שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהסקס נוער
הקהילה הכי טובה ברשת, לדיונים, שאלות, בקשות ורעיונות בקשר לסקס, אהבה, יחסים, זוגיות וכל מה שנוגע לכך - תרגישו חופשיים וללא בושה.

חוקרים טוענים: גלולות למניעת הריון מאריכות חיים


חוקרים טוענים: גלולות למניעת הריון מאריכות חיים
פורסם לפני 4327 ימים     מאת MAGOZ     סה"כ תגובות: 2     תגובה אחרונה לפני: 4293 ימים

לינק לכתבה בנענע

בניגוד לכותרת שנענע בחרו לתת לכתבה שלהם ("עכשיו זו עובדה - גלולות מאריכות חיים"), עדין לא מדובר בעובדה אלא בתוצאות של ניתוח ראשוני של הנתונים שהתקבלו לאורך שנות המחקר, ומי שמעמיק בקריאה מגלה שלא מדובר על כל הגלולות למניעת הריון אלא על גלולות מדורות ישנים בעלות מינון הורמונלי גבוה (למשל 300mg כפול 28 ימים בחודש) שרובן אינן נמכרות כיום (היום כבר יש לנו גלולות מדור שלישי שמכילות למשל 20mg כפול 21 ימים בחודש).

למי שמעוניין/ת: הרחבה על גלולות והקשר שלהן לתוחלת חיים והאופן שבו הן משפיעות על מערכות הגוף:

לגלולות ההן, מדורות קודמים, בגלל המינון ההורמונלי הגבוה היו תופעות לוואי קלות עד קשות כגון רעב מוגבר מאוד, תנועות חדות במצבי רוח, צבירת נוזלים גדולה מאוד וכו', וכן היו גם התוויות נגד (כלומר, באילו מקרים אסור לתת אותן לנשים) במקרים של קרישית יתר של הדם ו/או בעיות כבד, הסטוריה משפחתית של בעיות קרישת יתר ו/או בעיות כבד וכן מחלות שונות. הדבר הצריך בדיקות קרישה ובדיקות תפקודי כבד לכל אישה שהייתה מעוניינת להשתמש בהן.
הגלולות מהדור החדש (שלישי למעשה) מכילות לא רק מינון נמוך יותר של הורמון אלא גם נגזרות שונות שמשפיעות אחרת על המערכת.

אז מה בעצם ההבדל בין הגלולות?

קודם כל, כדאי לדעת שההורמון הטבעי המופרש אצל נשים במהלך ההריון נקרא פרוגסטרון והוא נועד למנוע ביוץ (ביוץ הוא התהליך שבו זקיק מבשיל בשחלה וממנו יוצאת ביצית לחצוצרה להמתין להפריה. בהיעדר הפרייה, הביצית מתה ונפלטת מהגוף ביחד עם דופן הרחם המתחדש בתהליך שנקרא וסת. זה הדימום החודשי. במהלך הריון הגוף צריך למנוע ביוץ, כדי שלא תהיה אפשרות להפרות ביצית בזמן שכבר מתפתח עובר ברחם).

הגלולות מכילות נגזרות מלאכותיות של פרוגסטרון, כלומר, לקחו את המבנה הטבעי של הפרוגטסרון שמופרש אצל נשים ושינו משהו קטן במבנה שלו כדי לשנות במעט את השפעתו על הגוף וכמובן כדי שכל יצרן יוכל להוזיל את הייצור של הפרוגסטרון עבור הגלולות. כל יצרן משתמש בנגזרת מעט שונה.

הנגזרות השונות שמייחדות את הגלולות מהדור החדש, בצירוף המינון הנמוך, מאפשרות מצד אחד "לעבוד" על הגוף שהוא בהריון ובכך למנוע ביוץ (ובכך למנוע הריון אמיתי) ומצד שני להמנע מתופעות הלוואי שהזכרתי קודם לכן שהיו לגלולות מדורות קודמים (וגם להוריד את הסיכון שבהתוויות הנגד ובכך פתר את מרבית הנשים מבדיקות דם לצורך נטילת הגלולות).

חוקרים שונים טוענים שיש קשר בין נטילת גלולות למחלת סרטן, ופה חשוב להדגיש שבעיתונות כותבים דברים בצורה עמומה ולעיתים טועים מפורשות כשכותבים שהגלולות גורמות לסרטן, כשמה שהחוקרים התכוונו זה שהן למעשה לא גורמות לסרטן אלא רק מאיצות התפתחות של סרטן תלוי-הורמונים אם הוא כבר נוצר.
קיימים גם מחקרים ששוללים את הקשר הזה, אך לא שוללים לחלוטין קשר כלשהו (שפשוט עדין לא ידוע מהו) בין נטילת גלולות לסרטן תלוי-הורמונים אצל נשים (סרטן שד, סרטן רחם וסרטן שחלות).
מצד שני, יש מחקרים שטוענים הפוך, הם טוענים שהגלולות דווקא מגנות על נשים מפני סרטן.
בהקשר הזה נחמד לדעת שכבר ידוע למדע שאסטרוגן מגן על נשים מפני תופעות נוספות של הזדקנות ומפני מחלות שונות, וככל הנראה זה אחד הדברים שמאריכים את חייהן של נשים לעומת גברים ושגורמים לנשים לחלות פחות מגברים באופן כללי.

בכל אופן, אם נחזור לנושא המקורי - המחקר שבכתבה הזו אינו עוסק בקשר לסרטן וגם לא לתחלואות אחרות אלא בתוחלת החיים (כלומר, אורך החיים) של מי שנוטלות גלולות מהדור הישן לעומת מי שמעולם לא נטלה גלולות (אין התייחסות למי שנוטלת גלולות מהדור החדש מכיוון שצריכות לעבור עשרות שנים כדי לבדוק את זה, בדיוק כמו שעברו עשרות שנים מאז שנשים התחילו ליטול גלולות מהדור הישן, ורק עכשיו יש תוצאות ראשונות).

לסיכום: נכון להיום, אחרי כל הבעד והנגד של גלולות, נראה שהיתרונות עולים על החסרונות. אין מה לפחד לקחת גלולות, רק מומלץ לא לעשן, וכדי להיות על הצד בטוח כדאי לעשות בדיקות קרישה ותפקודי כבד (ובדיקות דם כלליות פעם בחמש שנים זה דבר מומלץ בלי קשר, גם למי שלא נוטלת גלולות).

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
מדריך: מחלות מין: מניעה, גילוי וטיפול.

23/2/2010
הרפס - הדבקה, מניעת הדבקה, וההשפעה שלו על קשר זוגי.
פירוט חשוב לגבי הרפס - הדבקה, מניעת הדבקה, וההשפעה שלו על קשר זוגי.
23/2/2010
האם הגודל קובע? - הכל על גודל איבר המין הגברי...
מהו בעצם איבר המין הגברי, איך הוא עובד, ממה הוא מורכב, ומה המטרה? מה עושה מי שיש לו איבר מין קטן? האם זה יגדל? האם זה משנה? האם הגודל קובע והאם בנות באמת מחפשות בנים עם זין גדול? כל התשובות לכל השאלות אלו ואחרות, במאמר שלפניכם
20/12/2008
מדריך לארון התרופות הביתי - לגזור ולשמור
המדריך עוסק בעיקר באופן אחסון תרופות בבית (היכן מאחסנים אותן וכיצד) ותקופות אחסון מומלצות (לכל תרופה תאריך תפוגה משלה, שמתקצר מרגע פתיחתה) ונותן לנו כלים שימושיים מאוד שמטרתם למנוע מאיתנו לאחסן וליטול בטעות תרופות שהתקלקלו (ובכך להימנע מהרעלות) ולמנוע מאיתנו להיתקע בלי תרופה כשאנחנו באמת צריכים אותה (אם למשל חשבנו שיש לנו תרופה שאנחנו צריכים ובסוף מסתבר שתאריך התפוגה שלה חלף או שבכלל אין לנו אותה).
23/2/2010
"הֶיֶה נכון" לא רק בצופים - מדריך עזרה ראשונה
מחקרים מראים שניתן היה למנוע הרבה מאוד מקרי מוות פתאומיים, לו הציבור היה יודע להעניק עזרה ראשונה במקרים דחופים והיה מחונך להעניק אותה. אז... האם אתם יודעים מה לעשות כשמישהו לידכם מתעלף או אפילו חוטף התקף לב חס וחלילה? מה לעשות כשחולה סוכרת נכנס להתקף? האם אתם יודעים לטפל במקרי חנק ובכוויות?
23/2/2010המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.1406)