למלך גוריו אז הוא לא ישכח אותו ולמרות שהוא בן של עבד הוא יהפוך אותו לאציל וידאג לו לתפקיד חשוב בארמון.
הנסיכה המונגולית גם היא פגשה בפיונגג'ו ועניין אותה לשמוע את דעותיו ועצותיו. היא התייעצה איתו לגבי איך תוכל לכבוש את לב תושבי גוריו ואיך גונגמין יוכל להפוך למלך טוב ואהוד.
פיונגג'ו חש טינה, תסכול רב וכעס על העולם בגלל היותו בן של עבד. הוא חש על בשרו את חוסר הצדק והחלום הגדול שלו הוא היה לשנות את העולם ב-180 מעלות וליצור מקום שבו לא יהיו יותר עבדים והעבדים יהפכו לאנשים חופשיים שיוכלו להתהלך כרצונם ו"לרקוד ברחובות בשמחה" כפי שהוא נהג לומר.
נסיכת מונגוליה ונסיך גוריו גונגמין נישאו וכפי שהקיסרית הבטיחה לנסיכה, השניים עברו לגוריו ושם גונגמין הומלך למלך החדש של גוריו. תושבי גוריו ידעו שהמלך הוא סתם בובה על חוטים של מונגוליה ולכן חששו יותר מהמלכה המונגולית מאשר מפניו.מבויש
המלכה החדשה בהתחלה מאוד התקשתה להסתגל לחייה בגוריו מאחר והמתנהגים והאנשים כל כך שונים מכל מה שהיא הכירה במונגוליה. אך בחלוף הזמן היא התרגלה לחייה החדשים ואף הוקירה בכל ליבה את המלך ואת תושבי גוריו. היא אהבה את גוריו יותר מאשר אהבה את המדינה בה נולדה ולכן פעלה ככל יכולתה בכדי לעזור לגוריו להפוך למדינה עצמאית ולא מדינה שנשלטת ע"י מונגוליה.
המלך גונגמין שב לפגוש בפיונגג'ו והוא אכן עמד בהבטחתו ולמרות התנגדות נחרצת של השרים בארמון בגלל מוצאו הנחות של פיונגג'ו הוא הפך אותו ליועצו האישי ובין השניים התפתחה ידידות אמיצה.Smiley_Hug_A

טוב, זאת היא פחות או יותר העלילה בצורה כללית...עכשיו אני אתחיל להרחיב על העלילה ועל כל מיני התרחשויות עיקריות, אז מי שמתכוון לצפות בעתיד בסדרה שיפסיק לקרוא כאן.

Spoiler_17

Spoiler_17

Spoiler_17

אני אתחיל עם דמותו של פיונגג'ו/שין דון- כפי שכתבתי בתקציר, פיונגג'ו שבפרקים מתקדמים יותר יקרא "שין דון" גדל במנזר, אבל הוא התקשה להסתגל לחיים האלה וזה היה ברור מרק להסתכל עליו...בעוד שכל הנזירים היו קרחים פיונגג'ו היה בעל שיער ארוך. על הנזירים היה אסור לאכול בשר ומן הסתם להיות עם נשים, אבל גם את שתי העבירות האלה פיונגג'ו ביצע.
אחרי שהוא פגש בנסיך גונגמין, הוא קיווה שאכן הנסיך יעמוד בהבטחתו ושכשיהפוך למלך הוא יתן לו תפקיד בכיר בארמון. הוא החליט לעזוב את המנזר ואחרי הפגישה המחודשת שלו עם המלך הוא התמלא בצפיות וכעבור זמן מה (לא מייד) המלך זימן אותו לארמון.
פיונגג'ו חשף בפני המלך את דעותיו הפוליטיות והמלך שהאמין בפיונגג'ו הקשיב בכובד ראש לדעותיו ואף הוציא לפועל חלק נרחב מרעיונותיו של פיונגג'ו. בין אם זה שריפת מסמכים של עבדים או השבת חלקי אדמה שנלקחו בכוח מהתושבים ע"י אנשים בעלי מעמד, השפעה וכוח.
שרי הארמון היו המתנגדים העיקריים לפיונגג'ו מאחר והם היו הנפגעים העיקריים ממהלכיו...הם איבדו את העבדים שהיו ברשותם ונאלצו לוותר על חלק מרכושם, מה שעורר את זעמם ואת שנאתם כלפי פיונגג'ו. לא פעם הם ניסו לחסלו אך ללא הצלחה.
פיונגג'ו הכיר אשת עסקים שלא מייד בטחה בו אך בסופו של דבר היא מצאה את עצמה מתאהבת בו יותר ויותר. האישה עזרה לפיונגג'ו להוציא את תכניותיו לפועל תוך כדי שימוש בידע העסקי שלה ובקשרים הרבים שיש לה עם אזורים ומדינות אחרות, היא הייתה סוחרת מצליחה.אצבעלמעלה
פיונגג'ו חשף בפניה שיש מישהי שכבשה את ליבו אך הוא שכח כבר ממנה והיא די מהר הבינה שמדובר בלא אחרת מאשר המלכה.
הנזיר שגידל את פיונגג'ו גסס ופיונגג'ו מיהר לראותו אך איחר את המועד. הוא החליט לקיים את הבטחתו לאותו נזיר ולהפוך לנזיר אמיתי בעצמו. פיונגג'ו נכנס למבנה צר וחשוך שבו הוא היה אמור להיות בבידוד למשך 4 שנים ורק בסיום הטקס הזה הוא יוכל להפוך לנזיר. דרך פתח קטן העבירו לו אוכל ושתיה. מי שהגיעה למקום מידי יום הייתה אותה אשת עסקים שאהבה אותו.
כשהברברים מהמדינה השכנה פלשו לגוריו פיונגג'ו דאג לעתיד המדינה אבל עדיין סרב לצאת מהבקתה. כשהפולשים כמעט אנסו ורצחו את אשת העסקים ממש מטרים ספורים ממנו הוא עדיין לא עזב את המקום. אבל כשהמלכה הגיעה למקום וביקשה ממנו שיצא וילך לעזור למלך אז הוא אכן יצא...לא שהייתה לו ממש ברירה כי המלכה פשוט פרצה את הדלת הנעולה ואילצה את פיונגג'ו לנטוש שוב את מדי הנזיר ולחזור לייעץ למלך.

כמה מילים על המלכה...בתחילת הסדרה היא הייתה בחורה פראית ומלאת חיים, רכבה על סוסים וצדה ביער. המפגש הראשון שלה עם המלך שאז היה נסיך היה גרוע, היא ניסתה לצוד והוא מנע ממנה לפגוע בחיה. כשהיא אולצה להינשא לנסיך היא בהתחלה לא סבלה אותו אבל די מהר היא התאהבה בו. האהבה שלה למלך ולמדינת גוריו הייתה כל כך גדולה והיא מאוד רצתה ללדת יורש למלך בכדי לחזק את מעמדו. הבעיה היא שהיא לא הצליחה להיכנס להריון והמלך סרב לקחת פילגש כי הוא לא יכול היה להסתכל על מישהי אחרת מלבדה.
בהמשך היא נכנסה להריון אבל מצבה היה קשה והיא הפילה. הרופאים אמרו לה שהריון יכול להביא למותה, אבל היא התעקשה להביא יורש למלך ובכל לעזור להגשמת פעילותם ושיתוף הפעולה של המלך ופיונגג'ו. היא שוב נכנסה להריון והפעם הסוף היה מר...היא ילדה תינוק מת ולאחר מכן מתה. אך לפני כן היא ביקשה מהמלך ומפיונגג'ו שיבטיחו לה שיהיו חברי אמת אחד לשני ושיחדיו יפעלו למען האנשים תושבי גוריו.

כמה דברים על המלך - כשהוא היה בן ערובה במונגוליה הוא העביר את ימיו בשתייה ועם נשים. כשהפך למלך הוא היה תחילה עוד בובה על חוטים של מונגוליה אבל אז בזכות עצותיו של פיונגג'ו, גוריו חדלה מלהיות שפוטה של מונגוליה והם פעלו למען עצמאות מדינתם והרחבת שטחיה.
מצבה של גוריו היה טוב מאוד, פיונגג'ו המשיך לקבל יותר ויותר סמכויות ואפילו הגיע איזה שלב שבו המלך מינה אותו לשליט מיופה כוחו, מה שעורר תדהמה בקרב בעלי ההשפעה בארמון שלא הסכימו בשום אופן עם המהלך.
אחרי מות המלכה, מצבו הנפשי של המלך התדרדר והוא בילה את כל זמנו במקדש מול תמונת אישתו המתה. בעוד שאת כל העניינים המדיניים והפוליטיים ביצע פיונגג'ו.
הסוחרת שהיתה מאוהבת בפיונגג'ו הציגה בפני המלך בחורה בשם בניה שהיא במקרה נראית שתי טיפות מים כמו המלכה המנוחה. המראה של בניה ערער את המלך וטען שרוחה של המלכה נכנסה לתוכה והוא החליט לבלות את הלילות לצידה. אותה בחורה צעירה נכנסה להריון מהמלך וילדה לו בן. הוא סרב להכיר בבנו ואף טען שיש שמועות שהילד הוא בכלל של פיונגג'ו.
המלך רצה לבנות מקדש מרשים ומפואר לזכר המלכה המנוחה, אך רבים כולל פיונגג'ו טענו שיש לדחות את הקמת המקדש מאחר ויש עניינים יותר דחופים שזקוקים למשאבים כמו העברת הארמון לעיר אחרת והשתלטות על שטח שבעבר היה של גוריו וכעת הגיע העת להשיבו.
חילוקי הדעות בעניין בניית המקדש למלכה המנוחה היה למעשה הקש ששבר את גב הגמל וגרם לסדק חמור ביחסים ארוכי השנים שבין שין דון/פיונגג'ו והמלך. מצבו של המלך רק הלך והתדרדר מבחינה נפשית והוא התחיל לחשוד שפיונגג'ו מתכנן מעשה בגידה ומרד.
למעשה, מלכתחילה השאיפות של המלך ופיונגג'ו לא היו זהות...המלך רצה למלוך על גוריו ולהפוך למלך אהוב ואהוד, הוא רצה שליטה מלאה על האנשי הארמון ושגשוג שלו ושל מדינתו. לעומתו, פיונגג'ו חלם על עולם שבו לא יהיה מלך ונתיניו אלא עולם שבו כולם יהיו שווים, מה שבעצם סותר קצת את תמיכתו במלך מאחר והוא לא לגמרי מסכים עם דרכו.
בעצם, נוצר מצב שבו האחד ניצל את השני...ככה לפחות אני הבנתי וראיתי את זה.
אך גם אי אפשר להתווכח עם העובדה שפיונגג'ו באמת אהב והעריך את המלך. לקראת הפרק האחרון כשהוא הבין שדרכו שלו ושל המלך הגיעה לקיצה הוא יכול היה בקלות לחסל את המלך ולתפוס את מקומו מאחר והתושבים העריצו את פיונגג'ו וראו בו שליח של בודהה. אבל פיונגג'ו בחר למות לפני שיפגע במלך וזה מה שקרה. פיונגג'ו מת, אמנם לא בידי המלך אבל המלך שהיה במצב נפשי גרוע לא הצליח למנוע את מותו.ביי-עצוב
אחרי מות פיונגג'ו, המלך היה מאוד מדוכא שאיבד את האדם היחיד שנותר לצידו. הוא החליט לזמן את בנו הנסיך לארמון ואילו הוא דאג שיחסלו את אמו מהמעמד הנמוך (הבחורה שנראתה שתי טיפות מים כמו המלכה).
שרי הארמון לא הסתפקו במותו של פיונגג'ו וכשהם גילו שהסוחרת ילדה לו בן הם מיהרו לאתרה, רצחו אותה ואת כל האנשים שהיו איתה ולקחו את הילד.Eye_G_Tear
ובפרק האחרון - אחת מפילגשות המלך (בהמשך הוא לקח פילגשות אך לא התקרב אליהן) נכנסה להריון מבחור צעיר ששירת את המלך ותיכננה לומר שהילד הוא של המלך. המלך שגילה את הדבר ביקש מהסריס ששירת אותו להיפטר מאותו בחור צעיר ובהמשך הוא ביקש מסריס אחר להיפטר מהסריס הראשי. כשהסריס הראשי שמע על כך הוא החליט לחסל את המלך. הוא סיפר למשרת הצעיר שהמלך ביקש לחסלו ולכן, יש עליהם לחסלו קודם לכן. בלילה כשהמלך ישן, שני משרתים צעירים התקרבו למלך עם סכינים וכשהם היססו ולא הצליחו לדקור אותו, הסריס הראשי ששירת את המלך למשך כל כך הרבה שנים החליט לעשות זאת במקומם והוא רצח אותו.OO

וכך נותר מצב שבו 90% מהדמויות הפועלות מצאו את מותם בצורה טראגית ומחרידה!!!SS

סוףףףףףףףףףשבורשבורשבורואחרי סיום העלילה הנה כמה דברים שהרגיזו אותי במהלך העלילה...
R_Arrow_Lצחקוקים מגוחכים - בסדרה הזאת היו מקרים רבים שבהם הדמויות התחילו לצחוק בקול רם בצורה ממש מטופשת ומגוחכת...פיונגג'ו נהג לצחקק הרבה, במיוחד בתחילת הסדרה. גם המלך צחק בצורה מגוחכת...בלי להזכיר את הצחקוקים האיומים שציחקק אחרי שהתחרפן. גם הקיסרית ממונגוליה נהגה לצחוק כמו איזו מכשפה מאיזו הצגת ילדים.

R_Arrow_Lואם את הקיסרית הזכרתי, התלבושות והתסרוקות שלה הזכירו לי את התחפושות של הפסטיבל לילדים במופעי חנוכה...המראה שלה היה פשוט הזוי!
אין ספק שאצלה כל יום היה פורים!!!מצחקק


ואם שאלתם את עצמכם למה היא מכניסה את זה לפה - היא השתמשה בסמים אותם היא גם דאגה לתת לבעלה בשפע בעת שהיה עסוק באורגיות.מבוגרים והיא באותו הזמן ניהלה את הממלכה ותפסה את מקומו.

R_Arrow_Lהסריס העליז - למלך היה סריס שהיה עוזרו האישי עד שמצא את מותו בצורה טראגית (הוא הקריב את חייו בכדי להציל את המלך ע"י זה שהתחזה למלך בכדי שירצחו אותו ולא את המלך). אותו סריס היה ניכר לעין העדפותיו המיניות. בתחילת הסדרה פשוט לא יכולתי לשמוע את הקול שלו ולראות את ההבעות שלו. לקח לי זמן להתרגל אליו ועד שהתרגלתי אז פשוט חיסלו אותו ואפילו הצטערתי על כך.

R_Arrow_L"האחות התאומה" - אמנם בפרקים מתקדמים הרגשתי שהעלילה יותר זורמת ומעניינת. אבל אז לקראת הסוף צצה לה "בניה" שנראית זהה למלכה. ולא תגידו שמדובר בדמות שצצה בלי הודעה מוקדמת...מדובר בדמות שהצופים ראו לאורך הסדרה...תחילה כתינוקת, אח"כ כילדה קטנה , אח"כ כנערה, ואז פתאום היא צצה לנו מחדש רק שהפעם הפנים שלה הם הפנים של המלכה...הזוי!!!

R_Arrow_L"איפה הפייבוריטים???" - זה מה ששאלתי את עצמי לאורך כל הסדרה...גם במבט לאחור קשה לי להצביע על פייבוריטים בסדרה הזאת...לכל דמות היו את הפלוסים והמינוסים שלה...המלך אמנם החזיק זמן רב בכתר מקודמיו והשגיו היו מאוד טובים, אבל הקרדיט ברובו היה של פיונגג'ו.
פיונגג'ו היה דמות מאוד מורכבת שקשה להבין אותה...הוא הראה חיבה אמיתית ונאמנות למלך, אך השאיפות שלו לא תאמו לפעולותיו מאחר ובסופו של דבר הוא שאף לעולם בלי מלכים.
R_Arrow_Lהרבה פוליטיקה, מעט רומנטיקה - היו חסרים לי יותר סיפורי אהבה בסדרה...המלך והמלכה סיפקו סצינות רומנטיות ממש מעטות. למרות האהבה ששררה ביניהם המלך היה טיפוס די זעוף וחשדני. הוא אמנם אהב את אישתו ואפילו העדיף להישאר ללא יורש, העיקר לא לסכן את חיי המלכה. אבל יחד עם זאת הוא תמיד לא היה רגוע כי פחד לאבד את כסאו.

בתמונה: המלך והמלכה כשעוד היו נסיך בן ערובה ונסיכה מונגולית:סיפור של שין-דון והסוחרת הממולחת היה פוטנציאל רב, אך כשהדת לא הפרידה ביניהם אזי רגשותיו של שין-דון כלפי המלכה עשתה זאת. למעשה, אי אפשר לומר שהיה בין השניים סיפור אהבה כי האהבה הייתה חד צדדית. היא הייתה מאוהבת והוא חש רק חיבה כלפיה. ובכל זאת, הרגשתי אוירה רומנטית יותר בקשר ביניהם מאשר בקשר בין המלך והמלכה. אולי כי הם התאהבו מהר מידי לטעמי? או פשוט סיפור האהבה ההאסורה בין הנזיר (לפחות בהתחלה הוא היה נזיר) והסוחרת נראה לי יותר מענייןHeart_2

בתמונה: שין דון, הסוחרת וחברו הטוב של שין דון שגם נטש את המקדש כמוהו ורדיפת הבצע שלו גרמה לו להאשים את שין-דון מול המלך:
R_Arrow_Lשינוי בעלילה בלי התרעה מוקדמת - העלילה בתחילתה השתרעה על השטחים של גוריו ומונגוליה. כשלפתע בפרקים די מתקדמים סיפרו שהאן שיעבדה את המונגולים והקיסרים ברחו. ומאז לא ראינו אותם...לא שהם היו חסרים לי אבל חשבתי שהדמויות שלהם יחסית מרכזיות בעלילה והם פשוט התאדו כלא היו בלי לספק איזו סצינת פרידה.

ובשורה תחתונה...למרות שלא התלהבתי מהסדרה אני דווקא כן נהניתי לכתוב עליה ומקווה שנהניתם לקרואקריצה

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריך


אנחנו גם בטוויטר!
צלמית מי ומי ב"שובל של שקרים"
צלמית מי ומי ב"הלוחמת"
צלמית מי ומי ב"בזמן שישנת"
צלמית ספיישלים לסדרות אסייתיות   
צלמית ספיישלים לסרטים אסייתיים   
צלמית מי ומי ב"שדרות ברזיל"
                                       
צלמית מי ומי ב"שקר היופי"

צלמית מי ומי ב"לב משוגע"
צלמית מי ומי ב"מעבר לים"
צלמית הסודות של איסבל- טלנובלה מאת ניר של הלילה
שיחון קוריאני שימושי

מי ומי בלחיות את החיים

מילון הקלישאות הטלנובליות

שקרי האהבה

הטלנובלה דון חואן ועלמתו היפה

ללא ספק - הנפשות הפועלות

יומן חיים - הנפשות הפועלות


המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0625)