שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהסקס נוער
הקהילה הכי טובה ברשת, לדיונים, שאלות, בקשות ורעיונות בקשר לסקס, אהבה, יחסים, זוגיות וכל מה שנוגע לכך - תרגישו חופשיים וללא בושה.

מדריך: מחלות מין: מניעה, גילוי וטיפול.


מדריך: מחלות מין: מניעה, גילוי וטיפול.
פורסם לפני 4595 ימים     מאת MAGOZ     אין תגובות    

מהן מחלות מין? "מחלות מין" זה שם כולל למחלות המועברות באמצעות מגע בין נוזלי גוף ודרך הריריות, שבדרך כלל מועברות באמצעות מגע מיני אך לא תמיד. יש להדגיש שמדובר במחלות שבדרך כלל נדבקים בהן דרך מגע מיני משום שזו הצורה הנפוצה ביותר להחלפת נוזלי גוף בכמות ומשך זמן המאפשרים הדבקה, אך זו אינה הצורה היחידה.

מהם אותם נוזלי גוף ורקמות רכות שדרכן נדבקים במחלות מין? היות וההדבקה האופיינית למחלות מין היא לרוב דרך מגע מיני, היא נעשית בעיקר באמצעות רוק ודם וכן דרך הריריות המצפות את חלל הפה, פי הטבעת ואיבר המין (אם כי קיימים נוזלים נוספים וכן ריריות נוספות שדרכם נדבקים במחלות, אך אנו עוסקים כעת באופן ספציפי במחלות מין). חשוב לציין שלא כל מחלות המין בהכרח מועברות בכל הדרכים הללו, וכן לעיתים רמת ההדבקה של מחלה יכולה להשתנות בהתאם לנוזלים ולריריות הבאים במגע.

מה נחשב "מגע מיני"? ככלל, מדובר על כל מגע שכולל החלפת נוזלי גוף, החל מנשיקה וכלה במין אוראלי ("ירידה", "מציצה"), מין ואגינלי (חדירה לאיבר המין הנשי) ומין אנאלי (חדירה דרך פי הטבעת - "חור התחת"). חשוב לציין שנית שמידת ההדבקה משתנה ממחלה למחלה ומסוג מין אחד למשנהו, המשותף לכולם הוא שמגע מיני בלתי מוגן מעלה בכולם את הסיכוי להידבק באופן משמעותי לעומת מגע מיני מוגן.

איך ניתן לזהות מחלת מין? האם ניתן לראות את זה על אדם?
1. ברוב המקרים לא ניתן לראות שאדם נושא מחלת מין. מחלות מין הן דבר כואב ולעיתים אף קטלני עבור האדם החולה בהן, אך פעמים רבות אינן נראות לעין ביומיום. לעיתים ניתן לראות סימנים להן באיבר המין ולעיתים לא - זה תלוי באופי המחלה ובשלב שבו היא נמצאת.
2. לעיתים אדם יכול לשאת את החיידק או הנגיף הגורמים למחלה, אך לא לחלות בעצמו, ואז הוא נקרא 'נשא'. אדם שחולה במחלת מין, סובל ממנה ופונה לרופא והמחלה מתגלה בבדיקה, אך כאשר אדם הוא רק נשא ולא חולה, לעיתים כלל אינו יודע שהוא נשא מכיוון שהוא לא חולה בשום מחלה ולכן גם לא פונה לרופא לבדיקה. נשא יכול לחיות שנים עם החיידק או הנגיף מחוללי המחלה מקננים בגופו מבלי לדעת על כך. נשאים מסוכנים לסביבה מכיוון שאינם יודעים שהם נושאים בגופים את מחולל המחלה ועל כן מעבירים אותה ביתר קלות לסביבתם. ישנם נשאים שחיים חיים ארוכים ללא התפתחות של המחלה, אך לעיתים המחלה מתפרצת בשלב מסויים בחייהם. נכון לתקופה זו, למדע עדין אין כלים לחזות אם המחלה תתפרץ אצל הנשא ואם בכלל היא תתפרץ אצלו ובאיזו דרגת חומרה.
=> כל חולה הוא נשא, אך לא כל נשא הוא חולה.
3. גם אם אין סימני מחלה וגם אם המחלה בנסיגה - זכרו שהאדם החולה הוא עדין נשא של מחוללה מחלה בגופו ובעל פוטנציאל הדבקה!

מהן מחלות המין הנפוצות ביותר?

1. הרפס (Herpes, בעברית: שלבקת) - קבוצה של מחלות מין נגיפיות (נגרמות ע"י נגיפים = וירוסים), נפוצות מאוד, שחלקן קטלניות (גורמות לסוגים שונים של סרטן) וחלקן לא (בעיקר גורמות לאי נוחות). נגיפי ההרפס מתקיפים בעיקר את השפתיים ואיברי המין, הצורה הנפוצה ביותר גורמת לשלפוחיות ואף פצעים באותם איברים. צורות ההדבקה הנפוצות ביותר הן הרוק ומגע עור בעור (למשל העברה של שפתון, שתייה מאותו בקבוק, העברת שכטות בעישון נרגילות/סיגריות/ג'וינטים, נשיקה וכו'), הנגיף עובר דרך פצעים וסדקים שקיימים בעור (בין אם הם נראים לעין ובין אם לא). מרגע שחלה הדבקה, נגיף ההרפס נודד ממקום ההדבקה אל תאי העצב העצבבים את אותו איזור ומעתיק את החומר התורשתי (הDNA) שלו אליהם ומיד פעם בפעם מתפרץ בצורת אותן שלפוחיות שהזכרתי קודם. ההתפרצות של המחלה יכולה להתרחש בדרגות חומרה שונות ובתנאים שונים (למשל לחץ נפשי, היחלשות זמנית של המערכת החיסונית, שינויים הורמונליים וכו').

מה חשוב לזכור?
א. הנגיף מדבק גם כאשר אינו מתפרץ ואינו נותן סימנים נראים לעין!!
ב. אחוז גבוה מאוד של האוכלוסייה הוא נשא של הנגיף גם אם אינו מראה סימני התפרצות ולכן חשוב מאוד להמנע מהעברת רוק בדרכים שציינתי קודם לכן (תלמדו מאלה ש"לא מעבירים מפה לפה"!!).


טריוויה על ההרפס: נגיף אפשטיין בארר ממשפחת ההרפס גורם ל'מחלת הנשיקה' ולמספר סוגי סרטן. נגיף וריצלה זוסטר ממשפחת ההרפס גורם לאבעבועות רוח ולשלבקת חוגרת (התפרצות חוזרת של האבעבועות). נגיף הרוזאולווירוס מאותה משפחה גורם לאדמת.

2. צהבת נגיפית (Hepatitis-הפטיטיס) - צהבת היא דלקת כבד היכולה להיגרם ממגוון סיבות, למשל שתיית אלכוהול מרובה, אך כאשר היא נגרמת כתוצאה מהידבקות בנגיף היא נקראת צהבת נגיפית. השם הלועזי, הפטיטיס, מורכז מ'הפטו' שזה כבד והסיומת 'Xיטיס' שמשמעותה דלקת. בעברית המחלה נקראת 'צהבת' משום שהסימן הבולט ביותר שלה לעין, זו הצהבה של העור והעיניים. מדובר במחלה קשה שלעיתים קרובות היא קטלנית מאוד.
צהבת נגיפית היא תוצאה של הדבקה ב5 משפחות נגיפים שונות המסומנות A, B, C, D ו- E (סביר להניח ששמעתם למשל על 'הפטיטיס B' - זה אומר 'צהבת נגיפית מסוג B', כלומר, צהבת נגיפית שהגורם לה הוא נגיף ממשפחה B).
אופן ההדבקה הוא דרך צואה, מים מזוהמים ונוזלי גוף, בייחוד דרך הדם. צורת ההדבקה הנפוצה ביותר היא דרך הדם, לעיתים גם באופן בלתי ישיר - למשל דרך פצעים מיקרוסקופיים ודימומים קטנים במערכת המין שלא בהכרח נראים לעין.

צהבת A: כל ילוד במדינת ישראל וכן כל חייל בעת גיוסו בשרשרת החיול בצה"ל מקבל זריקת חיסון נגד צהבת נגיפית מסוג A. המחלה אינה נחשבת כיום לקטלנית, ואחוזי התמותה בה נמוכים מאוד. אם בכל זאת נדבקתם - לאחר החלמתכם אתם מחוסנים באופן טבעי לצהבת נגיפית מסוג A בלבד.
צהבת B: מחלה קשה מאוד שההידבקות בה היא לרוב דרך יחסי מין או דרך עשיית פירסינג/קעקועים במקומות שלא משתמשים בציוד מתאים (ציוד וכלים רב פעמיים שאינם מחוטאים כיאות או שאינם מחוטאים כלל, אי שימוש בציוד חד פעמי מחוטא ו/או שימוש רב פעמי בציוד שמיועד להיות חד פעמי וכו') וכן העברת מחטים אצל נרקומנים. ילדי ישראל מקבלים חיסון זה שמספיק למספר מוגבל של שנים והוא מומלץ גם לסטודנטים לרפואה ולרופאים, לתרמילאים ולמעשה לכל אחד שמגיע במגע ישיר עם אוכלוסייה בעלת פוטנציאל הדבקה גבוה. רוב החולים יחלימו מהמחלה וגופם יתחסן נגדה באופן טבעי ואילו החלק האחר יישארו חולים כרוניים במחלה שלעיתים עלולה להתפתח לצורה חריפה מאוד וקטלנית. לעיתים המחלה מלווה גם בגידולים סרטניים.
צהבת C: עוברת מאם לעובר וכן במגע של דם עם דם כמו שאר סוגי הצהבת. אין חיסון נגדה. הטיפול במחלה כולל נטילת כדורים וזריקות קבועות במשך חודשים רבים וסיכויי הצלחתו עומדים על 75% בלבד.
צהבת D: ההדבקה נעשית כמו בשאר סוגי הצהבות, אך המחלה מתפתחת רק בנוכחות נגיפי צהבת מסוג B, ולכן אופייני בעיקר לנרקומנים שהם האוכלוסייה החשופה ביותר להעברת נגיפי הצהבת. המחלה לעיתים מלווה גם בגידולים סרטניים.
צהבת E: דומה לצהבת A אך נפוץ בעיקר אצל נשים בהריון.

מה חשוב לזכור?
א. הנגיף מדבק גם כאשר אינו מתפרץ ואינו נותן סימנים נראים לעין!!
ב. קיימים נשאים שהנגיפים הללו אינם מתפרצים בגופם בצורת מחלה אך עדין מדבקים עבור הפרטנרים שלהם - יש להשתמש בקונדום!!!


3. נגיף HIV (גורם למחלת הAIDS) - אופן ההדבקה בנגיף HIV הוא כמו של הצהבת הנגיפית. ראשי התיבות AIDS מייצגים Acquired Immune Deficiency Syndrome או בעברית: תסמונת הכשל החיסוני הנרכש. לא כל אדם שנדבק בנגיף הופך מיידית לחולה - קיימת תקופת דגירה של 15-24 חודשים במהלכם לא נראות ולא מורגשות עדויות למחלה, ולאחריה מתחילה התפרצות שבה הנגיף תוקף את מערכת החיסון עצמה. ישנם נשאים שאצלם הנגיף אינו מתפרץ אלא נשאר רדום בגופם, אך הם אינם רבים. בדרך כלל חולי איידס מקבלים טיפול תומך שנועד להוריד את כמות הוירוסים בדמם ולתמוך במערכת החיסונית שלהם, אך רובם מתים ממחלות רגילות שאנשים בריאים מעבירים בקלות (כמו למשל צינונים שגרתיים), משום שהוירוס תוקף את מערכת החיסון של חולה האיידס ולא מאפשר לה לפעול נגד אותן מחלות.
בתחילת ההפרצות מופיעים תסמינים דומים לאלה של שפעת, כגון חום, פריחה קלה, ליחה, בחילות וכו' ולעיתים גם דלקת קרום המוח. לא ניתן לרפא את המחלה אלא רק לשפר ולייצב את מצבם החולים באמצעות קוקטיילים של תרופות רבות מאוד, לעיתים גם יקרות, לעיתים בעלות תופעות לוואי קשות. פעמים רבות החולים אינם מאריכים חיים ונפטרים תוך 5 שנים בערך מרגע אבחנתם (אם כי לעיתים קיימים נשאים שמסוגלים לחיות אף יותר מ20 שנים עם הנגיף בגופם).

מה חשוב לזכור?
א. הנגיף מדבק גם כאשר אינו מתפרץ ואינו נותן סימנים נראים לעין!!
ב. קיימים נשאים שהנגיפים הללו אינם מתפרצים בגופם בצורת מחלה אך עדין מדבקים עבור הפרטנרים שלהם - יש להשתמש בקונדום!!!


4. זיבה (Gonorrhoea-גונוריאה) - מחלת מין שההדבקה העיקרית שלה היא באמצעות קיום יחסי מין לא מוגנים (בייחוד מין ואגינלי לא מוגן) ובאמצעות מין אוראלי. הגורם למחלה הוא חיידק בשם ניסריה גונוריאה (Neisseria gonorrhoea). ע"פ סטטיסטיקה שנאספה במשרד הבריאות הישראלי - שליש מהמקרים בישראל הם ממין אוראלי, כאשר ברוב המקרים מדובר במקרים של מין מזדמן.
תסמיני המחלה הם מרובים ומופיעים תוך מספר ימים עד מספר חודשים מרגע ההדבקה, וכוללים לכאבים עזים בהשתנה, הפרשות דלקתיות וזיהומיות באיברי המין (נראות רע, מריחות רע) שלעיתים מלוות בגרד ולעיתים גם הפרשות דומות בגרון, דימומים מפי הטבעת ואצל נשים גם יתכנו דלקות צוואר הרחם. ללא טיפול המחלה היא קשה מאוד וכוללת בין היתר עקרות אצל נשים כתוצאה מדלקות וכן להריון חוץ רחמי (מסוכן מאוד עבור האישה ועבור העובר), ואצל שני המינים כוללת לעיתים פגיעה בעיניים וכן פגיעות קשות בשסתומי הלב. אצל נשים בהריון, המחלה פוגעת בעובר וגורמת לו לעיוורון ולבעיות נוספות.
הטיפול הוא באמצעות אנטיביוטיקה ממשפחת הצפאלוספורינים (פעם היו מטפלים בפניצילין אבל החיידק הזה פיתח עמידות לפניצילין), וחשוב לטפל במחלה כמה שיותר מוקדם כדי למנוע את הסיבוכים שמניתי.

מה חשוב לזכור?
א. הנגיף מדבק גם כאשר אינו מתפרץ ואינו נותן סימנים נראים לעין!!
ב. קיימים נשאים שהנגיפים הללו אינם מתפרצים בגופם בצורת מחלה אך עדין מדבקים עבור הפרטנרים שלהם - יש להשתמש בקונדום!!!


5. עגבת (Syphilis-סיפיליס) - מחלת מין הנגרמת כתוצאה מחיידק שנקרא Treponema pallidum (טרפונמה פאלידום). מדובר במחלה קטלנית שלעיתים קשה לזהות אותה משום שבשלבי ההתפתחות השונים שלה היא מחקה מחלות אחרות. המחלה מועברת מהאם לעובר ודרך יחסי מין!

שלב ראשון: לעיתים לא יופיע דבר באיזור הנגוע (או שפשוט לא שמים לב שהופיע משהו) ולעיתים יופיע מכתש קטן שאינו כואב ובסביבתו תהיה התנפחות קלה של בלוטות לימפה. לעיתים בכיב הזה יהיו חיידקים ונגיפים נוספים מלבד חיידק הטרפונמה פאלידום והוא יופיע במקומות קשים לאיתור. המחלה מדבקת כבר מהשלב הזה.
שלב שני: האיזור הנגוע מתחילה להפגע ומופיעים שטפי דם קטנים ו/או תפרחות חיוורות, ובנוסף יופיעו גם תסמינים כללים המשותפים למחלות רבות אחרות (למשל חום וכאבי ראש וסימני כלליים של הצטננות, כמו בשפעת ובאיידס), לעיתים החולה יפתח גם דלקות משניות למחלה כמו למשל דלקות פרקים, דלקת כבד (צהבת חיידקית), דלקת קרום המוח וכו'. לעיתים קיים שיהוי במחלה בשלב זה, סוג של נסיגה במשך מספר שנים לפני שהיא מתקדמת לשלב השלישי, ולעיתים היא מתקדמת ישירות אליו.
שלב שלישי: המחלה מתפשטת לאבי העורקים (כלי הדם הגדול ביותר בגוף, שדרכו הדם נדחף מהלב לשאר הגוף) וללב וכן למערכת העצבים המרכזית (המוח ועמוד השדרה) ומערכת העצבית ההיקפית ובנוסף גם לעור ולריריות. בשלב זה המחלה קטלנית ולא נמצא לה ריפוי

את המחלה ניתן לעצור עד השלב השני באמצעות מתן אנטיביוטיקה פניצילין שחיידקים אלו רגישים אליה ולא פיתחו נגדה עמידות (בניגוד לניסריה גונוריאה שגורם לזיבה). אצל חוילים האלרגים לפניצילין, משתמשים באנטיביוטיקות טטראציקלין ואריתרומיצין.

מה חשוב לזכור?
א. הנגיף מדבק גם כאשר אינו מתפרץ ואינו נותן סימנים נראים לעין!!
ב. קיימים נשאים שהנגיפים הללו אינם מתפרצים בגופם בצורת מחלה אך עדין מדבקים עבור הפרטנרים שלהם - יש להשתמש בקונדום!!!


6. כלמידיה (Chlamydia) - אחת ממחלות המין המדבקות ביותר שקיימות כיום, פוגעת בעיניים ובאברי המין, ומועברת ע"י חיידק שנקרא Chlamydia trachomatis (כלמידיה טראכומאטיס). ההדבקה היא כמו בהרפס - באמצעות קיום מגע מיני לא מוגן מכל סוג. סימני המחלה הם בד"כ דלקות במערכת המין בשני המינים הכוללות הפרשות בעלות מראה וריח רעים וכן דימומים, הדלקות מלוות בחום ובכאבים בהטלת שתן. אצל גברים תתכן גם נפיחות באשכים. בשני המינים, אי טיפול במחלה מוביל לא רק לסבל וכאבים ולסיבוכים שונים כתוצאה מהדלקות אלא גם לעקרות.

הטיפול במחלה נעשה באמצעות אנטיביוטיקות ממשפחת הטטראציקלינים.

מה חשוב לזכור?
א. הנגיף מדבק גם כאשר אינו מתפרץ ואינו נותן סימנים נראים לעין!!
ב. קיימים נשאים שהנגיפים הללו אינם מתפרצים בגופם בצורת מחלה אך עדין מדבקים עבור הפרטנרים שלהם - יש להשתמש בקונדום!!!
ג. למעלה מחצי מהגברים והנשים שנדבקים בכלמידיה לא מודעים לכך משום שאינם מפתחים סימנים עד שזה מאוחר מידי ולרוב לאחר שהדביקו אנשים נוספים!!


כיצד אני יכול/ה להקטין את הסיכויים שלי להידבק במחלות מין?

קודם כל, לפני הכל - חשוב לשים לב להערות שכתבתי במהלך התיאורים של המחלות. כפי שכבר הזכרתי, כל מחלה עוברת בדרכים משותפות לאחרות אבל גם ייחודיות לה, כאלה שבהן היא עוברת יותר בקלות ממחלות אחרות (כדי להמנע מהרפס למשל, מומלץ לא להתנשק עם כל פרטנר מזדמן ולא להעביר שפתונים ומים ושכטות וכו'. לעומת זאת, איידס כמעט שאינו מדבק ברוק, אבל גם איידס וגם הרפס מדבקים בחדירה למשל).

דבר שני, באופן כללי ניתן לומר שרמת הסיכון עולה ככל שמתקדמים במגע המיני הבלתי מוגן;

נשיקה היא הכי פחות מסוכנת פשוט משום שבד"כ מחלות מין אינן עוברות בה מכיוון שבד"כ הרוק מדלל מאוד את כמות הנגיף/החיידק (צריך כמות מינימלית מסויימת כדי להידבק) ומכיוון שלעיתים הרוק בהרכבו הכימי פוגע ביכולת ההדבקה של הנגיף/החיידק. יוצאי הדופן הם נגיפי ההרפס והכלמידיה שמדבקים בקלות רבה דרך רוק.

מערכת המין הנשית היא מערכת פנימית שאינה מוגנת ע"י עור שלם ו"קשוח" כמו במערכת המין הגברית שהיא חיצונית, ולכן היא מועדת יותר להידבקות במחלות מאשר מערכת המין הגברית, כאשר הסיכון עולה בימי הווסת ("המחזור") משום שרמת החומציות של הנרתיק יורדת וכך גם ההגנה שלו.

מין אנאלי הוא המסוכן ביותר וקיים סיכון זהה בשני המינים מכיוון שהאיבר הנחדר הוא למעשה החלק האחרון של המעיים. המעיים משתתפים בספיגת חומרי מזון ומים ולכן מכילים כמות גדולה מאוד של כלי דם קטנים ועדינים שתפקידם להגדיל את שטח הפנים של הדם שבא במגע עם חומרי המזון לצורך ספיגה. מכיוון שקיימים שם כלי דם רבים מאוד ומרובים מאוד והמעיים עצמם הם איבר עדין, הסיכון בקריעה של כלי דם (גם אם קטן ובלתי מורגש ובלתי נראה לעין) הוא גבוה יותר מאשר בחדירה לנרתיק הנשי שמיועד לחדירה כזו ומותאם אליה. בהקשר זה יש להדגיש שלמרות שהנרתיק מותאם טוב יותר לחדירה מאשר פי הטבעת, נשים סטרייטיות נדבקות באיידס ובמחלות מין נוספות יותר מהומואים מכיוון שלהומואים יש מודעות גבוהה יותר לקונדומים! בהקשר זה חשוב לציין שגם גברים סטרייטים נדבקים במחלות מין יותר מהומואים מאותה סיבה בדיוק!

באופן סכמטי ניתן לדרג את הסיכוי להידבק באופן הבא:
1 - הכי פחות מסוכן - נשיקה - שני הצדדים באותה רמת סיכון
2 - מין אוראלי - גבר ואישה שמקבלים ירידה (הצד הפאסיבי)
3 - מין אוראלי - גבר או אישה שיורדים (הצד האקטיבי)
4 - מין ואגינלי ומין אנאלי - הגבר החודר (הצד האקטיבי)
5 - מין ואגינלי - האישה הנחדרת (הצד הפאסיבי)
6 - המסוכן ביותר - מין אנאלי - הגבר או האישה הנחדרים (הצד הפאסיבי)

אני מפחד/ת שנדבקתי או שבן/בת הזוג שלי נדבקו - זה מביך נורא ואני לא רוצה שאחרים ידעו, מה עושים?

הבדיקות מתבצעות בדרך כלל בדגימת דם ודגימות שתן אם כי קיימות בדיקות גם בדגימות עור/ריריות ("משטחים") ולקיחת דגימות מכיבים (במידה וקיימים).

את הבדיקה ניתן לבצע באמצעות קופת החולים ע"י פנייה לרופא המשפחה הקבוע או רופא עור ומין, או על ידי פנייה לאחת משתי מרפאות מין חינמיות ואנונימיות שהוקמו ע"י משרד הבריאות בחיפה ובת"א (פרטים בהמשך) שבהן ניתן להיבדק וגם לקבל ייעוץ לגבי הרגלי מין ואופן ההדבקה במחלות השונות.

חשוב לציין שאמנם הבדיקה בקופת החולים אינה אנונימית לחלוטין כמו במרפאות הללו (שכן במרפאות הללו אינכם נדרשים להזדהות בפני אף אחד ואילו בקופת החולים אתם כן נדרשים להזדהות בפני הרופא), אך עדין נשמר לכם החיסיון הרפואי.

איך זה עובד במרפאות החינמיות האנונימיות?
אתם נותנים שם כלשהו שאתם בוחרים ולא חייב להיות שמכם האמיתי ומקבלים מספר. עם המספר הזה אתם מגיעים לרופא או לעובדת סוציאלית, שם מתחקרים אתכם על הרגלי המין שלכם ולפי זה נקבע אופי הבדיקות. הבדיקות מבוצעות אצל האחות באמצעות מתן דגימת דם ו/או מתן דגימת שתן (תלוי כמובן באופי הבדיקות שנקבע). תשובות מתקבלות תוך מספר ימים עד שלושה שבועות (בהתאם לסוג הבדיקה).
למרפאות אלו ניתן להגיע בכל גיל, אך בעניין הגיל עדיף לא לשקר מכיוון שזה פרט חשוב (קשור לרמת סיכון, אפידמיולוגיה וכו'), בעוד ששמכם לא חשוב.
במרפאות אלו ניתן גם לקבל טיפול, בעניין זה יש להתעניין במרפאה שבה נבדקתם בהתאם לתוצאות הבדיקות שלכם.

פרטי המרפאות:

המרפאה בת"א: מרכז רפואי לוינסקי 108: נמצאת במבנה התחנה המרכזית החדשה תל אביב (רחוב לוינסקי 108), קומה 5, חנות מס' 5721. יש לקבוע תור מראש, אך במקרים דחופים יקבלו אתכם גם ללא תור.
טלפון: 03-5373738
פקס: 03-6875157

ימי ושעות פעילות ניתן לראות בעמוד הזה שמתעדכן מידי פעם:
http://www.health.gov.il/pages/default.asp?maincat=50&catId=267&PageId=1980

המרפאה בחיפה: מרפאת הפרסים 15: ממוקמת ברחוב הפרסים 15 בחיפה. טלפון: 04-8619719
ימי ושעות פעילות ניתן לראות בעמוד הזה שמתעדכן מידי פעם:
http://www.health.gov.il/pages/default.asp?maincat=50&catId=268&PageId=1983

כמה מילים לסיום, לגבי הטיפול במחלות מין:
1. הטיפול נעשה דרך המרפאות החינמיות של משרד הבריאות או דרך קופות החולים, הוא מחייב עקביות מצד המטופל ללא חריגה מהוראות וללא הפסקת התרופות טרם מועד סיום הטיפול שנקבע בידי הרופא המטפל!
2. יש לציין שטיפול אנטיביוטי הוא טוב רק נגד חיידקים ולא נגד נגיפים, לכן אין מה לבקש מהרופא אנטיביוטיקה אם נדבקתם בנגיף, משום שאנטיביוטיקה לא תועיל לכם והיא אף עלולה להזיק לכם אם תטלו אותה ללא צורך. בהקשר זה חשוב להדגיש שלכל חיידק יש אנטיביוטיקה או קבוצה של תרופות אנטיביוטיות שמתאימות לטיפול בו, ואין להחליף אנטיביוטיקה בשום אופן ללא התייעצות וללא אישור מהרופא המטפל, גם אם השכנה אמרה שמה שהיא לקחה עזר לה מאוד!!
3. כשאתם מקבלים מרשמים ותרופות - שאלו את הרופא המטפל שאבחן ורשם לכם את התרופות וגם את הרוקח לגבי מה שיש לצפות מהתרופות, משום שבסוגי טיפול שונים במחלות שונות "התנהגות" התרופות ותגובת הגוף אליהן משתנה מתרופה לתרופה, ממחלה למחלה, ומחולה לחולה, וחשוב שתהיו מודעים מתי תופעות שונות הן סימן לסיבוך במחלה או לטעות בטיפול ומתי הן תופעת לוואי נורמלית. חשוב מאוד לשאול שאלות ולבקש הבהרות לגבי כ-ל דבר שלא הבנתם בקשר לטיפול/תרופה שאתם לוקחים! אל תתביישו לשאול שאלות גם אם נראה לכם שהן טיפשיות ואל תשאירו מקום לאי הבנות ולספקות!

תוקן על ידי MAGOZ 15/6/2010 0:38

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
מדריך: מחלות מין: מניעה, גילוי וטיפול.

23/2/2010
הרפס - הדבקה, מניעת הדבקה, וההשפעה שלו על קשר זוגי.
פירוט חשוב לגבי הרפס - הדבקה, מניעת הדבקה, וההשפעה שלו על קשר זוגי.
23/2/2010
האם הגודל קובע? - הכל על גודל איבר המין הגברי...
מהו בעצם איבר המין הגברי, איך הוא עובד, ממה הוא מורכב, ומה המטרה? מה עושה מי שיש לו איבר מין קטן? האם זה יגדל? האם זה משנה? האם הגודל קובע והאם בנות באמת מחפשות בנים עם זין גדול? כל התשובות לכל השאלות אלו ואחרות, במאמר שלפניכם
20/12/2008
מדריך לארון התרופות הביתי - לגזור ולשמור
המדריך עוסק בעיקר באופן אחסון תרופות בבית (היכן מאחסנים אותן וכיצד) ותקופות אחסון מומלצות (לכל תרופה תאריך תפוגה משלה, שמתקצר מרגע פתיחתה) ונותן לנו כלים שימושיים מאוד שמטרתם למנוע מאיתנו לאחסן וליטול בטעות תרופות שהתקלקלו (ובכך להימנע מהרעלות) ולמנוע מאיתנו להיתקע בלי תרופה כשאנחנו באמת צריכים אותה (אם למשל חשבנו שיש לנו תרופה שאנחנו צריכים ובסוף מסתבר שתאריך התפוגה שלה חלף או שבכלל אין לנו אותה).
23/2/2010
"הֶיֶה נכון" לא רק בצופים - מדריך עזרה ראשונה
מחקרים מראים שניתן היה למנוע הרבה מאוד מקרי מוות פתאומיים, לו הציבור היה יודע להעניק עזרה ראשונה במקרים דחופים והיה מחונך להעניק אותה. אז... האם אתם יודעים מה לעשות כשמישהו לידכם מתעלף או אפילו חוטף התקף לב חס וחלילה? מה לעשות כשחולה סוכרת נכנס להתקף? האם אתם יודעים לטפל במקרי חנק ובכוויות?
23/2/2010המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.1240)