שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדהסקס נוער
הקהילה הכי טובה ברשת, לדיונים, שאלות, בקשות ורעיונות בקשר לסקס, אהבה, יחסים, זוגיות וכל מה שנוגע לכך - תרגישו חופשיים וללא בושה.

תשובות


תשובות
פורסם לפני 4293 ימים     מאת MAGOZ     אין תגובות    

אני אתייחס קודם לחיידק ואח"כ לצוואר הרחם.

התייחסות לעניין החיידק:

החיידק נקרא אשריכיה קולי (Escherichia coli, בקיצור הוא מסומן E.coli, קרי: אי קולי). באופן טבעי החיידק הזה נמצא במערכת העיכול שלנו וממלא שני תפקידים חשובים בה: הוא מאפשר לנו לעכל דברים שהגוף שלנו לא מסוגל לעכל בעצמו, והוא מתחרה עם חיידקים מחוללי מחלה למיניהם ובכך מגן על מערכת העיכול מפני מחלות. החיידק מצוי לאורך כל צינור העיכול, מחלל הפה ועד לפי הטבעת, כאשר ריכוזו גבוה במיוחד במעי ולכן נקרא גם חיידק צואתי.

כאשר החיידק הזה מגיע למערכת המין ו/או למערכת השתן, הוא גורם שם לדלקת, משום שהוא לא אמור להימצא במערכות האלה שמכילות חלקים שאמורים להיות סטרילים, ואז הגוף מייצר תגובה דלקתית חריפה. תגובה דלקתית זו הדרך של הגוף להלחם בחיידק, וזה מתבטא בצריבה ובתכיפות במתן שתן.

החיידק הזה מגיע בקלות רבה מאוד למערכת המין ולמערכת השתן במיוחד אצל נשים, משום האנטומיה הייחודית שלהן שמאפשר לחיידק להגיע הרבה יותר בקלות מאיבר המין הגברי או מפי הטבעת של האישה עצמה למערכות האלה. גברים רבים נושאים את החיידק הזה על איבר המין שלהם אך גופם אינו מפתח תגובה דלקתית משום שאיבר המין הגברי הוא איבר חיצוני ולרוב החיידק מתרבה בצד החיצוני, אותם גברים נושאים את החיידק מבלי לדעת מזה בכלל, אך מדביקים את הנשים שהם מקיימים עמן יחסי מין. ישנם גברים שאצלם מתפתחת תגובה דלקתית, ברגע שהחיידק דרך פתח השופכה מגיע למערכת המין ו/או למערכת השתן הגברית.

הטיפול בחיידק זה נעשה באמצעות אנטיביוטיקות ממשפחת הצפאלוספורינים (למשל צפלאקסין ששמה המסחרי הוא צפורל, ולמשל צפורוקסים ששמה המסחרי הוא זינט) וממשפחת הקווינולונים.

בהחלט יתכן שחברה שלך נדבקת כל פעם מחדש ממך, ובמקרה כזה טיפול אנטיביוטי לא יעזור לה, כי במהלך הטיפול ולאחר סיומו היא ממשיכה להיחשף לחיידק. הבעיה העיקרית בחשיפה ממושכת לצד טיפול אנטיביוטי ממושך זה שאתם מדביקים אחד את השני באופן הדדי בחיידקים שעם הזמן מפתחים עמידות לאנטיביוטיקה. בשלב מסויים זה יצריך שימוש באנטיביוטיקות חזקות יותר שעלולות לגרום לתופעות לוואי חמורות.

טיפול אנטיביוטי בחיידק אי קולי בגברים מבוצע אך ורק במקרים שהם חולים בפועל, אם החיידק חדר להם למערכת השתן. הטיפול לא מבוצע בגברים נשאים משום שהוא לא יעיל והוא מעודד התפתחות של זנים עמידים לאנטיביוטיקה.
עריכה 06 יוני 2010: כיום רופאים מונחים כן לבצע טיפול מונע בגברים גם אם הם "רק" נשאים ולא חולים בפועל.

במקרים של הדבקה הדדית חוזרתו ונשנית זה לא מספיק לשמור על הגיינה של הידיים משום שאתה לא מדביק אותה דרך הידיים אלא דרך איבר המין שלך, ולכן עליכם לא רק לשמור על הגיינה של הידיים אלא גם של איברי המין של שניכם ולהשתמש בקונדום במשך תקופה ארוכה גם לאחר סיום הטיפול.

ברמת ההגיינה -
1. אמרת שאתה משתמש במגבונים לידיים. מגבונים יעילים במידה מסויימת לניקוי גס של הידיים אם אתם מתכוונים לאכול בחוץ אך לא עבור מגע מיני, שכן רירית הנרתיק שונה מרירית מערכת העיכול ואינה מסוגלת להתמודד עם כל האיומים שמערכת העיכול מסוגלת להתמודד איתם, לכן המגבונים טובים לניקוי גס פעם ב... אך במקרה של מגע מיני הם בשום פנים ואופן אינם תחליף לשטיפת ידיים עם מים וסבון. לצורך מגע מיני יש לשטוף את הידיים עם סבון ידיים ועדיף סבון אנטיספטי במיוחד בגלל ההדבקות החוזרות והשימוש התדיר באנטיביוטיקות שונות. סבון אנטיספטי מיועד לשטיפת ידיים, לא לשטיפת איזורים אחרים בגוף, ועדיף לא להשתמש בו שלא לצורך (הכוונה שלא להפוך אותו לתחליף קבוע לסבון ידיים רגיל אלא להשתמש בו רק לפני יחסי מין) משום שבשימוש רב הוא עשוי לפגוע בעור הידיים. מעבר לשטיפה יסודית של הידיים, יש לשמור גם על ניקיון של הציפורניים.
2. לא פחות חשוב מהידיים, ואולי אפילו יותר - יש לשמור גם על הגיינת איברי המין שלכם -
א. אצלך זה מסתכם בלשטוף את איבר המין שלך עם מים וסבון לפני ואחרי שאתם מקיימים יחסי מין (לפני יחסי המין כדי להקטין את כמות החיידקים על איבר המין שלך לפני שאתה חודר אליה, ואחרי יחסי המין כדי להקטין שוב את כמות החיידקים אחרי שחדרת אליה, כי מדובר בהדבקה הדדית).
ב. אצל חברה שלך זה פחות פשוט כי איבר המין שלה, מה לעשות, יותר מורכב ויותר רגיש - כדאי שחברה שלך במסגרת מקלחת יומית רגילה תשתמש בסבון מיוחד לשטיפה אינטימית. אפשר לקנות את זה בסופר, במכולת וברשתות הפארם - פשוט כתוב על זה שזה סבון לשטיפה אינטימית. יש כל מיני מותגים, אני למשל משתמשת בפמינה (Femina) שנחשב לסבון מאוד טוב. אם קיימתם יחסי מין ללא קונדום, כדאי שהיא תשטוף את איבר המין שלה עם הסבון הזה מייד לאחר שאתם מקיימים יחסי מין, משום שהזרע הוא בסיסי ומפר את החומציות הטבעית של הנרתיק ובכך מקשה על הגוף להלחם בחיידק.
תוספת בעריכה 06 יוני 2010:
3.החיידק כאמור מגיע לא רק מאיבר המין הגברי אלא גם מפי הטבעת הנשי בשל המבנה האנטומי של איברי האגן הנשי ולכן בשירותים חשוב מאוד שחברתך תנדב תמיד מאיבר המין לכיוון פי הטבעת ולא ההפך (לא משנה אם היא עשתה פיפי או קקי). אני מדגישה את זה מכיוון שנשים רבות מטעמי נוחות/עצלנות/בורות מנגבות בישיבה מפי הטבעת לכיוון איבר המין מבלי להיות מודעות לכך שגם אם הן לא ממש העבירו את נייר הטואלט על איבר המין, זה עדין מעביר חיידקים דרך הפרינאום (העור העדין שמפריד בין פי הטבעת לאיבר המין). ניגוב בעמידה מאיבר המין לכיוון פי הטבעת הוא אמנם הרבה פחות נוח אבל גם הרבה יותר הגייני, וקריטי במיוחד אצל נשים שיש להן בעיה של הדבקות חוזרות!


לגבי מיץ החמוציות: מיץ חמוציות הוא משתן ומומלץ במקרים של דלקת בדרכי השתן משום שעידוד שתן מעודד שטיפה של מערכת השתן, ויש לו תכונה אנטידלקתית במידה מסויימת. הוא עשוי להקל על התסמינים של הדלקת, אך הוא לא נלחם בחיידק (שכאמור צריך להלחם בו עם אנטיביוטיקה) ולכן לא מרפא אלא רק מקל. מיץ החמוציות שנמכר כיום בסופרמרקטים ובמכולות הוא לא מיץ חמוציות אמיתי אלא רכז מהול עם מים וסוכר ולכן נעדר תכונה אנטידלקתית. במקום לשתות אותו וסתם לצרוך את הסוכרים המיותרים האלה, כדאי שחברה שלך תשתה הרבה מים כדי לעודד השתנה מרובה לצורך שטיפה של המערכת (זה עשוי להקל את התסמינים, זה לא תחליף לאנטיביוטיקה!).

התייחסות לעניין סרטן צוואר הרחם:

סרטן צוואר הרחם נגרם מכל מיני סיבות כמו למשל עישון סיגריות, מערכת חיסון לקויה וכן זנים מסויימים מתוך רבים של וירוס (ולא חיידק) שנקרא וירוס פפילומה אנושי (שמו המלא: Human Papilloma Virus, בקיצור HPV). זה וירוס שעובר במגע מיני מאיבר המין הגברי לאיבר המין הנשי. גברים נושאים את הוירוס מבלי לחלות, בדיוק כפי שהם עשויים לשאת את חיידק האי קולי מבלי לחלות. מכיוון שהם לא מפתחים שום סימנים, אין להם סיבה ללכת לרופא להידבק, אז הם נושאים את הוירוס הזה מבלי לדעת שהם נושאים אותו וכמובן שהנשים שאיתם לא יודעות שהם נושאים את הוירוס הזה. איך הוירוס הזה מגיע לגברים? גבר נדבק מאישה שיש לה את הוירוס, ומעביר את הוירוס לאישה הבאה.
הוירוס הזה חודר לתאים באיבר שנקרא צוואר הרחם, שזה האיבר שמחבר את הרחם לנרתיק, וגורם לחלק מהם לשינוי גנטי שהופך אותם למסרטנים. ההתפתחות של המחלה היא איטית במיוחד, לוקח לתאים האלה 20 שנה ולפעמים אפילו יותר שנים להפוך לתאים סרטניים.

נכון להיום לא נהוג לבצע בדיקת נוכחות הוירוס אצל גברים (אני לא יודעת אם בכלל יש בדיקה לגברים) אלא רק אצל נשים. גילוי מוקדם של נוכחות הוירוס ושל נגעים מוקדמים לפני השינוי הסרטני ניתן לגלות בבדיקה שנקראת משטח פאפ (PAP smear). בבדיקה זו, הגינקולוג מבצע גירוד שטחי קל ביותר של ריקמת צוואר הרחם ושולח את זה לבדיקת מעבדה.

בדיקת משטח פאפ היא בדיקה קלה ומהירה שניתן לבצע בביקור שגרתי אצל גינקולוג (חשוב לבקר אצל גינקולוג לבדיקה שיגרתית כל חצי שנה עד שנה גם בלי קשר לפאפ) והיא ניתנת על חשבון קופת החולים. מומלץ לבצעה אחת לשנה, ואחת לשלוש שנים אם שלוש בדיקות אחרונות יצאו תקינות.

קיים חיסון נגד סרטן צוואר הרחם, החיסון נקרא Gardasil. החיסון מיועד לנשים שעדין לא נדבקו בוירוס (אם האישה כבר נדבקה אז אין טעם לחסן), לכן יש לבצע בדיקת משטח פאפ טרם החיסון.
הדעות לגבי החיסון הזה חלוקות משום שמדובר בחיסון חדש יחסית ועדין לא ברור נגד כמה זנים בדיוק הוא מגן ובאיזו מידה (על אף שהיצרן מספר סיפורים על הצלחה של 100% - שתדע לך שברפואה אף פעם אין דבר כזה 100%) ולא ידוע מה ההשפעה של החיסון הזה על הגוף הנשי לאורך שנים (כאמור, בגלל שהחיסון חדש מאוד).
אני אישית התייעצתי עם רופאים לגבי החיסון - חלק המליצו בחום על החיסון, חלק אמרו שעדיף לוותר מהסיבות שציינתי, חלק אמרו שהם לא ממליצים לעשות ולא ממליצים לוותר מכיוון שאין להם מספיק מידע כדי להמליץ לכאן או לכאן והם משאירים את ההתלבטות המלאה למטופלות.
נכון להיום ההמלצה לחסן בעיקר נשים שהחלו לקיים יחסי מין מתחת לגיל 18 ונשים המקיימות יחסי מין עם פרטנרים רבים. משרד הבריאות הוציא הנחיה לחיסון נשים בגילאים 11-26 (בפועל, כאמור, רופאים לא ממהרים לתת את החיסון הזה מהסיבות שציינתי, ובכל מקרה ניתן להתחסן גם אחרי גיל 26).

תוקן על ידי MAGOZ 6/6/2010 23:22

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריךמאמרי הקהילה
מדריך: מחלות מין: מניעה, גילוי וטיפול.

23/2/2010
הרפס - הדבקה, מניעת הדבקה, וההשפעה שלו על קשר זוגי.
פירוט חשוב לגבי הרפס - הדבקה, מניעת הדבקה, וההשפעה שלו על קשר זוגי.
23/2/2010
האם הגודל קובע? - הכל על גודל איבר המין הגברי...
מהו בעצם איבר המין הגברי, איך הוא עובד, ממה הוא מורכב, ומה המטרה? מה עושה מי שיש לו איבר מין קטן? האם זה יגדל? האם זה משנה? האם הגודל קובע והאם בנות באמת מחפשות בנים עם זין גדול? כל התשובות לכל השאלות אלו ואחרות, במאמר שלפניכם
20/12/2008
מדריך לארון התרופות הביתי - לגזור ולשמור
המדריך עוסק בעיקר באופן אחסון תרופות בבית (היכן מאחסנים אותן וכיצד) ותקופות אחסון מומלצות (לכל תרופה תאריך תפוגה משלה, שמתקצר מרגע פתיחתה) ונותן לנו כלים שימושיים מאוד שמטרתם למנוע מאיתנו לאחסן וליטול בטעות תרופות שהתקלקלו (ובכך להימנע מהרעלות) ולמנוע מאיתנו להיתקע בלי תרופה כשאנחנו באמת צריכים אותה (אם למשל חשבנו שיש לנו תרופה שאנחנו צריכים ובסוף מסתבר שתאריך התפוגה שלה חלף או שבכלל אין לנו אותה).
23/2/2010
"הֶיֶה נכון" לא רק בצופים - מדריך עזרה ראשונה
מחקרים מראים שניתן היה למנוע הרבה מאוד מקרי מוות פתאומיים, לו הציבור היה יודע להעניק עזרה ראשונה במקרים דחופים והיה מחונך להעניק אותה. אז... האם אתם יודעים מה לעשות כשמישהו לידכם מתעלף או אפילו חוטף התקף לב חס וחלילה? מה לעשות כשחולה סוכרת נכנס להתקף? האם אתם יודעים לטפל במקרי חנק ובכוויות?
23/2/2010המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0938)